brat Centre de reciclare?
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: Centre de reciclare?

just passing... Rover's Avatar

Centre de reciclare?

Stiti vreun centru de reciclare (ma intereseaza pt. hartii si pet-uri) prin Berceni, zona Brancoveanu? Se tot aduna prin casa si mi-e sila sa le arunc de-a valma la gunoi. Si nu stiu niciun centru de reciclare prin zona.

Registered User helium's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    e unu` pe la trafic greu daca nu ma insel...exact langa o statie de tramvai...intamplator l`am vazut din tramvai...
    Sent from my Bosch 509 using Barosantalk 2

Registered User cnairda's Avatar
    chiar nu stiam ca exista si pentru pet-uri...cel putin nu la noi in tara.
    vezi aici daca nu e vreunul pe langa tine...eu unul am scapat de vreo 50 kg de hartie la un centru de colectare gasit cu greu undeva pe linia lui 35, langa AutoItalia (sau cum se cheama reprezentanta aia).

Cu cutiile de bere voi cum procedati? Ca parca e pacat de aluminiul ala sa ajunga la groapa de gunoi..

Registered User diles's Avatar
    Quote Originally Posted by Rover View Post
    Stiti vreun centru de reciclare (ma intereseaza pt. hartii si pet-uri) prin Berceni, zona Brancoveanu? Se tot aduna prin casa si mi-e sila sa le arunc de-a valma la gunoi. Si nu stiu niciun centru de reciclare prin zona.
    Prin sectorul 3 au inceput sa apara containere separate pt hartie si plastic.
    Pe de alta parte, mi-a zis o prietena ca i-ar fi vazut pe baietii in verde descarcandu-le la gramada cu restul gunoiului menajer.
    I'm happy to be me.

Le-am vazut si eu in sectorul 3, dar sunt puse pe langa case, locuite de...in fine, aia din case desertau la gramada in ele
    Problema la mine este ca nu am deodata 50 de kile...am cateva kile in fiecare luna, cu ce se aduna. Dar mi se pare aberant sa le arunc de fiecare data la tomberon, cand se pot recicla niste sute de kile hartie anual doar prin putina atentie.
    Nu exista pt reciclarea peturilor si pungilor? Bleah...de aia vad gramezi de sticle de pet prin toate partile
    La fel cu cutiile de bere.

Registered User cnairda's Avatar
    pai le depozitezi si tu undeva (balcon, etc) pana sa strange o cantitate mai mare, apoi le pui frumusel in portbagaj si le lasi la centrul de colectare.

eu am dat peste alta problema: cum sa scap de bateriile (alcaline) folosite? Pe eticheta zice ca trebuie predate la magazinul de la care le-am luat, ca ei stiu mai bine ce si cum. Ce-ar trebui sa fac, sa ma duc la Cora cu bateriile in buzunar..si sa le las unde?

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Pai desertau la gramada din ele pentru ca probabil s-a aruncat la gramada in ele, asa cum am vazut la cateva containare de la mine din zona.
    Erau langa o florarie si alea aruncau cutii de carton, plastice, staniol din ala la gramada in ele.
    Educatia e grea nene pentru unii

Incercati http://www.rosal.ro/ dar nu stiu daca e in zona Berceni.

Pt baterii ar trebui sa existe macar la magazine mari un cos special pentru colectare, dar nu sunt, si va spun ca chiar de-ar fi, nici 1% nu le-ar duce acolo.

Am vazut ca la vodafone s-au facut centre de colectare a telefoanelor vechi.
    Evident ca mai tot romanul prefera sa il vanda

Registered User gorrocs's Avatar
    E cam vechi topic-ul asta dar ce sa fac, l-am gasit cu google.

Pentru bateriile uzate exista ar trebui sa existe cate un recipient de colectare in fiecare magazin de electrocasnice. Eu pot sa confirm ca au asa ceva MediaGalaxy Orhideea si MediaGalaxy Plaza Romania. Le strang acasa si cand se umple borcanul in golesc la ei. Recipientul se gaseste la vedere langa birourile de garantii ale ambelor magazine. Ce fac cu ele dupa nu stiu dar macar simt ca am facut ce trebuia.

Mai colectez si hartie si cam de doua ori pe an duc 100 - 150kg la reciclat. Aveam o rulota in apropiere era cineva care se ocupa de asta dar am vazut ca a disparut de ceva timp. Pentru urmatorul transport o sa trebuiasca sa gasesc alt centru.

Recent am inceput sa strang si cutiile de bere (+ altele din aluminiu) pentru ca e pacat de energia risipita pentru fabricarea lor si pentru usurinta cu care se pot recicla... le bagi intr-un cuptor, cade vopseaua de pe ele, le bagi in alt cuptor ceva mai cald si se transforma in aluminiu. Inca nu am destule si nu stiu unde sa le duc.

pai aia ne omoara si pe noi, ca nu stim unde sa le ducem

Registered User

Lightbulb

Salut,

gasiti pe steleverzi o lista si harta cu centre de reciclare peturi si hartie (majoritatea lucreaza cu cantitati destul de mari, cami comexim stiu ca preia de acasa si de la persoane fizice), si una cu centrele in care se pot duce baterii pentru reciclare.

go for recycling
    Last edited by steleverzi; 07-11-2008 at 20:31. Reason: subscribe to replies

Administrator Assassin's Avatar
    Hmm, foarte buna harta. De multe ori n-am reciclat din cauza ca nu stiam unde sa le duc
    Clientu' de azi, victima de maine

Despre carti (deocamdata).

Registered User
    (stiu ca e cam vechi, da ce rost are sa fac altul?)

am niste baterii UPS si as vrea sa le reciclez, dar nu stiu unde. si nici nu merg pe filosofia "arunca-le in strada, fuck 'em".
    de asemenea, mai am si niste cartuse inkjet de la imprimanta pe care as vrea si pe ele sa le reciclez.

ma intereseaza ceva recomandari din experiente proprii, va rog.
    multumesc.

Registered User
    ceva update-uri?
    am dat mail la remat vest si ecolifestyle dar se pare ca nu sunt indeajuns de capabili sa si raspunda.

1:72 AdyAero's Avatar
    Prin Bucuresti si posibil prin alte orase exista pubele speciale, grupate cate 3 (galben pentru plastic si aluminiu, verde pentru sticla, albastru pentru hartie). Eu starng cam de 2 ori pe saptamana cate o sacosa mare cu plastic, hartie si sticla si le arunc acolo, facand separarea la fata locului.
    Si astia de la Urban au asa ceva, poti sa incerci si la ei.

Baterii si chestii de genul asta poti sa le depui in Carrefour, astia au un program de colectare baterii uzate (de la baterii de ceas la baterii de masina).
    Cartusele de inkjet poti sa le dai la schimb cu cartuse noi. Sau le dezmembrezi in plastic si componente electronice (daca au cip sau placa de circuite).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails colectare-selectiva.thumbnail.jpg  

Registered User
    Am scapat de baterii la Carrefour baneasa - au niste containere de carton si poti sa pui acolo si baterii mari (acumulatori UPS de ex), pe langa cele mici.
    Mai trebuie sa scap de cartusele Inkjet. Ar fi foarte dragut sa le dau la schimb, dar inca nu am gasit o firma care sa faca asta.
    Acum mai caut si centru de reciclare fier - am taiat niste grilaje de la balcon ca sa-l inchid; imi ocupa mult spatiu si ma streseaza. (Si nu, nu dau la aia de tipa pe strada ca iau fiare)

Pai aceleasi firme care au containere de reciclat au de regula si colectare deseuri feroase. Daca nu, poti sa incerci la remat-urile auto, ce mai sunt niste fiare in plus pentru ei.
    Referito l acartuse, sunt mai multe firme care fac treaba asta. Stiam ca Producton recicla cartuse dar acum nu am gasit nicio indicatie de genul asta la ei pe site.

Registered User
    Am rezolvat problema cu fierul. Am sunat la Cami Comexim si au fost foarte prompti. Si mi-au mai si dat bani - ptr ~80kg am primit 50 lei.
    Cu cartusele nu prea am gasit, dar nici nu am mai cautat. Am intrebat la Domo si la Cora dar nu accepta.
    Urmatorul punct pe lista - unde reciclez electrocasnice (frigider, cuptor microunde)? Inainte erau programe unde duceai aparatul vechi si primeai reducere la unul nou. Mai exista asa ceva?

Moderator kork's Avatar
    Si eu as fi interesat. Am un motior mare, vechi si m-ar tenta o reducere la un tv nou.

Exista dar punctual, adica anumite magazine fac treaba asta, trebuie sa urmariti promotiile. Cu electrocasnicele vechi este suficient sa le lasti la intrarea in bloc in anumite zile, colectarea se face de regula sambata-duminica cam de 2 ori pe luna, tot asa urmariti anunturile din ziare, afise, intrebatii pe rebulangi.

Registered User
    Pentru baterii am gasit informatia asta Nu am testat deci nu pot garanta pentru veridicitatea informatiei.
    ... doar un numar

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast