Page 6 of 11 FirstFirst ... 3456789 ... LastLast
Results 101 to 120 of 219

Thread: Aeroport

1. Back To Top | #101
    1984 AxA's Avatar
    Lol, exsita oameni care vin intentionat cu 40 min inainte? Poate de aia nu am experimentat niciodata overbooking, pentru ca intotdeauna ajung cu 2-3 ore inainte... Ca nu stii niciodata ce te intarzie sa ajungi la timp la aeroport (trafic sau accident pe autostrada sau altele). Probabil ca in 1% dintre cazuri intarzii si eu, si nu s-a nimerit sa coincida cu overbooking/etc. Asa se explica...
    Common sense is not so common after all.

2. Back To Top | #102
    Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Quote Originally Posted by Soul Taker View Post
    mdeah, ce simplu e: vino cu 2 ore inainte. si daca ma duc la sibiu? vin cu doua ore inainte, mai sta 30 min pana pleaca, o ora drumul, mai pierd o ora la primit bagaje. si veneam dreaq cu masina in 4 ore. pacat ca e varzet CFR. daca s-ar merge si la noi cu 120km/h, sa vezi ce rentabil e la tren. sper sa dea faliment toate liniile aeriene care fac overbooking. daca toate fac, sa dea toate. si sa faca afaceri altii care inteleg ce cacanarie e sa ai overbooking. javre imputite! eu nu inteleg cum de e legal! mictionez pe toate despagubirile lor.
    Bucuresti - Sibiu cu escala la Viena, 7 ore.

3. Back To Top | #103
    Registered User strumfi's Avatar
    Quote Originally Posted by _-livio-_ View Post
    Se face overbooking si la curse interne?
    Extrem de rar . Sunt mult mai putini calatori la interne si mereu raman cateva locuri libere. si avioanele sunt mai mici.

Soul Taker pana ii dai tu in judecata pleaca avionul ) Deci tot ti-ai fript-o.
    Omul asta explica foarte bine aici :

I have an airliner with 100 seats. On average, 10% of my passengers will no-show.(deoarece se pierd conexiuni,se scoala tarziu dimineata ca dumneata si tipa ca de ce sa vina cu 2 ore inainte la o cursa interna ) E accident pe DN si face o ora numai de la Baneasa la Otopeni)

I can operate the airliner on a given route for $9,000, and to repay my capital expenses and make a profit, I need to make $10,000 revenue on every flight. I can either- a: charge $100 a seat, fly the plane with 90 people on it, and waste 10 seats, or b: overbook at $95.00 a seat, fly the plane with 1 open seat, and make an extra $450 in profit and offer a more competitive fare.

We could outlaw overbooking, but that would increase fares. Usually there are enough volunteers to make the system work when it needs to.

Desi iti vine greu sa crezi , overbookingul te avantajeaza pe tine ca si consumator.Nu mai da ochii peste cap.Intotdeauna totul se rezuma de ce sa intarzii eu , sa il dea pe altu jos.E valabil si la cozile de la check-in,romanii sunt cei mai recalcitranti.Sa te fereasca Dumnezeu sa faci check-in-ul la femei si copii inainte, iese razboi.Daca ai picat jos si ti s-a facut rau , te da gloata la o parte cu piciorul ca sa iti ia locul.Toate celelalte natii inteleg , asta e frate , e coada , suntem multi hai sa ne organizam sa mearga civilizat. Stiti ce face romanul ? Incepe si urla si prima chestie ce ii iese din gura este : Am dat 500 euro pe bilet nu e posibil sa fiu tratat asa ! Ce legatura este intre cat ai platit si faptul cum esti tratat ? E ca si cum spui : Am dat 500 euro pe adidasi , nu mai ma calca pe picior. Simte nevoie sa introduca el in ecuatie un pic de extra ,,valoare ,, de parca actul in sine nu este indeajuns de necivilizat.
    La cocalareala nu ne intrece nici dracu.
    Last edited by strumfi; 14-09-2015 at 19:13.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

4. Back To Top | #104
    Quote Originally Posted by m-m-c View Post
    Bucuresti - Sibiu cu escala la Viena, 7 ore.
    Poate invers , Bucuresti-Viena cu escala la Sibiu Escala inseamna ca opreste undeva inainte de o destinatie finala . Viena e destinatia finala , Sibiul este oprirea intermediara.
    Procesor Intel I5-4670 @ 3.4 GHZ , placa de baza Gigabyte GA-B85-HD3 ,ASUS GeForce GTX 980 Ti, Memorii Corsair XMS3 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual channel kit , carcasa Aerocool XPREDATOR X3 Evil Black Edition , hard disk Hard disk Seagate Desktop HDD 2TB 7200RPM 64MB SATA-III, SSD Toshiba THNSNHxxxGCST 128GB SATA-III 2.5 inch

The happy life be these : the quiet mind , the equal friend, no grudge , no strife , wisdom joined with simplicity,the night discharged of all care.

5. Back To Top | #105
    Quote Originally Posted by The Mule View Post
    Lol, exsita oameni care vin intentionat cu 40 min inainte? Poate de aia nu am experimentat niciodata overbooking, pentru ca intotdeauna ajung cu 2-3 ore inainte... Ca nu stii niciodata ce te intarzie sa ajungi la timp la aeroport (trafic sau accident pe autostrada sau altele). Probabil ca in 1% dintre cazuri intarzii si eu, si nu s-a nimerit sa coincida cu overbooking/etc. Asa se explica...
    Dumneata ai o atitudine sanatoasa si esti calculat. Nu toti au avantajul asta Cazuri reale : Vin cu 10 minute inainte de a decola avionul ( nu inchidere check-in) si zic hai mai repede ca imi pleaca avionul . Sa fii dumneata sanatos, cred ca ne confunzi cu autogara )

6. Back To Top | #106
    Registered User RAN's Avatar
    Quote Originally Posted by strumfi View Post
    Poate invers , Bucuresti-Viena cu escala la Sibiu Escala inseamna ca opreste undeva inainte de o destinatie finala . Viena e destinatia finala , Sibiul este oprirea intermediara.
    E posibil sa fie asa, pe un site de booking imi dadea Dublin-Bucuresti cu Turkish airlines, escala la Istambul. Si daca nu ma crezi, poti vedea pe
    online.turkishairlines.com ca chiar poti face booking la astfel de zbor

7. Back To Top | #107
    Cu escală la München:

Aeroport-uploadfromtaptalk1442253880987.jpg

8. Back To Top | #108
    Registered User Soul Taker's Avatar
    I have an airliner with 100 seats. On average, 10% of my passengers will no-show.(deoarece se pierd conexiuni,se scoala tarziu dimineata ca dumneata si tipa ca de ce sa vina cu 2 ore inainte la o cursa interna ) E accident pe DN si face o ora numai de la Baneasa la Otopeni)

I can operate the airliner on a given route for $9,000, and to repay my capital expenses and make a profit, I need to make $10,000 revenue on every flight. I can either- a: charge $100 a seat, fly the plane with 90 people on it, and waste 10 seats, or b: overbook at $95.00 a seat, fly the plane with 1 open seat, and make an extra $450 in profit and offer a more competitive fare.

We could outlaw overbooking, but that would increase fares. Usually there are enough volunteers to make the system work when it needs to.
    1. vrajeala de 3 lei. omul crede ca o manipuleaza pe ma-sa aia retardata cu dume de genul. alea 100 de locuri sunt vandute, deci sa ma lase cu lacrimogenele ca vai dom'ne ce greu e sa faca el saracul profit. daca veneau toti 100 iesea in pierdere? iesea pe dreaq. "waste 10 seats". pai sunt platite. wtf?!??!?!? el vrea sa vanda pielea ursului din padure. scursurile astea umane vor sa faca profit, si daca incurca lumea ii doare la basca. asta e adevarul. nu cacaturi pentru lobotomizati ca e "avantaj client".
    2. volunteer my ass. eu cand am fost overbooked ma grabeam. mictionam pe despagubirea lor. ete ca nu misunau pe nicaieri volunteerii sa-mi ia despagubirea si sa-mi dea locul. asa ca sa ma scuteasca.
    3. prietenas, nu conteaza cat am dat pe bilet. am dat bani pe bilet sa ma duci din A in B la ora X cu zborul Y? executarea! si mai lasa-ne cu explicatiile docte. ca nici tie nu ti-ar placea sa dai bani pe ceva si sa-ti iei teapa.
    "It is only when you see a mosquito landing on your testicles that you realize that there is always a way to solve problems without violence."

9. Back To Top | #109
    Cu escală la München:
    Da boss e taromu de munich cu escala la Sibiu. Pleaca la 8:25 din bucuresti si ajunge la Munich la 9:35, 10:35 ora noastra. Escala este la Sibiu , pana la nemti opreste 50 minute la Sibiu.
    La intoarcere , este acelasi avion dupa ce da jos pasagerii si ii imbarca pe aia noi, plecare 10:35 ora lor din Munici (11:35 ora noastra) opreste in SBZ ( anu se citi slowboz) apoi vine tot la Bucuresti. Zborul vine si pleaca de la Bucuresti. Sibiul e doar la mijloc E salamu din sanvich
    Taromu nu mai are curse interne la SBZ,de aia s-au gandit ca aia ce vor SBZ sa fie pusi pe cursa de Macinici. Opresc la Fetesti sa va dezmortiti picioarele.

10. Back To Top | #110
    Ceva îți scapă (sau mie): dacă dau București - München, fără escală, am același zbor, please explain:

Aeroport-uploadfromtaptalk1442256920162.jpg

11. Back To Top | #111
    Quote Originally Posted by Soul Taker View Post
    1. vrajeala de 3 lei. omul crede ca o manipuleaza pe ma-sa aia retardata cu dume de genul. alea 100 de locuri sunt vandute, deci sa ma lase cu lacrimogenele ca vai dom'ne ce greu e sa faca el saracul profit. daca veneau toti 100 iesea in pierdere? iesea pe dreaq. "waste 10 seats". pai sunt platite. wtf?!??!?!? el vrea sa vanda pielea ursului din padure. scursurile astea umane vor sa faca profit, si daca incurca lumea ii doare la basca. asta e adevarul. nu cacaturi pentru lobotomizati ca e "avantaj client".
    2. volunteer my ass. eu cand am fost overbooked ma grabeam. mictionam pe despagubirea lor. ete ca nu misunau pe nicaieri volunteerii sa-mi ia despagubirea si sa-mi dea locul. asa ca sa ma scuteasca.
    3. prietenas, nu conteaza cat am dat pe bilet. am dat bani pe bilet sa ma duci din A in B la ora X cu zborul Y? executarea! si mai lasa-ne cu explicatiile docte. ca nici tie nu ti-ar placea sa dai bani pe ceva si sa-ti iei teapa.
    Eu zic sa te calmezi. Nu ai cum sa iti iei teapa,asta INCERC sa iti explic daca CUNOSTI cum merge treaba.Merg mana in mana. Mie nu imi iese nimic,salariul merge inainte si fara Air France sau ce companie ti-a dat dumitale ,,teapa,, . Teapa inseamna ca a fugit cu banii , mie mi se pare ca au fost transparenti cu dumneata si chiar au oameni ce incearca sa gaseasca o solutie.Daca chiar incepi sa ridici tonul , iti pot oferi numarul de la protectia consumatorului si te programez in orice alta zi . Pot s-o fac si peste o saptamana nu e bai. Pentru ca atunci cand ai cumparat un bilet ar trebui sa iti cunosti drepturile . Drepturile pasagerilor , pe scurt si detaliat in linkul urmator. Overbookingul este legal pentru ca nu este autobuz , pleci cu el cand se umple. Are un program bine stabilit , un ,,slot ,, si nu isi permite sa stationeze pana ,,isi face plinul ,, ca sa plece spre Constanta.
    Flight delays and cancellation: Your Rights | flightright
    Scrie clar ai dreptul in caz de eu fac overbooking la despagubiri intre 200 si 500 de coco , in fctie de ce distanta calatoresti. Oricum companiile aeriene decid daca te dau jos sau nu,cu bilet sau fara Poti sa plangi dumneata si sa ii dai in judecata cat vrei.E cam monopol. E greu cu bicla pana in State, sa mor.
    Lasand misto-ul la o parte, mi se pare normal sa faci overbooking cand 10 % nu vin .Avioanele nu se asteapta unele pe altele se pierd conexiuni mai mereu. Din aia 10 % iti garantez ca 2 % sunt puturosii care tipa cum , sa vin eu cu 2 ore inainte , lasa ca mai stau acasa. Daca nu s-ar face overbooking preturile la bilete ar fi mai mari . Se merge pe mai bine sufera unul si il compensam ca sa poata calatori mai bine restul de 100.
    Last edited by strumfi; 14-09-2015 at 22:16.

12. Back To Top | #112
    Ceva îți scapă (sau mie): dacă dau București - München, fără escală, am același zbor, please explain:

Aeroport-uploadfromtaptalk1442256920162.jpg
    E simplu . 315 are aceeasi ora , la dus nu opreste, durata este la fel (mea culpa) . in Schimb 316 are oprire si la SBZ . 312 nu . Uneori opresc la SBz , alteori nu . Daca au oameni pt Sbz , programeaza escala , daca nu , aia e. Mergem mai departe. Durata escala 50 min se aplica pt zborul doi in primul caz .
    PRactic : 315 e zbor direct munich . Fara escala .
    316 opreste si la SBZ apoi o taie Bucuresti .
    312 se intoarce direct la Buc fara Sibiu.

Difera orele insa sefule. 316 ajunge bucuresti la pranz la 14:20, in Sibiu e la 13:10. 312 ajunge seara, la 22:50. Alege si matale ce te coafeaza.
    Daca bifezi cursa dus intors , la intoarcere ai optiunea cu escala (316) sau fara escala mai tarziu cu 312.
    316 face 3 ore . 312 face 2 ore si 10.
    315 nu are nici o escala e zbor direct si orele nu variaza.
    Last edited by strumfi; 14-09-2015 at 22:35.

13. Back To Top | #113
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    E posibil sa fie asa, pe un site de booking imi dadea Dublin-Bucuresti cu Turkish airlines, escala la Istambul. Si daca nu ma crezi, poti vedea pe
    online.turkishairlines.com ca chiar poti face booking la astfel de zbor
    Te cred pe cuvant uneori ca sa te duca la Budapesta ocoleste pe la chinezi Teoretic poti face escala oriunde vrei sa stii, daca nu mai ai loc la o cursa directa , poti lua Bucuresti-Munich si Munich-Budapesta Dar ma rog e o mica diferenta intre o escala si a schimba avionul. Escala este acelasi zbor ce mai are o oprire programata undeva pe traseu . Nu intotdeauna e in drum , daca juma din pasageri au bilet spre istanbul , atunci e cam nasol
    A schimba avionul inseamna practic sa cobori din acea aeronava sa urci in alta. Ceea ce nu e cazul pentru cursa de la Munchen. cei care vor sibiu coboara in SBZ , cei pt Bucuresti raman in avion .

14. Back To Top | #114
    E drept ca in avion care face statii ca autobuzul nu am fost pana acum, are acelasi indicativ zborul, se mai si urca pasageri?

15. Back To Top | #115
    yup . se pot urca si pasageri cand vine din Sibiu la Bucuresti si coboara aia ce vor doar Munich-Sibiu. Are acelasi indicativ, corect. Indicativul zborului se schimba doar daca nu are escala aia . Cred ca asa le recunosc si ei

16. Back To Top | #116
    Deci e xyz de la Munich la Sibiu, si tot xyz de la Sibiu la București? Se poate asa ceva?

LE nu, nu e, acum am vazut in screenshot.

17. Back To Top | #117
    la dus : 315 merge direct.
    La intors :- 316 are escala la sbz face 3 ore.
    - 312 e direct dar mai pe noapte , nu face escala , durata 2 ore si 10.

18. Back To Top | #118
    Deci e asa: Bucuresti -> Munchen -> Sibiu, la plecare si Sibiu -> Munchen -> Bucuresti, la sosire.

19. Back To Top | #119
    Lol nu .
    plecarea cu 315 este bucuresti munchen . atat.
    Intoarcerea este in fctie de ce fel de zbor ai ales. Munich -->sibiu -bucuresti , ajunge in sibiu la 13:10 si in buc la 14:20 pentru zborul 316.Sau te intorci cu 312 seara , pleaca la 19:50 din Munich si ajunge aici pe la 22:50. Fara nici un Sibiu.
    Escala este numai pt intors se pare.
    MA rog tu ca pasager , te intereseaza cam doar la ce ora ajungi/pleci Orele de plecare/sosire sunt locale si tine cont ca nemtii sunt cu o ora in urma noastra.Ca sa poti sa calculezi cat faci pe drum.

20. Back To Top | #120
    Cred că suntem pe contrasens, eu vreau ca din București să ajung la Sibiu, mă duc la Tarom și-mi dă ruta asta: București - München - Sibiu, corect? Lăsăm orele și numerele zborurilor cât și avioanele deoparte. Ce înțeleg eu: mă urc în avion la București și cobor la München, mă urc la München și cobor la Sibiu. Corect?

1.  
Page 6 of 11 FirstFirst ... 3456789 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks