brat teren arabil vanzare - preturi?? help
Results 1 to 20 of 20

Thread: teren arabil vanzare - preturi?? help

Registered User

Question teren arabil vanzare - preturi?? help

salut
    eu posed o portiune de teren de aprox. 2 ha, adica 20.000 m2 .este teren arabil cu deschidere la drumul national(zona de pana in mizil).este situat pe langa o moara.acum eu as dori sa-l vand, o persoana fiind interesata de acesta, nu stiu ce pret sa-i zic.
    este cineva la curent cu preturile terenurilor?? poate sa-mi dea cateva indicatii?
    " Capu' ce se pleaca....nu sare departe de trunchi ! "

Banned
    DHB14 - 300 - Thread
    Nu sunt cine stie ce preturi deocamdata, cat ti s-a oferit?

dragalash s.i.m.p.l.u.'s Avatar
    sunt 1001 chichite care determina pretul unui teren...moara situata langa fiind nerelevanta...
    Man wake up as good-looking as they went to bed. Women somehow deteriorate during the night...

LYM
    LYM is offline
    Registered User LYM's Avatar
    Tine pamantul acolo, o sa fie valoros cu adevarat one day.

Registered User
    Quote Originally Posted by s.i.m.p.l.u. View Post
    sunt 1001 chichite care determina pretul unui teren...moara situata langa fiind nerelevanta...
    da-mi si mie cateva ex de criterii. nu lucrez in domeniu.de asta am si intrebat;un pret estimativ pe m2? juma de euro ?

Banned
    Quote Originally Posted by mircea_b View Post

da-mi si mie cateva ex de criterii. nu lucrez in domeniu.de asta am si intrebat;un pret estimativ pe m2? juma de euro ?
    Lol. Nu se discuta pret pe m2 la teren agricol si nici nu vrei sa-l calculezi, ca te imbolnavesti de nervi. Din ce-am auzit recent in zonele bune din Baragan se da hectarul cu aproximativ 1000 de euro. Ma refer la teren pt cereale fara facilitati deosebite. Nu-ti vine sa crezi ca la 1907 au murit mii de oameni pentru asa ceva.

Nick anterior: cristina_m6 elenuta's Avatar
    1 ha cu 1000 euro in baragan? cred ca nu esti f bine informat. eu am primit 3 euro pe m2 si nu l-am dat.

Antibăsist MYSTIK's Avatar
    pt teren agricol, pretul de vanzare este cuprins intre 1 si 7 euro mp, in functie de apropierea de localitati, acces, daca ai rau prin zona care poate fi folosit pt irigatii... daca e drept, daca nu ai fire si stalpi de inalta tensiune, daca e dreptunghiular si n-are forme ciudate, daca e sol bun.... o gramada de criterii.

de obicei media este de 2-3 euro mp.
    Esti basist? Stai jos, ai nota 6... 6%.

Alarma, redevin rational,
    Propagandistul scarbos e cel mai prost animal.

Registered User aeon's Avatar
    daca te duci in satele uitate de lume de prin teleorman iei hectarul si cu 10 milioane lei..vechi
    si acolo tot baragan este
    bineinteles ca media poate fi si mult mai mare de 2-3 eur/mp cand iei in calcul si terenuri agricole de langa bucuresti, ferme dotate cu sistem de irigatii, etc. dar cand se afal intre niste sate deja bantuite de fantome, drumuri unde nu poti depasi 10km/h gasesti cred si contra la o bere hectarul
    #aeon#

Registered User
    am dat o fuga azi p-acolo sa vad ce si cum.
    are acces la reteaua electrica, calea ferata, drum national(DN1b - in drum spre Buzau), prin imprejurimi se afla niste ferme din cate am inteles deci ar fi zona propice pt cresterea animalelor(mai e si un izlaz p-acolo).portiunea de pamant este dreptunghiulara; a fost cultivat grau p-acolo.
    si cam atat.

Banned
    Nu stiu daca mai iei chiar cu 10 mil dupa aderare, decat de la betivul satului. Dar oricum sunt preturi f modeste pentru terenurile fara facilitati. Elenuta, 3 euro pe m2 inseamna 30.000 de euro pe hectar, daca nu esti in situatia descrisa de aeon cred ca ala a glumit cu tine.

standalone
    In apropierea aglomerarilor urbane (judetul Ilfov este din alt film) media e undeva la 20.000 pe hectar cu salturi spectaculoase in functie de diverse utilitati sau alte imprejurari (autostrazi, hypermarket-uri etc). In rest, media e undeva la 1.500-2.000 euro pe hectar.

De exemplu, langa orasul Mizil avem 12.000-15.000 pe hectar cu facilitati, iar la 5-10km de acesta avem 2.000-2.500 pe hectar. Fa-ti si tu calculele.

Apropo, vecinii din jur vand? Ca la 10 HA devine interesant pentru mine.

