brat 'Intrebarile Incepatorului:Transport rutier de marfuri,in traficul international
Results 1 to 8 of 8

Thread: 'Intrebarile Incepatorului:Transport rutier de marfuri,in traficul international

Registered User eddymutu7's Avatar

'Intrebarile Incepatorului:Transport rutier de marfuri,in traficul international

Buna ziua,intrucat ma intereseaza domeniul transporturilor rutiere de marfa in traficul international m-am pus pe citit in ultima luna,si am unele nelamuriri care pot fi banale pt cei cu experienta dar pt mine/noi sunt adevarate nelamuriri,vreau sa investesc in acest domeniu,si am zis ca este mai bine sa intreb chiar cu riscu de a parea haios la unele intrebari,...mai bine intreb de 10 ori inainte sa ma arunc cu capul si buzunarul in fat.in speranta ca ma puteti ajuta:

1.art 6"dovada ca indeplineste conditia de capacitate financiara pentru autovehiculele pentr care solicita copie conforma dispunand de un nivel financiar de 9.000 euro pentru primu autovehicul rutier si de 5.000 euro pt fiecare dintre celelate autovehicule rutiere..."

a:ce reprezinta aceasta suma?ea trebuie sa ramana mereu blocata in banca?probabil ca nu,atunci care sunt situatiile in care poti folosi aceasta suma?

b.exista vreo portita ca sa poti folosi acesti bani?sa se foloseasca societatea de ei...o investite in terenul pt parcare sa zicem...orice?

2.care sunt costurile licentelor si autorizatiilor de transport pt spatiul comunitar si extracomunitar?(fiecare in parte daca nu cer prea mult ca sa pot vedea exact si care sunt acestea)

3.societatea comerciala platitoare sau nu de TVA in cazul transporturilor?

4.legate de SIAE: "pot fi rezervate sau confirmate trasee pt maxim jumatate din parcul eligibil"

a:daca sunt la inceput si parcul este format dintr-o singura masina?

b.pt transport in afara ue mai este nevoie am inteles de autorizatie internationala+ licente SIAE sau CEMT,gresesc?

5.intru-cat tarile tinta pt mine sunt polonia rusia grecia si turcia,exista restrictii de genu ca nu pot face transport cu masini euro 2?probabil cu euro 3 nu ar fi prb in europa,corect?

6.cum se procedeaza in cazul burselor de transport on-line dupa ce gasesti marfa,trimiti oferta pe faxi,negociezi...cum se semneaza contractul?

7.certificatul de noxe de unde se obtine?

8.ce este mai exact diurna?teoretic este obligatorie,practic?

9.cand treci printr-o tara non-ue este nevoie de viza de tranzit-

a.ce presupune si de unde se obtine?

b.cat costa?

9.pt transport in spatiul ue este nevoie si de licenta pt transport international si pt transport comunitar?

10.certificatul privind incadrarea autovehiculului in clasa de poluare! de unde se obtine?il primeste cand cumperi autovehiculul?

11a.cum poti fi eligibil pt autorizatii CEMT daca faci aceasta cerere prima data si nu ai 4 curse lunare si nici 6000km/luna de utilizare

b.daca obtii autorizatia CEMT si faci transport in uniunea europeana si anume in tari mebre (si) CEMT,km parcurise se contorizeaza ca fiind transport CEMT?

c.pt a obtine licentele CEMT 2007 au fost 5 zile in 2006 pt a face cererea,daca ai ratat acea perioada mai este posibila obtinerea de licente?sau pt 2008 cum se procedeaza?

12.timpii de conducere: in ce tari se poate forta nota cu timpii de conducere,pt ca sigur se practica,unde sunt controalele mai relaxate?

13.pt ca urmeaza sa achizitionez un autovehicul rutier:

a.care sunt cele mai restrictive tari in privinta maselor si dimensiunilor acceptate?spre exemplu rusia este mai restrictiva decat ucraina cu privire la latimea si lungimea camioanelor ,cap tractoarelor,remorcilor si ansamblurilor

b.care este diferenta dintre un camion si cap tractor /remorca si semiremorca?poate suna stupid dar totusi...

c.am citit pe site la dvoastra informatiile generale privind rusia si am gasit urmatoarele date:

masa pe 2 axe admisa in ucraina este de 16 tone,aici se are in vedere masa pe ax la cap tractor/remorca/c+r?

MTMA camion -38 tone /remorca = 20 tone/ c+ r = 38 tone

pt cineva cu c+r(cu 2 axe) este posibil sa transporte 38 t?

d.la rusia este dat MTMA pe axe si la c+r. :3 axe cu distanta mai mica de 10 m intre ele este 28 t,se iau in vedere axele atat de pe camion cat si de pe remorca?distanta se ia fata de axul camionului si cel al remorcii?

*precizez ca in loc de camion poate fi cap tractor si in loc de remorca semiremorca,intrucat nu stapanesc inca termenii,fiti indulgenti

13.ce stiti despre fondurile structurale si transportul de marfuri,ma pot gandi peste 6/12 luni la aceste fonduri nerambursabile?

14.ce trebuie sa am in vedere cand achizitionez un ansamblu,vreau la inceput frigo...(la ce acte trebuie sa fiu atent,pe ce piete ar trebui sa caut in special,ce caracteristici trebui sa indeplineasca pt a avea cheltuieli mai mici privind folosirea infrastructurei tarilor de tranzit,cum pot recupera tva-ul.etc),niste sfaturi practice

la aceste intrebari ma intereseaza in special latura practica,spre exemplu poti forta timpii de conducere pt o `spaga` mai mica sau mai mare,licenta costa xxx dar spaga este de fapt xx...cand zic practic ma refer in special la `multumirile` pt functionarii publici si alte diverse

in speranta ca nu v-am plictisit cu intrebari banale..orice raspuns la orice intrebare e binevenita
    Numai bine

Registered User
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    waw..n-am inteles ce nu intelegi Structureaza continutul altfel ca nu se intelege nimic din postul tau
    Extraterestrii au venit pe Pamant sa caute noi forme de inteligenta...ASCUNDE-TE!!!..ne faci de rusine...

Cititor Sean's Avatar
    In primul rand trebuie sa ai angajata in firma o "persoana desemnata sa conduca permanent si efectiv activitatile de transport", persoana care ar trebui sa cunoasca legislatia in vigoare si sa raspunda exact intrebarilor puse de tine.
    Certificatul de persoana desemnata se obtine in urma unui curs de vreo doua saptamani organizat de catre Autoritatea Rutier Romana. Ti-as recomanda sa urmezi chiar tu acel curs, eu asa am facut si sunt asociat unic in firma.
    Articolele de lege suna pompos si te baga in ceata, spre exemplu la prima ta intrebare legata de capacitatea financiara, cu 9000 euro pentru prima masina si cate 5000 pentru celelalte se rezolva simplu, cu o asigurare de risc financiar.
    Ideea e ca daca urmezi respectivul curs o sa-ti fie totul mult mai clar. Succes!
    Am mult curaj, dar mi-e frica sa-l folosesc.

@amyskoda : spune-mi ce nu intelegi de fapt,incerc sa reformulez,daca nu intelegi nimic...poate nu e vina mea

legat de acel curs,sunt hotarat de la inceput sa ilfac,ma inscriu in urmatoarea grupa,...crezi ca o sa pot sa raspund singur la intrebarile astea dupa cursurile astea,se face treaba acolo sau e doar o alta `vrajeala`?

Cititor Sean's Avatar
    Eu l-am facut vara asta (in Sibiu) si n-a fost "vrajeala". Inca nu mi s-a retras licenta de transport
    Am mult curaj, dar mi-e frica sa-l folosesc.

eu am o prb cu obtinerea dovezii absolvirii invatamantului obligatoriu
    de fapt pe unele siteuri se spunea ca e nevoie de diploma de bacalaureat,dupa indelungi discutii cu cei de la arr,mi sa confirmat ca e vb de invatamantu obligatoriu si nu superior,iar in 2007 inv obligatoriu este de 10 clase(nu au prea avut experiente cu persoane atat de tinere presupun)
    in continuare pe euload.com sunt informatii eronate privind actele necesare pt a face o scoala de coordonator dupa `nspe sesizari

la mine in liceu nu s-au tiparit acele diplome de absolvire a 10 clase si acum stau sa ma rog pe la usa secretariatolui,de parca ar fi vina mea ca nu s-au tiparit,este a 4 saptamana cand ma tin pe loc.

poti sa imi spui in ce a constat exact acest curs?aici in bucurest la ifptr e vb de un curs de 10 zile,450 ron unde intra si 5 manuale...

sanatate

Registered User

Cemt

pentru certificat CEMT (yellow lorry) la semi-remorcile Kögel, adresati-va la 0740-112303 sau 0264-416555, dl. Alex Bora.

Registered User
    nici eu nu stiu de unde pot obtine autorizatii cemt pt serbia
    stie careva ?

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post