brat Cu o singură lingură de ulei puteţi găti 1 kg de cartofi prăjiţi
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 51

Thread: Cu o singură lingură de ulei puteţi găti 1 kg de cartofi prăjiţi

Registered User RossoNerro's Avatar

Cu o singură lingură de ulei puteţi găti 1 kg de cartofi prăjiţi

Salutare

Cat de adevarata este aceasta reclama? Chiar cu o lingura de ulei "prajesti" 1,5 kg de cartofi?

ActiFry - Friteuze - Tefal Romania -

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

P.S. Daca thread-ul se incadreaza pe (la) aria "case", rog un admin sa il mute.

wisepiggy's Avatar
    Din spusele unui prieten care a lucrat ca promoter pt Tefal:
    - Cartofii ies mai mult fierti decat prajiti.
    - Dureaza foarte mult pana sunt gata (~45min)

Registered User RossoNerro's Avatar
    Pai asa credeam si eu, dar ei spun ca se prajesc ca intr-o "baie de ulei" normala (1 l ulei, ca la celelalte friteuze). In plus poti sa prajesti si carne, peste, etc, tot cu o lingura de ulei.

"Ma lesi"

Registered User doma's Avatar
    O tentativa de marketing cu rolul de a pacali clientela care nu judeca inainte sa cumpere aceasta friteuza minune.
    1. ARAD is not banat !
    2. ild nu ma bana, traiasca familia ta
    3. Trollin', trollin', trollin'/ Though the streams are swollen/ Keep them dogies trollin'/ Rawhide!

Registered User
    Ar avea logică doar dacă ar găti alimentele la fel ca cele pe bază de aburi, vapori de apă; să zicem că ar transforma lingura aceea de ulei în aburi, deci ar presupune o incintă (să zicem) închisă. Dacă nu, atunci a se lua în considerare ce-a scris inventatorul cu magneți de deasupra și anume strategie mincinoasă de marketing.
    Înţelept este cel care în sine însuşi îşi găseşte adevărata plenitudine.

DG

/DRIVE R@Z0R's Avatar
    eu in tigaie de Tefal, fac clatite fara ulei si fara sa se lipeasca VREODATA !
    This kid also enjoys vitamin H .

Registered User Legolici's Avatar
    Quote Originally Posted by R@Z0R View Post
    eu in tigaie de Tefal, fac clatite fara ulei si fara sa se lipeasca VREODATA !
    Scuze,dar baietii vorbeau de o friteoza,cum naibii sa prajesti cartofi cu o lingura de ulei ? cred ca ii fierbe,sau ii abureste ) le da miros de ulei,dar cu o lingura de ulei.. nu cred :|

Registered User Seboman's Avatar
    Din review-ul de mai sus, reiese ca functioneaza. Doar ca e prea scumpa
    If the good die young, I should live forever!

Registered User B0yCk88's Avatar
    folosesc asa ceva. nu dureaza 45min, ci aproximativ 25min. nu poti face doar cartofi, ci si alte multe preparate. nu fac mereu la ea, asa ca nu pot sa spun cat de spectaculoasa e. e doar OK, mai sanatos cica.
    *rog a se lasa 'Trader Rating' dupa incheierea unei vanzari/cumparari*
    *nu vand/cumpar de la userii noi cat si de la cei fara rating*

ID&mail: boyck88@yahoo.com & PM pentru nr. tel.

Registered User ciocanul's Avatar
    vei gati de cateva ori si gata, o pui in debara.
    nu prea ai mari avantaje.
    Cartofii mai mult ii coace dect ii prajeste si poti sa-i coci la fel de bine si in cuptor.

wisepiggy's Avatar
    In reviewul ala arata chiar bine cartofii parjiti insa sunt al dracu` de putini. Pana la un 1kg mai e cale lunga.

Bazinga!
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    vei gati de cateva ori si gata, o pui in debara.
    Cam asta faci cu orice electrocasnic "minune" gen friteuza, robot de bucatarie, sandwichmaker

Registered User ciumflex's Avatar
    La cat a ajuns litrul de ulei cred ca din ce in ce mai multi oameni se vor orienta spre aceasta friteuza. Folosita ceva mai des ajunge sa-si scoata banii in timp destul de scurt.
    In general, oamenii se uita intai la calitate/pret si-abia dup-aia, daca mai si gateste sanatos..e considerat un bonus.

Registered User CubEdIn's Avatar
    Permite-mi sa te contrazic.

Am o friteuza cu care-mi fac cartofii prajiti, in care pun cam 1L de ulei la fiecare 10 utilizari (asa scrie si in instructiuni). Deci daca mananc cartofi o data la 3 zile (ceea ce e destul de exagerat, pentru ca mananc maxim o data pe saptamana, dar ma rog), as folosi 1L pe luna.

Sa presupunem ca folosesc ulei de la bunica, pe care-l gasim pe la 7lei.
    Pretul friteuzei respective este de approx $300 (pret luat din review-ul respectiv), care inseamna aproximativ 921 de lei, adica 131 litri de ulei, adica vreo 10 ani Ma indoiesc ca asta se clasifica la "in timp destul de scurt".

Bine, ca si firteuza mea a costat vreo 200 de lei (ceea ce, in comparatie, ar reduce timpul ala cu vreun an jumate), dar la fel de bine se poate utiliza si aragazul, chit ca folosesti mai mult ulei, tot nu ajungi sa acoperi investitia in timp util.

Cred ca singurul bonus aici ar fi partea cu gatitul sanatos, dar aia cade in balanta (pentru mine) cu timpul de gatit. 1h+ pentru cartofi prajiti e cam mult, avand in vedere ca a mea ii face in 10-12 minute (fara timpul de incalzire, dar oricum o bagi in priza cand te apuci sa tai cartofii).
    Cyanide & Happiness!

Registered User doma's Avatar
    Toata lumea vorbeste de ulei aici....cu unsoare nu mai gateste nimeni? Bunica foloseste ulei, insa la unele mancaruri prefera sa foloseasca unsoare pt. ca iese mai gustoasa
    1. ARAD is not banat !
    2. ild nu ma bana, traiasca familia ta
    3. Trollin', trollin', trollin'/ Though the streams are swollen/ Keep them dogies trollin'/ Rawhide!

Registered User ciumflex's Avatar
    Bine bine, dar nu toata lumea are friteuza pt cartofi. Mai sus venise vorba de "baie de ulei". Majoritatea foloseste un tuci clasic in care se prajesc cartofii intr-o baie de ulei. Cantitate considerabila. Iar uleiul acela nu prea rezista la 10 utilizari. Eu la asta m-am gandit.

Si cu colesterolul cum ramane?

jedi master xgeox's Avatar
    Folositi uleiul de palmier,e cel mai bun.
    Unicul lucru sigur din viata noastra este ca o sa murim

Registered User CubEdIn's Avatar
    Dupa cum ziceam, dpdv al sanatatii, cred ca e destul de avantajoasa friteuza respectiva. Dar atat. Nu ca nu ar fi destul, dar si pretul e pe masura.

Si uleiul rezista 10 intrebuintari in friteuza pentru ca nu e la fel de solicitat ca in tigaie/oala/etc, depinde si de friteuza desigur.
    Dar chiar si daca ne referim la baia de ulei, tot nu 'renteaza' friteuza cu "1 lingura" pentru ca pretul initial e prea mare.

Si da, folosesc si ulei de palmier (ma rog, nu eu, prietena), dar e bun doar pentru prajit, pentru ca daca se raceste arata la fel ca untura (eeky).
    Cyanide & Happiness!

Banned
    Ori mancam cartofi prajiti ori nu mai mancam

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 3 123 LastLast