Page 3 of 11 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 41 to 60 of 219

Thread: Aeroport

1. Back To Top | #41
    Registered User Soul Taker's Avatar
    stai relax, ca exista si varianta inversa: cand marile aeroporturi si maretele linii aeriene sunt niste janghine infecte.

hai sa-ti spun cum m-am distrat eu la henri coanda. facut rezervare cam din scurt (un business trip inopinat). platit 400 EUR bilet. ajung in aeroport dimineata, la check in.
    miss check in: imi pare rau, nu mai sunt locuri. incercam sa va reprogramam.
    eu: wtf?!?!!? am PLATIT deja 400 EUR pentru un loc in avionul asta. am confirmare pe mail unde scrie numarul zborului. cum adica nu mai sunt locuri?
    miss: pai... overbooked.
    eu: wtf?!?!?!!? adica vindeti mai multe bilete decat locuri in avion???? ce-i porcaria asta? e loterie?
    miss: pai stiti, unii cumparatori nu mai apar, si atunci acoperim locurile lor vanzand mai multe bilete.
    eu: wtf?!?!?!?! pai si daca nu mai apar, ce? v-au platit locul! nu e o pierdere! sau voi vreti sa le luati si alora banii + alti fraieri (ca mine, care se vor trezi overbooked)????
    miss: asta e politica companiei aeriene!
    eu: ma @$@#@5 in politica voastra!

... bla bla bla, restul e irelevant. concret: niste javre!

acu' m-am invatat minte, fac check in online. insa tot niste scursuri umane raman cei de la liniile aeriene.

sau alta data: m-a mancat in cur si am luat bilete cu o linie low cost (vueling). ajung in aeroport la o ora infernala (dimineata la 4), nu se putea check in online. o singura coada uriasa. nu se luau bagajele ca intarzia avionul (de parca nu tot ajungea dreaq la un momnet dat! idioti!). pe la 6 incepe treaba. ajung in fine la ala si-mi da bilet doar pana la barcelona.
    eu: da-mi si celalalt bilet, ce vrei sa alerg de nebun prin aeroportul din barcelona?
    el: nu am cum.
    eu: wtf?!?!?!!? e prima oara cand aud tampenia asta
    el: imi pare rau asta e situatia. oricum, aveti 4 ore intre zboruri, aveti timp sa si vizitati barcelona.
    scandal, pana la urma am plecat asa. in barcelona am stat la o coada infernala sa ies de la zborul ala, si apoi la alta sa iau biletul 2. am ajuns la imbarcare cand era ultima strigare. niste batuti in cap
    Last edited by Soul Taker; 27-05-2015 at 14:26.
    "It is only when you see a mosquito landing on your testicles that you realize that there is always a way to solve problems without violence."

2. Back To Top | #42
    1984 AxA's Avatar
    am dat si eu de un cretin sinistru ultima oara cand am trecut prin henri coanda... eram la plecari, am dat bagajele la checkin dupa care ma indrept spre security check, era un culoar din banda dinaia textila, nu stiu cum ii zice. Intram (eu, sotia si copilul in carucior). Cand ajungem pe la jumate, in linie drepata spre un nene care verifica biletele si/sau pasapoartele, se trezeste ala sa strige la noi: "pleaca ba de aici cu caruciorul, cine v-a trimis aici? Nu pe aici se intra cu carucior!" - nu mai era absolut nici un alt pasager, era absolut gol, nici macar nu am incurcat pe nimeni... Iesim inapoi din culoar, merg pe langa, si ma apropii de el, il intreb politicos: "va rog frumos sa imi spuneti si mie numele dumneavoastra, vreau sa depun o plangere, nu asa se vorbeste cu clientii". Ala isi intoarce ecusonul pe dos, si imi raspunde, sictirit: "n-am chef, ca ce chestie?". Ii zic: "pentru ca ar trebui sa stiti sa vorbiti civilizat cu oamenii, cand ocupati postul asta". Zice: "pleaca, ba, de aici...".

Am plecat, scarbit, cu inca o confirmare despre amabilitatea balcanica. Unii oameni, veniti probabil direct de la tara, se comporta ca niste idioti cand se vad cu un pic de autoritate, ca si cand el era dumnezeul dumnezeilor pentru ca verifica biletele oamenilor".

Ajuns la alt angajat al aeroportului, pazea si el ceva la security check, l-am intrebat unde pot sa fac o plangere. Imi zice "cu ce companie zburati?". Macar asta nu m-a luat direct la per-tu ca nesimtitul celalalt... Zic "La ce conteaza? Cu British Airways". Zice: "pai faceti plangere la compania de zbor." Ii zic: "nu, plangerea se refera la aeroportul otopeni, la angajatii aeroportului, unde gasesc un sef de la security, un manager, ceva?". Se uita in zare: "puteti sa-l cautati, dar nu e in aerporot"...

Nu am mai pierdut mai mult timp cu asemenea specimene, tot ce voiam era sa decolez cat mai repede, sa ajung acasa... Dar tot iti lasa un gust amar, nu am vazut atata nesimtire pe metru patrat in nici un alt aeroport din lume.
    Common sense is not so common after all.

3. Back To Top | #43
    Pana la urma, despre ce e threadul asta? Despre aeroporturi, despre joburi, sau despre scursurile societatii?
    Pentru copaci.

4. Back To Top | #44
    1984 AxA's Avatar
    Initiatorul topicului l-a initiat despre scursurile societatii. Nu cred ca_conteaza de care parte a "ghiseului" se afla... Adica aia care lucreaza cu oameni, sau oamenii de la coada. Aparent, se gasesc peste tot.

PS: cacofonie intentionata

5. Back To Top | #45
    L-a initiat strumfi despre intamplari, amuzante poate ,la locul de munca,nu despre scursuri.

6. Back To Top | #46
    1984 AxA's Avatar
    Amuzamentul lui era relativ la diverse "specimene" cu care se intalneste la munca. Daca este DOAR despre experientele lui, se numeste blog, nu topic de forum. Orice discutie largeste eventual subiectul, o ia pe diverse fagase concurente, etc - asta o face interesanta. De aia e discutie, de aia e forum. Ca doar nu e baza de date. Pe cat de liber esti sa carcotesti, pe atat de liber esti nici sa nu participi, daca asta doresti.

7. Back To Top | #47
    Pai normal ca nu te baga aia in seama The Mule, esti pe henri coanda si vrei sa faci plangere pt angajatii de pe otopeni )

8. Back To Top | #48
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    coanda e otopeni (OTP). e baneasa si otopeni.

9. Back To Top | #49
    Eh, my bad daca e asa.

10. Back To Top | #50
    1984 AxA's Avatar
    Credeam ca prima oara ai facut o gluma... Este Aeroportul International Henry Coanda. AKA (pana in 2004) Otopeni.

11. Back To Top | #51
    Stiam ca sunt 2 in buc, si cum am vazut rapid 2 nume dif am zis ca alea sunt mai ales că le cunosteam pe ambele ( numele ). Culmea, doar pe otopeni am fost.

12. Back To Top | #52
    Registered User strumfi's Avatar
    Quote Originally Posted by altceva View Post
    Pana la urma, despre ce e threadul asta? Despre aeroporturi, despre joburi, sau despre scursurile societatii?
    Threadul este despre cum ne amuzam la munca.Am cautat parteneri de joaca dar se pare ca aici se munceste nu se ranjeste.Si altii sunt bineveniti sa ne impartaseasca cum se distreaza la munca.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

13. Back To Top | #53
    Quote Originally Posted by idr View Post
    Stiam ca sunt 2 in buc, si cum am vazut rapid 2 nume dif am zis ca alea sunt mai ales că le cunosteam pe ambele ( numele ). Culmea, doar pe otopeni am fost.
    Idr acum ceva timp a avut loc o fuziune.CNABSA a devenit noul nume al companiei si contine 2 bucati de aeroporturi Henri Coarda (pardon Coanda),fostul Otopeni si Aurel Vlaicu ,fostul Baneasa.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

14. Back To Top | #54
    Daca vreti, deoarece mai nou am trecut si la customer care,va pot ajuta si cu anumite chestii ce nu le cunoasteti.
    O sa le iau pe rand.

Soul Taker o sa incep cu alt tau caz.
    1.Intr-adevar companiile aeriene vand mai multe bilete decat sunt pe un zbor.Locurile se ocupa pe principiul primul venit primul servit,desi tu platesti locul dinainte,ajungi la aeroport si vezi ca ai batut drumul degeaba.Poti spune: Frate,dar nu putea macar sa ma sune sa imi zica sa nu mai vin ca m-a reprogramat maine ? Problema este ca multi nu se prezinta.Daca tu ai 100 locuri,vinzi intotdeauna 110 sa zicem,multi pierd conexiuni si alte alea.De aia compania vinde 110 bilete,ca in caz de 10 oameni nu vin,totusi avionul sa plece full.Probabil nu iti este specificat lucrul asta cand cumperi un bilet.Poti sa exploatezi treaba asta pe cale legala.
    2.Cazul cu boarding pasul cand ai facut escala la Barcelona.II dau dreptate agentului.Agentul este instruit sa lucreze pe un anumit program.Daca dumneata ai un zbor cu o alta companie,sistemul lui nu ii permite sa emita un boarding pass in un alt sistem.Mai pe scurt: un agent Tarom nu va poate elibera un boarding pass pe Lufthansa.Sistemul nu ii permite.

15. Back To Top | #55
    1984 AxA's Avatar
    Eu n-am patit niciodata treaba asta cu overbooking. Nici macar la alea low-cost. Cand iti alegi exact locul in momentul cumpararii, ca la cinema, cum naiba sa il mai vanda si la altii? Doar cand alegi apar acolo pe site cu gri alea deja vandute. Nu prea inteleg cum rezerva cineva locuri de doua ori intentionat - doar daca e vreun bug in sistem, sau asa...

16. Back To Top | #56
    The mule :
    Caruciorul trebuia sa mearga la agabaritice,dar dumneata nu aveai cum sa stii asta.Cei mai multi nu o stiu si este normal.Comportamentul agentului de securitate a fost necivilizat.Aveti formulare de reclamatii la ghiseul de informatii.Asta e raspunsul oficial.
    Neoficial? Nu merita.Va primi un avertisment cel mai probabil.Nu cunosc detaliile din contractul lor de munca dar daca acolo nu se specifica ca trebuie sa ai o atitudine politicoasa fata de pasageri,e acoperit.Daca vrei sa angajezi unul cu un pistol si doar atat,well,pai asta capeti.
    Faza cu legitimarea : Conform legislatiei romane in vigoare singurii care te pot legitima sunt ofiterii de ordine publica.Ca lucrator in cadrul aeroportului te pot legitima doar cei din aeroport sau politia.Din motive de securitate interna.Poti sa afli de exemplu cum ma numesc,imi rapesti mama si imi spui ca daca nu duc un pachetel in corpul administrativ ii iei gatul si pui si filmul pe net.Agentul nu era obligat sa se legitimeze fata de un pasager.
    Procedura de a depune o reclamatie e formular-->raspuns in cateva zile.Reclamatiile merg in cutii sigilate si de acolo la Control Calitate care sesizeaza seful serviciului respectiv.Cam aiurea din punctul meu de vedere dar e mai bine decat varianta cu pachetul.

17. Back To Top | #57
    Quote Originally Posted by The Mule View Post
    Eu n-am patit niciodata treaba asta cu overbooking. Nici macar la alea low-cost. Cand iti alegi exact locul in momentul cumpararii, ca la cinema, cum naiba sa il mai vanda si la altii? Doar cand alegi apar acolo pe site cu gri alea deja vandute. Nu prea inteleg cum rezerva cineva locuri de doua ori intentionat - doar daca e vreun bug in sistem, sau asa...
    Am explicat.Stiu cate locuri au din start si vand un numar mai mare de bilete.Pentru ca sunt sanse extrem de mari ca multi sa piarda conexiuni si sa nu se prezinte.E o loterie.Din pacate domnul a pierdut

18. Back To Top | #58
    1984 AxA's Avatar
    Da... Problema e ca eu nu cred ca toti fac asa. Exista companii aeriene serioase, si exista pulifrici (ca peste tot). De exemplu, am zburat cu BA si mi-au pierdut valiza la aterizare in Bucuresti. Dupa jdemii de scuze cerute, mi-au trimis-o acasa (in Brasov) dupa 2 zile, cu curier amabil, plus vouchere pentru zborul urmator. Alta data, cand aia de la Wizz mi-au pierdut valiza, mi-au spus sa mai vin in cateva zile sa vad daca au gasit-o. Le-am zis ca nu locuiesc in Bucuresti, ca nu pot sa vin 3-4h din Bv doar ca sa vad daca au gasit SAU NU valiza, i-am rugat sa imi dea un nr de telefon unde sa sun sa intreb daca sa nu vin degeaba. Au zis ca nu se poate, trebuie sa vin in persoana in aeroport sa intreb... Niste cioflingari, sincer. Dintre astia low-cost, pana acum Easyjet sunt cei mai ok.

19. Back To Top | #59
    Quote Originally Posted by The Mule View Post
    Da... Problema e ca eu nu cred ca toti fac asa. Exista companii aeriene serioase, si exista pulifrici (ca peste tot). De exemplu, am zburat cu BA si mi-au pierdut valiza la aterizare in Bucuresti. Dupa jdemii de scuze cerute, mi-au trimis-o acasa (in Brasov) dupa 2 zile, cu curier amabil, plus vouchere pentru zborul urmator. Alta data, cand aia de la Wizz mi-au pierdut valiza, mi-au spus sa mai vin in cateva zile sa vad daca au gasit-o. Le-am zis ca nu locuiesc in Bucuresti, ca nu pot sa vin 3-4h din Bv doar ca sa vad daca au gasit SAU NU valiza, i-am rugat sa imi dea un nr de telefon unde sa sun sa intreb daca sa nu vin degeaba. Au zis ca nu se poate, trebuie sa vin in persoana in aeroport sa intreb... Niste cioflingari, sincer. Dintre astia low-cost, pana acum Easyjet sunt cei mai ok.
    Procedura de overbooking este practica de toate companiile aeriene insa unii o practica mai cu cap ca sa zic asa decat altii Airfrance si Klm o practica la greu cel putin si nu sunt companii de 2 lei. Problema la overbooking este ca maximizeaza profitul insa cand apar situatii neprevazute da nasol la PR. De exemplu : ai doua zboruri si unul se anuleaza din motive tehnice.Toti pasagerii aia vor fi rerutati si daca ai 10 locuri libere pe urmatorul zbor le vei da celor cu urgente si care au avut zborul anulat.Domnul Soul cand vine cu biletul in mana observa cu groaza ca scaunul lui a fost dat unei batranici ce astepta de 6 ore la Madrid.Cineva va fi nemultumit,e clar. Compania are de ales,oricum cineva va fi nemultumit.Daca esti client vechi esti favorizat dar daca esti la primul zbor cu ei,stiu ca sunt 90 % sanse sa nu mai mergi vreodata cu ei.
    In ziua de azi se lucreaza la scala mare,nu sunt curse private.Orice este permis dar sa mergi cu 10 locuri goale si sa pierzi bani,niciodata.As vrea sa va pot spune cu mana pe inima ca fiecare pasager conteaza.Actually not, sunteti doar niste biete numere in niste statistici.
    EasyJet nu a facut prea bine fata concurentei se pare Nu mai opereaza pe la noi. Tot ce pot sa spun insa despre ei e ca s-au remarcat prin niste intarzieri memorabile cand au operat,ceea ce i-a adus nickname-ul de Easyshit
    Last edited by strumfi; 28-05-2015 at 13:07.

20. Back To Top | #60
    Acid Pimp Flat's Avatar
    cred ca am fost si eu bumped o data, desi nu stiu sigur. un telefon de la compania aeriana care sustinea ca zborul meu s-a anulat (prea putini pasageri) si ca pot alege altul. am fost intelegator si am ales altul, si drept rasplata am primit un voucher. nu stiu daca in caz de refuz erau indreptatiti sa-mi ofere refund fara alte compensatii. ce ma intereseaza ca sunt prea putini pasageri. sa zboare doar cu mine si aia putini. nu se poate?
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

1.  
Page 3 of 11 FirstFirst 123456 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks