brat Recomandare ochelari de vedere + lentile aferente!
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 54

Thread: Recomandare ochelari de vedere + lentile aferente!

Nick anterior: Darkblack99 Darkblack's Avatar

Question Recomandare ochelari de vedere + lentile aferente!

Am gasit un thread denumit 'ochelari vedere' dar n-am vrut sa postez in el pt.k se vorbea despre altceva: omu' voia ochelari ca ai lui Fizz

Ideea e ca vreau sa port ochelari de vedere pt.k imi trebuie. Recomandati magazine sau meseriasi de unde imi pot procura ceva calitativ dar nu gen Optinova (adk vreau sa dau cat face, nu sa platesc 10 oameni din perechea achizitionata)
    De asemenea ma intereseaza orice informatie legata de lentile. Am +1.75 la stg si +0.5 la dreptul. Daca pe rame vreau sa dau mai putin, la lentile nu conteaza costurile. Vreau ce-i mai bun! Eu am auzit de Hoya, Essilor si Zeiss
    Ce sfaturi aveti?
    Ca de obicei, multumesc anticipat!

Registered User BlackBird's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Părerea mea e să uiţi de ochelari şi să-ţi pui lentile de contact.E o diferenţă de confort mare, să nu mai zic de aparentă.Durează un pic până te obişnuieşti, dar merită.

Dacă totuşi vrei să rămâi pe ochelari îşi recomand ramele din titan(firme italiene) cu lentile de plastic Zeiss cu toate straturile pe ele:anti-reflex, anti-zgâriat, etc.

Am o pereche de astfel de ochelari şi de multe ori am călcat pe ei şi nimic.Să nu mai zic de scăpat pe jos.
    Dane?
    Tu eşti?

cookie powered _nameless's Avatar
    Partea cu rame de titan o sustin si eu, dar lentilele pot fi si Essilor Airwear (policarbonat - plasticul se sparge, asta nu...) cu Crizal Alize (tratament antireflex, antiscratch, hidrofob). Daca vrei si heliomat (Transitions) pregateste-te pentru 7-10 mil. lentilele (daca iti permiti merita - putin probabil sa le zgarii).

Stie cineva unde se pot gasi Hoya PNX heliomate?

Nu i-aş recomanda heliomate pentru că ochiul îndeplineşte natural funcţia pe care o fac heliomatele.Spun doctorii că altfel ochiul îşi pierde din sensibilitate.

M-am tot documentat!
    Dane?
    Tu eşti?

mex
    mex is offline
    Registered User
    In calitate de utilizator de 4ani de lentile heliomate, nu le recomand...Daca e lumina puternica (soarele puternic, dar mai ales zapada sunt crima ) afara, fara ochelari abia tin ochii deschisi.

Evita helio daca nu se impune medical (si daca nu nimeresti doctor idiot, cum am nimerit eu, care recomanda helio desi nu era cazul )

P.S: Recomand lentilele din policarbonat.

Pai nici nu concepeam sa-mi iau heliomate. Kiar nu-mi plac!
    Sa-nteleg ca-mi recomandati Essilor Airwear cu Crizal Alize? Crizal Alize are toate protectiile? Airwear sunt cele mai bune lentile de la Essilor? Dar Ormil?
    De Hoya ce parere aveti?
    M-am mai documentat putin si se pare ca Essilor si Hoya sunt peste Zeiss

cookie powered _nameless's Avatar
    Depinde de ce Ormil este vorba: http://www.vision3k.com/prescription_details.html , dar e tot plastic deobicei (mai rezistent decat CR39 insa).

Registered User
    Si eu trebuie sa-mi schimb ochelarii. Dar de ce lentilele heliomate nu-s bune? Asta inseamna ca nici ochelarii de soare nu-s buni? Eu ma gandeam sa imbin utilul cu placutul si sa-mi fac tot cu lentile heliomate. Btw la ce cabinet imi recomandati sa ma duc pentru stabilirea noilor dioptrii? Si pentru ochelari unde?

Si eu trebuie sa-mi schimb ochelarii. Dar de ce lentilele heliomate nu-s bune? Asta inseamna ca nici ochelarii de soare nu-s buni? Eu ma gandeam sa imbin utilul cu placutul si sa-mi fac tot cu lentile heliomate. Btw la ce cabinet imi recomandati sa ma duc pentru stabilirea noilor dioptrii? Si pentru ochelari unde?
    Ideea era că ochii au o funcţie naturală similară cu cea a lentilelor heliomate.Iar dacă vei purta în permanenţă lentile heliomate, această funcţie a ochilor nu va mai fi folosită ducând la sensibilitate şi slabirea ochiului în timp.

