Page 1 of 11 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 219

Thread: Aeroport

1. Back To Top | #1
    Registered User strumfi's Avatar

Aeroport

Nu stiu cum se distreaza unii la munca dar eu ma amuz copios.Cand m-am angajat m-am gandit : Domnilor , e primul meu job serios , avem de-a face cu oameni seriosi , ce mama dracu lucram pe un aeroport international .
    Va asigur ca nici oamenii nu sunt seriosi si nici aeroportul nu e chiar international caci are mai mult un aer de gara iesita din tiparele timpului si invadata de martieni.
    Sa incepem cu specimenele LIVE din fata ghiseului :

Un domn zambitor , putin fastacit , probabil urmeaza o intrebare de toata jena .Ei bine,nu m-am inselat.
    -Domnule am si eu o intrebare. Pot sa iau un curcan la madrid ?
    Eu,( deloc surprins , anul trecut de craciun unu vroia sa ia porcul in cala la avion ) si incercand sa abordez un ton cat mai natural :
    -Domnule produsele de origine animala nu pot depasi 1 kg cand iesiti din tara , nu le puteti scoate.
    El cu un ton sugubet : Eh,da ce,mi-l cantaresc?Stati sa vi-l arat..
    Eu deja un pic panicat (omfg .. Sper ca nu se desface la pantaloni or something) Dar va rog nu trebuie sa imi aratati nimic , am vazut destule de cand lucrez aici .
    El insistand : Dar va rog ..stati sa vi-l arat ...e mic (E trist daca mai e si mic..nu i-o fi frig saracu asa fara pene) si il am cu mine e aici e viu si e in galeata !
    Eu respirand un pic mai usurat si venind cu o solutie salvatoare : Nu se poate credeti-ma de cand cu gripa aviara trebuiesc cel putin 500 euro pe vaccinuri si plus acte garla de la medicul veterinar ! (am mizat pe saracia romanului si pe faptul ca nu m-o intreba asta ce dracu acte trebuiesc)
    El: pai si acum ce fac cu el ?
    Eu adoptand un zambet profesional : Nu aveti voie sa faceti gratar in aerogara.

Un domn mai in varsta venind la ghiseu nervos (palaria e inca pe cap , asta e semn rau . Sunt doua feluri de oameni in varsta : cei de scoala veche ce probabil au murit prin lagarele comuniste si cretinii ce au trait degeaba 60 ani). Asta era nepoliticos si artagos.
    El : domnule , ma uit la tabela aia si nu inteleg nimic (Ei ca sa vezi cate onestitate ! e un inceput) In dreptul zborului apare cu rosu niste cifre.
    Eu : Apar vreti sa spuneti si neuitand sa ii zambesc.
    El : Nu ma intrerupeti ca nu am terminat
    Eu examinand un clip pe youtube.
    El continuand : Acele cifre cu rosu sunt kilometrii am dedus eu pana cand avionul mai are sa aterizeze.Dar e o problema! de o juma de ora , cifrele alea nu se mai modifica !
    Eu : nu sunt kilometrii domnule,este estima de aterizare .
    El : Ce e aia domnule ?
    Eu,deja un pic enervat: Domnule dumneata ai mers vreodata cu masina ? Ai vazut kilometrajul ?
    El: DA !
    Eu :Si pai dupa 50 kilometri ramasese la fel ? nu se modifica ? deci clar nu sunt kilometri.e ora cand vine.

Un burtos cu un lant de bicicleta la gat: Vine un prieten de al meu din Copenhaga.
    Eu:Cu ce va pot ajuta?
    EL:Nu stiu cand vine.
    Eu.Va rog sa ma credeti ca nu il cunosc.Nu am nici un zbor de la Copenhaga la ora asta.Poate schimba avionul undeva.
    Intrebarea ce ma bantuie la aceasta ora inaintata,este:Unde?
    EL,scarpinandu-se:La ora 1:00.
    Eu:Aceea este o ora,nu aia v-am intrebat.V-am intrebat daca stiti de unde vine.
    El,agasat : Domnule nu ai inteles ?! Ora 1:00.

Ea,aranjata,cocheta,molfaind o guma de mestecat:Plec si eu in Italia.
    Eu:Evident.(Nu s-a simtit).Cu ce companie ?
    Ea:Cu sotul.

Lasam un pic specimenele LIVE sa trecem la telefoane,atractia zilei :

-Informatii, va ascult.
    -Noroc(ca la el la bloc) am si eu o mare problema. A plecat nevasta-mea aseara cu un italian si nu stiu
    cu ce companie si vreau sa dau de ei acuma.Nu puteti sa iesiti din ghiseu sa va uitati dupa ei ?

-informatii, va ascult
    -domnule deasupra casei mele se intampla niste fenomene cu plasma.(un pic socat, dar gandindu-ma ce noroc are ala , unii dau milioane pe televizoare cu plasma iar bulache asta se uita pe cer si schimba pe ce program vrea)
    -dau informatii legate de curse stiti ....
    -Da , dar acolo in turn aveti radare , nu puteti sa imi spuneti ce se intampla ? poate sunt eu stiu niste Ozn-uri
    -si ce pot eu sa le fac ? Sa speram ca au ganduri pasnice.
    -Au venit si niste elicoptere negre ieri cred ca erau ale armatei.
    -Ne pare rau , noi avem decat galbene.(deja ma pufnea rasul..)
    - Aa...e bine credeam ca sunt de la voi .
    -nu nu .. mergeti la culcare , somn usor si o seara buna.

informatii, va ascult
    buna seara. Am si eu o intrebare , fratele meu vine maine din nigeria , nu stiu cu ce cursa si cand , dar vreau sa ii fac o surpriza. stiti cumva cu ce vine ?
    buna seara. Nu am de unde sa stiu . imi cereti sa ghicesc.Nu intra in atributiile mele asta.
    Dar de ce sunteti asa rece cu mine ?
    imi pare rau nu avem voie sa dezvoltam relatii la telefon . (asta nu stiu cum de mi-a trecut prin cap atunci)
    Spuneti-mi si mie cum va cheama.
    Nu am voie sa va dau numele meu . Va pot da un indicativ. Al meu este 2.4
    Vaii ...dar ce nume e asta .
    Eu : ganditi-va ca la un robot.
    Ea chicotind : Cred ca am sa va spun Oskar.
    Eu:Imi pare rau dar e randul meu sa intreb , ce nume e ala ?
    Ea : asa il cheama pe motanul meu.
    Eu: sunt flatat . Sunt convins ca e mult mai inteligent ca mine . Nu cred ca-l merit. Motanii sunt niste creaturi foarte independente. Nu muncesc , doar dorm mananca si ocazional mai merg dupa pisici
    Ea:Sunteti foarte amuzant.Eu sunt din Timisoara si am ochii verzi.
    Eu:......
    Ea: as vrea sa va cunosc . Poate treceti pe aici . Fac o ciorba....Am si o colega de camera . E maritata dar barbatul e in America. E draguta sa stiti . Daca nu ma placeti pe mine puteti sa veniti sa va dau o ciorba si s-o cunoasteti pe ea.
    Eu:....
    Ea : dar nu mai spuneti nimic ?
    Eu: sunt timid. si nici nu am voie sa va inchid sa stiti.O curiozitate totusi : De ce doriti asa de mult sa ii faceti o surpriza ? e drumul lung (mizand disperat pe comoditatea ei de femeie)
    Ea: stiti vroiam sa ii fac o ciorba calda. nu stiam daca sa ii fac de dovlecei sau de perisoare. Ca aia de dovlecei se strica mai repede (cred ca visez...nu are cum sa mi se intample mie asta)
    Ea prinzand curaj : Trebuie sa merg sa fac pipi . Dar revin cu un telefon . Sa va mai ganditi la ce v-am spus...da ?
    Eu : doamna nu am la ce sa ma gandesc. Principiile mele nu imi permit sa vin sa mananc ciorba dumneavoastra apoi sa imi fac de cap cu colega( de fapt nu am nici un principiu , dar intotdeauna da bine chestia asta, femeile sunt impresionate de derbedeii cu caracter)
    Notez numarul de telefon de pe afisaj .
    Ea: revin in 5 minute si inchide.
    A sunat telefonu cu numarul ala de la 3 dimineata pana la 4 . Unii chiar se plictisex.

Informatii va ascult
    Voce de copil de max 5 ani : mi-a spus tata sa va zic sa imi sugeti p**a.Voce pe fundal de taran beat ce rade foarte amuzat.
    Inchid.Desi nu am voie.
    Last edited by altceva; 03-09-2015 at 00:31.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

2. Back To Top | #2
    Am mai postat chestia asta acum ceva timp pe un alt forum.Probabil unii o recunosc,mi-am adus aminte de ea si m-am gandit s-o updatez din cand in cand
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

3. Back To Top | #3
    Banned
    Republica Bananiera Romanistan, Bucuzbekistan
    De tinut minte: sa nu ma angajez niciodata la aeroport sau la oricare receptie sau ghiseu unde trebuie sa primesc telefoane de la niste imbecili.
    Poate sa fie salariul si 100 000 de euro.......nu ma intereseaza.

Hai, mai postati ca sa stiu si eu ce joburi sa evit.

4. Back To Top | #4
    Quote Originally Posted by Tactician Shooter View Post
    De tinut minte: sa nu ma angajez niciodata la aeroport sau la oricare receptie sau ghiseu unde trebuie sa primesc telefoane de la niste imbecili.
    Poate sa fie salariul si 100 000 de euro.......nu ma intereseaza.

Mie imi place sa lucrez cu oamenii desi astea sunt cazuri extreme . Aeroportul nu are numai informatii , poti fi contabil , sa lucrezi la sol sau in turnul de control daca ai pila la ROMATSA Si nu o sa ai de-a face cu nici un pasager.
    Te ajuta mult un astfel de job sa stii (in unele zile ai de-a face cu cate 100 oameni pe zi + telefoane)ajungi sa ajungi sa cunosti oamenii dinainte sa deschida gura Cand o sa tragi la poarta intens , o sa ajungi sa ii aduci dimineata paharul de apa dinainte sa ti-l ceara ea
    Glumesc.

5. Back To Top | #5
    Quote Originally Posted by Tactician Shooter View Post
    How about call center IT, salariu sub 500 euro? Sa vezi acolo ce intreaba lumea.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

6. Back To Top | #6
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by strumfi View Post
    noi avem decat galbene.
    Doar

7. Back To Top | #7
    Banned
    Republica Bananiera Romanistan, Bucuzbekistan
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Doar
    Ivane, ia spune, cum e la locul tau de munca? Am auzit din povestioara cu gasca cum ca esti medic
    http://forum.computergames.ro/47-spi...l#post42919003

Ne-ai povestit una dintre patanii, asadar, mai sunt si altele?

8. Back To Top | #8
    Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Are tarom linie nocturna? Am sunat o data la call centerul lor de aici: Contact - tarom.ro iar doamna de acolo mi-a zis sa ma grabesc cu explicatiile ca e spre sfarsitul prgramului, era dupa ora 19, dar pana in 19:30.

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by m-m-c View Post
    Are tarom linie nocturna? Am sunat o data la call centerul lor de aici: Contact - tarom.ro iar doamna de acolo mi-a zis sa ma grabesc cu explicatiile ca e spre sfarsitul prgramului, era dupa ora 19, dar pana in 19:30.
    Are call center ala doar si teoretic ghiseu de ticketing non stop dar iti garantez ca o tulesc dupa 21:00 acasa. Revin pe la 5-6 dimineata.

10. Back To Top | #10
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Doar
    A vrut decat sa inteleaga ala.

11. Back To Top | #11
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Ptiu, or fi aia tembeli dar nici tu nu esti normal
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

12. Back To Top | #12
    1984 AxA's Avatar
    Ea,aranjata,cocheta,molfaind o guma de mestecat:Plec si eu in Italia.
    Eu:Evident.(Nu s-a simtit).
    Eu pentru asta ^^ te-as da afara...

de exemplu:
    To the Mean Stranger Who Judged My Parenting Abilities, Thank You | The Mighty
    Common sense is not so common after all.

13. Back To Top | #13
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    ce dimensiuni poate sa aiba, la wizzair, geamantanul la 35 de euro, e vreo limita? nu geanta moca sau la 14 euro. nu ma lua peste picior ca te lovesc.

14. Back To Top | #14
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    La 35 de euro ai voie doar cu un diplomat. Dimensiuni standard. Continut variabil de cash sau C4.

15. Back To Top | #15
    cele maxim admise, banuiesc
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

16. Back To Top | #16

Cum ne distram la munca

Quote Originally Posted by The Mule View Post
    Eu pentru asta ^^ te-as da afara...
    Nimanui nu-i pasa

17. Back To Top | #17
    Let The Music Play DJ DJ Flavio's Avatar
    Quote Originally Posted by strumfi View Post
    [...]Sa incepem cu specimenele LIVE din fata ghiseului: [...]
    Imi aduce aminte de asta: Melody And Keeley - Come Fly With Me.
    De fapt tot serialul respectiv lua in bascalie atat personalul aeroportului, cat si pasagerii.

18. Back To Top | #18
    Doar
    Ai perfecta dreptate,multumesc.

19. Back To Top | #19
    Quote Originally Posted by Lewis.Orne View Post
    ce dimensiuni poate sa aiba, la wizzair, geamantanul la 35 de euro, e vreo limita? nu geanta moca sau la 14 euro. nu ma lua peste picior ca te lovesc.
    Daca te referi la bagaj de mana mare 56 x 45 x 25 cm . Daca vrei bagaj de cala trebuie sa o faci online ( call centerul e un rahat) si te costa 25 euro . iar dimensiunile pt cel de cala sunt 1,499 x 1,194 x 1,715 m maxim 32 kg. La cel de mana de 35 euro nu ai limite la greutate.
    Banuiesc ca stii care e diferenta intre bagaj de mana si cel de cala :P

20. Back To Top | #20
    Quote Originally Posted by The Mule View Post
    Nu ai cum. Dar ce este asa injositor sa pleci in Italia ?
    Plus am niste pitici pe creier , nu vii frate mestecand guma si cu ochelari de soare la ochi in aerogara si imi arunci un : Eu plec. Nu un va rog frumos ajutati-ma,nimic.Sau vine la mine cu noroc.Ne cunoastem de la bloc sau cum ? Sunt niste minime norme de conduita . Protocolul trebuie respectat.
    Cel mai mult sincer ma deranjeaza cand vin cu baiatul( Arat eu a pusti dar am 34 ani totusi) sau Fa-mi ... Ma scuzati ? Incepe sa ma tutuiasca si ma enervez . Le zic direct, folositi persoana a doua plural ca nu ne tutuim.
    Last edited by strumfi; 21-03-2015 at 10:48.

1.  
Page 1 of 11 1234 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks