brat PFA, cum, acte?
Page 1 of 5 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 94

Thread: PFA, cum, acte?

Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar

PFA, cum, acte?

So, sa zicem ca vreau sa imi fac un pfa pe un domeniu oarecare.

In primul rand in alt orash decat cel in care am domiciulul stabil.

In al doilea rand pe un domeniu pe care am doar experienta, nu si studii.

Ce acte mi-ar trebui? Pot face pfa in buc daca sunt din cucuietii din deal?

Ce pfa ar fi preferabil? CU plafon, fara? De ce?
    [웃어라. 온 세상이 너와 함께 웃을 것이다. 울어라. 너 혼자만 울게 될 것이다

Need I explain? Bogotta's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Dude, PFA inseamna persoana fizica autorizata. Ca sa fii autorizat sa faci ceva inseamna sa ai studii care sa ateste ca posezi experienta si calificarea necesare domeniului respectiv.

Spre exemplu, termini arhitectura, iti dai toate examenele si apoi devii PFA Arhitect, cu drept de semnatura si tot ce mai implica asta. Idem pentru medici stomatologi, psihologi whatever.

Referitor la domiciliu, tu devii PFA ca persoana. Daca pleci undeva in alt oras trebuie doar sa ai un spatiu iar cheltuielile cu spatiul respectiv le poti deduce pe PFA. Daca te muti iar, reiei procesul. Doar Administratia Financiara trebuie sa o schimbi.

Nu e complicat insa e ceva hartogaraie in plus, atata tot. Plus cateva reguli de contabilitate pe care trebuie sa le stii (sau sa iti iei un contabil colaborator, dupa preferinte)
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Dude, shtiu ce inseamna PFA.

Intrebarea e: daca am terminat o specializare, dar am profesat un anumit nr de ani pe alta specializare ... pot sa imi fac PFA pe specializarea profesata fara sa am studii? Dar daca am o certificare obtinuta prin examen, fara a face efectiv cursurile?

Bun, deci daca sunt din brasov pot sa imi fac pfa-ul in buc? Repet: sa il fac in buc, nu sa il fac in bv si apoi sa schimb administratia financiara. In ce conditii?

Registered User flowrent's Avatar
    Nu are treaba cu studiile, poti sa fii PFA si in piata vanzand cartofi . Exista si PFI (PF Independenta), unde formalitatile sunt mai putine , inclusiv cele lunare catre stat .
    Posted via Mobile Device

Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Intrebarea e: daca am terminat o specializare, dar am profesat un anumit nr de ani pe alta specializare ... pot sa imi fac PFA pe specializarea profesata fara sa am studii? Dar daca am o certificare obtinuta prin examen, fara a face efectiv cursurile?
    1.Pentru realizarea constituirii ca Persoana Fizica Autorizata (PFA), este necesara inregistrarea la Primaria Sectorului in a carui raza teritoriala aveti domiciliul conform Legii 300/2004 si Normelor Metodologice la aceasta. (intregistrarea nu se mai face direct de solicitant la Registrul Comertului)

In conformitate cu Anexa nr.1 la Normele mentionate mai sus veti gasi enumerate toate activitatile pe care le poate desfasura o PFA.

In vederea autorizarii PFA la Primaria sectorului in a carui raza teritoriala aveti domiciliul trebuie sa mergeti cu un dosar care sa cuprinda urmatoarele documente:

1) Rezervarea disponibilitatii deumirii – Aceasta se obtine personal de catre solicitant de la Registrul Comertului;

2) Cazierul fiscal - Se obtine personal de catre solicitant de la Primaria Capitalei, (cam.16 Directia de taxe si impozite, dupa achitarea taxei corespunzatoare la Trezoreria sectorului in care aveti domiciliul impreuna cu o copie a BI/CI);

3) Declaratii pe propria raspundere (inclusiv declaratia pe propria raspundere ca solicitantul nu a suferit condamnari penale cu privire la legile fiscale) – Declaratie pentru sectorul fiscal;

4) Copie BI/CI solicitant;

5) Copie contract locuinta (sediul social al PFA trebuie sa coincida cu domiciliul acestuia);

6) Certificat medical pentru persoana fizica - solicitant, (sau pentru fiecare membru al Asociatiei familiale);

7) Copii de pe documentele care dovedesc pregatirea profesionala a solicitantului in vederea desfasurarii activitatii (diploma, certificate de absolvire a unei forme de pregatire profesionala, carte de munca, autorizatie pe Decret-Lege 54/1990 sau Legea 507/2002);

8) Pentru activitatile care se desfasoara la punct fix, se depune actul de detinere al spatiului;

9) Pentru activitatile care se desfasoara in apartament de bloc se depune acordul Asociatiei de Locatari (pe anul in curs) insotit de Tabelul nominal cu locatarii direct afectati care sa cuprinda seria si numarul BI/CI si semnaturile acestora. (pe anul in curs);

10) Dovada de achitare a taxelor;

-disponibilitate nume;

-taxa autorizare;

-taxa pentru emiterea certificatului de inregistrare (de la Registrul Comertului);

-comision servicii pentru obtinerea codului unic de la Registrul Comertului;

-taxa postala pentru transmiterea actelor de la Registrul Comertului.

