brat instalare camera de supraveghere
Results 1 to 9 of 9

Thread: instalare camera de supraveghere

Registered User

instalare camera de supraveghere

.Salut, cer o parere, vreau sa instalez o camera de supraveghere si as dorii cateva informatii legarte de acest aspect.

Camera de supraveghere e undeva intr-o curte, unde nu am posibilitatea de a conecta PC la ea. Nu ma pricep la asa

ceva, cum merge, cum se instaleaza, daca exista un asa sistem, sau daca as putea, sa o conectez wireless la un

calculator la distanza.

vlad_heretic's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Camera IP D-LINK DCS-932L, WIRELESS N, WPS, INFRARED DCS-932L - eMAG.ro

Cred ca asta ar fi cea mai simpla solutie pentru tine daca nu te pricepi si daca nu vrei sa apelezi la o firma specializata. Camera, in sine, e o mizerie dar s-ar putea sa-ti fie suficient.
    "People will read again."

Registered User
    Aia e camera de indoor. La prețul acela nu poți avea pretenții. Poți folosi o camera IP wireless dacă ai semnal ok în curte unde vrei sa o amplasezi.

Pervs R me TheCrusher's Avatar
    Daca nu poti lega un PC la camera singura solutie este un DVR cu un HDD de 500 GB. Camera o asezi eventual pe casa sa intr-un colt al curtii unde sa aiba unghi de vizibilitate maxima asupra curtii si casei (sau ce anume te intereseaza). Camera se conecteaza cu cablu UTP simplu cu 8 fire (2 semnal si 4 alimentare). Alimentarea se face cu o sursa simpla de 1-3 amperi in casa unde se monteaza DVR-ul (depinde de cat consuma camera).

Ca model de camera nu stiu sigur ce sa iti recomand (firma la care lucrez eu comercealizeaza niste chestii "decente" dar la niste preturi de bisnita. In orice caz interseaza-te de 3 ori si cumpara 1 data, si incearca sa eviti mizeriile gen Metro,Cora, etc.

In orice caz, camera trebuie sa stie sa filmeze si in infrarosu (noaptea) si mai ales sa stie sa filmeze la miscare (asta se seteaza din DVR dar si camera trebuie sa aiba senzor de miscare).
    “The mind is everything. What you think you become.” Gautam Buddha
    The best Diet is simply a matter of mind over platter.

Registered User who_me's Avatar
    DVR + camera outdoor cu filtru IR autoretractabil. Vezi la KMW.ro niste modele de camere si DVR-uri Dahua. Din cate imi aduc aminte nu lucrau direct cu utilizatori finali dar merita sunati. Sunt amabili asa ca poti sa-i intrebi ce reselleri au.

Daca mergi pe ideea cu UTP vezi ca o sa ai nevoie de asa niste jucarele pe ambele capete ale cablului.

Balun Pasiv BP-01E

Ce recomand eu:

Camera color, cu IR, de exterior KM-77HC

si DVR:

DVR 4 Canale Dahua DVR3104-E

@TheCruser Orice camera iti filmeaza in infrarosu, problema e ca nu toate vin echipate cu luminatoare IR
    Give me a bucket and I'll show you a bucket!

Registered User
    Am sa-l intreb pe colegul de apartament si iti scriu mai pe larg sau il pun pe el sa scrie.

Registered User
    Exista,se numesc camere de supraveghere IP. Poti supravegha curtea de oriunde, de pe un smartphone sau laptop

Registered User
    salut,
    ma intereseaza sa montez o camera de supraveghere intr-un apartament. As vrea o camera wireless dar nu stiu ce tip de camere sa caut atat timp cat nu am un IP fix. Am net de la rcs rds. Camera vreau sa o pot accesa de pe terminale mobile sau pc.
    multumesc

Registered User
    Nu este nevoie de IP fix. Exista o functie numita DNS Dinamic in mai toate routerele actuale. Aceasta aplicatie iti inlocuieste automat ip-ul schimbat de catre provider si il asociaza unei denumiri text. O camera wireless de interior poti gasi aici: Sisteme de Supraveghere Video | Supraveghere 24

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post