brat Aparate de ras electrice!
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 53

Thread: Aparate de ras electrice!

interista didier|8x's Avatar

Aparate de ras electrice!

Ma gandesc sa-mi cumpar acest aparat de ras:

http://www.emania.ro/Produs.php?Sesi...rodusId=23068&

Eu am pielea de pe gat foarte sensibila,cam de fiecare data cand ma barbieresc cu un aparat de ras clasic ma irit si imi curge sange..

Cum se va comporta pielea dupa ce voi folosi aparatul electric? Mai rau sau mai bine?

Caut sfaturi,tips&tricks despre aparatele electrice...
    FORZA INTER! VINCI PER NOI!

Nick anterior: uncatalin catalineu2004's Avatar

cunosc situatia

si eu ma irit cu aparatul clasic si mi-am luat un Braun dar nu din ala cu 2-3 rotunduri ci dintr-o bvucata. pielea scapa mai usor dar pe gat nu se tot pentru ca e pielea mai moale.

e diferenta mare din punct de vedere al eficacitatii intre cele cu 2 si 3 capete?

Moderator Ivan's Avatar
    Eu am avut un Braun "dintr-o bucata" pana mi l-a stricat fiu-meu si acum am un Philips cu 3 capete. E sensibil mai bun. Despre alea cu 2 capete nu pot sa-ti spun pen'ca nu am folosit niciodata.

BT
    BT is offline
    Registered User BT's Avatar
    Apa fierbinte inainte de dat cu spuma, uscat, dat cu spuma, lame Mach 3 si dai doar de sus in jos, apa rece dupa, aftershave balsam Nivea... Depinde si de piele, vezi sa nu ai surpriza sa te iriti si mai tare cu electric!

de asta imi e frica si mie...

Registered User SCViper's Avatar
    didier|8x: eu zic sa afli mai intai daca te razi CORECT cu aparatele clasice. Eu am fost iritat pe gat ani de zile pana sa descopar (cu uimire si cu google ) faptul ca parul creste de JOS in SUS pe gat, directie in care am si inceput sa ma barbieresc (cu succes si fara iritatie). Google is your friend, use it wisely.
    Skilled and Creative Viper...

Registered User Bisti's Avatar
    tu te barbieresti pe GAT ? omfg ...
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

bunnysexual nihasa's Avatar
    Eu folosesc aparat electric (3) ...ca am o lene mare ... dar depinde si de tehnica, la inceput ma iritam destul de mult dar acum nu prea mai am prob asta ... decat cand sunt grabit ... si uit de tehnica
    the unfunny troll

de jos in sus zici...o incerc si pe asta..

nihasa..ce aparat electric folosesti?

bunnysexual nihasa's Avatar
    un Philips .. din cate am observat eu e altfel modul in care te razi cu un aparat electronic ... nu trebuie sa tensionezi pielea cum faci cand te razi cu lama .. cam atat .. oricum la cat am vb de ras ..m`am uitat in oglinda si mi`am dat seama ca ar trebui sa pun mana si sa ma rad
    the unfunny troll

A da, incearca pe cat posibil sa nu tragi de piele nici cand te razi cu un aparat normal, las-o asa cum e. Eu ma rad fara sa-mi ating fata cu mana (e greu, dar inveti in timp )

Registered User motorzbh's Avatar
    eu am incercat cu un braun super de 300 de para shi m-am facut varza. a venit un gagiu de la firma shi mi-a zis ca am barba prea moale shi ca trebuie sa iau un aparat special care era de doua ori mai scump. din discutzii am intzeles ca aia cu barba deasa shi tare ca lemnu sunt favorizatzi de sculele electrice.
    asha ca mach 3.
    Cea mai mare reushita a Bisericii a fost sa convinga lumea ca Dumnezeu are nevoie de mijlocitori.

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    mai poti incerca cu crema depilatoare pe gat (unde te iriti cel mai grav) si cu aparatul de ras in rest...
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Jaxx - si crema depilatoare irita pielea.

Registered User Bisti's Avatar
    atunci incearca "laser frate" !
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

foo
    foo is offline
    Nick anterior: thesefirah
    nush de voi dar eu nu mam iritat in viata mea si am calumea barba .. mach3 singleuse .. the worx .. no problem

raz
    raz is offline
    raz's Avatar
    Si eu am pielea sensibila, si de vreo 6 luni ma rad cu un Philishave cu 3 capete si nu am nici o problema, la inceput vreo 2-3 saptamani ma iritam dar apoi s-a obisnuit pielea cu el si totul e ok.

Plus recomand cu caldura celor care se irita, unicul produs care mi-a facut bine cand ma iritam: aftershaveul de la nivea - (ala alb nu albastru) , pt sensitive skin or something, este foarte bun.

Registered User Ethan Hunt's Avatar
    Pentru un ras fara iritare va recomand urmatorul lucru:
    1. Inainte de a va barbieri spalati-va pe fata cu un sapun DOVE sau Nivea pentru copii hidratant. Astfel pielea si barba se vor umezi si vor fimai moi.
    2. Folositi gel de ras - preferabil Nivea sau Gilette.
    3. Folositi Gilette Mach3 sau ceva asemanator.
    4. Apa cu care clatiti aparatul trebuie sa fie cat mai fierbinte.
    5. Dupa ce v-ati barbierit folositi ca after shave balsam Nivea (alb, cum a spus mai sus raz98).
    6. Dupa ce a intrat in piele acesta mai folositi si crema hidratanta tot de la Nivea careia ii fac acum reclama (e intr-un tub albastru). E cam scumpa (aprox. 200.000), dar merita.

Daca dupa ce ati facut toate aceste operatii va veti mai irita, cred ca aveti o problema.
    Apropo folositi ca after shave unul cu cat mai putin alcool.

Sunt multe teorii pe tema barbieritului la cei cu piele sensibila, am gasit multe pe net cand am cautat pentru mine. Unii zic sa nu folosesti spuma sau gel de ras pentru ca absorb apa din par, ci o crema de ras cu glicerina. Altii spun ca aparatele cu mai multe lame (gen Mach 3) trag de piele, taie firul prea aproape si asta irita pielea, altii spun sa nu folosesti after shave-uri cu alcool, altii spun sa le folosesti.
    Cu o singura chestie sunt de acord TOATE sursele: lasa barba sa se inmoaie vreo 2-3 minute inainte sa aplici gelul/spuma/whatever de ras. Barba absoarbe apa si prin acest proces se inmoaie parul, daca este nevoie sa te razi dupa un dus atunci fa-o.
    Eu personal daca ma rad dupa dus sau dupa ce am folosit un sapun pe fata constat ca aluneca mai greu aparatul si e mai neplacut (si mai iritant), deci la mine grasimea glandelor sebacee este ceva bun (am un ten normal spre uscat). Dar daca nu las barba sa se inmoaie cel putin 2-3 minute parca ma rad cu o lama zimtata
    In plus am trecut de la Mach 3 la Bic Comfort Twin si e mai bine (pentru mine). E posibil sa nu ma aprobe multa lume, eu va sfatuiesc sa incercati macar.
    Cat despre geluri sau spume de ras eu folosesc cu succes Nivea for Men Rasur Gel pentru piele sensibila, iar daca marca nu conteaza atat de mult gelul este totusi mai bun decat spuma.
    In final va mai spun un lucru: tehnica barbieritului si directia in care va barbieriti are un efect foarte mare asupra iritatiei. In directia cresterii parului si niciodata impotriva firului ar fi cea mai sigura cale sa evitati iritatia (pe cat posibil).

1.  
Page 1 of 3 123 LastLast