brat cat costa amenajarea unui apartament?
Results 1 to 18 of 18

Thread: cat costa amenajarea unui apartament?

Registered User moguai's Avatar

cat costa amenajarea unui apartament?

salutare....
    vreau sa renovez - de la 0 un apartament de 3 camere.
    e cineva pe aici care a facut ceva asemanator de curand si paote sa`mi spuna cat l`a costat?
    ma refer aici la: parchet in cele 3 camere, baia complet facuta (cu tot cu isntalatii), bucataria si holul cu gresie (eu vreau sa sparg si debaraua), geamuri si 4 usi de interior (tot termopan), varuit toti peretii, izolatie pe 3 pereti exteriori (pe interior), instalatie electrica refacuta + luminile in toate camerele, 2 aparate de aer conditionat ... cam tot.. fara mobila si aparatura electro-casnica.
    punem si manopera in acesti bani iar materialele nu vor fi cele mai scumpe.
    apartamentul nu e f mare; eu asa in mare m am gandit la preturi dar astept niste informatii de la cei care deja au trecut prin asta.

multumesc si astept sa discutam

dragalash s.i.m.p.l.u.'s Avatar
    O sa te coste cam 2500-3000 euro fiecare camera daca nu te arunci la finisaje scumpe (doar renovat cu manopera inclusa - fara aer conditionat/lumini sau alte aparate casnice).
    Mai conteaza si meseriasii - daca dai de unii care isi fac treaba si nu schimbi 3-4 echipe pana termini vreau si eu nr lor de telefon.
    Man wake up as good-looking as they went to bed. Women somehow deteriorate during the night...

meseriasii sunt seriosi.inca nu am vb de bani dar am incredere in ei ca nu ma lasa la greu.
    nu o sa iau materiale scumpe, nici cele mai ieftine...acolo..la mijloc...
    2000 de euro camera ma ajunge doar manopera+materiale?

pt un calcul global cam asa as calcula eu amenajarea unui apartament cu manopera inclusa - 3 camere ~9000 euro renovare de la beton. Aka dat tot jos si inlocuit.
    Man wake up as good-looking as they went to bed. Women somehow deteriorate during the night...

Registered User
    10 000 de euro 3 camere inclusiv spart pereti si usi noi , instalatii sanitare , si termopane .
    EGO quaeso lux lucis tutela pro mihi secundum mei quod ego mos invado is orbis of tutela

10 000 e o suma care is mie mi se pare rezonabila. eu sper sa fac tot ce am zis mai sus in jur de 35 000 ron....
    daca a mai facut cineva ceva asemanator - il astept cu "pretul"

Registered User faraonu's Avatar
    Quote Originally Posted by s.i.m.p.l.u. View Post
    O sa te coste cam 2500-3000 euro fiecare camera daca nu te arunci la finisaje scumpe (doar renovat cu manopera inclusa - fara aer conditionat/lumini sau alte aparate casnice).
    sau esti DIY si in aceeasi bani ai si AC, lumini, termopane and loads of other shit
    nu mi-e frica, nu mi-e frica... de bau-bau !!

drl
    drl is offline

Quote Originally Posted by faraonu View Post
    sau esti DIY si in aceeasi bani ai si AC, lumini, termopane and loads of other shit
    Cum a iesit...

Banned
    Acum 3 ani mi-am renovat apt, 3 cam, daramati pereti, ridicat alti pereti acolo unde a fost nevoie pt marirea camerei, baii, etc + toate cele enumerate de mai tine mai sus. Aveam pregatiti 8KE pt lucrare dar din pacate m-a dus undeva la 12K E. Asteapta-te ca bugetul tau sa fie marit cel putin cu 25%. Iti spun asteapta-te pt ca mie banii mi s-au terminat inainte de finisari...

Quote Originally Posted by faraonu View Post
    suma o scazi cam la jumatate daca o faci singur dar crede-ma ca ma pricep cat de cat si nu m-as baga. nu iese ca la meserias si dureaza..eu m-am apucat la mine si stau de 8 luni cu holul curatat de huma si pregatit aka gletuit si smirgheluit si nu am apucat sa dau o lavabila....pur si simplu nu am timp sau cand am sunt mult prea obosit ca sa o fac si pe asta.

Quote Originally Posted by Misa View Post
    Acum 3 ani mi-am renovat apt, 3 cam, daramati pereti, ridicat alti pereti acolo unde a fost nevoie pt marirea camerei, baii, etc + toate cele enumerate de mai tine mai sus. Aveam pregatiti 8KE pt lucrare dar din pacate m-a dus undeva la 12K E. Asteapta-te ca bugetul tau sa fie marit cel putin cu 25%. Iti spun asteapta-te pt ca mie banii mi s-au terminat inainte de finisari...

pfff... 12 000? .. 13 000 ar fi toata suma pe care o am pt tot apartamentul - inclusiv mobila si ce aparatura electrocasnica mai am nevoie...

speram sa nu depasesc 9-10 000 cu renovarea..dar se pare ca e doar o utopie de`a mea...

boon....revin cu un update la geamuri si usi...mi au "comunicat" pretul firma care mi`a luat masurile.
    eu am facut 3 geamuri mari si unul mai mic, de bucatarie,toate pe profil maro, cu tot ce puteam pune pe ele (glafuri duble etc).
    3 usi mari si una mica, pt baie, cu oglinda pe interior, toate cu geam termopan mat pe ele, aceelasi profil maro.
    pret final 8600 ron.
    va tin la curent si cu restul, poate ajuta si pe altii care doresc sa faca ce fac eu

Registered User
    va rog mult sa ma ajutati in urmatoarea problema.
    Cat poate costa varuirea cu vopsea lavabila a unui apartament de 2 camere cu baie, bucatarie si camara, si montarea de ferestre termopane la 2 camere si bucatarie.
    Va multumesc si astept un raspuns urgent ca sa ma pot orienta in piata !

---------- Post added at 18:35 ---------- Previous post was at 18:31 ----------

Rog a ma informa cat se poate de repede asupra pretului estimativ pentru varuirea cu vopsea lavabila a unui apartament cu 2 camere plus bucatarie, baie si camara, precum si montarea de ferestre termopan la 2 camere plus bucatarie.
    Va multumesc pentru un raspuns rapid pentru a ma orienta in piata.
    Cu stima

Registered User dark_mind's Avatar
    Si parchetul este foarte scump daca pui perchet de calitate si nu din Brico te costa de 25 de euro mp materialul si cam 25 de euro mp de manopera asta cu o echipa buna. Insa ai un parchet care arata foarte bine si am vazut ca exista acum si parchet special care poate fi pus si in baie, am vazut o casa facuta asa si arata foarte bine insa din pacate costa
    Prevederea inseamna putere

Registered User mateis's Avatar
    25 de euro montajul? poate pentru parchet masiv, in nici un caz laminat. e IMENS pretul oricum dupa parerea mea..

shadow of dust
    Parchetul laminat poti sa-l pui si singur daca e sa-ti ia atatia bani pe manopera. In aproximativ 4-5 ore "termini" o camera de 20mp.
    The girl who replies to the question "What do you want for Christmas?" with "If you loved me, you'd know what I want!" gets an Xbox. End of story.

1:72 AdyAero's Avatar
    Quote Originally Posted by panaite11 View Post
    Rog a ma informa cat se poate de repede asupra pretului estimativ pentru varuirea cu vopsea lavabila a unui apartament cu 2 camere plus bucatarie, baie si camara, precum si montarea de ferestre termopan la 2 camere plus bucatarie.
    Va multumesc pentru un raspuns rapid pentru a ma orienta in piata.
    Cu stima
    Sa o luam asa:
    - pereti interiori si exteriori zugraveala
    manopera 25 ron/mp (spalat, refacut glet, carpit). Daca se da o lavabila peste cea veche sau doar se spala, pretul scade.
    materiale >25 ron/mp (glet + lavabila)
    - pereti interiori baie
    manopera 25 ron/mp
    materiale > 25 ron/mp
    - tamplarie termopan
    manopera 0 ron (montajul este inclus la toti furnizorii)
    ferestre ~ 3000 roni (depinde de producatori
    - parchet
    manopera 20 ron/mp (se poate face usor dupa un mic instructaj, montarea nu este un procedeu pretentios deci costul aici poate fi 0)
    materiale > 25 ron/mp

Cam astea ar fi costurile estimative care pot sa varieze in functie de zona, meserias, anotimp (iarna preturile cu manopera scad pentru ca este cerere mai mica). Lucrari extra cum ar fi spargeri, sape, instalatii electrice nu sunt incluse in lista de mai sus.

Quote Originally Posted by mateis View Post
    25 de euro montajul? poate pentru parchet masiv, in nici un caz laminat. e IMENS pretul oricum dupa parerea mea..
    A gresit, a vrut sa scrie 25 RON, a trecut la euro mai devreme

Registered User dark_mind's Avatar
    Quote Originally Posted by mateis View Post
    Este vorba de parchet masiv si pretul este de 25 de euro montajul , era bine daca greseam in ron .
    Oricum pentru cine are posibilitatea se merita, insa din pacate putini avem posibilitatea sa punem parchet masiv .
    Prevederea inseamna putere

1.