brat Buletin expirat
Results 1 to 18 of 18

Thread: Buletin expirat

Registered User Necrosero's Avatar

Buletin expirat

Intr-o saptamana imi expira buletinul (sunt din Bucuresti), si voiam sa va intreb, cei care l-ati mai schimbat pana acum, care e procedeul? Am citit ca mi-ar trebui:

- cerere tip de completat (asta mi-o dau ei acolo banuiesc)
    - certificatul de nastere original si copie
    - actul prin care se face dovada spatiului in care locuiesti (copie si original)
    - actul de identitate expira
    - timbrul fiscal de 4 lei
    - taxa pentru eliberarea cartii de identitate – 7 lei

Am 2 intrebari:

1. Unde ma duc sa il schimb? La sectia unde mi l-au emis pe asta care expira sau la Evidenta Populatiei?2. Unde platesc dracovenia asta de timbru fiscal si taxa pentru eliberarea cartii de identitate? Se poate plati acolo unde ma duc sau in alta parte? (gen Posta)

Mersi anticipat.
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

AFX
    AFX is offline
    Registered User AFX's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Timbru si taxa probabil la posta sau la trezoreria sectorului tau, eu am platit la trezorerie pentru ca nu sunt fanul completatului de formulare si imi era si in drum. Functionarii stiu contul care trebuie, dar pentru siguranta poti trece pe la sectia de politie (presupun ca are birou de evidenta populatiei) de care apartii ca sa-ti notezi contul.

Registered User RossoNerro's Avatar
    Daca esti (ai fost) "casatorit" (divortat) sau ai copii, iti vor cere (suplimentar) urmatoarele acte: Certificat de casatorie si Certificat(e) de nastere.

Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Taxa se plateste la orice CEC sau trezorerie, stiu ei contul nu trebuie sa-l ai tu. Mare atentie ca proprietarul spatiului in care locuiesti trebuie sa dea o declaratie prin care este de acord sa te tina in spatiu, adica trebuie sa vina si el cu tine la politie, indiferent ca este ruda de gradul I sau nu. Mergi la sectia de politie de care apartii, au ei evidenta populatiei acolo.
    [*]Post your keybindings (we assume you use keybindings): i use keybord and mouse

OK, m-am lamurit, multumesc frumos pentru explicatii.

LE: Tocmai m-am intors de la CEC, nu merge sa platesti acolo nicio taxa de buletin. A zis gagica de la tejghea ca taxa de timbru sau cum dracu' ii zice (aia de 4 lei) se poate plati la Posta, iar aia de 7 (taxa eliberare buletin) la trezoreria sectorului de care apartii sau, daca e cu noroc, chiar la sectia de politie de care apartin. Sa vedem daca merge, ca nu am nici un chef sa stau la cozi ca sa platesc prostii de taxe.
    Last edited by Necrosero; 26-02-2013 at 12:55.
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

AFX
    AFX is offline
    Registered User AFX's Avatar
    La posta sigur merge, dar trebuie sa te milogesti de functionari intai sa te bage in seama, apoi sa iti dea formular si pe urma daca e un oficiu marisor sa identifici si un model despre cum se completeaza.

La trezorerie taxa merge sigur platita, iar posibil este sa aiba si timbre fiscale, poate prin ghinion sa pici candva cand nu mai au.

Ori e proasta ori s-a schimbat, de exemplu la CEC-ul din Calea Victoriei, nu CEC-ul mare, imediat langa se face o strada la dreapta cum mergi spre intersectia cu Splaiul Independentei, am platit 5 taxe acolo, pentru mine si alti cunoscuti, poate (sau putea) fi platita de oricine, doar sa cunosti numele complet si CNP-ul, politia nu are casierie din ce stiu.
    [*]Post your keybindings (we assume you use keybindings): i use keybord and mouse

Registered User lotofthings's Avatar
    La posta se plateste si taxa si timbrul (nu trebuie sa completezi nimic, doar sa mergi la ghiseul corect). In rest, cu toate actele alea de mai sus, mergi la sectia de politie.
    Oferta ceasuri: SECTOR seria 600 Automatic DIVER, Swiss made, ETA 2824-2. Editie limitata 350 exemplare ! Nou, original, sigilat, garantie. Pret negociabil !

stern's Avatar
    Timbrul fiscal nu e de 5ron?
    reputation is the cornerstone of power

Registered User kta_jaws's Avatar
    Quote Originally Posted by lotofthings View Post
    La posta se plateste si taxa si timbrul (nu trebuie sa completezi nimic, doar sa mergi la ghiseul corect). In rest, cu toate actele alea de mai sus, mergi la sectia de politie.
    +1
    Cand mi-am refacut CI am platit la posta tot ce era de platit. Fara CEC, trezo si alte prostii.
    All Smart People Use Google

Registered User Murcielago VT's Avatar
    Din cate am inteles foarte curand vor aparea buletinele de tip nou, in format tip carte de credit si ca preschimbarea tuturor buletinelor se va face intr-un termen de 6 luni. Aceste buletine vor aparea in doua variante, una dintre ele continand si date biometrice.

Banned
    In Moldova. Nu mai citi pe diagonala.

In Romania incepand cu Iunie 2013.

Atunci, la dracu', mai stau 3 luni cu el asa )

weeppi's Avatar
    Eh, și uite că nu s-au schimbat buletinele și tot cu juma' de coală A4 stau în portofel.. abia le aștept pe alea noi.

Până la urmă unde merg pentru taxa de 7 lei și cea de 4 lei? Poștă, CEC?
    După toate cele întâmplate-n spate.. te-ai convins că (n-aduc fericirea, dar) banii ţin problemele departe?

Registered User Bogdan_P's Avatar
    Nu e atat, e mai mult. Parca 14 lei am platit in total. Nu stiu daca 5+9 sau 4+10 etc.

Am platit la ghiseu la Taxe si Impozite, in aceeasi cladire cu Biroul de Evidenta a Persoanelor.

Registered User doma's Avatar
    E 7+5....eu am platit la Posta.
    1. ARAD is not banat !
    2. ild nu ma bana, traiasca familia ta
    3. Trollin', trollin', trollin'/ Though the streams are swollen/ Keep them dogies trollin'/ Rawhide!

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Cel mai simplu e sa il dai pierdut
    Platesti taxa, duci certificatul de nastere completezi o foaie si aia e, sau cel putin asa era in 2005

1.  
    Jerry DHB14 - Last post