brat Unde pot schimba multe monezi (lei) in bancnote (tot lei) ?
Results 1 to 16 of 16

Thread: Unde pot schimba multe monezi (lei) in bancnote (tot lei) ?

Registered User cashonly's Avatar

Unde pot schimba multe monezi (lei) in bancnote (tot lei) ?

Cred ca titlul spune tot, unde pot schimba multe monezi "asortate" de 1 ban, 10 bani si 50 de bani (cam 200 de lei) in bancnote (tot lei)?Ideeal ar fi prin Bucuresti...

Registered User Barney Ross's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Poti plati un plin la Petrom/OMV cu ei.

just passing... Rover's Avatar
    Daca nu vrei neparat sa ii schimbi poti sa platesti la hypermarket cu ei. Nu m-au refuzat niciodata, desi vanzatoarea nu mi-a raspuns la salutul de final

Bazinga!
    poti sa-i schimbi pe mancare la orice restaurant
    p.s platesti dupa ce mananci

Registered User cangri's Avatar
    Orice sucursala B.N.R. sau la C.E.C. i-ti vor schimba.

Asi
    Asi is offline
    as.drd.ing. Asi's Avatar
    La BNR zici?
    Astia de fapt unde au sediu/sucursale? pe siteul BNR nu m-am lamurit unde au un sediu mai pentru relatii cu publicul
    Merge si la banci? (eu as vrea invers, sa cumper niste monede de 50 de bani pentru un automat de cafea, ca vesnic n-am)
    Arbeit macht frei

weeppi's Avatar
    Quote Originally Posted by cashonly View Post
    Cred ca titlul spune tot, unde pot schimba multe monezi "asortate" de 1 ban, 10 bani si 50 de bani (cam 200 de lei) in bancnote (tot lei)?Ideeal ar fi prin Bucuresti...
    Mergi la magazinele de cartier gen mini-market, iti vor primi 30 - 40 RON (pe finalul zilei).
    După toate cele întâmplate-n spate.. te-ai convins că n-aduc fericirea dar banii ţin problemele departe?

Registered User
    am incercat eu la BNR si acolo te duci degeaba .... doar daca ai ceva deteriorat cam atat.... in rest poti sa razi de cineva

Registered User Legolici's Avatar
    Incearca la ghereta de bilete sau la metrou, de obicei schimba, m-ai schimba si la ziare. La alea de un ban, sigur nu se baga nimeni, decat la hypermarket.

Banned
    Stiu ca am avut problema asta cu niste monede straine, de juma' de euro, dolar etc, nu voiau sa mi-i schimbe la casele de schimb. La Raiffaisen(parca) nu a fost nici o problema. Teoretic, orice banca ar trebui sa accepte orice fel de bani. Te duci si iti deschizi un cont, gen. Uite tanti, vreau sa depun plasa asta de bani. M-as mira sa zica nu, adica nu vad cum refuzi un client care vine sa depuna bani.

Registered User
    nu te refuza, dar majoritatea percep comisioane pentru tranzactiile cu moneda metalica
    eu am scapat de aproape 70 ron in monede de 10 si 50 de bani la casa centrala a unui Carrefour... la momentul respectiv chiar era incantata tipa. aveau nevoie de monezile de 50 pentru carucioare si de cele de 10 pentru case.

Registered User
    La magazinele mici; eu am incercat sa platesc factura Orange in monezi, nu mi-au acceptat, am vrut sa platesc la Garanti o factura, mi-au luat comision de maruntis. Sincer si pe mine ma intereseaza asta, dar in afara de cumpararea produselor de la magazinul de la colt, nu am gasit alta solutie; sau in carrefour; sau megaimage.

Registered User cashonly's Avatar
    Revin: la momentul acela am incercat sa platesc o amenda la banca. Au inceput sa numere monedele de 50 de bani insumand cred 170 de lei (m-au anuntat ca percep nu stiu ce comison pentru numaratul monedelor, le-am spus ca sunt de acord). Cand au ajuns aproape la final cu numaratoarea au privit mai cu bagare de seama amenda si de fapt trebuia platita la primarie.

Ajuns la primarie nici nu au vrut sa auda de asa ceva, am fost nevoit sa platesc cu bancnote.

Ce am facut cu monedele... am cumparat in fiecare sambata cremwursti de la o alimentara apropiata. Cate 15 lei odata.
    Civilization is the limitless multiplication of unnecessary necessities.
    -- Mark Twain

Registered User CRICRI's Avatar
    mai facut sa rad , ce dracu ...

Registered User Jonny Quest's Avatar
    Acum ar trebui sa te duci frumos la banca si la primarie la ghiseu, sa le pui cate un cremwursti in fata si sa le spui sa si-l bage undeva, mai ales alora de la primarie.
    I give up, you're hopeless.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post