brat Firma neplatitoare de TVA - putin ajutor PLZ
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Firma neplatitoare de TVA - putin ajutor PLZ

wvx
    wvx is offline
    Registered User

Question Firma neplatitoare de TVA - putin ajutor PLZ

Am si eu niste intrebari in legatura cu Firmele neplatitoare de TVA

Care-i faza cu ele?, nu cer TVA cand factureaza, nu platesc TVA ?
    Am auzit ca daca ai cifra de afaceri mai mare de 2 mild lei treci pe firma platitoare de TVA (la codul CAEN se adauga in fata R), ce trebuie sa faci, sa faci alte hartii, alta alergatura, sau e simplu.

Am cautat cu google ceva asemanator, dar am gasit numai alte lucruri care nu ma intereseaza .

Astept rasp. voastre, multumesc anticipat.

Si niste linkuri utile ar fi binevenite.

Registered User IUnknown's Avatar
    Am gasit aici o explicatie:
    http://www.clubafaceri.ro/forum_list_messages/id/1243/ (ultimul mesaj)
    cei drept cam incalcita.

este bine sa nu fi platitor de TVA daca produsele si serviciile tale se adreseaza consumatorilor (oamenilor de rand). In acest caz este posibil ca pretul sa se reduca cu cateva procente (in nici un caz 20).

E bine sa fi platitor de TVA daca produsele si serviciile tale se adreseaza persoanelor juridice. De ce? Toti intreaba. Sa zicem ca esti neplatitor de TVA si achizitionezi marfa de 1.000.000, tu nefiind platitor asta este pretul de achizitie. Adaugi valoare si vinzi cu 2.000.000 lei, fara TVA desigur. Daca vinzi catre un platitor de TVA acesta va avea tva la cumparare de 2.000.000 x 19% = 380.000 lei. De aici rezulta ca cumparatorul tau plateste din nou T.V.A. de la inceput, adica plateste T.V.A.-ul pe care trebuia tu sa il platesti. El pierde si, economic vorbind, nu e bine.

CEO
    CEO is offline
    Registered User CEO's Avatar
    Te factureaza, indiferent ca firma respectiva este sau nu platitoare de TVA. La infiintarea firmei poti opta pentru a nu factura/cere TVA (neplatitor de TVA).
    Diferenta e ca nu-ti va factura TVA-ul, iar firma, neincasand TVA de la cumparator, nu plateste TVA la stat. In rest, e aceeasi factura.

Din cate stiu, cateva(?) acte si rezolvi problema. Cel mai bine intrebi la Finante (AFP), ghiseul informatii. Asa, mergi la sigur si nu stai cu frica in san, cu gandul la amenzi.

Neplatitor de TVA esti pana intr-un prag al cifrei de afaceri stabilit prin lege. Pragul nu-l stiu exact si nu cred ca are rost sa-l speculez. Cum ti-am spus, cel mai bine iti faci un drum pe la 'finante' si intrebi persoana de la ghiseul informatii. Iti va spune in detaliu ce trebuie sa faci.

Recomand sa mergi pe 'platitor de TVA', sa nu iti bati capul mai tarziu. Oricum TVA-ul nu te va incomoda, poate decat in contabilitate, ca iti apare si contul de TVA. Chiar din contra, iti vei putea deduce TVA, daca la randul tau cumperi de la firme ce factureaza TVA.

Registered User alecsa's Avatar
    Asa cum s-a mai scris conteaza cui vinzi. Daca esti neplatitor de TVA, si vinzi unor altye firme (persoane juridice) acestea nu vor reusi sa-si recupereze TVA-ul pt produsele/serviciile oferite de tine. Intreaga valoare va trece pe cheltuieli. Sfatul meu este sa fi platitor de TVA de la bun inceput pt a nu sta permanent sa tii cont de limita plafonului cifrei de afaceri, tre sa alergi dinj nou la Monitorul Oficial + Adm. Financiara. Ce mi se pare mai important este vectorul fisca (microintreprindere / intrepr. mica si mijlocie) Diferenta intre cele 2 este ca in cazul micro.. se plateste un impozit de 1,5% din venituri, iar in cazul IMM se plateste 25% din profit. In cazul in care ai o afacere cu plus valoare >80% merita sa fi micro.. Daca esti comerciant si cistigi din adaosul comercial e de preferat sa fi imm.
    MB:s5000xvnsatr; Proc 2x5420, 2x8 fdbdimm, HDD 2x74gb Raptors; 2x2Tb WDRe4, Ati 4980; Tel: 0722.63.15.15 - Ymess: alecs_ctinescu

Banned sandubogdan's Avatar
    Am un prieten care face afaceri printr-o firma neplatitoare de TVA, si din cauza asta a ratat mai multe ocazii mari in vanzari catre firme care au refuzat sa cumpere de la un neplatitor de TVA.

Registered User IUnknown's Avatar
    Atentie ! Daca te declari la infiintare microintreprindere in maxim 2 luni trebuie sa iti bagi un angajat cu carte de munca.

CEO
    CEO is offline
    Daca este vorba despre o firma infiintata de studenti, atunci poti face o cerere ca in primul an de activitate sa nu fii obligat sa ai angajat/i. Unul dintre putinele beneficii ale IMM-urilor 'studentesti'.

Registered User Made in China's Avatar
    si ce avantaje pt studenti ar mai fi? ca o trec pe numele sotiei, ca mai are 1 an

TVA... fugi, e nasol daca te declari neplatitor...
    bla bla

Registered User Slasher2K2001's Avatar
    Apropo de IMM-uri studentesti, stie careva care sunt toate avantajele pe care le ai la infiintarea acestora? Si bineinteles conditiile de infiintare... daca este nevoie de acelasi capital ca si in cazul SRL-urilor, etc...
    Multumesc anticipat.

CEO
    CEO is offline
    dio, alte avantaje sunt la infiintare, dat fiind ca platesti mai putin (dar nu cu foarte mult).

Oricum, ai unele restrictii precum: daca lucrezi in parteneriat,colaborare cu alte firme, acelea neaparat trebuie sa fie tot firme 'studentesti' (cum prefer sa le numesc eu). Desi sunt sanse mari ca ceea ce-ti spun eu acum sa nu fie perfect adevarat. Nu-mi mai aduc aminte exact si nici nu am legislatia la indemana.

Sincer, nu as recomanda. Cel mai bine sfatuieste-te cu un avocat specializat. De asemenea, lasa-l pe el sa se ocupe de toate actele in schimbul unui comision, sa nu alergi dupa 'nspe mii de formulare si sa-ti faci peri albi. Mergi pe platitor de TVA, si ai grija la: impozit pe profit sau pe venit. Pe profit, sunt cai legale prin care-ti poti deduce consumul de benzina, consumabile, etc. din profit, astfel platind un impozit mai mic. Cel putin, iti amortizezi cheltuielile si esti impozitat la suma de bani ramasa, considerata profit.

CEO
    CEO is offline
    Slasher2K2001, ai nevoie de acelasi capital social..

Costurile se ridica pe la 6mil, in cazul studentilor. Actele sunt gata in 30-40 zile, cel putin inainte. Acum poate s-au mai schimbat lucrurile, nu am idee.

Daca optezi pentru firma fara facilitati de student, cunosc un caz in care suma totala s-a ridicat la 350-400$, inclusiv comisionul avocatului. In cateva zile/max. 2 saptamani, actele au fost gata..

Registered User
    daca am firma neplatitoare de tva si cumpar o masina din alta tara
    cum se face cu deducerea de tva?

Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    pai nu se deduce nimic
    Around...

RDI
    RDI is offline
    Registered User RDI's Avatar
    Eu ceva nu inteleg...sa zicem imi cumpar masina noua sau sh pe firma...si sa zicem ca nu este firma mea este firma unei rude care accepta sa imi faca acest serviciu...pot deduce TVA sa o cumpar spre exemplu la pretu CIP?....astept un raspuns de la cieneva care stie sigur
    Contact: rdi86 sau 0726 170 281 Haine/accesorii/incaltaminte ! ! !
    Comenzi online: Guess, Armani Exchange, Diesel, Energie, Polo Ralph Lauren, Calvin Klein, Lacoste, GFF, Cavalli, D&G, Hugo Boss, Ugg, Baby Phat, Marc Jacobs, DKNY...etc

Registered User Smiley's Avatar
    atunci discuta cu ruda respectiva, ea e in masura sa-ti spuna ce planuri privind contabilitatea si-a facut.
    Ignore list: Stagirioritic

Registered User WorM T.T.'s Avatar
    Salutare am si eu o intrebare legata de firma care nu plateste t.v.a-ul,vreau sa-mi iau o masina in leasing si leasingul nu accepta comertul cu orice,trebuie musai sa fie dealer de auto Am gasit un amic care vrea sa-mi vanda masina,dar nu poate sa mi-o dea decat daca o vinde dealerului iar firma de leasing sa o ia de la dealer.Dealearul vrea 900 de euro pt combinatia asta iar tipul de la care vreau sa iau masina mi-a sups ca-mi da factura de la o firma neplatitoare de tva pt 16000 de euro.Intrebarea mea acum este : factura data de tipul asta cu firma neplatitoare de tva este ok pt dealer si mai departe pt leasing?

P.S. - masina vreau sa o iau pe firma la care muncesc si lantul este urmatorul: tipul de care cumpar masina o vinde cu o factura de la o firma de a lui neplatitoare de tva -->>dealerul o cumpara de la tip cu 16000 de euro cu factura (de la firma neplatit de tva)----->>>dealerul isi pune 900 de euro peste si o vinde leasingului cu alta factura de 16900euro---->>dupa care firma mea ar trebui sa cumpare masina ...este ok toata combinatia asta adika se poate ??

Multumesc anticipat !!

P.S.-Nu stiu se poate,nu se poate asta mi-a spus tipul de la care vreau sa iau masina,cine are habar cu ce se mananca chestia asta poate imi da si mie o idee multumesc
    Last edited by WorM T.T.; 21-10-2010 at 21:22. Reason: intrebari
    Windows 7 Ultimate Professional 64 bit,Intel Core i7 CPU 920 @ 2.67GHz, 2672 MHz,DDR3/kit 6 GB (3 x 2 GB)/1600 MHz/8-8-8-24/radiator/XMS3 DHX/triple channel,Placa de baza ASUS P6T,Video Card SAPPHIRE Radeon HD 2900PRO 1GB 512-bit GDDR4 PCI Express x16 HDCP Ready CrossFireX Support,CHIEFTEC CFT-1000G-DF 1000 Watti , 14cm Fan w/PFC W0116RE

Banned
    Poate sa emita o firma neplatitoare de TVA factura ?

جعل العقول القذرة الغبار quattro's Avatar
    Din cate stiu eu acum toate firmele sunt platitoare de TVA.
    "Imi place sa cred ca nu am pierdut nimic, iar daca am pierdut inseamna ca nu mi-a trebuit !!!"

Registered User Smiley's Avatar
    sa le luam in ordine
    Quote Originally Posted by quattro View Post
    Din cate stiu eu acum toate firmele sunt platitoare de TVA.
    fals, sunt o gramada de firme neplatitoare de tva.
    doar firmele (si restul, pfa & co) cu cifra anuala de afaceri mai mare de 118.359 lei (35k euro la cursul din ziua aderarii la ue) sunt obligate sa devina platitoare de tva.

Quote Originally Posted by Evil View Post
    evident. doar ca factura va contine TVA zero

Quote Originally Posted by WorM T.T. View Post
    ............P.S. - masina vreau sa o iau pe firma la care muncesc si lantul este urmatorul: tipul de care cumpar masina o vinde cu o factura de la o firma de a lui neplatitoare de tva -->>dealerul o cumpara de la tip cu 16000 de euro cu factura (de la firma neplatit de tva)----->>>dealerul isi pune 900 de euro peste si o vinde leasingului cu alta factura de 16900euro---->>dupa care firma mea ar trebui sa cumpare masina ...este ok toata combinatia asta adika se poate ??..........
    teoretic, combinatia e posibila. doar ca factura emisa de amicul tau o sa fie fara TVA, iar dealerul aproape sigur (99.99999264%) e platitor de tva. asa ca factura catre firma ta va fi de 16900 + tva (cam 21k euro).
    dupa asta, firma ta va putea deduce tva-ul respectiv (~4000 de euro), dar asta ramane sa stabilesti tu cu ei.

standartenführer shase's Avatar
    Quote Originally Posted by Evil View Post
    da! iti dau un exemplu: firmele prin care iti platesti on-line factura si isi iau comision pentru tranzactiile pe care le fac platitorii(comisionul il iau de la firma care emite factura). cand iti emit ei factura iti emit fara TVA(pt ca factura pt. care isi iau comision contine deja TVA) gen Gecad e-payment, europayments a lu BCR si or mai fi si altele.
    I`d rather be drivinG my panzer.

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast