brat lanterna tactica de unde?
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: lanterna tactica de unde?

Registered User

lanterna tactica de unde?

salutare,
    vreau sa iau si io o lanterna deasta care e la moda acum, cu LED, sa lumineze foarte tare, si sint curios daca are cineva asa ceva si ce imi puteti recomanda.
    de asemenea vreau sa am garantie la ea,daca tot dau banii, si sa mearga cu ceva acumulatori ca aia au autonomie mai mare.multam de ajutor

Registered User CubEdIn's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    DPDV al calitatii, cel mai bine mergi pe un MagLite. Se gasesc prin magazinele gen Himalaya (dar se pare ca la himalaya bucuresti nu au) sau pe net.
    Am vazut si in Bucur-Obor, pe la mijloc, la magazinele cu camping si jocuri vreo 4-5 modele.
    Una cu doua baterii AA si LED e in jur de 150 de lei (in Brasov).

Se gasesc si mai ieftine dar fara LED. Mai sunt si alte firme care produc lanterne de calitate, dar asta e printre cele mai bune cu siguranta.
    Un exemplu: Lanterna Maglite LED XL50 :: Lanterne (au mai multe modele)
    Sau google it: Google
    Cyanide & Happiness!

Registered User
    Gasesti lanterne cu LED/LED-uri de la 10 la 300+ EURO. Trebuie stabilita o limita de pret si cam ce putere sa aiba. Cele cu 2 baterii AA sint slabe, trebuie luate in considerare cele cu 3-4 baterii AA sau cu acumulatori incorporati. A se evita lanternele cu baterii AAA care sint scumpe si de capacitate mult mai mica decit cele AA.

@oldshooterman: eu m-am uitat la asa ceva in Brasov: Airsoft Bucuresti | Lanterna Maglite Led SP22

Imi trebuie ceva care sa nu fie prea mare, si asta vad ca-i cu 2xAA. Trebuie neaparat cu 3++? Adica ce se intelege prin "slaba"?
    Nu de-alta, dar vad ca cele cu acumulator sunt 500+ron
    Cyanide & Happiness!

Registered User
    Un LED de 3W e puternic, dar doar 2 baterii AA se consuma repede. Si ce ai ales tu e lanterna de mina. Uite asta e cu LED Cree de 5W, deci si mai puternic, functioneaza cu 3 baterii AA, e frontala, deci o poti pune pe cap (cu bateriile la spate pentru echilibrarea greutatii - foarte important!) si sa ai miinile libere. Si e mult mai ieftina (daca o gasesti).

Registered User enzo.f's Avatar
    Tu vrei de fapt o lanterna Fenix :

LANTERNA MODEL TA20 Q5@ Airsoft.ro

Registered User
    Lanterne Tactice - la preturi foarte bune.

Registered User vaasco's Avatar
    cel mai probabil nu mai este valabila intrebarea, dar daca inca se cauta am eu de vanzare un Maglite XL100 nou aici:
    http://forum.computergames.ro/45-div...l-etc-noi.html

Registered User
    Eu am gasit varta indestructibila cu led aici Lanterne LED - CompletCO

Registered User
    iti recomand una dintre lanternele Crelant 7G2CS, Crelant V11A, Crelant V21a sau Crelant V31A. Mici, foarte puternice si calitative. Merita sa le incerci.
    daca esti interesat le gasesti pe Lanterne profesionale tactice cu led - lanterne profesionale reincarcabile cu leduri

Registered User Solange's Avatar
    Votez Mag Lite. AM un XL 50. E si stroboscop. Nu e foarte puternica, merge cu 3 baterii AAA (R3). Daca vrei ceva mai puternic (bate la cateva sute de metri fara probleme) e suficienta o lanterna Mag Lite normala cu LED, cu doua baterii R 20. Eu unul le-am luat de la Obor, e un magazin de fierarie in partea spre primaria sectorului 2. XL 50 a fost 195 de lei, cealalta 250 lei. Banuiesc ca le poti gasi ceva mai ieftin pe net. Diferenta intre cele cu led si cele cu bec normal e majora. Pretul e dublu dar si lumina pe care o face e cel putin de doua ori mai puternica. Problema la cele cu led este ca nu gasesti led de schimb in cazul in care se arde. Cei de la mag lite spun ca nu aduc pentru ca ar ajunge undeva pe la 80% din pretul lanternei.
    Bafta, orice ai decide
    The others don't have Jack

Registered User Gigelzor's Avatar
    Quote Originally Posted by rambo16 View Post
    salutare,
    vreau sa iau si io o lanterna deasta care e la moda acum, cu LED, sa lumineze foarte tare, si sint curios daca are cineva asa ceva si ce imi puteti recomanda.
    de asemenea vreau sa am garantie la ea,daca tot dau banii, si sa mearga cu ceva acumulatori ca aia au autonomie mai mare.multam de ajutor
    Salut;
    Daca vrei si tu o lanterna "dastea" care e la moda acum sa lumineze foarte tare si sa aiba si autonomie, aia nu se numeste lanterna tactica. Lanternele tactice sunt alea pe care le folosesti pe arme, toate balariile de Maglite sunt impropriu denumite "tactice" pentru ca nu au niciun sistem de prindere de arma. Pentru lanterne tactice vorbim de Phenix. Daca n-ai ce face cu banii si vrei sa te dai mare cu o lanterna, iti cumperi un Olight SR 90 Intimidator, google it for yourself.

Daca vrei o lanterna cu autonomie mare (10 h) si care sa fie thrower (adica sa "bata departe" pe intelesul tau - testele facute de mine au aratat ca fasciculul luminos emis de lanterna e superior fazei lungi de la masina) eu folosesc o Varta reincarcabila (timp de incarcare aproximativ 12-14 ore, bateria e inclusa) cu led.

Am luat-o din Hornbach, am platit pentru ea vreo 250 de lei, parca.

E misto ca poate fi folosita pentru diverse inclinatii, depinde cum vrei sa directionezi fasciculul de lumina.

Arata asa: VARTA Consumer Batteries - Lanternă reîncărcabilă cu LED (prima, Professional Line Rechargeable Lantern LED, aia cu aspect de butuc cu maner )

Registered User
    Varta aia e o gluma cu LEd de 3W... Asta e jucarie adevarata: Sunforce 40 Million Candlepower HID Spotlight Lantern

Heh, am eu doua lanterne cu LED Cree de 3W, mici (le folosesc ca far la biciclete, cu 3 acumulatoare AAA). Lumineaza foarte bine, si au fost vreo 70j de lei (chinezarii, ce-i drept), dar am una de 6 luni si a servit bine, d-aia am luat-o si pe a doua.

Also, tot dupa sfatul lui oldshooterman, am cumparat o frontala Primus PrimeLite Race, 140 de lumeni, cu 4xAA, si a fost cam 220 de lei cu tot cu transport (in Ro nu am gasit). Recomand cu caldura, fiind foarte usor de folosit, si pana acum cea mai ok la raport lumeni/pret.
    Amazon.com: Primus PrimeLite RACE Headlamp: Sports & Outdoors
    Cyanide & Happiness!

Registered User rigOr mOrtis's Avatar
    Pe ebay sunt destul de multe variante si ok la pret.
    | CM Storm Trooper | Seasonic X-Series 760W | Asrock Z77 Extreme4 | i7 2600k | Thermalright Silver Arrow | Gigabyte GTX 780 OC | 2x8GB Kingston HyperX Blu | SSD Samsung 830 128 | WD 500GB SATA3 | Asus Xonar DX | SteelSeries 6Gv2 | Logitech G9x @ QcK+ | Roccat Kave | DELL U2312HM |

Da, cand vorbeam de frontala ma refeream dintre astea mai cu "brand name". Nu am gasit nimic de la petzl de exemplu de intensitatea aia, care sa coste atat de "putin". Dar dupa cum ziceam, chinezarii se gasesc foarte ieftine, si de calitate decenta.
    Cyanide & Happiness!

Registered User
    Quote Originally Posted by Gigelzor View Post
    Salut;
    Daca vrei si tu o lanterna "dastea" care e la moda acum sa lumineze foarte tare si sa aiba si autonomie, aia nu se numeste lanterna tactica. Lanternele tactice sunt alea pe care le folosesti pe arme, toate balariile de Maglite sunt impropriu denumite "tactice" pentru ca nu au niciun sistem de prindere de arma. Pentru lanterne tactice vorbim de Phenix. Daca n-ai ce face cu banii si vrei sa te dai mare cu o lanterna, iti cumperi un Olight SR 90 Intimidator, google it for yourself.

Daca vrei o lanterna cu autonomie mare (10 h) si care sa fie thrower (adica sa "bata departe" pe intelesul tau - testele facute de mine au aratat ca fasciculul luminos emis de lanterna e superior fazei lungi de la masina) eu folosesc o Varta reincarcabila (timp de incarcare aproximativ 12-14 ore, bateria e inclusa) cu led.

Am luat-o din Hornbach, am platit pentru ea vreo 250 de lei, parca.

E misto ca poate fi folosita pentru diverse inclinatii, depinde cum vrei sa directionezi fasciculul de lumina.

Arata asa: VARTA Consumer Batteries - Lanternă reîncărcabilă cu LED (prima, Professional Line Rechargeable Lantern LED, aia cu aspect de butuc cu maner )
    SR90 este foarte puternica dar nu e prea usor sa o cari dupa tine oricand. E mare si grea....deci o lanterna buna zic eu ca este un compromis intre dimensiune redusa si putere de iluminare.
    SR90 poate pentru cautare...dar sigur lanterna asta va sta undeva pe un raft, plina de praf in 1-2 saptamani cand te plictisesti de ea.
    Lanterna de zi cu zi ar fi Nitecore mt40, Crelant V9, Crelant v9cs, crelant 7g2cs, crelant v11a, crelant v31a, etc.
    Maca pe astea le poti tine dupa tine zi de zi

Banned
    Eu mi-am cumparat o minunatie de maglite xl100, din aia cu senzor giroscopic de o ajutezi miscand mana si lanterna stie cat misti. Jos palaria, cea mai bestiala lanterna pe care am pus mana vreodata in viata mea.

Am cumparat-o de black friday pentru ca a fost redusa de la 40 la 20 de euro. Dar daca as pierde-o sau as strica-o, nu as avea nici cea mai mica problema sa dau in nou 40 de euro pe ea. Atat de impresionat sunt.

Si nu, lanternele tactice nu trebuie sa aiba suport de prindere pe arma. Arma are suport de prindere pentru lanterna

Registered User
    acum 12 ani mi-am luat un Petzl Zipka cu 4 leduri, functioneaza si in ziua de azi, dar nu se compara cu o frontala cu LED performant. Daca mi-as lua ( daca as avea sucifienti bani disponibili pe lanterne) acum o lanterna, as alege asa:
    pentru buzunar: fenix LD10 sau xeno e06
    pentru bicicleta: jetbeam ddc25/ fenix tk21/olight m21( ca imprastie bine de tot)
    pentru distanta: chiar daca are 1,6 kg tot as lua un SR90/ jetbeam DDR30/Armytek Barracuda/Sunwayman T40CS
    Prefer lanternele cu drivere liniare, nu sa scada intensitatea dupa cateva minute ( exceptie DDR30- datorita capului si dimensiunilor mici ai lanternei, intensitatea scade dupa 3 minute la 1950 lumeni de la 3200....)

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    Pentru putere maxima la bani putini recomand copia chinezeasca dupa Nitecore TM11, aceleasi LED-uri CREE XM-L T6, dar constructie...mai chinezeasca. Iat-o aici cu transportl gratis. Mentionez ca eu inca nu o am, dar am de gand sa cumpar cat de curand o bucata Skyray 6000 Lumen 3X CREE XM L T6 LED Flashlight Torch 30W Light 4 18650 Charger | eBay
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast