Results 1 to 11 of 11

Thread: City Break

1. Back To Top | #1
    Nick anterior: blupaint Whitpaint's Avatar

City Break

As dori sa plec intr-un city break.
    Pareri ce sa aleg si ce nu?
    Orice informatie este binevenita.

2. Back To Top | #2
    Registered User ciocanul's Avatar
    1) Decide unde vrei sa mergi.
    2) Alege perioada si zborul, e cel mai important si cel mai variabil, avionul e baza. Cauta low cost gen ryanair, wizzair.
    3) Invata sa-ti cauti singur pe booking.com cazare. Ai acolo review-uri, locatii in functie de buget. In mare nu da bani multi pe camera ca o sa dormi doar.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

3. Back To Top | #3
    Registered User
    Cauta bilete ieftine si viziteaza Lisabona. Pentru 3 zile ai ce sa vezi fara sa te plictisesti.

4. Back To Top | #4
    Sine qua non diablo81's Avatar
    Londra.

Cel mai bine organizezi singur. Iesi mai bine si mai ieftin.

Ai grija insa ca in general conpaniile low-cost aterizeaza la aeroporturi periferice. Trebuie sa vezi cum e cu transportul pana la oras (in general au serviciu de transfer).

5. Back To Top | #5
    Grand Shaman m-m-c's Avatar
    1. Verifica siteurile companiilor aeriene si vezi ce oferte sunt pentru perioada dorita, alege orasul care-ti place, aici e subiectiv, tine de preferintele tale cum ai vrea sa-ti petreci timpul in acel oras.

2. Cauta un hotel ieftin, doua-trei stele dar ca sa fie in centru si sa aiba mic-dejun inclus (nu e musai dar te scapa de o grija) nu-ti trebuie cazare fiță ca e risipa si mai bine duci banii in alta parte.

3. Nu lua bagaj de cala daca nu e inclus in pretul biletului de zbor, bagajul de mana ar trebui sa ajunga pentru 3-4 zile, pe afara nu intereseaza pe nimeni cum esti imbracat si daca ai aceeasi bluza de dimineata pana-n seara. Prosape, sapun, gel de dus, sampon gasesti la hotel, periuta si pasta de dinti sunt de ajuns.

4. Daca ai zbor de intoarcere dimineata devreme (6:00 - 8:00) nu mai lua camera la hotel pentru ultima noapte ci pleaca spre aeroport cu ultimul transport, stai in aeroport pana se deschide checkinul facand diverse sau chiar dormind un pic pe scaun, nu e pentru oricine punctul asta.

5. Daca vrei sa vizitezi anumite obiective verifica siteurile lor daca vand bilete online, eviti cozile de multe ori.

6. Sa ai internet si baterie externa pentru smartphone, google maps te ghideaza foarte bine.

7. Cumpara cartele de transport pentru 1, 2, 3 zile depinde de oras, e mai ieftin dar depinde si unde ai cazarea cat si distanta dintre ce vrei sa vizitezi.

8. Faci un research inainte cu locurile unde se mananca bine si decent ca bani sau daca nu te deranjeaza bagi fast-food: Mec, KFC, Burger King etc.

6. Back To Top | #6
    Registered User Kickazz's Avatar
    imi place sa incerc mereu ceva nou. . cam peste tot unde am fost mi-a placut, prima data, am vazut multe orase mari si mici.
    totusi singurele unde as reveni sunt londra si barcelona. la inceputul verii e cel mai ok ca vreme / peisaj etc.
    depinde mult ce cauti - cladiri vechi , parcuri, obiective moderne, distractie. sunt orase unde le gasesti pe toate si orase unde gasesti doar o parte. in afara de elvetia si scandinavia preturile sunt ok peste tot, daca stii sa cauti.
    https://invite.taxify.eu/6L1M2

Cu codul 6L1M2 la instalarea aplicatiei Taxify ai prima cursa gratis
    Apoi e cu 40% mai ieftin ca UBER! 1.10 lei / km

7. Back To Top | #7
    Acid Pimp Flat's Avatar
    mergi dupa 15 iunie, data de la care vor fi eliminate tarifele de roaming la nivel UE

de asemenea, la un city break este bine sa te legi de un eveniment, concert, expo, sportiv, cultural, orice (in functie de pasiunile tale). in felul asta impusti doi iepuri: evenimentul in sine si vizitarea orasului
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

8. Back To Top | #8
    Quote Originally Posted by FlorinMihai View Post
    Cauta bilete ieftine si viziteaza Lisabona. Pentru 3 zile ai ce sa vezi fara sa te plictisesti.
    Heh. Intrasem aici să scriu fix chestia asta.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

9. Back To Top | #9
    Nick anterior: blupaint Whitpaint's Avatar
    Londra o stiu din pacate... am stat 1 an si acolo.
    Problema mea este cu transportul, cel din oras dar si cel de la aeroport catre hotel. Fiindca unele oferte nu au transport inclus aeroport-hotel si vice versa.
    Este ok uber-ul in strainatate?
    Ati fost in city break recent? Cum a fost?

P.s Nu am preferinte ce si unde, Lisabona mi se pare interesanta.

10. Back To Top | #10
    Registered User Kidu's Avatar
    Eu studiez des ofertele pe vola, alegi orasul de plecare, orasele unde vrei sa ajungi si apoi perioada de calatorie. Sistemul iti indica hotelurile, perioadele si preturile orientative, e misto ca iti poti alege cate zile vrei sa stai efectiv si eventuala diferenta de dat in plus, cam in aceeasi idee, la selectia camerelor, daca vrei camera superioara, daca vrei si mic dejun, etc. Atentie la zboruri, aeroporturile nu sunt o problema, in general gasesti cel putin 3 variante de a ajunge in oras la preturi decente ( cauti in google "transfer insert_aeroport - insert_oras" ) , dar tristetea e la bagaje, aici ai grija ce si cum, unele ofera doar o gentuta mica-mica iar un bagaj de cala creste semnificativ costul. Merita verificat si combo, direct pe booking.com si siteul transportatorului, uneori am gasit mai ieftin in acest mod.

Vola si momondo iti ofera varianta sa creezi alerte de pret pentru destinatii de avion, cam in aceeasi idee, alegi orasul, suma maxima, perioada si primesti pe email, uite exemple. De aici faci combo cu cazare pe airbnb sau booking, etc, depinde de buzunar, majoritatea oraselor iti ofera cazare de la 10e bed&breafast la mii de euro apartamente luxuriante

11. Back To Top | #11
    Nu cred ca mai gasesti nimic decent sub 40e la cazare in 2017.

1.  

Bookmarks

Bookmarks