In afara documentelor care se obtin personal de catre solicitant (enumerate mai sus la punctul 1 si 2) Primaria este obligata sa va puna la dispozitie toate celelalte formulare si declaratii in vederea autorizarii PFA., conform legii.

Timpul de obtinere a autorizatiei este de aproximativ 15-20 zile iar costurile sunt in suma de aproximativ 1.700.000lei – 1.800.000lei
    Informatii obtinute de aici. Dar sunt convins ca daca mergi la Reg. Comertului/Primarie gasesti oricum toate informatiile de care ai nevoie, inclusiv consultanta.
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Registered User Smiley's Avatar
    pentru a deveni PFA, ai nevoie de una din urmatoarele:
    -studii pe domeniul respectiv (dovedite cu diplome recunoscute de ministerul invatamantului)
    -recunoastere publica (gen participare la expozitii internationale, articole in ziare, premii, diplome de merit etc). astea se refera mai mult la mesterii din artizanat (nu prea exista studii pt olarit, de exemplu) dar se poate si in alte domenii
    -experienta in domeniul respectiv (sa fii deja angajat si sa ai la activ cativa ani de vechime pe un post simiar codului CAEN dorit de tine).

deci, se poate si altfel, nu numai prin studii.

legat de locatie, mi se pare ca poti face pfa in localitatea unde domiciliezi. daca esti din brasov si ai inca pe buletin adresa de acolo, cred ca trebuie sa-ti faci pfa in brasov.

fa-ti timp si mergi pe la ONRC, e langa Piata Muncii, ai acces rapid cu metroul (si mai mergi cateva sute de metri pe jos). acolo o sa trebuiasca sa depui actele, deci acolo trebuie sa ceri informatii. vezi ca e primul birou (cum vii dinspre metrou), special pt infiintare firme si pfa.

LE: @bogotta: s-a schimbat legislatia, nu mai ai deloc treaba la primarie. doar la ONRC (registrul comertului) si la administratia financiara. dureaza cam 3-4 zile obtinerea autorizatiei (la ONRC).
    Ignore list: Stagirioritic

Registered User flowrent's Avatar
    Foarte multe firme din domeniul asigurarilor prefera sa angajeze consultanti sub forma de PFA , ei ce studii recunoscute de Ministerul Educatiei au ?
    De asemenea , eu ca sa-mi deschid un butic ca PFA trebuie sa am studii de comert si experienta anterioara ? Clar nu !
    Ceva nu se leaga aici ..

Quote Originally Posted by flowrent View Post
    Foarte multe firme din domeniul asigurarilor prefera sa angajeze consultanti sub forma de PFA , ei ce studii recunoscute de Ministerul Educatiei au ?
    De asemenea , eu ca sa-mi deschid un butic ca PFA trebuie sa am studii de comert si experienta anterioara ? Clar nu !
    Ceva nu se leaga aici ..
    Dude, tu chiar nu intelegi ? ASOM vrea sa desfasoare o activitate pentru care este necesara recunoasterea, nu vrea sa deschida butic. Pentru butic faci PFA doar ca sa fi cumva inregistrat, si sa poata sa iti ia statul impozit.

Dar pentru o activitate profesionala si drept de semnatura iti trebuie acte de studii pentru PFA. Ce-ar fi ca un arhitect sa isi faca PFA asa ca hobby si sa se apuce de semnat proiecte, dupa capul lui ....

Mircea Cărtărescu

Bogotta, sunt unele activitati pe care un PFA nu le poate desfasura. mai precis, activitati unde exista cerinte speciale.
    arhitectura e una din aceste activitati (nu capeti drept de semnatura pana nu termini facultatea si pana nu lucrezi ceva timp cu un arhitect cu drept de semnatura). la fel si medicina (farmacist, medic, stomatolog etc; pt toate astea iti trebuie studii speciale), avocatura (nu te primeste nimeni in barou daca n-ai terminat facultatea de drept) si mai sunt si altele.
    treaba asta e stipulata chiar in legea ce reglementeaza functionarea pfa-urilor. nu mai stiu exact formularea, dar e ceva de genul "PFA poate avea orice cod CAEN la obiectul de activitate, cu exceptia celor care necesita aprobari speciale".

@flowrent: nu stiu sa-ti spun exact ce studii trebuie pt consultant pe asigurari (fie studii economice, fie ceva de genul: Curs Broker Asigurari - formare profesionala Cluj - Rsc Consulting ). dar cu siguranta ai nevoie de o recunoastere a abilitatilor tale in domeniul dorit, pt a deveni PFA.

