brat Conserve pentru iarna, rosii gustoase la borcan - Atentie! Pentru Salata
Results 1 to 8 of 8

Thread: Conserve pentru iarna, rosii gustoase la borcan - Atentie! Pentru Salata

Registered User Hodoronc Tronc's Avatar

Ha ! Conserve pentru iarna, rosii gustoase la borcan - Atentie! Pentru Salata

Ma tot bantuie o idee de ceva timp. Ca in scurt timp vor disparea rosiile gustoase romanesti. Ma rog gustoase. Au apus timpurile cand gaseam la piata rosii grase din care taiai de iti lasa gura apa. Sa ma corectez :nu neaaparat gustoase mai degraba mancabile o sa le numesc digerabile. Dupa cum bine stie toate lumea in scurt timp vor disparea rosiile digerabile din piete si in locul lor vom gasi plastic din turcia si italia (cam din octombrie sfarsit pana in mai anul viitor) sau rosii cherry care imita gustul rosiilor digerabile dar care nu se compara, parerea mea. Ma gandeam oare nu exista vreo reteta minune prin care se pot conserva rosiile ca sa le am la iarna? Pac, sa desfaci borcanul si sa o pui de o salata de vara in toiul iernii? Sa mananci salata de rosii pe care le gasesti vara uitandu-te pe geam cum ninge? Zis si facut, am plecat prin diverse piete si am pus cateva intrebari. Surpriza, cateva persoane mi-au zis ca ar tine cateva ca nu ca se inmoaie. Un nene mi-a zis ca el nu pune dar pune un prieten de-al dansului de pe la Cluj, ca le pune asa intregi intr-un borcan mare si apoi umple barocanul de ulei. Sustinea ca a mancat rosii in ianuarie scoase din ulei si ca nu conteaza ca rosia era plina de ulei ca tot pui ulei in salata. Logic nu? Dar mai multe amanunte nu mi-a dat. O doamna mi-a zis ca ea le taie felii, arunca cotoarele si apoi pune un strat gros de sare deasupra si ca ar tine. Intrebarea mea, ca sa nu ma apuc sa pun aiurea si sa ma trezesc ca se inmoaie si nu mai sunt bune de salata... A pus cineva? Stie cineva de cineva care pune asa ceva si tine? As dori si eu reteta exacta cu cat mai multe amanunte Multumesc frumos anticipat!

PS: M-ar interesa si alte retete de mancaruri din legume care nu se gasesc iarna.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 15.jpg  

Registered User Legolici's Avatar
    In formol, asa le facea si mamaia,da nu mai are formol, ca numai lucreaza la morga.

Bazinga!
    ))) in formol da randament maxim!

Mancati voi in formol, mie nu imi place.

1:72 AdyAero's Avatar
    Ardeiul taiat cubulete (sau patratele) pus in congelator pentru iarna.
    A-pro-pos de rosii, se vor gasi din astea romanesti. Agricultorul roman trebuie sa traiasca din ceva, s-au facut destule solare in ultima vreme asa ca rosii romanesti tot vom gasi. Nu la fel de bune ca alea de gradina, dar vom gasi.
    Acum au aparut rosiile de toamna care sunt mai dulci si mai bune, am inceput din nou sa mananc rosii la salata! Poti sa incerci sa bagi rosii in suc de rosii facut in casa, poate au gust bun si merg de o salata. Similare cu alea italienesti la conserva (de li se zice pupular "putzulici" ).

Ardei taiat cubulete/intreg (pentru ardei umpluti) baga si mama...
    Mai baga (la trecut) rosii,micute , se congelau , supranumite de tata "bile de otel" , nu stiu ce facea cu ele (dar nu pentru salata).

Inca nu sunt destule solare pentru cererea care va fi pe piata in clipa cand nu se vor mai gasi. Si nici nu am chef sa dau 8-10 lei pe un kg de plastic

Termina ma, nu o sa dai 10lei pe ele. O sa fie in solare si in supermarketuri, a luat mama mereu de revelion,dar nu stiu daca a mancat cineva din ele anu` trecut,erau negre inauntru (semintele).
    Primise tata niste seminte de flori de la cineva si printre ele s-au gasit si niste seminte de :fasole, morcov, rosie , mazare si inca ceva. Le-a dus la bunica-mea, am mancat din rosiile alea, bunica-mea fiind batrana, n-a avut cine sa i le puna pe "pari" si cand am mers acum vreo 2-3 saptamani, ca imi luasem permisu` si a zis tata sa ma invat cu masina, am mancat din ele, mirosu ala,care-l simteam doar toamna cand eram mic si gustu` .. FORTA ! Mi-am luat acasa si le mancam goale pe paine, intr-un plic mi-a zis tat ca erau si rosii chery, crede-ma ca nu mai le taiam in sandvis si le puneam direct asa (le storceam). Nici nu se compara cu cherry din hypermarket !

Incearca sa iti faci o "cunostinta" care pe timp de iarna,creste rosii in solar (dar sa ai incredere, vad ca esti si din Bucuresti si sunt sute de solare pe langa Buc).

1.