brat Ce acte am nevoie pentru....?
Results 1 to 10 of 10

Thread: Ce acte am nevoie pentru....?

wisepiggy's Avatar

Ce acte am nevoie pentru....?

Cred ca nu mai exista un thread unde oameni sa vina sa intrebe ce acte au nevoie pentru diferite chestii si cei care au facut asta sa raspunda.

Incep eu : Ce acte am nevoie pentru o schimbare de buletin?

Registered User D M X's Avatar
    buletinul vechi ,cartea de alegator,actul casei, certificat de nastere,timbru de 10 mii ,taxa de 70 de mii o cerere pe care o completezi la circa, si nu in ultimul rand cu propietarul casei,,,,,,,,,a si copii dupa actul casei si certificat

wisepiggy's Avatar
    Propietarul sunt eu deci nu cred ca e vreo problema Copii legalizate sau normale?

Mersi mult.

Registered User D M X's Avatar
    normale ,nu au ce face cu alea legalizate

nch
    nch is offline
    Registered User
    Bla bla bla ...ce thread tampit....scuze X-white ....pei pentru cutare iti trebuie cutare, iar daca e vreo problema de nuanta iti mai trebuie si cutare.....asa ca sa ma fuck in ele de acte.... iar tu ai dat masura thread-ului.....ce-mi mai "trebe dupa" si daca nu "mai ce"?
    Incep eu : Ce acte am nevoie pentru o schimbare de buletin? pai parca vad ca maine mai trebuie nu stiu ce caca* ...subit mai trebuie.... nu-s ce act....si asa mai departe.....

Ma bag si eu! Ce acte imi trebuiesc sa am doua femei! vb. serios! Vroiam sa spun ca eu iubesc trei femei dar ma multumesc si cu doua....ce acte imi trebuiesc?

Banned
    Quote Originally Posted by X-White View Post
    Cred ca nu mai exista un thread unde oameni sa vina sa intrebe ce acte au nevoie pentru diferite chestii si cei care au facut asta sa raspunda.

Incep eu : Ce acte am nevoie pentru o schimbare de buletin?
    "DE CE acte am nevoie", ffs. Nici asa nu e corect, dar macar nu aduci a absolvent de Jilava.

Ai luat bacul si ai si intrat la medicina? Viitorul suna naspa, in cazul asta .

wisepiggy's Avatar
    Eu unul am aflat informatiile care imi trebuiau asa ca nu imi pasa nici de parerea ta nch si nici de interpretarea lui SteakHunter. (SteakHunter daca tu crezi ca in "de"ul ala imi sta viitorul atunci esti mare)

Grandfather of all Knowledge C05T1N's Avatar
    Acte necesare eliberare carte de identitate

ACTELE NECESARE PENTRU ELIBERAREA UNEI CARTI DE IDENTITATE, indiferent de motivul solicitarii, sunt:

* Certificatul de nastere;
    * Actul cu care se face dovada adresei de domiciliu;
    * Timbru fiscal - a carui valoare se poate schimba, suma fiind actualizata prin Hotarare de Guvern;
    * Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate, respectiv 7 lei (RON), aceasta suma fiind actualizata in functie de rata inflatiei, cu avizul Consiliului Concurentei.

Dovada adresei de domiciliu se face astfel:

In primul rand, cu actul de proprietate al imobilului, unde s-a stabilit, sau se va stabili, domiciliul. In termeni mai generali, conform informatiilor de pe pagina de web a I.N.E.P., e vorba de orice "acte incheiate in conditiile de validitate prevazute de legislatia romana in vigoare, privind titlul locativ"

1. pentru persoanele care solicita schimbarea domiciliului la o alta persoana fizica, declaratia scrisa de primire in spatiu a gazduitorului, insotita de actul de proprietate al acestuia;

2. declaratia pe propria raspundere a solicitantului, insotita de nota de verificare a politistului de ordine publica, prin care se certifica existenta unui imobil, faptul ca solicitantul locuieste efectiv la adresa declarata, pentru persoana fizica ce nu poate prezenta documentele prevazute la lit. a) si b); pentru minorii si persoanele fizice puse sub interdictie, declaratia se da si se semneaza de catre parinti sau de catre reprezentantii lor legali;

3. pentru persoanele ce domiciliaza in mediu rural, documentul (adeverinta/ certificat) eliberat de primarii, din care sa rezulte ca solicitantul sau, dupa caz, gazduitorul acestuia figureaza inscris in Registrul agricol.

In situatia eliberarii cartii de identitate pentru prima data, adica la implinirea varstei de 14 ani, pe langa documentele enumerate mai sus, mai trebuie prezentate, dupa caz, si urmatoarele documente:

* actul de identitate al unuia dintre parinti, al tutorelui sau al reprezentantului legal;
    * hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila prin care se stabileste caruia dintre parinti ii este incredintat minorul, daca parintii sunt divortati.

In functie de anumite situatii concrete, cetatenilor romani le pot fi solicitate, pe langa documentele enumerate mai sus si alte acte, dupa cum urmeaza:

1. In cazul persoanelor casatorite: certificatul de casatorie;
    Pentru cetatenii romani casatoriti in strainatate, va fi nevoie, bineinteles, de certificatul de casatorie transcris in registrele de stare civila romanesti (http://www.pasapoarte.ro/transcriere...casatorie.html )

2. In cazul persoanelor divortate:hotararea de divort definitiva si irevocabila;
    In cazul in care hotararea de divort a fost pronuntata in strainatate, ea va trebui, mai intai, transcrisa in Romania, fie prin procedura de Exequatur, fie direct pe cale administrativa ( vezi link - transcrierea hotararilor judecatoresti emise in strainatate);

3. In cazul persoanelor vaduve: certificatul de deces al sotului decedat;
    Pentru cetatenii romani decedati in strainatate, va fi nevoie, bineintele, de certificatul de deces transcris in registrele romanesti http://www.pasapoarte.ro/transcriere...cat-deces.html

4. In cazul schimbarii domiciliului minorilor: certificatele de nastere ale copiilor minori care isi schimba domiciliul impreuna cu parintii;

5. In cazul schimbarii domiciliului (de obicei este vorba despre barbati):
    livretul militar sau dovada pentru persoanele supuse obligatiilor militare, din care sa rezulte ca solicitantul a fost luat in evidenta cu noul domiciliu de catre centrul militar din localitatea/sectorul pe raza careia/caruia isi schimba domiciliul;

6. In cazul pierderii, furtului, deteriorarii sau distrugerii actului de identitate:
    - un document cu fotografie de data recenta, pentru certificarea identitatii;
    - un timbru fiscal cu o valoare ce poate fi actualizata prin hotarare de Guvern.
    Ni dyar'izuba, Rizagaruga, Hejuru yadju, Nduzaricyeza ricyeza...

Yahoo: costinnitescu

Registered User savy's Avatar
    hai ca ma bag si eu: am schimbat sediul social al firmei si trebuie sa schimb adresa din talon, de la masina. ce acte trebuie sa duc ? unde ? cand? anyone? merci
    Don't have sex man. It leads to kissing and pretty soon you have to start talking to them

Grandfather of all Knowledge C05T1N's Avatar
    ACTE NECESARE PENTRU SCHIMBARE TALON

CERERE;

CARTEA DE IDENTITATE A VEHICULULUI (original şi copie xerox)

BULETINUL SAU CARTEA DE IDENTITATE cu noul domiciliu (original şi copie xerox);

FIŞA DE ÎNMATRICULARE;

TAXA DE TIMBRU - 1 leu/document;

TAXA DE TIMBRU - 4 lei

People, can you say GOOGLE?
    Ni dyar'izuba, Rizagaruga, Hejuru yadju, Nduzaricyeza ricyeza...

Yahoo: costinnitescu

1.  
    Yellowstore - 728 - Last Post