Registered User Blondu's Avatar
    Cel mai bine te pot ajuta cei din zona,dar nu aia care cumpara cei care vand si afli cam la ce bani se da terenul
    Parinti au 4 ha linga pod Fundulea la 800m de autostrada si ne cauta cu 3e/mp ...nu il dam deocamdata.Tot acolo ,dar linga autostrada cu 2 fintinii pe teren si 4 stilpi de lumina, sa dat cu 20e/mp...
    NU FAC SCHIMBURI DE NICI UN FEL CU PRODUSELE PE CARE LE AM LA VANZARE
    Vand ochelari de soare, Wayfarer, Aviator,Retro, Sport, Polarizati., Vand ochelari rotunzi, John Lennon style
    "Exista patru lucruri care nu se mai intorc inapoi niciodata: cuvantul spus, sageata trasa, trecutul si o sansa ratata."

Registered User
    Cred ca preturile de peste 1 euro/mp sunt exagerate indiferent de 'dotari' tot teren agricol este. Piata romaneasca are multi banii de spalat si multi snobi si de aceea apar anomalii de genul acela. Practic un pret de peste 1 euro/mp in baragan nu este justificat de performanta economica, e ca si cum mi as lua lamborghini si as merge cu el pe drumurile judetene si comunale ). Iar treaba cu irigatul din fantani e o gluma proasta. Personal am scos la vanzare 8.22 ha compact in zona Lehliu (intr-un sat in apropiere), cu piriu la una din margini, langa sat, la 5 km de autostrada, si la 100m de DN3 cu 15000 de euro si nu am avut nici o oferta, asa ca lasati speculatiile si apucativa de munca.

Registered User
    @nickey: vroiam sa stiu daca o sa-mi permit sa mananc timp de 1 sapt la mcdonalds.
    @matrix: o sa ma interesez.te anunt, in orice caz !
    keep in tuci

Registered User
    Am incercat sa fiu cat mai obiectiv, raportanduma la conditiile specifice Romaniei de astazi. Daca maine statul va sustine agricultura pe bune si asta ar aduce profit cu siguranta pretul va creste.Preturile mari sunt justificate economic in anumite zone de schimbarea destinatiei terenului din teren agricol in teren pentru constructii.Treaba cu Mcdonalds nu am prea inteles-o.Era o gluma sau ce?
    PS Nu uitati Romania rurala este o altfel de Romanie!!!

Registered User Blondu's Avatar
    Quote Originally Posted by nickey1234 View Post
    Cred ca preturile de peste 1 euro/mp sunt exagerate indiferent de 'dotari' tot teren agricol este. Piata romaneasca are multi banii de spalat si multi snobi si de aceea apar anomalii de genul acela. Practic un pret de peste 1 euro/mp in baragan nu este justificat de performanta economica, e ca si cum mi as lua lamborghini si as merge cu el pe drumurile judetene si comunale ). Iar treaba cu irigatul din fantani e o gluma proasta. Personal am scos la vanzare 8.22 ha compact in zona Lehliu (intr-un sat in apropiere), cu piriu la una din margini, langa sat, la 5 km de autostrada, si la 100m de DN3 cu 15000 de euro si nu am avut nici o oferta, asa ca lasati speculatiile si apucativa de munca.
    Crezi cam prost atita timp cit realitatea este alta,asa ca du-te tu la munca...
    Aici este vb despre un teren care sa vandut LINGA autostrada cu deschidere de 70m si la ~ 500 m de pod,cel care la dat cu 16e/mp,mai exact,primea 20 daca il trecea el din extra in intravilan,cel care la luat va construi un popas si ceva magazine...din spusele vinzatorului
    NU FAC SCHIMBURI DE NICI UN FEL CU PRODUSELE PE CARE LE AM LA VANZARE
    Vand ochelari de soare, Wayfarer, Aviator,Retro, Sport, Polarizati., Vand ochelari rotunzi, John Lennon style
    "Exista patru lucruri care nu se mai intorc inapoi niciodata: cuvantul spus, sageata trasa, trecutul si o sansa ratata."

Registered User
    @blondu Citeste ultimul meu topic inainte sa raspunzi cu aceeasi parere contrarie )!!In ceea ce priveste munca fiecare scapa cum poate!

Registered User aeon's Avatar
    foarte multi au impresia ca tot pamantul are pret tip "langa bucuresti"
    cand am zis de 10 mil hectarul, nu am glumit
    cu 15-30 milioane in romania noastra rurala iti poti lua chiar si o casa cu ceva curte
    dar e o "alta romanie" pe care cei mai multi "oraseni" nu o cunosc, cred ca e sf...
    iar "betivul satului" exista in proportie de 90% din locuitori prin amaratele de catune din baragan
    #aeon#

Nick anterior: saif0809 Saif's Avatar
    pot sa dau si eu un ex...am 40,000 mp langa auto soarelui ( 400m maxim )...curent si am si deschidere la lac si drum, pretul real ar fi intre 5 si 7E/mp...mai am 20,000 mp in jud Olt..unde pretul d vz este intre 20 si 30 milioane/ha...doar cu iesire la drum si curent la 500 m...
    ambele sunt extravilan
    "Luck never made a man wise. – Seneca"
    YM: ukcomenzi | TEL: 0766.57.81.57

CLICK AICI

1.  
    Jerry DHB14 - Last post