Page 5 of 11 FirstFirst ... 2345678 ... LastLast
Results 81 to 100 of 219

Thread: Aeroport

1. Back To Top | #81
    Registered User rex's Avatar
    asta cu overbookin-ul e o mare tampenie. din moment ce TOTI pasagerii ti-au platit bilet (deci tu ca rahat de companie aeriana ti-ai luat toti banii ptr cursa aia), nu mai conteaza daca aia se prezinta sau nu la check-in, ba chiar iesi in castig daca nu vin toti ca pleci cu avionul mai usor, deci consumi mai putin combustibil.
    dar nu, companiile aeriene vor sa scoata si mai multi bani si vand 110% din locurile in avion.
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

2. Back To Top | #82
    1984 AxA's Avatar
    ai idee care e break-even pentru un avion? In medie 75%... Ar trebui sa-ti fie clar ca cele mai ieftine bilete sunt vandute in pierdere, si treaba asta cu oamenii care nu se prezinta la checkin e destul de frecventa. Daca nu ar face overbooking nu ar putea sa supravietuiasca cu preturi asa bune. Si pe mine ma deranjeaza ideea, am spus-o de prima oara cand am postat aici; insa inteleg, din punct de vedere financiar, de ce o fac.

In general, simplu sa te doara la basca si sa simplifici masiv lucrurile in favoarea ideii tale, insa denota multa ignoranta cand o faci.
    Common sense is not so common after all.

3. Back To Top | #83
    broke Flat's Avatar
    da da.. 20 miliarde de dolari profit pentru top 10 companii si nu ar putea sa supravietuiasca..
    Airline Profits Are Up, Thanks To Everything But Airfares

stii ce scadere de pret are carburantul, nu?
    impact estimat pe 2015? o nimica toata, economie de $83.5 miliarde.

preturile alea bune ar trebui sa fie la jumate nu e posibil sa coste 500 euro un bilet la business class. sunt curios daca fac overbooking si acolo
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

4. Back To Top | #84
    1984 AxA's Avatar
    prin preturi bune ma refer la cele mai ieftine ever, am zburat Londra-Tg.Mures cu £20. Nu pot sa cred ca ei castiga ceva din biletul ala... Tu poti insa sa scoti cifre din burta* pe banda, doar e specialitatea ta voastra...

5. Back To Top | #85
    Registered User RAN's Avatar
    Avionul nu costa doar cat costa carburantul, la fel cum iphonul nu costa cat suma pieselor. Lăsati articolele de rahat.

6. Back To Top | #86
    1984 AxA's Avatar
    Nu, dar la 66% e break even. (am spus gresit mai devreme 75%).

Adica daca zboara cu 66% din pasageri, nu castiga nimic. Mai departe ar trebui sa gandeasca fiecare cu capul lui...

Break-Even Load Factors

Every airline has what is called a break-even load factor. That is the percentage of the seats the airline has in service that it must sell at a given yield, or price level, to cover its costs.

Since revenue and costs vary from one airline to another, so does the break-even load factor. Escalating costs push up the break-even load factor, while increasing prices for airline services have just the opposite effect, pushing it lower. Overall, the break-even load factor for the industry in recent years has been approximately 66 percent.

Airlines typically operate very close to their break-even load factor. The sale of just one or two more seats on each flight can mean the difference between profit and loss for an airline.
    Airline Costs - Where the Money Goes

According to reports filed with the Department of Transportation in 1999, airline costs were as follows:
    Flying Operations - essentially any cost associated with the operation of aircraft, such as fuel and pilot salaries - 27 percent;
    Maintenance - both parts and labor - 13 percent;
    Aircraft and Traffic Service - basically the cost of handling passengers, cargo and aircraft on the ground and including such things as the salaries of baggage handlers, dispatchers and airline gate agents - 16 percent;
    Promotion/Sales - including advertising, reservations and travel agent commissions - 13 percent;
    Passenger Service - mostly in-flight service and including such things as food and flight attendant salaries - 9 percent;
    Transport Related - delivery trucks and in-flight sales - 10 percent;
    Administrative - 6 percent;
    Depreciation/Amortization - equipment and plants - 6 percent.
    Labor costs are common to nearly all of those categories. When looked at as a whole, labor accounts for 35 percent of the airlines' operating expenses and 75 percent of controllable costs. Fuel is the airlines' second largest cost (about 10 to 12 percent of total expenses), and travel-agent commissions is third (about 6 percent). Commission costs, as a percent of total costs, have recently been declining, as more sales are now made directly to the customer through electronic commerce. Another rapidly rising cost has been airport landing fees and terminal rents.
    Airline Economics

7. Back To Top | #87
    broke Flat's Avatar
    Aproape 5.000 de amenzi în 2014 pentru apelare abuzivă la 112. De ce apelează oamenii fals serviciul de urgenţă - Mediafax

Anul trecut, au fost înregistrate aproape 17,5 milioane de apeluri la 112, 70,91 la sută dintre ele fiind false, a anunţat STS. Urmare a constatărilor făcute, pe parcursul anului, 10.892 cetăţeni au fost sancţionaţi conform legii pentru apeluri false şi abuzive către numărul 112.
    e chiar mai rau decat credeam, daca 12,5 milioane au fost false inseamna ca au fost sanctionati 0.08%
    inainte sa lansezi acuzatii poti sa cauti pe google nu se supara nimeni daca verifici si nu te faci de ras

revenind la companii aeriene, in primul link ai grafic cu revenue din auxiliare (taxe, bagaje) si compania cu care ai mers tu (Wizz Air) are 34.9% profit din aceste taxe peste bilet. deci nu exista bilet la 20 lire, sunt 20 de lire plus taxe care depasesc de mai multe ori acea suma, taxe de multe ori la limita abuzului (taxa de plata cu cardul de ex. vreo 20 euro). deci da, compania castiga si din biletul de 20 (care e de fapt o teapa de marketing)
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

8. Back To Top | #88
    1984 AxA's Avatar
    Am mers platind 20 de lire one way si NIMIC altceva. Fara bagaj sau alte plusuri. Vrei sa caut in extrasul de cont tranzactia? Termina cu presupunerile aiurea! Plata prin transfer bancar e gratuita, da taxa pe plata cu cardul e tampita... Dar nu-mi spune tu mie cat am platit, ca te iau la trei-pazeste imediat!

9. Back To Top | #89
    Poate ne mai calmam si noi? E Spital, e vacanta, e soare afara, zboara libelulele... de ce vreti voi dark side?
    Pentru copaci.

10. Back To Top | #90
    1984 AxA's Avatar
    O fi soare la tine... Aici e nor placut, la 15 grade. Mi-a ajuns canicula din vacanta (Mediterana, nu departe de Siria , saptamana trecuta), ieri umblam cu placere aici in ploaie si miroseam in extaz aerul de toamna...

11. Back To Top | #91
    1:72 AdyAero's Avatar
    Din cauza de overbooking la AirFrance am stat 6 ore in Paris pe CDG, asta in saptamana inainte de Pasti. Cat de cretin sa fii sa faci overbooking inainte de sarbatori cand avionul oricum este plin. Macar ne-au reprogramat la 1st class dar tot am pierdut timp.

12. Back To Top | #92
    1984 AxA's Avatar
    1st class? Esti sigur ca nu doar business? M-as mira sa te sara direct la 1st, de obicei te baga doar la business...

13. Back To Top | #93
    Scuze, era bussines. Sampanie in pahar de plastic

14. Back To Top | #94
    just passing... Rover's Avatar
    si totusi nu m-a lamurit nimeni, asa ca ma vad nevoit sa repet, poate cunoscatorii isi fac mila de mine si ma lumineaza:

Sa inteleg, daca Soul Taker venea cu jumatate de ora mai devreme si facea checkinul, altul care poate avea bilet cumparat acum 6 luni si venea pe ultima suta de metri lua el m*ia?
    Adica in cazul in care esti mai intarziat plecarea ta depinde de cat de "decenti " au fost aia de la bilete in a vinde peste capacitatea avionului?

15. Back To Top | #95
    La mine a fost asa:
    Inainte de Pastele ortodox trebuia sa plec din Paris catre Bucurestic cu AirFrance, bilete luate cu 1 luna inainte. Check-in online imposibil, site-ul nu mergea.
    Am ajuns la aeroport, acolo am aflat ca nu mai sunt locuri, ca s-au vandut mai multe locuri decat are avionul, ori s-au jucat cu clasele si au micsorat numarul de la clasa economy, ori agentiile au vandut fara acoperire ori (cel mai probabil) a venit un nene care a platit locul cu 1500 euro fiind luat in ultima clipa. Daca stai sa faci calculele AirFrance a pierdut 200 euro pe despagubire catre mine dar a castigat 1500 euro de la alt client deci avantaj ei.

16. Back To Top | #96
    Keep walking mache's Avatar
    Quote Originally Posted by AdyAero View Post
    La mine a fost asa:
    Inainte de Pastele ortodox trebuia sa plec din Paris catre Bucurestic cu AirFrance, bilete luate cu 1 luna inainte. Check-in online imposibil, site-ul nu mergea.
    Am ajuns la aeroport, acolo am aflat ca nu mai sunt locuri, ca s-au vandut mai multe locuri decat are avionul, ori s-au jucat cu clasele si au micsorat numarul de la clasa economy, ori agentiile au vandut fara acoperire ori (cel mai probabil) a venit un nene care a platit locul cu 1500 euro fiind luat in ultima clipa. Daca stai sa faci calculele AirFrance a pierdut 200 euro pe despagubire catre mine dar a castigat 1500 euro de la alt client deci avantaj ei.
    Exact acelasi lucru am patit si eu acum 4 ani... Fix cu AirFrance de la Paris spre Bucuresti, vinerea din saptamana Pastelui. Am primit cazare la hotel de 4* de langa aeroport, bilet pentru a 2-a dimineata si 400€. Am zis saru'mana si m-am carat din aeroport (cu tot cu trollerul de 20kg).
    N-au decat sa faca overbooking cat timp isi respecta clientii. Am facut ceva spume cand mi-a zis cucoana ca nu mai am loc si am cam ridicat vocea dar, dupa ce am primit cele 3 hartii (hotel, bilet, bani), am plecat multumit.
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

17. Back To Top | #97
    Registered User strumfi's Avatar
    Quote Originally Posted by Rover View Post
    si totusi nu m-a lamurit nimeni, asa ca ma vad nevoit sa repet, poate cunoscatorii isi fac mila de mine si ma lumineaza:

Sa inteleg, daca Soul Taker venea cu jumatate de ora mai devreme si facea checkinul, altul care poate avea bilet cumparat acum 6 luni si venea pe ultima suta de metri lua el m*ia?
    Adica in cazul in care esti mai intarziat plecarea ta depinde de cat de "decenti " au fost aia de la bilete in a vinde peste capacitatea avionului?
    Da. In caz de overbooking, se proceseaza pasagerii in ordinea in care vin la ghisee. Cand avionul s-a umplut si tu ai venit mai tarziu , esti reprogramat. Ca sa nu mai aveti surprize incercati sa fiti fix cu 2 ore inaintea zborului la ghiseul de check in cu check-inul deja facut. La Air France e simplu, ca au masinutele in fata la Tarom si va luati boarding pass-ul de acolo iar ghiseele unde faceti drop off (adica va lasati bagajul de cala) sunt mereu de la 14-17. Sau puteti sa faceti check-inul online si il printati de acasa,dar tot trebuie sa treceti pe la ghisee daca aveti bagaj de cala.
    Mai grav e cu overbooking-ul pe la alte companii.Air France/klm e chiar ok pot sa zic,mereu capeti ceva extra pt deranj.Desigur poate nu va intereseaza banii ci sa ajungeti acolo cat mai repede , atunci e mai trist. Oricum daca veniti cu 2 ore inainte si nu cu 40 minute inainte cum majoritatea faceti,dormind linistiti pe o ureche ca deh,aveti check-in-ul facut de acasa,o sa prindeti loc de fiecare data.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

18. Back To Top | #98
    Registered User Soul Taker's Avatar
    mdeah, ce simplu e: vino cu 2 ore inainte. si daca ma duc la sibiu? vin cu doua ore inainte, mai sta 30 min pana pleaca, o ora drumul, mai pierd o ora la primit bagaje. si veneam dreaq cu masina in 4 ore. pacat ca e varzet CFR. daca s-ar merge si la noi cu 120km/h, sa vezi ce rentabil e la tren. sper sa dea faliment toate liniile aeriene care fac overbooking. daca toate fac, sa dea toate. si sa faca afaceri altii care inteleg ce cacanarie e sa ai overbooking. javre imputite! eu nu inteleg cum de e legal! mictionez pe toate despagubirile lor.
    "It is only when you see a mosquito landing on your testicles that you realize that there is always a way to solve problems without violence."

19. Back To Top | #99
    Registered User _-livio-_'s Avatar
    Se face overbooking si la curse interne?
    isn't that cute....BUT IT'S WRONG

20. Back To Top | #100
    Registered User RAN's Avatar
    Ryanair sustine ca e singura companie europeana care nu face overbooking...

1.  
Page 5 of 11 FirstFirst ... 2345678 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks