brat Cum gasiti sobe de teracota bune in Bucuresti
Results 1 to 12 of 12

Thread: Cum gasiti sobe de teracota bune in Bucuresti

Registered User Dr_V's Avatar

Cum gasiti sobe de teracota bune in Bucuresti

Am alergat peste 2 saptamani sa gasesc asa ceva. Acum ca am gasit ce voiam, m-am gandit sa va impartasesc din experienta acumulata vrand-nevrand in acest domeniu.

In supermarketuri se vand sobite premontate care costa enorm (de la 1000 de lei in sus), minuscule si nu grozav de bine facute.

In depozitele de materiale (care de obicei sunt la periferie in diverse baraci improvizate) gasiti:
    - cahle ieftine din Arges sau Prahova care sunt facute manual si arse in cuptoare improvizate, sfaramicioase, strambe, inegale, ciobite si crapate
    - cahle scumpe de Sibiu (Tondach) la preturi de te doare mintea...

Pe net gasiti cu Google:
    - multiple firmulite care vand ceramica de import sau autohtona la preturi astronomice (mai ales cei care nu afiseaza oferta pe site, cand ii contactezi te doare bila ce preturi au)
    - o cocioaba de tabla de pe soseaua Fundeni care se ascude in spatele acestui site Sobele din teracota UTILUL si care nu afiseaza preturi pentru ca le calculeaza "in functie de client si de comanda" (citez din ce mi s-a spus cand am ajuns la ei, mai mult n-am mai apucat sa aflu pentru ca vanzatoarea m-a injurat cand am cerut o lista de preturi)
    - un individ comuna Carpenul Mic (jud. Arges) care are vreo 3 site-uri diferite si vinde sobe foarte ieftine; dupa 5 telefoane am reusit sa aflu unde in Bucuresti are magazin de desfacere (intr-o cocioaba de pe soseaua Alexandriei) si acolo m-am lamurit ca sunt la fel de proaste ca toate celelalte ieftinaciuni din Arges

In cifre soba ieftina inseamna 5-600 de lei (modelul "standard", 7 randuri inaltime pe 3 cahle latime). Ce numesc vanzatorii soba inseamna doar cahlele, fara caramizile interioare, fara usi, fara montaj. Dar pretul mediu la depozite este de 800-1000 de lei (de obicei pe aceeasi calitate modesta), iar la firmele "cu pretentii" poate sari bine de 2000 de lei. Cu tot cu caramida interioara, transport, accesorii si montaj, o soba poate ajunge si la peste 1000 de euro!

Acum sa va spun ce am gasit eu. In comuna Bolintin Vale (stiu, nu-i cel mai romantic loc in care sa te duci, dar, culmea, acolo am gasit oameni cu obraz si marfa de calitate) exista o firmulita minuscula care comercializeaza exclusiv cahle de fabrica din Ardeal (unde se fac cele mai bune sobe din Romania). Se cheama FanCris SRL si are un site de tot rasul Sobe Teracota Fancris pe care nici nu-l gasesti cu Google daca nu sti numele firmei...

De la ei am luat sobe Macon (Deva) cu 950 de lei/buc (fata de minim 1200 lei cat costa acelasi lucru in Bucuresti, DACA le are careva pe stoc). Au si la 850 dar de alta culoare decat ce voiam eu.

Caramida interioara (de fabrica, nu facuta "pe genunchi") am gasit la 1 leu/buc (inclusiv transport gratuit 30km) prin sobarul pe care l-am angajat sa le monteze, la fel si caramida de samota cu 2,5 lei/buc. La o soba intra ~80-100 de caramizi normale si ~60 de samota, deci materialele de interior = 250 lei.

Usi de fonta monobloc duble si cu gratare (adice bune) am gasit in comuna Movilita (Ialomita, ~35km de Bucuresti) la 120 de lei/buc fata de minim 200 de lei cat sunt in Bucuresti. Tot acolo au si caramida de cos cu 4 lei/buc (fata de 10-12 lei/buc in Bucale).

Over-all cu tot cu manopera ma costa 1800 de lei o soba solida care arata foarte bine si nu se fisureaza la prima utilizare.
    Cosul va mai fi inca 350-400 de lei cu tot cu manopera (la 6m cat are casa mea) si va fi din caramida de fabrica, ranforsat cu fier-beton, sa nu-i duc grija la viscol sau la cutremure.

Acum intrebati-va de ce o duc atat de bine firmele care vand foarte scump. Pentru ca suntem comozi, pentru ca ni s-a bagat in cap ca daca vrei calitate trebuie sa platesti preturi exorbitante si pentru ca atunci cand suntem pacaliti nu ripostam in nici un fel. Asa ajung derbedei cu 4 clase si scoala vietii sa se plimbe cu masini scumpe, sa-si face vile monstruoase si rada de noi cand mergem la munca...

0722859607

Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    Salut, daca erai un pic atent vedeai ca site-ul sobeteracota.ro e mai mult un fel de site de prezentare decat un magazin online. Vezi pe site-ul "mama" ca sa zic asa Seminee si sobe unde ai si preturi.
    Cat despre atitudinea celor de la Utilul tind sa cred ca exagerezi si mai mult cred ca vrei sa le faci celor din Bolintin reclama aruncand cu noroi in ceilalti comercianti.
    Ps. Nu am nicio legatura cu nicio firma din cele mentionate de acest topic.

Registered User ciocanul's Avatar
    Semineul inteleg...desi e mai mult de "fite".

Ajungi sa dai 2200 de lei pesistem teracota ca sa incalzesti O CAMERA, maxim doua daca faci soba intre 2 camere.

Scuza-mi curiozitatea dar nu iesi mai bine cu o centrala simpla pe lemne si faci o instalatie serioasa de incalzire in toata casa ? Mai trebuie sa zicem ca o sa ai si apa calda ? Mai trebuie sa zicem ca iti manci si spatiu cu teracota ?
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

Registered User Dr_V's Avatar
    ciocanul

Centrala pe lemne e relativ ieftina (~1500 euro), dar cu tot cu calorifere, tevi, senzori si montaj sare bine de 3.000 pentru o casa cu 4 camere. Si cand mai pica curentul (ceea ce la sate se intampla destul de frecvent) esti cam in pom, ca fara ventilatoarele de tiraj fortat si instalatia de pompare centrala nu prea mai face nimic. Pentru cazuri de-astea iti trebuie un UPS (unul serios, nu jucarie de-asta pentru PC-uri), care mai face vreo mie de euroi.

Eu am 3 sobe in 4 camere (una-i in perete intre 2 dormitoare mici) + un godin in bucatarie, cost total ~2.000 euro si independenta absoluta fata de retelele publice (curent, gaze)

gill_reno

Stiu ca afiseaza niste preturi pe net, dar eu am fost personal la ei la magazin si acolo mi-au spus ca preturile de pe site sunt doar orientative si ca pretul real nu este fix, ci il stabilesc ei in functie de comanda. Te invit sa mergi sa constati personal, poate tie iti place sa fi interpelet cu "tu ce mai vrei ba" si injurat ca la usa cortului. Nu arunc cu noroi, le fac exact reclama pe care o merita dupa ce m-am plimbat degeaba pana acolo si am plecat cu migrena dar fara sobe.

Cu SRL-ul ala din Bolintin, asa prapadit cum este, uite ca am rezolvat treaba in 2 timpi si 3 miscari, beneficiind si de preturi corecte si de conversatie politicoasa. Habar n-aveam de existenta lui, am scris si eu un mail la Macon si i-am rugat sa-mi dea contactele distribuitorilor lor din zona Bucurestiului, altfel in veci nu mi-ar fi trecut prin cap sa merg tocmai in Bolintin sa caut sobe...

0722859607

Registered User Legolici's Avatar
    Sobe de teracote, nu stiu sigur daca mai este, dar ar trebui sa incerci, aici -> https://maps.google.com/maps?hl=en&c...ed=0CBwQ8gEwAA
    Chiar in capatul strazii, pe partea dreapta (pe stanga e un magazin)

Nu l-am mai vazut de mult deschis pentru ca n-am mai trecut pe acolo (demult), ai mei au luat de acolo inainte de 2000, dar le-au darmat de multi ani si le-au dat la cineva care chiar aveau nevoie de ele, am sa-i mai intreb daca mai e vre una nedesfacuta la tara.

Poti sa-l intrebi pe ElSpa daca mai e deschis, am inteles ca are service-ul acolo

@ Fii atent, ca am cautat pe net si am gasit niste contacte. Berea sa fie rece )

PET
    PET is offline
    Infectious Grooves PET's Avatar
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Semineul inteleg...desi e mai mult de "fite".

Ajungi sa dai 2200 de lei pesistem teracota ca sa incalzesti O CAMERA, maxim doua daca faci soba intre 2 camere.

Scuza-mi curiozitatea dar nu iesi mai bine cu o centrala simpla pe lemne si faci o instalatie serioasa de incalzire in toata casa ? Mai trebuie sa zicem ca o sa ai si apa calda ? Mai trebuie sa zicem ca iti manci si spatiu cu teracota ?
    Ciocanu, sa inteleg ca nu te-ai incalzit nicio data cu o teracota?

E fking awesome! Am avut la casa in Timisoara una pe gaz si la sat... una in fiecare camera lol.
    Asta de la casa incalzea 2 camere. Aveam si plita + "mini-cuptor". Destul de misto.
    if ($yourehappyAndYouKnowIt) {
    clapyourhands;
    }

Registered User Legolici's Avatar
    PET si mirosul ala de lemn bagat in foc, cand il auzi ca trosneste in soba :>. Si mamaia are in bucatarie, soba + plita + acel cuptor, nici nu vreau sa-mi aduc aminte cum iesea mancarea facuta pe aia. Dar n-a mai facut de mult mancare acolo, am prins odata cand era foarte frig afara.

Da ii zic mamaie, nu bunica !

Registered User
    Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta ii multumesc foarte mult. Ma intereseaza si pe mine unde pot gasi o soba de teracota buna si de calitate? Preferabil ar fi in Bucuresti sau in localitati limitrofe. Caut de mult timp si nu gasesc material pentru sobe de teracota de calitate si tot ce am gasit sunt numai de proasta calitate...

Registered User

Soba teracota

Quote Originally Posted by predaandrei View Post
    Am si eu o intrebare, cine ma poate ajuta ii multumesc foarte mult. Ma intereseaza si pe mine unde pot gasi o soba de teracota buna si de calitate? Preferabil ar fi in Bucuresti sau in localitati limitrofe. Caut de mult timp si nu gasesc material pentru sobe de teracota de calitate si tot ce am gasit sunt numai de proasta calitate...
    Salut Andrei,
    Eu stiu pe unii care produc pentru lanturile astea de magazine mari, direct la ei pretul e cu 30% mai mic. Da-mi te rog un PM daca te intereseaza mai multe detalii!

Registered User
    aici am gasit la pret mic sobe.
    Teracota Leresti :: HOME

Registered User
    Quote Originally Posted by gill_reno View Post
    Salut, daca erai un pic atent vedeai ca site-ul sobeteracota.ro e mai mult un fel de site de prezentare decat un magazin online. Vezi pe site-ul "mama" ca sa zic asa Seminee si sobe unde ai si preturi.
    Cat despre atitudinea celor de la Utilul tind sa cred ca exagerezi si mai mult cred ca vrei sa le faci celor din Bolintin reclama aruncand cu noroi in ceilalti comercianti.
    Ps. Nu am nicio legatura cu nicio firma din cele mentionate de acest topic.
    Tocmai mi-am bubuit o soba pentru ca s-a stins si am reaprins-o relativ repede insa mai avea ceva gaze in fumuri sus si s-a daramat in fata mea.
    Mare parte din teracota o recuperez insa s-ar putea sa trebuiasca sa mai completez pe ici colo cate un colt ciobit sau crapat. Am gasit acest post si ii multumesc celui care l-a deschis pentru informatiile utile pe care mi le-a dat.
    Am retrait experienta mea avuta in urma cu 2 ani cand am cautat 2 stalpi de stejar pentru 2 usi de sticla . Am batut la fel din poarta in poarta si din firma in firma enervandu-ma cu toti imbecilii care voiau sa imi vanda usa cu totul nepricepand ca eu am nevoie doar de 2 stalpi stabili capabili sa sustina o usa grea de sticla si fiind total incapabili sa imi numeasca un pret pentru "doua lemne " de stejar cu sectiunea patrata de 10 pe 10 cm si lungime 2.2 m.
    Site-ul tau "mama" prietene , nu contine niciun pret concret la teracota .. la bucata ... la colt ... etc.sau macar la o soba intreaga la cutie , contine doar preturi pentru accesorii . Nu reusesc sa gasesc nicaiaieri un site cu un catalog cu modele diferite de teracota si pretul acestora .

Registered User
    salut

Pe cine intereseaza, am de vanzare vreo 4 sobe in stare excelenta, pe care as vrea sa le desfac in curand.
    Pt cei interesati trimit poze la adrianm21 la yahoo sau gmail

Numai bine
    Adrian

1.