Deci tu după o perioadă de folosire a heliomatelor, la lumină fără ochelari te vor durea ochii - rau.
    Ochelari de soare nu-i porţi tot timpu.
    Dane?
    Tu eşti?

Registered User
    Mersi pt. info. In rest? Un cabinet "bun" pentru stabilirea dioptriilor? Un loc unde imi pot comanda ochelari de calitate?

Registered User Bogdan_P's Avatar
    La Spitalul de oftalmologie cred ca ar fii o chestie.

Registered User
    Nu mersi, am oroare de spitalele "de stat" (se mai numesc asa pt ca mai mult stai, asteptand).

AIX
    AIX is offline
    Registered User AIX's Avatar
    Ok, unde gasim Essilor Airwear/ Crizal Alize & rame de titan? Pe la ce preturi este combinatia asta? Opticris? Recomandari?

Opticris, optiplaza si multe altele
    Rame de titan si multe altele se gasesc si aici pe forum
    De asemenea, am fost si-am intrebat: nu-i nicio problema sa vii cu ramele tale
    Pe varianta Essilor Airwear/Crizal Alize voi merge si eu

Registered User
    Mi-am comandat si eu rame + lentile de la Focus Optic si vroiam sa va intreb daca pretul este bun:
    -rame Nike, material Flexon
    -lentile Essilor, toate tratamentele posibile, material policarbonat

Pret: 1120 RON

Registered User Snk(Team-Line)'s Avatar
    super tare am "pierdut" un topic cu un nene care vindea rame de ochelari.
    Chestiunea sta in felu urmator port ochelari de vedere de la din clasa 1 acum am 22 de ani (va dati seama cati am spart/pierdut) .. Vreau sa imi cumpar si eu o rama (subtire finuta dar rezistenta) si caut lentile capabile si la un pret rezonabil.. manevra mare si adevarata e ca eu am si o dioptrie MARE
    Sph Cyl Axa
    OD -8 -3.50 20
    OS -8.75 -3.25 -165

vortex cornean
    distanta pupilara 64

in fine trebuie sa ma duc la inca un medic sa vad ce si cum pentru ca doctora la care ma duc eu de 10 ani (optimed) e cu mainele legate .. adica nu mai avea nic o pereche de rame dinacelea speciale (de se pun lentilele sa vezi ce dioptrie ai)

multumesc astept sfaturi
    I have a coke and i'm not affraid to use it

AIX
    AIX is offline
    Registered User AIX's Avatar
    Quote Originally Posted by Slasher View Post
    Mi-am comandat si eu rame + lentile de la Focus Optic si vroiam sa va intreb daca pretul este bun:
    -rame Nike, material Flexon
    -lentile Essilor, toate tratamentele posibile, material policarbonat

Pret: 1120 RON

Mi-am comandat si eu la Optiplaza, rame Silhouttte (titan flex) & Essilor Crizal Alize - 1140 RON. Cam mult, sper ca de pe astea sa nu mai sara vopseaua ca innebunesc.

eu
    eu is offline
    Registered User eu's Avatar
    intrebare
    eu am asig la medlife am reteta
    acum de unde mi-as putea cupara si eu o pereche de ochelari mai buna, rezistenta, etc
    “Lets face it, comedy’s a dead art form. Now tragedy! That’s funny.”

Registered User didishor's Avatar
    Daca nu ti-ai luat inca ai putea sa incerci la Eba Optics. Au si lentile de contact si ochelari normali. Ambele sunt avantajoase
    La lentile contact am gasit cea mai buna gama (dupa parerea mea) si preturile cele mai mici, iar la ochelari au o gama foarte variata si preturi decente.
    De ex. eu mi-am facut ochelari la ei cu 5 mil, rame Guess si lentile subtiate la 1.56(softlens) + ca in 20 de minute de la comanda, au fost gata.
    Merita sa te duci sa arunci un ochi, sunt chiar langa Magazinul Muzica.
    Violenta naste violenta...

Registered User

Salut !

Am si eu nevoie de ochelari cu lentile -0.5 .
    Vreau sa stiu daca pot sa fac la comanda ochelari de vedere cu rame de ochelari de soare, si daca da, ce fel de rame.

Am nevoie de o rama sport, nu cum sunt cele mai multe de vedere.
    Va multumesc !

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 3 123 LastLast