AStateOfMind, am atasat un ghid cules de pe site-ul ministerului finantelor. anul trecut, in vara, ghidul era valabil, deci sunt sanse sa nu se fi schimbat mare lucru din ce scrie acolo.
    iti recomand sa mergi la registrul comertului si sa iei de acolo formularele, eu m-am trezit ca un formular luat de pe net nu era bun si a trebuit sa completez acolo altul.
    Attached Files Attached Files

merci de raspunsuri. Damn, tocmai am fost prin piata muncii

Registered User GunX's Avatar
    Eu am alta intrebare

La impozit, depui declaratia pentru PFA cu norma fixa, se aproba, iti soseste hotararea de impunere. Buuun. Teoretic cica gata, din acel moment poti sa incepi sa tai facturi, fara sa tii nici un fel de contabilitate. Dar toti te avertizeaza nu care cumva sa depasesti nu stiu ce prag de 30.000Eur/an ca atunci devii obligatoriu platitor de TVA. Bine, dar cine stie cand se depaseste pragul asta, daca nimeni nu tine nici un fel de evidenta?

Moderator kork's Avatar
    facturile alea nu le declari la fisc ?

Cum?

sunt 2 praguri: daca depasesti 35k euro trebuie sa devii platitor de tva si daca depasesti 100k trebuie sa-ti faci srl.

teoretic, trebuie sa tii macar registrul de incasari si plati si sa te simti singur cand depasesti pragul.
    practic, e greu sa te verifice cineva. poate doar daca lucrezi cu numai 2-3 clienti romani si sunt aia controlati simultan, sa apara in contabilitatea lor ca i-ai facturat cu mai mult de 35k si ca pe facturi nu apare tva.
    dar daca ai clienti multi, eventual si din afara tarii (daca sunt si din afara UE, atunci e clara situatia) nu prea te poate verifica fiscul. nu sta nimeni sa alerge dupa facturi emise de tine prin cateva tari, doar ca sa te oblige sa devii platitor de tva (mi se pare ca nu exista penalizari pt ca nu te-ai declarat, pur si simplu devii platitor de tva).

pe de alta parte, daca ajungi sa ai peste 35k, cel mai probabil clientii sunt relativ mari si or sa-ti ceara ei sa devii platitor de tva. la sume mici mai accepta si neplatitori de tva, dar la sume mari toti vor sa-si deduca tva-ul.

Moderator
    E obligatia ta sa fii atent cand depasesti pragul pentru TVA si sa te duci pentru inregistrare. Daca nu te inregistrezi si continui sa tai facturi, la primul control vei scoate TVA-ul aferent din buzunarul propriu, cu tot cu majorari de intarziere. Trebuie sa te declari pana pe data de 10 (parca) a lunii urmatoare depasirii plafonului. Atentie, daca nu ai actele in regula se poate sa nu ti le primeasca si sa treaca termenul.
    Te poti declara platitor de TVA si prin optiune, inainte de a atinge pragul.

Cei 35.000 EUR se calculeaza la cursul de la inceputul anului respectiv, daca nu ma insel.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

Quote Originally Posted by axelg
    ...la primul control ...
    daca la norma fixa de venit nu esti obligat sa tii nici un fel de evidenta sau contabilitate, ce sa controleze?

nu esti obligat sa tii contabilitate, dar asta nu inseamna ca nu esti obligat sa tii evidenta facturilor, numere, serii etc.

La norma fixa de venit mai platesti si altceva in afara de suma aferenta plafonului?

Evidenta facturilor mie imi suna a contabilitate. Deci nu trebuie sa tii contabilitate, dar trebuie sa faci o chestie de baza din activitatea unui contabil.
    E ca si cand ai zice ca jobul tau nu presupune sa faci curat, dar trebuie sa dai cu aspiratorul...

Din cate am inteles, facturile acuma nu mai sunt tip. Deci ce serie, ce numar? Poti sa le numerotezi banal 1,2,3..si le printezi in doua exemplare, din care una o pastrezi indosariata intr-un catastif. E suficient?

Sau ce alte lucruri trebuie sa faci, din activitati generale pe care nu trebuie sa le faci?

A, daca esti angajat si in alta parte, mai trebuie sa platesti Sanatatea? Dar Pensia? Thx.

Registered User Zircon's Avatar
    Daca esti angajat cu norma intreaga, platesti doar 50% din impozit, adica 8% din norma de venit si din cate stiu, nu esti obligat sa dai in plus la pensie. Teoretic, trebuie sa semnezi un contract cu CAS pentru banii care iti intra pe PFA dar daca nu o faci nu se intampla nimic cu exceptia faptului ca in caz de concediu medical o sa iei doar bani pentru care ai carte de munca.

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 5 1234 ... LastLast