brat Informatii colet CHINA
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Informatii colet CHINA

Registered User

Informatii colet CHINA

va salut,
    as avea si eu nevoie de niste informatii.
    AM facut o comanda pe eBay,la niste produse care trebuie sa vina din China,respectiv Hong Kong.
    Zis si facut.Am cumparat produsul,iar chinezul mi-a spus ca dureaza intre 3-5 saptamani pentru Europa inclusiv timpul pierdut prin vama.
    Acum se pune alta problema.Eu nu mai locuiesc la aceeasi adresa din buletin si verific zilnic fosta adresa sa vad daca primesc vreo recomandata/colet etc.
    Am inteles ca ,coletele venite din china ajung la alt oficiu postal,fata de cel de care apartin ( Apartin de Oficiul 22,Piata Romana).
    Daca stie cineva va rog frumos,am nevoie de coletul ala neparat
    ...99% transpiratie,1% inspriatie " - T.A. Edison
    "Daca vrei gratis,cauta singur!"

Vand pixuri si brelocuri cu camera ascunsa !

isarescu's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Care este intrebarea? Tot ce ai scris mai sus este corect.
    Mie pachetul mi-a venit in 3 saptamani. Ca o coincidenta, era tot un pix cu camera video

Registered User
    scuze,intrebarea era,la ce oficiu postal vin colete internationale? mai ales din china.L-ai ridicat de la acelasi oficiu postal al tau ?
    Ma intereseaza oficiul postal unde se face vama,pentru colete din china, in bucuresti.

mobutu's Avatar
    Cere de la seller si apoi verifica pe internet tracking number'ul expeditiei postale.
    Prima data la serviciul postal al expeditorului (eu am primit si din singapore) iar apoi la Track & trace - Posta Romana
    Cand vezi ca a ajuns in Romania (de obicei BSI Bucuresti) poti incepe sa te agiti.
    Si nici nu trebuie sa astepti notificare postei romane ca ti-a ajuns un colet, pierzi ~2 zile.

Registered User
    Nu am nici o data,nici o dovada cum ca acel colet a fost trimis.Doar niste vorbe.Doar astept.Daca ma duc la BSI Bucuresti pot verifica ei cu buletinul meu ? daca exista un colet pe drum ?

mobutu's Avatar
    Nu, trebuie sa le dai un numar de expeditie dupa care ei pot identifica coletul.
    Acest numar de expeditie il obtii de la seller/paypal/ebay
    Fara el e ca si cum ai cauta acul in carul cu fân.

isarescu's Avatar
    Mie mi-a venit la un oficiu postal de pe sos. Pantelimon. Este unul vopsit in intregime in rosu. Cred ca este numarul 3.

Registered User
    ok,va multumesc pt ajutor.Maine o sa ma duc sa verific la ambele oficii.

P for Vendetta viezure's Avatar
    Nu ai ce sa verifici la oficiile respective, decat poate sa le zici adresa unde locuiai si sa-i intrebi unde e vama pt zona respectiva. Si vezi ca majoritatea vanzatorilor din china ofera tracking number, zi-le sa ti-l dea si faci cum zice mobutu.

0746518859 267511's Avatar
    Pentru ca e colet extern ue, vine la oficiul postal vamal. Daca nu ma insel in bucuresti este unul singur pe fiecare sector. Daca ai ales cea mai ieftina metoda de transport e clar ca nu are ce tracking number sa iti dea vanzatorul, daca ajunge bine, daca nu te impaci cu ideea. BSI e biroul de schimb international, nu poti sa iti iei coletul de acolo, astepti sa ajunga la oficiu postal, ei doar proceseaza coletele externe.
    Din china ajung in aprox 10 zile de cand a fost trimis. Poti sa dai un telefon la posta si intrebi ce oficiu vamal corespunde adresei pe care e trimis coletul.

Registered User
    i-am dat mesaj chinezului sa imi dea un tracking no.
    asta mi-a rasp :
    Dear: Matei
    please understand it was flat shipping,just as descicption tells. so no tracking number. we
    believe it will arrive soon
    Any question, please contact us. we will reply you a.s.a.p. thanks very much

Well, nu prea ai ce face decat sa astepti intre 8 si 21 zile (de cateva saptamani vad ca ajung mai degraba in vreo 20 zile, anul trecut prin sept/oct/nov ajungeau in vreo 7-8 zile), dupa ce ajunge in tara coletul, in vreo zi ajunge la posta, si de acolo mai dureaza o saptamana pana-ti trimit avizu'

Registered User
    Mie, in Constanta, mi-au ajuns cam de fiecare data in aproximativ 3 saptamani pachetele din China. Cei de la posta iti vor trimite la adresa pe care a fost comandat coletul o instiintare sa te prezinti la oficiul vamal de care apartii(unul pt fiecare sector).

In general nu am avut probleme cu chinezii. Daca produsul nu a fost satisfacator sau nu a corespuns descrierii am primit banii inapoi de la ei, fara comentarii.

Daca ai comandat de la cineva care are feedback pozitiv mare, nu cred ca trebuie sa iti faci probleme ca nu ti-a trimis pachetul.

Registered User Kidu's Avatar
    pachetul v a sosi la biroul vamal postal din sectorul in care locuiesti DAR NU obligatoriu. Pana acum mi e mi au venit marea majoritate la cel de langa primaria sector 1, cate unul-doua la cel din stirbei si unu in pantelimon. Cand iti vine aviz acasa, te uiti la ce oficiu postal e

Registered User Virtual's Avatar
    Mie mi-a venit din HK la ala din Pantelimon dar nu m-am dus sa-l ridic ca am fost plecat din bucuresti si cred ca l-au trimis inapoi. Oricum m-am enevat ca-mi cereau aia vama nu stiu cat si eu am dat vreo 3 euro pe un kit de incarcatoare si prostii pt iphone, mai mult pt masina si bla bla.

Vlad Tepes Monstru's Avatar
    Virtual, daca duci copie dupa factura, platesti tva dupa factura, nu dupa catalogul lor
    -Folii Slickwraps - Iphone / Samsung Galaxy / HTC ONE / LG etc - din stoc sau pe comanda
    -Moderator "indisciplinat" ? Loc pentru dreptate
    -ATENTIE!
    Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban.
    -Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură.

Registered User
    Sau daca factura e pana in 10euro nu platesti nici macar TVA.

Mie imi cer tot timpul factura paypal si o pastreaza acolo pentru justificare. Banuiesc ca totusi chestiile astea depind de la vames la vames.

Un colet primit il pastreaza la oficiul postal(vama) timp de 30 zile.

De fapt, daca factura e pana-n 45 de euro nu-ti ia tva (daca-i pachetul trecut ca gift)

Registered User
    Am dat pe ele 17 euro.Am fost acolo la Pantelimon si mi-au spus ca inca nu a venit nici un colet pe numele meu ...mai astept,o veni odata si odata

lol pai tu te duci dupa 2 zile sa intrebi de colet trimis din hk? Asteapta vreo 3-4 saptamani si dup-aia du-te, daca nu ti-a venit avizul.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast