Results 1 to 17 of 17

Thread: Intrare Norvegia cu CI

1. Back To Top | #1

Intrare Norvegia cu CI

Salutare. Am intrat intr-un frumos rahat.
    In aproximativ 2 saptamani trebuie sa plec in Norvegia, si tocmai mi-am dat seama ca nu-mi mai gasesc buletinul.
    Nu stiu cand mama ma-sii l-am pierdut, dar nu il mai gasesc pe nicaieri.

Avand in vedere ca saptamana viitoare nu prea se lucreaza, iar saptamana cealalta are doar 5 zile lucratoare, nu o sa am timp sa imi scot si buletin, si pasaport. Sper din tot sufletul sa pot scoate buletinul macar.

Am tot stat sa citesc pe net despre Norvegia si regulile de intrare in tara, dar vad ca se bat cap in cap.
    O sa ajung acolo by plane, cu o mica escala ori prin Austria, ori prin Germania.
    Am nevoie sau nu de pasaport?

Din ce vad eu, face parte din spatiul Schengen, iar CI-ul face dovada ca document de calatorie numai daca este eliberat dupa anul 2009, pentru ca are rubrica de Cetatenie.
    Insa, daca vrei sa intrii in Norvegia pe cale maritima, trebuie sa faci dovada pasaportului.
    Site-ul mae se exprima cam prost. Pe pagina norvegiei imi arata ca am nevoie de 1. pasaport / 2. CI , dar nu imi zic daca exista un SI / SAU intre ele.

Este asa, sau aberez?
    Am nevoie de un caz concret. Este cineva pe aici care s-a dus in Norvegia cu buletinul si atat?
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][CM HAF X][Seasonic X-1050]
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Samsung EVO 250GB SSD / Samsung PRO 256GB SSD / Seagate 2TB][LiteOn iHAS122]
    [Logitech G203 / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

2. Back To Top | #2
    e cu "SAU", cu conditia ca pe CI sa apara cetatenia.
    oricum, suna maine la ambasada norvegiei si asigura-te. nu te poti baza pe internet
    Ignore list: Stagirioritic

3. Back To Top | #3
    Eu am intrat doar cu buletinul, în septembrie 2016. Era emis după 2009 și aveam scrisoare de invitație la un eveniment de acolo. Sună mâine și întreabă, ca să fii sigur: 021 306 98 00.
    ...

4. Back To Top | #4
    Registered User Merlin's Avatar
    Teoretic as face pariu ca merge doar cu CI, daca te duci cu avionul. Insa, dupa cum ti s-a mai recomandat, cel mai bine suna sa afli informatiile respective. Pentru eliberarea CIului in regim de urgenta, vezi ca se poate daca ai acte doveditoare in acest sens (ex. bilet avion, rezervare cazare/eveniment), a facut si nevastamea o data cand l-a pierdut si trebuia sa plecam la Bulgari acum cativa ani, sper sa nu se mai fi schimbat ceva in acest sens negativ cum este cazul binecunoscut "pipera" ...
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

5. Back To Top | #5
    Registered User mateis's Avatar
    Parerea mea este ca e mai usor/rapid cu pasaportul. Iti faci programare online, platesti taxa prin OP (internet banking sau nu - iei o copie de OP) si te prezinti la ghiseul de programari online - cel imediat inaintea informatiilor pt pasapoarte. Platesti suma aferenta unui pasaport temporar si scrii in detaliile platii ce si cum - vezi pe site-ul prefecturii (parca). Programarea eu am facut-o pe Programari depunere acte pasapoarte , din ce am vazut exista locuri chiar maine - Programari depunere acte pasapoarte . Mi se pare cel putin ciudat facut sistemul de programari, dar cu putina chinuiala merge.
    Eu cand am fost acolo, am ajuns mai devreme cu vreo 10 minute, dar am intrat fix la ora programata.
    Ideea e ca un pasaport temporar iese in 2h ... sper ca s-a mentinut chestia asta, macar la pasapoarte... DIRECTIA GENERALA DE PASAPOARTE

6. Back To Top | #6
    1984 AxA's Avatar
    Quote Originally Posted by Fallen View Post
    Pe pagina norvegiei imi arata ca am nevoie de 1. pasaport / 2. CI , dar nu imi zic daca exista un SI / SAU intre ele.
    Este imposibil sa fie ȘI. Nici o tara străină nu iti poate cere neapărat și CI. Este un act intern, ca în unele locuri e acceptat, e altceva. Deci dacă nu are cum sa fie ȘI înseamnă că este SAU.

7. Back To Top | #7
    Pașaport sau CI emis după 2009, după cum zice MAE.

Quote Originally Posted by MAE.ro
    Cetăţenii români pot călători în Norvegia cu următoarele documente:
    1. Paşaport românesc valabil;
    2. Cartea de identitate românească valabilă, emisă după anul 2009, în care este specificată cetăţenia română. Atenţie!:Cărţile de identitate româneşti emise înainte de anul 2009 nu sunt recunoscute ca documente de călătorie în Norvegia. Această informaţie poate fi regăsită pe pagina internet a Directoratului Norvegian pentru Imigrare, secţiunea Regulament privind imigranţii din Norvegia, Amendamentul Nr. 4, denumit Documente de identificare emise de ţările SEE sau ALES: www.udiregelverk.no/no/rettskilder/sentrale/utlendingsforskriften/vedlegg4/.
    (sursa)
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

8. Back To Top | #8
    Multumesc frumos pentru raspunsuri.
    Am fost astazi sa fac buletinul si l-am urgentat.
    Au zis sa vin Joi pe 8 sa-l ridic, deci sunt in grafic.

O sa ma mai gandesc daca sa fac sau nu pasaportul. N-as vrea sa fac pentru ca platesc aceeasi bani (daca nu mai multi) pt un pasaport de 1 an, cand as putea sa platesc banii pt unu de 5 ani.
    Problema e ca nu am fost anuntat la timp. Si daca totusi pot intra doar cu CI, e pacat sa irosesc banii respectivi pe pasaport, in loc sa ii cheltuiesc prin Norvegia
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Logitech G203 / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

9. Back To Top | #9
    La ce preturi sunt prin norvegia, ma indoiesc ca te vor ajuta acei 300 lei prea mult. Sa revii si cu un feedback dupa tripul avut, te rog
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

10. Back To Top | #10
    Escala prin Turcia, cu 2 ore asteptare.
    Se schimba ceva? trebuie pasaport?

Acum mi-au venit biletele.

11. Back To Top | #11
    Registered User RossoNerro's Avatar
    De obicei, ti se da boarding pass pentru urmatorul zbor, la primul check in.

Ajuns la aeroportul Istanbul, se coboara si se urmaresc semnele spre Transit. Aici sunt niste scari, chiar inainte de controlul pasapoarte si langa aceste scari este o persoana care verifica documentele de calatorie si boarding passul. Mai este un birou, de la care cei care nu au boarding pass, pot sa ia unul.

Deci oficial, nu faci control pasapoarte - dar se uita la boarding passuri si pasaport (acte de identitate). Cel care se uita la boarding pass si pasaport, nu este de la politia de frontiera, ci un lucrator al aeroportului. Oficial nu intri in Turcia.

Dupa aceea, urci direct in zona de Departures, de la ultimul etaj. Nu ai nevoie de pasaport sau viza cata vreme nu iesi din zona internationala! În schimb ai nevoie de biletul care arată continuarea zborului către Norvegia

Daca te iei dupa cei de la MAE atunci iti trebuie pasaport sau CI cu valabilitate minimum 150 zile.

Excepţii: În cazul călătoriilor internaţionale efectuate cu avionul se poate folosi şi cartea de identitate românească valabilă (valabilitate de minimum 150 zile la momentul intrării în Turcia), însă numai pentru tranzit aeroportuar(fără părăsirea zonei de tranzit/a aeroportului). De asemenea, cetățenii români pot intra și tranzita teritoriul Republicii Turcia cu titlul de călătorie românesc.

Observaţii: atunci când doriţi să călătoriţi în Turcia şi vi se permite (din eroare) îmbarcarea în avion cu o carte de identitate românească, vă anunţăm că la sosirea în Turcia nu va fi posibilă părăsirea zonei aeroportuare şi intrarea pe teritoriul acestui stat şi veţi fi returnaţi către aeroportul din care aţi plecat. În astfel de situaţii reprezentanţele diplomatice/consulare ale României din Turcia (Ambasada României la Ankara, Consulatul General al României la Istanbul, Consulatul General al României la Izmir) nu vă pot sprijini, întrucât emiterea de titluri de călătorie sau paşapoarte temporare în zonele aeroportuare de tranzit nu este posibilă şi nici nu este permisă de către autorităţile turce
    .

https://www.mae.ro/travel-conditions/3753

12. Back To Top | #12
    Registered User Kidu's Avatar
    urmaresti indicatoarele de transit si ajungi in zonele de boarding, nu ti mai verifica actele. cum zice Rosso este posibil sa verifice daca ai zbor de tranzis cu un bilet sau boarding pass ( eventual plus id )

13. Back To Top | #13
    Nu mai conteaza, am zis sa nu risc si m-am dus si mi-am facut pasaport temporar.
    Ca idee, in viata mea n-am vazut asemenea ordine si rapiditate.

Am plecat ieri la 16:00 de acasa, desi la 16:30 se inchidea, doar cu buletinul proaspat scos ieri si cu cardul pe care aveam bani.
    M-am dus de forma, doar sa ma interesez cum fac astazi ca sa mi-l scot in 2 ore.

Am ajuns la 16:10 acolo si m-am dus direct la caseria de taxe si impozite de la parter, unde am platit cu cardul fara nici un fel de problema. Nu era decat un om la casa.
    Cu chitanta, m-am dus la pasapoarte tot la parter, unde ma astepta o doamna draguta in fata usii, care nu stiu cum de stia ca vin. M-a bagat inauntru, mi-a facut o poza, am semnat si la 16:20 plecam spre casa.
    M-am mai uitat odata pe google location sa vad daca chiar sunt in Romania sau am ajuns in Norvegia.
    Nu mi-a venit sa cred cum s-a miscat toata treaba, astfel incat, azi dimineata am intrat in posesia lui. Desi mi-au zis sa vin la 10:30 sa il ridic, eu m-am dus la 9 pentru ca nu aveam stare, si era gata.
    Respectele mele pentru ce se intampla acolo. Ca idee, era gol si la permise, inmatriculari and stuff.

14. Back To Top | #14
    Registered User RAN's Avatar
    Sunt toti cu ochii pe ei acum In vara era alta poveste, cozi, fara numere de ordine (au fost vreodata la pasapoarte?), fara aer conditionat.
    Si cea mai de kkt chestie e ca in cladirea aia nu ai de unde sa-ti cumperi ceva de baut sau de mancat.

15. Back To Top | #15
    Tinand cont ca in mai imi expira pasaportul si in iunie o sa am nevoie de pasaport "curat" (nu care sa expire cu 6 luni), ma gandeam cu greu ca va trebui sa trec prin acest proces. Parca mai degraba m-as duce acum si sa-l declar furat daca merge atat de bine, ca mi-e frica pana in mai, sa nu se schimbe treaba la loc

Dar spune-mi Fallen, ai fost in Pipera? pe Matei Iorga de la Romana (parca asa se numea strada) nu se mai elibereaza pasapoarte? Desi e horror cu parcarea in zona, mi-ar fi mult mai la indemana decat in Aviatiei/Pipera ...

16. Back To Top | #16
    Eu am fost in Pipera pentru ca am inteles ca numai aici se elibereaza cel Temporar (urgenta).
    Bine, daca as fi avut de ales, tot aici as fi mers pentru ca stau in zona

17. Back To Top | #17
    Am intrat in Norvegia de Crăciunul acesta cu CI facut in 2014. Absolut nicio problema.
    Victory or nothing

1.  

Bookmarks

Bookmarks