brat Gel dezinfectant
Results 1 to 17 of 17

Thread: Gel dezinfectant

Nick anterior: gxg John Doe's Avatar

Gel dezinfectant

Salut,
    Am nevoie de gel dezinfectant (fara clatire) in cantitati de 3 sau 5 litri.
    De asemenea, daca exista si sisteme de pulverizare ptr aceste cantitati (ma gandesc la bidon de 5 l si un pulverizator sau un sistem de prins in perete care sa se conecteze intr-un fel la acest bidon).
    Pe google am gasit 2-3 lucruri... ain't much.
    Stiu ca cei care sunt agenti sau asm prin farmacii pot face rost de asa ceva.

Any ideeas?

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    La Antiseptica si Cws ai incercat? ei sunt furnizori pentru spitale.Antiseptica are sediul undeva pe calea calarasilor pe la pta sf stefan.
    Posted via Mobile Device

Ms de raspuns.
    Primii sunt focusati pe dezinfectia in vederea pregatirii de operatii chirurgicale.
    CWs sunt focusati pe ingrijire ce necesita apa.

Pe mine ma intereseaza acel tip de gel care se gaseste in cantitati de 50ml, aplicabil pe maini dupa ce ai ai atins tot prin ratb :d, pe jos, pe praf + eventuale bacterii.
    50ml = 7.5 ron destul de scump si neeficace pentru o echipa de 30+ oameni.

Registered User Smiley's Avatar
    cumpara un tubulet d'ala mic, citeste pe eticheta cine e producatorul/importatorul/distribuitorul, apoi trimite-le un mail sau da-le un telefon
    Ignore list: Stagirioritic

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Antiseptica sunt focusati pe tot felul de dezinfectante medicale, la fel si CWS.
    Eu am de la Aseptica o solutie dezinfectanta cu aplicator (e un suport metalic care se fixeaza in perete in care se introduce tubul si suportul are un mecanism prin care solutia e scoasa din tub, o mana o pui sub orificiul din care pica si cu cealalta mana apesi de 2-3 ori pe maner ca sa picuri) dar nu e parfumata precum gelul ala de maini din farmacii ci miroase a alcool.
    Insa cred ca e si mai eficienta Mirosul de alcool dispare in maxim 30s. Dar nu are 3 sau 5l rezerva ci 500 ml.

Tu vrei neaparat sa si miroasa frumos precum gelul ala?
    Am intamplator o sticluta de Touch Gel la indemana si pe ea scrie asa:
    Producator: HTC Limited SAR
    Distribuitor: Sarah Farm SRL Bucuresti tel 021-4303178 email office@sarah.ro
    Deci...vezi pe SARAH FARM

Registered User
    tie iti trebuie ceva de genul asta. Se foloseste in stomatologie si in alte domenii pentru dezinfectia directa a mainilor. E de o calitate mult, mult mai buna decat cel gasit in magazine. Asta daca tu cauti dezinfectant pentru maini.
    Dezinfectant de suprafete mai poti folosi asta sau asta , daca iti trebuie pentru dezinfectat suprafete.

Mii de multumiri.

Registered User chiptuning's Avatar

Thumbs up

Quote Originally Posted by gxg View Post
    Mii de multumiri.

ceva din astea am eu de la un prieten care este stomatolog

Dezinfectante - Dental Supply International 2000

unele de suprafete (" mikrozid AF") si unle pt. maini ( parca "Desderman") pt. hiv hepatite, etc
    0729.133.333 vodafone; 0761.335.180 cosmote; chiptuningauto@gmail.com

El Habanero h3x0r's Avatar
    Incetati cu HIV ca virusul expus la aer nu supravietuieste.Hepatita poate.
    i7 920 | Asus P6T Deluxe V2
    Pali GTX 460 768Gb DDR5
    3*2Gb TeamXtreem 1600Mhz DDR3 cl8
    Corsair HX 620W

E66 + Plantronics Voyager 520

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    E o aberatie asta cu HIV-ul moare la aer
    Si cea mai buna dovada e ca el se transmite in cursul actului sexual cu o persoana infectata, act sexual care nu se desfasoara in vid.
    Ce bine era daca murea la 'aer', practic infectia HIV nici nu se mai realiza iar SIDA nu mai exista.

Registered User flowrent's Avatar
    In mai multe cabinete si spitale am observat ca doctorii folosesc Manorapid , de la Antiseptica . Vreau sa le fac o vizita, stiti cumva vand si catre persoane fizice ?

Daca era asa, infectarile nu se faceau doar pe cale sanguina/contact sexual.
    Pali GTX 460 768Gb DDR5
    Corsair HX 620W

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Stii tu ceva, dar nu prea stii bine.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    hexor, confunzi mediul de viata al unui microorganism cu modalitatea de transmitere.

Indie mi se pare ca tu aberezi.
    Si cea mai buna dovada e ca el se transmite in cursul actului sexual cu o persoana infectata, act sexual care nu se desfasoara in vid.
    Imi pari incoerent.
    Apoi explica asta te rog?
    Poti spune tu sau Dr Bonez o afirmatie intreaga,inteligibila si lamuritoare legat de problema asta pentru care am insirat 5 posturi offtopic aici?Asta e una din sursele de pe net.(Transmiterea şi testarea HIV – Cum se transmite HIV / Despre SIDA / AIDS.MD)

Nu esti de specializare infectionist dar te dai unul.
    Pali GTX 460 768Gb DDR5
    Corsair HX 620W

Registered User chiptuning's Avatar

Thumbs up

Solutie alcoolica pentru dezinfectarea igienica si chirurgicala a mainilor, dezinfectarea manusilor, profilaxie HBV. Efectiv impotriva: bacteriilor (inclusiv bacili TB), fungilor, virusurilor lipofile si hidrofile - polivirusuri, rotavirusuri, adenovirusuri, vaccinia, herpes simplex, HAV, HBV, HCV, HIV. Se foloseste nediluat.

Pentru dezinfectia igienica a mainilor si profilaxie hepatita B - se freaca mainile uscate minim 3ml timp de 30 secunde

Pentru dezinfectia chirurgicala a mainilor - se freaca minim 2 x 5 ml pe maini si antebrate 3 minute

Desderman - Pentru dezinfectarea mainilor - flacon de 1litru - Dental Supply International 2000
    0729.133.333 vodafone; 0761.335.180 cosmote; chiptuningauto@gmail.com

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Haxor, intelege ca modul prin care se transmite un microorganism (pe cale fecal-orala, pe cale aeriana (cum sunt virusurile gripale), prin unele secretii si fluide corporale (cum e HIV) e un lucru diferit de mediul in care un microorganism supravietuieste sau nu (aerob sau anaerob)
    Sunt unele greseli in linkul pus de tine care e un material pentru informarea populationala, nici decum un material profesional, printre care si aia cu virusul nu supravietuieste in aer liber (pentru ca e o aberatie din moment ce nimeni nu o sa izoleze virusul si o sa il arunce in aer liber) dar si unele mijloace prin care spun ei ca nu poate fi contactat virusul sunt valabile (e adevarat, cu riscuri mici, dar exista. Nici contactul sexual cu o persoana infectata nu iti da sansa 100% sa te infectezi si tu)
    De exemplu prin sarut, daca partenerii sangerari gingivale, la buza sau etc exista un risc ca infectarea sa se produca.

Ok, infectarile cu HIV nu se fac pe cale aeriana ca in cazul inhalarii de catre o persoana sanatoasa a secretiilor nazale eliminate prin stranut sa zicem de o persoana cu gripa, se stie, dar asta nu inseamna ca impotriva virusului HIV nu trebuiesc luate masuri serioase de profilaxie (ca despre asta era vorba), pe simplu motiv ca ' nu inteleg ce va bateti capul cu el, oricum moare la aer'
    Daca folosesti o seringa pt o persoana infectata, o lasi 10 min apoi o folosesti pentru tine sunt mari sanse sa o patesti, pentru ca virusul sta binemersi acolo, nu 'moare pentru ca e expus la aer'
    Si nu in ultimul rand, daca companiile ce produc solutii dezinfectante au solutii impotriva virusului HIV pentru uz extern, pe instrumente medicale, etc banuiesc ca au si un motiv intemeiat pentru care produc asa ceva
    Scuza-mi calitatea pozei, e o solutie pt uz strict extern cu alcool (niste servetele imbibate) de la Antiseptica. Iar la domeniul de folosire (daca e prea neclar) scrie: PC keyboards, hand cleaning, for work in lab, office, etc
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Photo00078.jpg  

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post