brat Taxe Vamale - Page 18
Thread Introduction
La http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2007:286:0001:0894:EN:PDF se gaseste nomenclatorul tarifar aplicat de tarile Uniunii Europene. Acolo ar trebui sa existe informatii despre marimea taxei vamale care se aplica asupra oricarui produs pe care il aduceti in Romania din afara Uniunii.

Nomenclatorul se modifica periodic (un search pe site-ul respectiv vă va duce rapid la ultima lui varianta) insa schimbari radicale nu apar chiar des.
Page 18 of 67 FirstFirst ... 81516171819202128 ... LastLast
Results 341 to 360 of 1325

Thread: Taxe Vamale

Registered User speedcubing's Avatar
    probabil a mai fost intrebat si nu vreau sa deschid un topic nou...

exista un tabel sau ceva de genul pentru calculat taxele vamale? am auzit eu ceva...vag
    19% tva + x% in functie de ce produs e (haine, adidasi, electronice, jucarii etc)
    exista asa ceva? ma poate ajuta cineva?
    mersi

Moderator
    Telekom - 300 - Thread
    aici gasesti nomenclatorul tarifar (tabelul pe care-l cauti ) pe baza caruia functioneaza tariful extern comun al ue. se updateaza periodic, asa ca in viitor fa un search prin jurnalul oficial al ue, ca sa vezi ce s-a schimbat.

Registered User lex_a's Avatar

taxa postala

Care stie cat ii taxa postala daca comand un lantz din america???????

Moderator
    citeste postul #122.
    in unele cazuri fericite (si rare) se poate sa nu platesti taxe vamale, depinde de cum ti se trimite pachetul sau in ultima instanta chiar de mica intelegere cu vama noastra (citeste prin restul threadului - s-a mai discutat problema).

ca regula: cauta un pic, inainte sa deschizi un topic nou.
    Last edited by ild12; 20-04-2008 at 17:51.

Galagie n0iz3's Avatar
    am si eu o intrebare....

vreau sa imi aduc un laptop (MacBook) din US...

am cautat dupa codul Taric si vad ca taxele sunt 0
    http://ec.europa.eu/taxation_customs...escription=yes

mi se pare imposibil.. dar sunt cam n00b in domeniul asta.
    poate cineva sa imi confirme ?

ce alte taxe mai trebuiesc platite atunci cand ma duc sa il ridic ?
    o sa rog pe cineva de acolo sa il trimita, deci pot sa pun si valoare mica la colet.
    Smile. It makes everybody wonder what you`re up to.

Registered User dansysro's Avatar
    Taxe Vamale 0% , Tva 19%

ASRock Z77 Pro3, Core i5 3570k, Scythe Mugen 2, 2x4G Geil 1600 CL9, WD 6400AAKS, SanDisk SDSSDP128G, Radeon HD-7950, ToughpowerXT-850W-SPEDOEdition, Horizon2206, Nexus Caterpillar 3x120mm

Galagie n0iz3's Avatar
    thx.

si daca nu am factura cum se stabileste valoarea pentru TVA ?

Registered User dansysro's Avatar
    daca nu are produsul in catalog, te pune sa dai declaratie ...

ASRock Z77 Pro3, Core i5 3570k, Scythe Mugen 2, 2x4G Geil 1600 CL9, WD 6400AAKS, SanDisk SDSSDP128G, Radeon HD-7950, ToughpowerXT-850W-SPEDOEdition, Horizon2206, Nexus Caterpillar 3x120mm

Galagie n0iz3's Avatar
    thx pentru informatii.. o sa ma mai documentez putin si apoi ma pregatesc de aburit functionarul vamal

Registered User
    fratilor am si yo o nelemurire. am primit un colet din State si e retinut la vama(am inteles ca asta e procedura) si as vrea sa stiu daca atunci cand il voi ridica vamesu il va deschide sa vada ce contine. coletu nu e mare,e intr-o cutie cam cat o carcasa de CD(asta si e in el,un CD) si are scris pe el ce contine si valoarea-20$. deci trebuie deschis sau doar platesc cat calculeaza el si gata? mersi

Registered User pandelicu's Avatar
    eu stiu ca pentru valori ale produsului pana in 40 EURO nu se plateste taxa.
    daca iti va deschide coletul sau nu, depinde de vames...de obicei da oricum nu ai de ce sa-ti faci griji pentru un CD.
    râzi şi dă mai departe

Registered User
    Quote Originally Posted by victoria_se View Post
    daca iti calculeaza dupa pretul lor de catalog te`ai ars... ca au niste preturi in catalog de plangi langa el
    Stie cineva unde gasesc catalogul lor? sa stiu ce le spun la vama

Registered User
    NU inteleg cum functioneaza la Romanica asta cu vama. Pana acum am avut doua colete internationale, ambele din state:
    -primul a fost anul trecut, 120 de dolari am platit pentru el, era vorba de chestii pentru desen: markere, creioane, gume, smecherii. 50 de dolari a fost transportul, pentru ca singura optiune pentru Romania a fost DHL.

-al doilea a fost acum o saptamana, am avut un ceas, niste sepci si niste lanturi de pe Amazon. - Total aprox. 200 de dolari, din care aprox 50 transport, pentru ca erau produse de la selleri diferiti.

La nici unul nu am platit taxe. Pentru ultimul colet pregatisem niste bani in caz de taxe si am ramas foarte surprins ca nu a fost nevoie, mai ales ca acest colet depasea bine valoare de 45 de euro.

Pana la urma cum e?

N-as vrea sa fac o comanda mai "babana" si sa ma trezec ca dau la posta unde e coletul oprit de vama inca 20 la suta din valoarea coletului.

Sper sa fie cineva informat in privinta asta.

Multumesc.

Registered User
    Eu am platit TVA-ul de 19% la electronice, dar am avut invoice. La tine probabil a considerat ca nu sunt prea valoroase.

Registered User
    De ce dumnezeului trebuie platit TVA? Nu-l platesti odata in tara de origine?

Registered User
    Quote Originally Posted by strainu View Post
    De ce dumnezeului trebuie platit TVA? Nu-l platesti odata in tara de origine?
    in UE nu se mai plateste TVA, tocmai pt. ca se percepe la origine. din America, se considera export care la ei ar trebui sa fie scutit de TVA, iar aici e import la care se aplica TVA. oricum, in America nu exista TVA, ci un sales tax care e local si diferit de la stat la stat. pentru cumparaturile online, daca se fac dintr-un stat in altul, nici macar acest sales tax nu se mai aplica.

Registered User
    Mersi k-man. Ai idee care e politica pentru produse aduse din Israel?

Registered User
    Quote Originally Posted by strainu View Post
    Mersi k-man. Ai idee care e politica pentru produse aduse din Israel?
    pt. orice vine din afara UE se percepe TVA. ce trebuie sa afli e daca pe langa asta iti mai percep si vreo taxa vamala. e un link mai sus (taric) unde poti sa cauti informatiile astea.

Registered User

vama laptop USA

Salutare tuturor. am citit threadul dar cand credeam si eu ca am gasit o solutie ... mai mult m-am ametit.
    Vreau sa cumpar un laptop din state care costa $900. Acesta va fi cumparat si platit de un prieten ce locuieste in SUA dupa care mi-l va trimite mie. Coletul cantareste aprox 10.3 pounds (laptop, scartietoarea, cutie carton, accesorii s.a.) si posta ma va costa aprox. $54.5 cu USPS.
    Acum eu sunt nelamurit cum sa fac cu TVA ul care va fi perceput la posta de vamesi. Voi cere prietenului ca laptopul sa fie trimis drept cadou fara factura aia de $900 ptr ca vamesii sa nu aibe de unde sa vada care e valoarea lui adevarata. Taxele postale de $54.5 vor fi luate in calcul ?? asta inseamna cam 37.1 E si nu stiu care e limita pentru $$ ptr ca eu sa nu mai platesc TVA vamesilor.
    Am citit pe unele documente ale USPS http://pe.usps.com/text/imm/ps_012.htm in care este precizat faptul ca pachetul nu trebuie sa fie impachetat in cute de carton (adica cutia de carton in care laptopul ajunge la tipul din US)

http://pe.usps.com/text/imm/ps_012.htm
    http://pe.usps.com/text/imm/immc2_018.htm

237.4 Packaging

237.41 Packaging Requirements

Every parcel must be securely and substantially packed. In packing, the sender must consider the nature of the contents, the climate, the length of the journey, and the numerous handlings involved in the conveyance of international mail.
    237.42 Types of Containers

Ordinary paperboard containers are not acceptable. Parcels must be packed in one of the following:

1. Canvas or similar material.
    2. Double-faced corrugated or solid (minimum 275-pound test) fiber boxes or cases.
    3. Strong wooden boxes made of lumber at least 1/2-inch thick or plywood of at least three plies.

237.43 Use of Wrapping Paper

Heavy wrapping paper or waterproof paper is permitted only as the outside covering of a carton.
    237.44 Boxes With Screwed or Nailed Lids

If otherwise acceptable, boxes with screwed- or nailed-on lids and bags closed by sewing may be used. Heavy objects, such as cans of food, must be surrounded with other contents or packing material in order to prevent their shifting within the parcel. For illustrations or recommended packing procedures, see DMM 601.

Ce imi recomandati sa fac? sa faca altfel de cutie pentru laptop.. crescand semnificativ si greutatea? poate sa se strice pe drum ? cum fac cu vamesii ?

Multumesc mult!

Registered User
    La vama desface pachetul cu tine de fata, daca laptopul e in cutia originala (cu ţiplă, cu celuloza) vei convinge mai greu ca e cadou (poţi să convingi si aşa dar depinde peste ce agent vamal dai), dar iţi va fi mult mai uşor daca laptopul pare un pic folosit, nu atât uzat cat împachetat in altceva, de exemplu la exterior sa fie o cutie mare de carton iar înăuntru laptopul sa fie prins cu hârtie lipita cu scoci.
    A da, si sa nu puna invoice-ul in pachet, ca daca îl găseşte agentul vamal...

TVA se plateste la suma completa (inclusiv transport) daca coletl nu e cadou.

Nu stiu daca pe cutie trebuie sa scrie "colet cadou".

A, şi dacă eşti din provincie poţi să faci o vizita la oficiul poştal si rogi pe cineva de acolo să îţi explice, mai cunoşti şi lumea de pe acolo, eventual vorbeşti şi cu agentul vamal, în Buc nu cred că merge că este foarte aglomerat.
    Last edited by crct; 31-08-2008 at 12:00.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 18 of 67 FirstFirst ... 81516171819202128 ... LastLast