brat Ajutor de somaj pentru studenti ? - Page 3
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 52 of 52

Thread: Ajutor de somaj pentru studenti ?

Professional drinker March Hare's Avatar
    M-am gandit la toate. E complet ilogic sa compari o persoana care incalca legea cu o persoana care obtine ceva pe cale legala. Daca nu reusesti sa iti dai seama de asta, ai mari probleme de perceptie.

Ce e atat de jenant? Omul poate isi cauta de lucru, poate nu, insa cu siguranta ceea ce a intrebat nu e nici ilegal, nici imoral. Unii au noroc de parinti, unii au noroc de relatii. Exista altii care nu reusesc sa se angajeze pe ceea ce sunt pregatiti si nici nu vor sa ajunga sa sape santuri. Sunt curios, tu te-ai angaja muncitor necalificat sau vanzator la toneta inainte de a epuiza toate celelalte optiuni? Din gura toti stim sa dam, dar spune-mi, te rog, ca te-ai angaja cu 6-700 de lei pe luna cand somajul e 300 si pe urma mai discutam.

Deci, nu, nu mi se pare jenant sa iau apararea nimanui. Dimpotriva, jenanta mi se pare atitudinea agresiva "la munca, nu la intins mana", desi respectivul isi exercita un drept. Daca esti atat de nemultumit, incearca sa schimbi legea, nu ii acuza pe cei ce o respecta de faptul ca profita de pe urma ei. Bine, daca a lua 300 de lei pe luna se poate chema a profita.

Sunt curios ce-ai spune in alte state, unde ajutorul de somaj nu e mizeria asta de 70 euro/luna, ci undeva la 600-1000 de euro. Sper sa nu faci infarct cand auzi cat pot plati unele state pentru nemunca.
    Made of ticky-tacky.

standartenführer shase's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    ok. deci tie nu ti se pare nimic gresit. incheiem!

am auzit de ajutorul de somaj in alte stai.. nu m-am nascut ieri.. in tarile alea si salariile sunt pe masura.

totusi, eu sunt curios daca in tarile ale se da ajutor de somaj imediat dupa ce termini studiile si nu ai muncit 1 ora in viata ta?

mi-e foameeee osc1or's Avatar
    Ajutor de somaj se da doar pentru studentii care au terminat o facultate de stat, nu orice particulara amarata.
    Avand in vedere ca suntem intr-o criza financiara severa, cand angajatorii nu prea scot capul pe piata, ce ar trebui sa faca amaratul de absolvent care are un parinte somer si unul care lucreaza pe 1000 lei? Eu zic ca acest ajutor este bine venit pentru multi! si nu cred ca poate sa gandeasca cineva "Eh lasa, nu ma angajez, am ajutor de somaj 6 luni, ma descurc cu el" ce poti face cu 300 lei pe luna?
    Eu cred ca la acest ajutor de somaj apeleaza numai cei care au nevoie cu adevarat de el.
    semnatura

Registered User Dread Knight's Avatar
    Quote Originally Posted by osc1or View Post
    Ajutor de somaj se da doar pentru studentii care au terminat o facultate de stat, nu orice particulara amarata.
    Avand in vedere ca suntem intr-o criza financiara severa, cand angajatorii nu prea scot capul pe piata, ce ar trebui sa faca amaratul de absolvent care are un parinte somer si unul care lucreaza pe 1000 lei? Eu zic ca acest ajutor este bine venit pentru multi! si nu cred ca poate sa gandeasca cineva "Eh lasa, nu ma angajez, am ajutor de somaj 6 luni, ma descurc cu el" ce poti face cu 300 lei pe luna?
    Eu cred ca la acest ajutor de somaj apeleaza numai cei care au nevoie cu adevarat de el.
    Parca era vorba ca iau somajul pe 9a luni de zile... iar dupa a 6a cand m-am dus recent mi-a tras bara.... si cand l-am intrebat nici nu m-a lamurit, mi-a zis aceeasi chestie "cand iei banii in iulie de pe iunie, sa te prezinti ..." la nush ce birou de pe acolo. Chipurile mi-a dat de inteles ca tot iau bani....insa era data de somaj si n-a venit postasul. Cat urasc eu birocratia, greu tare sa intelegi ceva de la oamenii astia, oricum, ii inteleg si pe ei, ca sunt plictisiti de moarte, stresati si au salariu mic.

(Sunt indie game developer si am mult de lucru pana ajung la capitolul profit, asa ca mi-ar fi prins bine inca 3 luni de somaj, daca imi iau job cum am mai lucrat in timpul facultatii, ca grafician, nu mai am timp si energie sa lucrez la joc, despre care probabil o sa postez cate ceva pe forum curand )

Banned
    6 luni somaj, 300 de lei, daca esti absolvent de facultate/postliceala/liceu

Quote Originally Posted by Fishbone21 View Post
    6 luni somaj, 300 de lei, daca esti absolvent de facultate/postliceala/liceu
    Yep absolvent.
    Ok, am inteles, ms de lamurire.
    Desi pe acolo scria ca se da timp de 9a luni la absolventi, cum era trecut si pe carnetul meu de somaj

Si totusi, a 2a zi, m-a trezit din somn soneria de la usa.... era postasul cu somajul pt luna a 7a.... nici nu a cerut carnetul pt stampila (unde pe luna a 7a am o bara)... oh well. Noi sa fim sanatosi

Reptilian Retestak's Avatar
    Quote Originally Posted by osc1or View Post
    Ajutorul de somaj se da pentru orice facultate de stat sau privata. Conteaza ca programul de studiu licenta/master absolvit sa fie acreditat.

Registered User
    si daca am absolvit liceul si sunt student in anul 3, pot sa iau ajutor de somaj?

Registered User Psycho-'s Avatar
    Quote Originally Posted by grujea View Post
    si daca am absolvit liceul si sunt student in anul 3, pot sa iau ajutor de somaj?
    Daca esti student, nu.
    YM: x3eemphantom

Foloseste voucherul: 9RUM27S3 pentru o reducere de 1% la PCGarage !

Banned
    Daca sunt student si salariat, pot sa iau ajutor de somaj?

Banned
    Intrebare : am un prieten care la anul termina o facultate facuta la ID. Ideea e ca omul nu a muncit deloc in timpul facultatii, cel putin nu cu forme legale pentru ca se ocupa de comenzi pe ebay si alte activitati conexe. Poate beneficia de ajutorul de somaj dupa terminarea facultatii?

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 3 of 3 FirstFirst 123