brat sfaturi centrală termică pentru apartament
Page 1 of 5 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 87

Thread: sfaturi centrală termică pentru apartament

Registered User poiu's Avatar

Question sfaturi centrală termică pentru apartament

apartamentul are 2 camere.
    vrem să punem centrală termică pentru autonomie la apă caldă și căldură și reducerea costurilor.
    nu știu nimic despre cum să aleg așa ceva. am mai citit câteva informații despre centrale termice, dar majoritatea fac reclamă la anumite mărci și modele, deci nu sunt păreri prea obiective.
    vreau să iau un model bun, care să țină. la capitolul ăsta nu vreau să fac economie.
    vorbind despre marcă/model vă rog să specificați dacă e experiență personală sau lucrați în domeniu.
    mulțumesc anticipat.
    Dacă îţi merge totul bine, înseamnă că este ceva în neregulă.

on topic-ul este cel mai rar și căutat animal.

Registered User RossoNerro's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Nu stiu ce fel de economie vei face (actualmente e mai ieftin "la stat"), greu sa amortizezi investitia. Nu ai precizat ce fel de centrala (pe gaz sau electrica) doresti, nici daca apartamentul este izolat si are "n" pereti la exterior. Nu ai precizat..... daca ai conducta de gaze "trasa" pe scara blocului (un mare avantaj).

Din experienta proprie (casa si apartament, ambele dotate cu tentrale termice pe gaz/e) nu "prea" faci economie. Tu ai marele avantaj ca sunte-ti "doar" 2 persoane iar apartamentul se compune din 2 camere. Daca te vei "muta" in viitor, atunci nu o sa recuperezi investitia "in veci-vecilor".

centrala vreau să fie pe gaz.
    până în următoarea iarnă vom trage sigur gaz în apartament, și de aici și dorința de a pune și centrala.
    apartamentul nu e pe colț, pentru fiecare cameră e câte un perete la exterior (izolați pe interior), baia e pe interior. stau la etajul I, un dezavantaj e că sub bucătărie e antreul scării și sub sufragerie e o anexă cu geamuri sparte.
    nu cred că ne vom muta.

Banned
    Nu stiu cum e in Bucuresti, dar in Iasi e nasol rau fara centrala, stai in frig si platesti mult "la stat". Cu centrala proprie pe gaz stai si la caldura si platesti si (mai) putin.

la nivel de plată după ce termin instalarea estimez și eu să plătesc mai puțin. și ceea ce e foarte important e faptul autonomiei.

Banned
    Saunier Duval sau Vaillant.
    Le am pe ambele şi am tangenţe şi cu domeniul.

Saunier sunt făcute tot de Vaillant, în prinicipiu este aceeaşi calitate la un preţ mai mic. Eu pe marca asta aş merge, asta am în prezent.

salut dod0. despre cele 2 mărci nu am găsit păreri prea bune. mulți deținători spun că au nevoie des de intervenții tehnice. azi am citit multe comentarii de la oameni care au sau au avut diferite mărci și modele și eu cred că experiența directă spune foarte mult.

Banned
    Am centrala Vaillant din '98 şi în afară de reviziile periodice nu a avut nicio problemă.
    Saunier Duval de 2 ani, la fel nicio problemă.

Întrebare: Diletanţii care nu recomandă mărcile astea ce recomandă?

Ca să ştii şi tu, Vaillant este Rolls-ul centralelor.

argumentul cel mai des prezentat e că piața centralelor s-a schimbat foarte mult. centrale care erau în top prin '98, în cazul tău, nu mai sunt în topul actual la nivel de calitate.
    de când am început căutările am găsit marca asta, înainte nu auzisem. ca și la alte achiziții eu mă bazez mult pe sfaturile și experiențele celor care au așa ceva și e normal ca să-mi restrâng căutările la mărci și modele actuale. e foarte posibil ca modelul luat de tine să fie foarte bun, eu te cred, dar 1998 e departe de 2012.
    mulțumesc de părere.

wisepiggy's Avatar
    Pai nu te pune nimeni sa cumperi Vaillant model '98. Cumpara un model 2012

Ai mei au tot Vaillant de vreo 2-3 ani si nu au avut nicio problema.

Banned
    Revin cu întrebarea: Ce recomandă "lumea"?

Nu ştiu pe unde citeşti tu, dar te asigur că Vaillant este cea mai bună marcă de pe piaţă, alături de Saunier Duval.
    Dacă n-ai încredere în astea, singura marcă pe care ţi-o mai recomand este Bosch. Tehnologie germană.

Banned
    Pe site-ul Buderus locul intai il ocupa centrala.. Buderus.

Alte exemple?

dod0 te rog să-ți schimbi tonul că n-am chef să suport comentariile tale cu acest ton de superioritate.
    mai sus ai scris că cei care nu sunt de acord cu tine sunt diletanți, apoi mă asiguri că Vaillant e cea mai bună marcă de pe piață (fără argumente prea multe).
    e și normal ca buderus să-și laude produsele, dar eu chiar am citit ce au spus și ceilalți , căutând părerile obiective.
    momentan adun păreri, detalii tehnice, avantaje și dezavantaje etc.
    nu există nicio centrală infailibilă și nicio metodă infailibilă de a căuta un produs bun.

Banned
    Si eu am citit. O gramada de reclame negative fara sustinere si o gramada de lume nedumerita.

Ia-ti ce vrei ca vad ca stii sa te documentezi si singur, ce conteaza ca vrea sa te ajute pe moca cineva cu experienta.

Vaillant din '98 şi Saunier Duval de 2 ani. asta e experiența ta, pe care evident mi-o oferi moca, cu tonul de superioritate, atât de mult dorit de oricine.
    o să țin minte părerea ta, pentru că chiar ai avut cele 2 centrale. eu am argumentat că am găsit păreri multe păreri în defavoarea acestor mărci. asta nu înseamnă că tu ai luat țeapă, doar că sunt și alți oameni cu experiențe și păreri diferite de a ta, asta nu însemnă că e sfârșitul lumii.
    înseamnă doar că din ceea ce am citit eu, până acum, nu e în topul meu.
    o să mai caut.

Registered User tibosee's Avatar
    Orice ai lua,sa nu iei ariston. Sunt cele mai proaste,a mea a stat numai in reparatii inca din prima luna. E praf..are vreo 6 ani si a fost defecta de vreo 15 ori.

citeam despre ariston că la început făceau centrale termice foarte bune, apoi au trecut la calitate mai slabă. deci ariston cade de pe listă.

Banned
    Am un parinte care a terminat facultatea de instalatii cu 10 si are firma de profil.
    Alea sunt experiente personale, dar nu inseamna ca nu m-am izbit de toate marcile.

Esti genul ala de roman care si doctorului ii zici " am citit eu pe net".

păi eu chiar am citit pe net. e multă informație, dar până acum micile mele cercetări, făcute pentru a achiziționate diferite lucruri, au avut rezultate bune.
    ți-am scris mai sus să termini cu tonul de superioritate.
    și da, „sunt genul ăla de român” care caută informații cât mai multe, pentru a lua o decizie bună. tu ai scris „genul ăla de român” cu ton peiorativ, și iar cu superioritate. te poți opri să participi la această discuție când vrei.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 5 1234 ... LastLast