brat Cum realizez un aparat de pirogravat? - Page 2
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 29 of 29

Thread: Cum realizez un aparat de pirogravat?

Administrator Johnny's Avatar
    Si covoarele persane sint un mediu in care kitchul clocoteste... si acuarelele Asta nu inseamna ca din cind in cind nu poti vedea un covor persan genuine sau o acuarela care sa-ti fure privirea cu admiratie. Ok, poate nu suficient sa-l trintesti in mijlocul casei dar oricum

nch
    nch is offline
    Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    Quote Originally Posted by Bunicul View Post
    Nu va mai chinuiti sa gasiti si sa folositi un aparat de pirogravat! Sa ma ierte artistii domeniului, dar (parere personala) aparatul de pirogravat e unul din cei mai mari producatori de kitsch!
    Lucrarea pe care am postat-o mai sus e facuta cu un pistol de lipit pe post de pirogravor ti se pare kitsch ?

Apropo de kitsch, sunt artisti contemporani care abordand zona kitsch-ului
    fac lucrari de exceptie....Kitsch-ul face parte din viata de zi cu zi, zona ce merita exploatata....

adi2004 nu ne-a dezvaluit la ce vrea sa foloseasca pirogravolul, poate doar vrea sa se tatueze

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    Quote Originally Posted by adi2004 View Post
    nch, am lecton, cum am spus, si am incercat cu el dar merge mai greu, insa merge. O sa merg pe varianta asta daca nu reusesc altfel. Nu cred totusi ca ar fi greu sa realizezi un astfel de aparat, trebuie sa sti cum.

mir nu prea am inteles metoda ta de constructie. Cum imi confectionez singur "cu un traf de 6....12v de cativa Amperi" ?

Din cate stiu eu, pistoalele de lipit genereaza o tensiune mica si curent mare.
    Iti trebuie cateva minime cunostine de electricitate/electronica. Tocmai asta e...aparatul de pirogravat e diferit de pistolul de lipit, exact prin ce ai descris tu. La pistolul de lipit avem in secundarul trafului 2 spire cu condusctor de diametru foarte mare, deci tensiune extrem de minca si intensitate mare, astfel incat avem nevoie de o sarcina de rezistenta foarte mica pentru a putea disipa putere mare.

La aparatul de pirogravura nu ai nevoie de inertie termica asa de mare ca la un pisol de lipit, caci nu cedeaza calcura asa de repede lemnului fata de pistolul de lipit care o cedeaza metalului, dar ai nevoie de o temperatura mai mare, pentru a arde efectiv lemnul. De aceea e mai usor de controlat acesta cu ajutorul unei sarcini/rezistente de valoare mai mare, alimentata cu amperaj mai mic, dar tensiune mai mare.

deci repet, iei un transformator, sa zicem de 6v 6A ( deci cca 36W ), si dupa legea lui Ohm avem I = U/R , deci R va trebui sa fie de 1 ohm pentru a circula prin ea un curent de 6 A la o tensiune de 6V. Practiv vei lua o bucata de nichelina care la rece va avea mai putin de 1ohm, la trecerea curentului acesta se va incalizi, aproape de rosu, ii va creste rezitenta odata cu tempareatura si se va stabili la o valoare constanta.

Bineinteles, trebuie sa-ti construiesti un maner din ceva rezistent termic pe care sa fixezi cu suruburi ansa de nichelina si sa conectezi cu conductori destul de grosi de cupru ( care sa duca 6A ...cu o rezistenta neglijabila ), capetele anei, de bornele secundarului transformatorului.

Acum am fost destul de clar ?
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

Registered User Bunicul's Avatar
    Quote Originally Posted by nch View Post
    Lucrarea pe care am postat-o mai sus e facuta cu un pistol de lipit pe post de pirogravor ti se pare kitsch ?
    Stai linistit, dumneata faci parte din categoria "sa ma ierte artistii domeniului"

Registered User adi2004's Avatar
    Mulţumesc pentru detalii, mir. Am să încerc cum ai zis tu. Există riscul să se ardă tranformatorul la o rezistenţă aşa mică (de 1 ohm)? Eu oricum o să încerc cu o ansă mai lungă şi o să o scurtez progresiv.

Am mai făcut obiecte din lemn, dar nu le-am pirogravat. Abia acum m-am gândit să încerc. Acum, de exemplu, fac un capac pentru acvariu. Or să mai fie şi alte lucruri dacă îmi place cum iese treaba.
    Vrei să joci șah onlinie? Încearcă FICS!
    "Singura certitudine a universului pare a fi devenirea." Heraclitus

Nick anterior: Keeper_Gismo gismo's Avatar
    In temnita intunecata creata cu truda si sudoare de loialii mei supusi
    am vazut de vanzare un kit de pirogravat pentru copii, la Cora Militari.
    Era langa "Piata". poate dai o tura pe acolo, vezi ce si cum.

Registered User adi2004's Avatar
    ok, mersi. eu stau in ghencea, deci e destul de aproape. cand o sa trec pe acolo o sa ma uit
    Vrei să joci șah onlinie? Încearcă FICS!
    "Singura certitudine a universului pare a fi devenirea." Heraclitus

Registered User Bebeto's Avatar
    Am eu un aparat de pirogravat , este format dintr-un transformator si un pix(arata ca un maner de bidinea) ,este aparat de pirogravat , nu este confectionat artizanal.daca te intereseaza da-mi un pm , ca sunt dispus sa il vand , cat despre pret habar nu am....imi faci u o oferta ..il am de cand eram mic si ink functioneaza f bine.Eu il pastram sa il folosesc pe post de letcon.

P.s. Acum am citi k stai in ghencea , eu in dr.taberei....esti si aproape , poate daca esti interesat vi si il vezi. :-)
    Last edited by Bebeto; 27-02-2007 at 14:06.

Registered User G-ZUS's Avatar
    daca cineva crede ca pirografia este kitch il invit sa intre pe http://www.geocities.com/dinumuradian/index.html
    de asemenea, omul va poate ajuta cu sfaturi la obiect.
    Sick my duck

1.  
Page 2 of 2 FirstFirst 12