Page 4 of 11 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 80 of 219

Thread: Aeroport

1. Back To Top | #61
    Registered User strumfi's Avatar
    Nu.Costul la combustibil depaseste de 10 ori incasarile de pe urma voastra deci e anulat din motive comerciale.Compania isi rezerva dreptul de a face modificari la orice zbor si dumneata esti de acord cand achizitionezi un bilet.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

2. Back To Top | #62
    1984 AxA's Avatar
    Quote Originally Posted by strumfi View Post
    Orice este permis dar sa mergi cu 10 locuri goale si sa pierzi bani,niciodata.
    Cum adica sa pierzi bani cand locurile alea sunt deja platite?? As zice chiar ca economisesti bani, consumi mai putin kerosen. Aaaa... ca ai putea sa castigi mai multi bani, sa vinzi de 2 ori acelasi loc, asta e altceva. Dar nu inseamna ca daca nu se prezinta aia care au platit deja biletele pierzi bani.

La BA te simti bine, pentru ca am zburat o data, de mult, la business class, de fiecare data cand esti in vreun avion de-al lor esti favorizat, chiar daca mergi la economy Cred ca li se aprinde un beculet, ceva, in lista de pasageri, si vin si te cauta in avion si te periaza
    Common sense is not so common after all.

3. Back To Top | #63
    Da... Problema e ca eu nu cred ca toti fac asa. Exista companii aeriene serioase, si exista pulifrici (ca peste tot). De exemplu, am zburat cu BA si mi-au pierdut valiza la aterizare in Bucuresti. Dupa jdemii de scuze cerute, mi-au trimis-o acasa (in Brasov) dupa 2 zile, cu curier amabil, plus vouchere pentru zborul urmator. Alta data, cand aia de la Wizz mi-au pierdut valiza, mi-au spus sa mai vin in cateva zile sa vad daca au gasit-o. Le-am zis ca nu locuiesc in Bucuresti, ca nu pot sa vin 3-4h din Bv doar ca sa vad daca au gasit SAU NU valiza, i-am rugat sa imi dea un nr de telefon unde sa sun sa intreb daca sa nu vin degeaba. Au zis ca nu se poate, trebuie sa vin in persoana in aeroport sa intreb... Niste cioflingari, sincer. Dintre astia low-cost, pana acum Easyjet sunt cei mai ok.
    Patit la Lufthansa, nu mi-a venit sa cred cand persoana de la ghiseul Luft a zis nonsalanta "We always overbook" . Mi se pare de o nesimtire incredibila practica asta. Au venit mai multi decat se asteptau si au fost 6 bilete overbooked, bagau in boxe "cine vrea sa plece cu urmatorul zbor bla bla beneficii"

4. Back To Top | #64
    Quote Originally Posted by The Mule View Post
    Cum adica sa pierzi bani cand locurile alea sunt deja platite?? As zice chiar ca economisesti bani, consumi mai putin kerosen. Aaaa... ca ai putea sa castigi mai multi bani, sa vinzi de 2 ori acelasi loc, asta e altceva. Dar nu inseamna ca daca nu se prezinta aia care au platit deja biletele pierzi bani.

La BA te simti bine, pentru ca am zburat o data, de mult, la business class, de fiecare data cand esti in vreun avion de-al lor esti favorizat, chiar daca mergi la economy Cred ca li se aprinde un beculet, ceva, in lista de pasageri, si vin si te cauta in avion si te periaza
    BA este foarte ok.Ma uit si la estime,vine exact la orele ce da in estime spre deosibire de alte companii ce au + 15 min uneori peste estima de aterizare.Dar si banii sunt altii BA e printre companiile de varf.
    Daca nu profiti de o ocazie si nu scoti niste bani = pierzi.Cel putin asta e noua politica economica
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

5. Back To Top | #65
    Da, dar nu pe obrazul clientului. Nu a scos nimeni bani grei la tribunal pentru cazuri de genul? Sunt curios daca si aia prin state practica overbooking, am impresia ca nu.

LE: meh https://events.com.au/overbooking-ai...senger-rights/

These are the benefits / types of compensation and assistance, all of which the airline must provide: 1) Cash Payment – €250 for flights of up to and including 1,500 kms; €400 for flights above 1,500 kms up to and including 3,500 kms; and if the destination is outside Europe, €600 for flights above 3,500 kms. A 50% discount is applicable if the passenger is offered re-routing or an alternative flight, if the time of arrival is less than 2 hours before the scheduled time, for flights up to 1,500 kms; less than 3 hours between 1,500 and 3,500 kms; and less than 4 hours above 3,500 kms. The payment must be in cash, bank transfer or bank cheque. And not a travel voucher or in frequent flyer points, unless the passenger agrees. 2) Re-routing or Fare Refund – The re-routing is at the passenger’s choice, either at the earliest opportunity, or at leisure, subject to seat availability in the same class. The fare refund covers the cost of unused tickets, and also used tickets. Where the flight(s) taken no longer serve any purpose in relation to the passenger’s original travel plan, and where applicable, a flight back to the original point of departure at the earliest opportunity is to be provided. These services are at no additional cost to the passenger. 3) Refreshments, communication and accommodation – All of these must be offered free of charge: Meals and refreshments in relation to the waiting time (as a rule of thumb, every 2 hours); Two telephone calls, fax or telex messages, or emails; and if it is not the passenger’s home port, hotel accommodation and transport between the airport and the hotel, if a stay of one or more nights, or if a stay additional to that intended by the passenger becomes necessary. Regulation (EC) No 261/2004, provides these same benefits to passengers whose flights are cancelled. For completeness, Reg 261/2004 does not allow an airline to charge for upgrades, and requires it to give a partial refund of the fare for downgrades – the amount depending on the distance. Overbooking benefits extend to passengers who are offloaded for operational reasons. Illustration An easyJet pilot offered volunteers cash to leave the aircraft after he realised that the aircraft was over its maximum take-off weight. The flight was over 1,500 kms (Gatwick UK to Bari Italy). At first the pilot offered €250 per passenger plus an overnight hotel, without acceptances. When he upped the cash offer to €400 (as Reg 261/2004 requires), four passengers volunteered to leave the aircraft. (September 2013)
    Last edited by idr; 28-05-2015 at 15:09.

6. Back To Top | #66
    Nu este ilegal ceea ce fac.In 90 % din cazuri totul se rezolva cu o targuiala.Ok am fost marlani,tu ai fost baiat gigea dar uite ia 400 euro, o noapte la hotel,vii maine dimineata,ce zici?Daca esti in vizita la bunici si nu te grabesti,nu ti-ar strica niste extra cash.

7. Back To Top | #67
    1984 AxA's Avatar
    E posibil sa faca overbooking mai ales la locurile single. Cand mergi in familie e mai scump pentru ei sa te "unga" pentru toate biletele daca ti-au tras clapa... Dau si eu cu presupusul...

8. Back To Top | #68
    E posibil sa faca overbooking mai ales la locurile single. Cand mergi in familie e mai scump pentru ei sa te "unga" pentru toate biletele daca ti-au tras clapa... Dau si eu cu presupusul...
    MAi mult ca sigur ca se baga la single.Au anumite strategii,cunoscute doar de cei de la ticketing.Evident ca nu joaca cu toate cartile pe fata,dar totul pleaca de la contractul semnat.Ei au foarte multe carti in mana spre deosebire de pasager. Iti spun ca vor incerca sa te duca in locul cutare la ora cutare si adeseori o fac Dar tot in contractul ala scrie ca pot aduce modificari la zbor dupa cum doresc De asemenea se ofera compensatii in caz de intarzieri mari , ce merg si pana la restituirea banilor.
    Restul ramane o nebuloasa si adesea se rezolva prin targuiala.Orice capitan are o valijoara cu extra cash pentru cazuri de urgenta,gen aterizari de urgenta,i se face la o baba rau,aia e trebuie sa aterizezi,chit ca e Zimbabwe si trebuie platit seful de trib sa aprinda balizajul.
    Last edited by strumfi; 28-05-2015 at 16:40.

9. Back To Top | #69
    Registered User RAN's Avatar
    In terms and conditions mai mult ca sigur ca e mentionat faptul ca fac overbooking deci nu e nimic ilegal, nu mai mai vaitati atat, sansele sa o patiti sunt mult mai mici decat ca sansele sa se anuleze sau sa intarzie.

10. Back To Top | #70
    Cea mai macabra faza a fost cand ne-am pomenit cu o aterizare de urgenta si individul in cauza a dat ortul popii.Era o fiinta atat de saraca si de o origine atat de obscura incat nimeni nu a venit sa-l revendice.Capitanul nu a mai vrut sa-l ia,nu mai puteai sa il obligi sa il ia inapoi.Aeronava e considerata practic sol strain si nu mai vroia sa ia cadavrul ce fusese debarcat pe sol romanesc.Omul avea dreptate,nu avea sala frigorifica ca sa transporte cadavrul si nu vroia sa riste un proces.
    Pe de alta parte nici noi nu aveam unde sa-l depozitam(asta mi-aduce aminte de bancul cu autocarul cu evrei si cuptorul, nu detaliez).A fost un circ fenomenal atunci a aparut si ,,procedura de mort ,,.Chiar asa se numea.Era din o tara de nu auzise nici dracu de ea,nu aveam nici o ambasada acolo,compania probabil ca nu s-a obosit sa ii informeze pe aia sau daca a incercat cine dracu stie de aveau telefon.

11. Back To Top | #71
    Registered User Soul Taker's Avatar
    Nu este ilegal ceea ce fac.In 90 % din cazuri totul se rezolva cu o targuiala.Ok am fost marlani,tu ai fost baiat gigea dar uite ia 400 euro, o noapte la hotel,vii maine dimineata,ce zici?Daca esti in vizita la bunici si nu te grabesti,nu ti-ar strica niste extra cash.
    mdeah. insa eu aveam un business trip. am ratat o intalnire importanta. mictionez pe aia 400 EUR ai lor.

In terms and conditions mai mult ca sigur ca e mentionat faptul ca fac overbooking deci nu e nimic ilegal, nu mai mai vaitati atat, sansele sa o patiti sunt mult mai mici decat ca sansele sa se anuleze sau sa intarzie.
    n-am zis ca e ilegal. zic sa dea dumnezeu sa pateasca si personalul de la liniile aeriene asa ceva, eventual cand sunt prin turcia, si au un bebelus bolnav, sau o inmormantare la care trebuie sa ajunga . sa vada ce misto e sa-ti vina un cretin zambaretz care-ti explica doct si afectat ca "asta e politica liniei aeriene"
    "It is only when you see a mosquito landing on your testicles that you realize that there is always a way to solve problems without violence."

12. Back To Top | #72
    Registered User rex's Avatar
    Procedura de overbooking este practica de toate companiile aeriene insa unii o practica mai cu cap ca sa zic asa decat altii Airfrance si Klm o practica la greu cel putin si nu sunt companii de 2 lei. Problema la overbooking este ca maximizeaza profitul insa cand apar situatii neprevazute da nasol la PR. De exemplu : ai doua zboruri si unul se anuleaza din motive tehnice.Toti pasagerii aia vor fi rerutati si daca ai 10 locuri libere pe urmatorul zbor le vei da celor cu urgente si care au avut zborul anulat.Domnul Soul cand vine cu biletul in mana observa cu groaza ca scaunul lui a fost dat unei batranici ce astepta de 6 ore la Madrid.Cineva va fi nemultumit,e clar. Compania are de ales,oricum cineva va fi nemultumit.Daca esti client vechi esti favorizat dar daca esti la primul zbor cu ei,stiu ca sunt 90 % sanse sa nu mai mergi vreodata cu ei.
    In ziua de azi se lucreaza la scala mare,nu sunt curse private.Orice este permis dar sa mergi cu 10 locuri goale si sa pierzi bani,niciodata.As vrea sa va pot spune cu mana pe inima ca fiecare pasager conteaza.Actually not, sunteti doar niste biete numere in niste statistici.
    EasyJet nu a facut prea bine fata concurentei se pare Nu mai opereaza pe la noi. Tot ce pot sa spun insa despre ei e ca s-au remarcat prin niste intarzieri memorabile cand au operat,ceea ce i-a adus nickname-ul de Easyshit
    eu nu am avut pana acum probleme de overbooked, dar cred ca daca mi-ar face una ca asta as suna la 112 si as spune ca in zobrul cu indicativul XYZ e o bomba la bord, cu toate riscurile legale implicate. macar asa ma razbun si eu pe ei.
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

13. Back To Top | #73
    1984 AxA's Avatar
    Sper ca glumesti... De asemenea sper ca iei si o amenda usturatoare daca faci asta...

14. Back To Top | #74
    Registered User rex's Avatar
    cat timp nu ma baga la "mititica" pot sa imi dea cate amenzi vor.
    in plus exista cartelele prepay sau scoti sim-ul din telefon si suni cu el fara sim (majoritatea telefoanelor permit apeluri la 112 fara sim).
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

15. Back To Top | #75
    1984 AxA's Avatar
    Sper ca esti constient ca daca faci asa o tampenie comiti 2 mari imbecilitati...

1. ocupi timpul operatorului 112 care din cauza ta intarzie o alta REALA urgenta si asta poate costa VIETI OMENESTI.
    2. fecundezi fara motiv programul a sute de oameni (calatorii din avionul respectiv) si celelalte afectate de prostia pe care ai comis-o...

16. Back To Top | #76
    Chill, stim toti ca n-o s-o faca. E forumist...
    Pentru copaci.

17. Back To Top | #77
    1984 AxA's Avatar
    Mda... chiar si ca gluma doar, mi se pare de prost gust... :-/

18. Back To Top | #78
    broke Flat's Avatar
    Sper ca glumesti... De asemenea sper ca iei si o amenda usturatoare daca faci asta...
    apelul nejustificat de o urgenta la 112 este contraventie si se pedepseste cu amenda intre 500 si 1000 de lei. usturatoare daca ai 1000 lei salariu, in schimb daca iti permiti bilet de avion ar cam merita 120 euro pentru a cauza pierderi incomparabil mai mari unei companii aeriene care-si bate joc de tine

procentele apelurilor false la 112 sunt intre 65-85%, vorbim de ordinul milioanelor (anual), prinsi si amendati cati pot fi? maxim 10% aia mai prostalai
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

19. Back To Top | #79
    Registered User RAN's Avatar
    Cred ca o amenințare cu bomba te duce mult mai departe decat un apel fals. Si daca nu, te da compania aeriană in judecata pentru toate pagubele plus dobânda.

20. Back To Top | #80
    just passing... Rover's Avatar
    Sa inteleg, daca Soul Taker venea cu jumatate de ora mai devreme si facea checkinul, altul care poate avea bilet cumparat acum 6 luni si venea pe ultima suta de metri lua el m*ia?
    Adica in cazul in care esti mai intarziat plecarea ta depinde de cat de "decenti " au fost aia de la bilete in a vinde peste capacitatea avionului?

1.  
Page 4 of 11 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks