brat Barci Pneumatice- stiti ceva de ele?
Results 1 to 8 of 8

Thread: Barci Pneumatice- stiti ceva de ele?

Registered User reeven's Avatar

Barci Pneumatice- stiti ceva de ele?

Salutare,

In 2 sapt plec in binemeritatul concediu, si plec in Delta, vreau sa-mi cumpar o barca, dar nu prea ma pricep la ele.
    Am gasit pe un magazin online mai multe modele, si m-am oprit la :

http://www.shoppingforyou.ro/2817/20...oductView.aspx

Am sunat la mag cu pricina, e in stoc la furnizor, se poate aduce fara probleme.
    Ce au mai scump ca asta e in jur de 2500RON, nu dau atatia bani pe o barca.

Daca cineva se pricepe cat de cat si poate sa ma ajute ii multumesc,

Week placut la toti,
    Trăiască Toată Măldăva!

Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    nu lua barca de pe net, de fapt... nu lua pana nu poti s-o pipai. Trebuie sa fie ceva mai groasa decat barcile de mare/piscine, ca altfel risti sa ramai prin mijlocul canalului cu ea (putine sanse sa treci dunarea cu una d'asta)
    Singura barca gonflabila pe care am vazut-o in stare sa treaca Dunarea a fost una ruseasca (d'aia veche, verde si groasa )
    Around...

isarescu's Avatar
    Atentie mare la locul unde se prind vaslele de barca. Trebuie sa fie foarte solid, altfel iti va fi foarte greu sa vaslesti.

Era un magazin pe la gara, daca stie cineva daca mai exista, acolo aveau barci... le-as vedea acolo si as cumpara online, ca e mai ieftin... cu vreo 50% .....
    Trăiască Toată Măldăva!

Need I explain? Bogotta's Avatar
    Exista si acum magazinul de la gara. Poti incerca sa vezi ce oferta au.

Eu iti recomand insa sa abandonezi ideea. In afara de faptul ca e greu de carat/umflat/dezumflat, trebuie sa mai ai si grija ei cat stai acolo. Iesi mai avantajos sa inchiriezi una clasica (din lemn) de la un localnic.
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Registered User bogrado's Avatar
    Nu-ti recomand gonflabila pentru delta, din mai multe motive. In primul rand nu ai stabilitate datorita fundului plat in conditii de curenti puternici si valuri de suprafata. Poate pe canalele mici sa te descurci, dar pe cele mari e greu, mai ales daca folosesti rame si nu motor. In al doilea rand se poate intepa in vreun ciot cand o urci pe mal. Barcile localnicilor de lemn sau si mai bine de fibra sunt cele mai potrivite.

Daca vrei sa bagi banii in ceva iti recomand cu caldura sa-ti cumperi un motor de 4-5 CP (in jur de 1000 eur) iar de acolo inchiriezi barca de la localnici (20-30 ron/zi) si ai combinatia castigatoare. Te poti plimba fara efort de colo colo fara sa apelezi la localnici. Dupa 2-3 concedii de dat la rame prin delta m-am lecuit, am luat motor si pescuitul sau plimbatul pe canale devine o poezie.

Pai plec in cateva zile, nu am timp.

Am vb cu baietii de la shopping for you, imi aduc alt exemplar pe la 900 ron, eu o iau sa ma plimb putin prin zona unde o sa stau... nu cine stie ce...
    Trăiască Toată Măldăva!

Registered User Paragusul's Avatar
    Reeven: dai banii pe geam. Daca nu mergi de mai multe ori in delta, nu merita sa iti iei barca.
    Barca aia e de PVC. Se poate intepa oricand, si baiul e ca iti strica ziua, te trezesti pe malul celalalt mirosind a fraier.
    Daca vrei sa iti iei ceva si pe termen mediu, lung si foarte lung ia-ti o barca de cauciuc. Gasesti pe la rusi barci Zodiac (cauta pe goolge braca zodiac, chiar si la mana a doua sunt extrem de rezistente si au si oglinda pentru motor).
    Singurul dezavantaj - sunt mai grele ca cea de pvc si ocupa mai mult loc.

Daca mergi in Delta in zona Partizani, iti pot lasa un telefon al cuiva care iti paote arata delta intr-o barca cu motor.

Succese.
    Cu mii de pipe si purici,
    Paragusul

http://www.afterhours.ro

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post