brat Ce trebuie sa faci ca sa deschizi un bar in Bucuresti?
Results 1 to 12 of 12

Thread: Ce trebuie sa faci ca sa deschizi un bar in Bucuresti?

Nick anterior: The Dark Knight Hate's Avatar

Ce trebuie sa faci ca sa deschizi un bar in Bucuresti?

In primul rand, daca topicul apartine la cum, cat, unde, sry. rog un moderator sa il mute.
    basically sunt curios cam ce aprobari as avea nevoie ca sa deschid un bar, eventual o suma estimativa de bani la inceput (care ar acoperi aprobarile, contractul cu niste supplieri de bauturi, mobilarea, etc - evident aici ar fi de apreciat sfaturile cuiva din domeniu) si ce ar mai trebui sa stiu. nu am avut nici o "afacere" pana acum si de aceea sunt varza in domeniu. economie, studii de piata, fezabilitate asta stiu, dar dpdv legislativ i'm a total moron. de asemenea nu prea cunosc preturile din capitala pt ca am fost plecat din tara ceva timp.

pentru a clarifica, cand spun bar, ma refer la un loc normal unde sa te duci sa bei o cafea/bere/vin/whatever, nu club unde sa se danseze si sa intre 100+ oameni.
    Time pays us but with earth & dust, and a dark, silent grave.

Vlad Tepes Monstru's Avatar
    vorbeste cu Isarescu , cred ca el ti-ar putea da mai multe detalii

Registered User
    Quote Originally Posted by Hate View Post
    In primul rand, daca topicul apartine la cum, cat, unde, sry. rog un moderator sa il mute.
    basically sunt curios cam ce aprobari as avea nevoie ca sa deschid un bar, eventual o suma estimativa de bani la inceput (care ar acoperi aprobarile, contractul cu niste supplieri de bauturi, mobilarea, etc - evident aici ar fi de apreciat sfaturile cuiva din domeniu) si ce ar mai trebui sa stiu. nu am avut nici o "afacere" pana acum si de aceea sunt varza in domeniu. economie, studii de piata, fezabilitate asta stiu, dar dpdv legislativ i'm a total moron. de asemenea nu prea cunosc preturile din capitala pt ca am fost plecat din tara ceva timp.

pentru a clarifica, cand spun bar, ma refer la un loc normal unde sa te duci sa bei o cafea/bere/vin/whatever, nu club unde sa se danseze si sa intre 100+ oameni.
    Pai in primul rand presupunand ca ai banii necesari iti trebuie un plan de afaceri . Un bar bun iti trebuie un loc bun. Ca in orice afacere trebuie pe langa investitie sa ai banii necesari sa iti poti suporta toate cheltuielile pe 3-6 luni (salarii, furnizori ,chirie etc). Intrii intr-o piata foare aglomerata asa ca dc vrei ceva sa te remarci investitia nu e f mica ...in primul rand conteaza zona si practic asta iti va influenta afacerea ..ceva central rupe la chirie ....si ce ti-am spus inseamna cam 5-10% din ce trebuie sa stii

Nick anterior: The Dark Knight Hate's Avatar
    lol. ce mi-ai spus e ceva de bun simt. ceva ce daca nu as sti n-ar trebui nici sa ma gandesc sa deschid un bar.
    ca sa ai clientela nu tre sa fie neaparat central
    Time pays us but with earth & dust, and a dark, silent grave.

1:72 AdyAero's Avatar
    Zona Militari nu prea are baruri si poate fii o zona buna pentru asa ceva. Aici exclud berariile si terasele unde stau pensionarii la o bere la discutii.

life is a race track Freelancer's Avatar
    Redeschid subiectul deoarece ma tenteaza si pe mine ideea sa investesc intr-o berarie/bar.

Treaba cu firma/locatia/mobilier sa zicem ca o am acoperita, ceea ce ma baga in ceata este liceenta pentru alcool , cam cat ar costa si cat de greu se obtine.

Cam la ce cheltuieli sa ma astept pe luna pentru un 100-150mp de berarie ? Eu mi-am facut un calcul de 2000euro chiria+(~500-1000) utilitati + 1000 euro alte cheltuieli...deci cam 5000 euro pe luna foarte aproximativ asa , ma insel ?

Registered User Silviu26's Avatar
    Readuc in actualitate topicul...
    Ma intereseaza ce ar presupune deschiderea unei terase/bar/berarii/bodega undeva printr-un cartier bucurestean periferic. Chestia care nu o stiu absolut deloc e cum fac rost de un spatiu, si prin spatiu inteleg teren pe care sa-mi ridic terasa, nu parter de bloc sau echivalent.
    Athlon X2 4000+ @ 2600 Mhz //2x1 GB DDR2 A-Data//WD320AAKS //Gigabyte 560 // Gainward 8600GT silentfx // Aplus Xclio2 + Sirtec460
    Chevrolet Owner

Registered User Komissar's Avatar
    Quote Originally Posted by Silviu26 View Post
    , si prin spatiu inteleg teren pe care sa-mi ridic terasa, nu parter de bloc sau echivalent.
    Asta devine o problema de "arhitectura" , mai degraba , in sensul ca tu de fapt vrei sa cumperi (inteleg eu, ) un teren si sa ridici o constructie - terasa, in cazul de fata. Vorbeste cu un arhitect, pt. ca asta este o constructie ca oricare alta.
    1965 Volkswagen "Typ 1" 1200 - daily driver "scandalagioaica urbana"
    1972 Volkswagen "Typ 3" 1600 Squareback - stock.
    1989 Volkswagen "Typ 2" T3 1600 D

Registered User Silviu26's Avatar
    Nop, in niciun caz, ai inteles gresit ( sau m-am exprimat eu prost). Intrebarea era unde gasesc de cumparat sau inchiriat ( mai probabil ) o parcela de teren pe care eu il consider domeniu public, el fiind la fel ca cel de sub restul teraselor din oras.
    Athlon X2 4000+ @ 2600 Mhz //2x1 GB DDR2 A-Data//WD320AAKS //Gigabyte 560 // Gainward 8600GT silentfx // Aplus Xclio2 + Sirtec460
    Chevrolet Owner

The seller satiriadis's Avatar
    Fa si tu o intrebare la Primaria sectorului unde vrei sa deschizi. Dar ai nevoie de mult timp pt asa ceva ($$) .Oricum cred ca la cum se anunta situatia in RO multi vor da faliment,deci pandeste si tu spatii din care au plecat bodegi si care au vad.

Bulova Ambasad'or
    Ebel Sportwave Diver
    Marcello C Tridente 1000m

Seiko Prospex SBDK001 NX DiveComp
    Seiko Prospex SKA371 BFK