Results 1 to 9 of 9

Thread: Info agentie

1. Back To Top | #1

Info agentie

Ati facut vreodata rezervari prin directbooking romania? Sunt ok?

2. Back To Top | #2
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Stiu un prieten care a facut prin ei anul trecut, a mers in Grecia. Eram si eu foarte aproape sa bat palma cu ei pt un concediu, dar nu mai aveau locuri in respectiva locatie. AM inteles ca nu sunt atat de distanti si cumva exista dupa ce faci rezervarea 'a living soul' care te contacteaza. El rezervase pe site si dupa l-a sunat cineva pt a-I da mai multe detalii sau pt a clarifica unele aspecte. Si, cica a platit ... just like that. Am inteles ca ar fi romani in spate. Mai vezi ce iti mai spune lumea
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

3. Back To Top | #3
    Am inteles ca lumea s-a trezit, ca dupa ce si-au achitat vacantele, avans sau chiar integral sa fie contactati si sa li se spuna ca nu mai sunt disponibile acele locuri si sa le propuna alte variante. Banii si i-au primit inapoi nu au fost probleme, dar mi-e frica sa nu fie o practica uzuala la ei si sa ma incurce rau.

4. Back To Top | #4
    Eu am fost prin ei in Corfu, totul a fost ok (YMMV)

5. Back To Top | #5
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Stiu de povestea asta pe care o spui tu cu Genius Travel parca. Or fi fost mai multi tzepari, cine stie.

LE: scuze, m-am documentat, cu Genius a fost alta tampenie, intrasera in insolventa http://invacante.ro/teapa-genius-travel/
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

6. Back To Top | #6
    Registered User prodygal's Avatar
    Parerea mea (lucrez in domeniu dar asta nu inseamna ca am dreptate):

Directbooking este o agentie de turism iar in Romania mai sunt si altele vreo doua mii (acum vreo doi ani era patru mii), probabil ca la anul mai raman cateva sute si intr-un final vor mai ramane cateva de le numeri pe degete. Directbooking au iesit in evidenta prin site-ul lor de calitate pentru rezervarile pe cont propriu. Un astfel de site turistic, costa din informatiile mele in jur de o suta de mii de euro iar intretinerea acestuia impreuna cu solutiile interne, cel putin zece mii pe luna. Cateva detalii despre ce poate acest site: continutul (ofertele) se adauga automat, (adica nu le pune careva manual - cum isi pun majoritatea agentiilor), se actualizeaza aproape in timp real (preturile, disponibilitatea). rezervarile se fac automat, documentele se emit automat - adica in principiu, operatiunile de baza se fac fara ajutor omenesc. Mai pe scurt, site-ul functioneaza singur. Este nevoie de personal omenesc atunci cand turistul vrea sa faca o modificare (i-a murit catelul si nu mai poate merge in vacanta etc.).
    De asemenea, site-ul este uimitor de bine optimizat pentru google and & co - mai tot ce cauti pe internet din domeniul turistic, directbooking apare in primele rezultate.

Daca iti doresti un site asemanator, cel mai probabil ca nu o sa iti faca nimeni ceva care intradevar se poate compara. Afacerea direcbooking a fost pusa pe picioare cred eu de niste prieteni programatori care intradevar mananca programare pe paine. Din toate domeniile, probabil ca site-urile de turism necesita cea mai mare complexitate.

De asemenea, directbooking a iesit in evidenta cu preturile. Daca acum 10 ani, o agentie castiga in jur de 10% din rezervarea unei cazari in Grecia, Turcia si Bulgaria, directbooking a spart piata de turism cu comisionul de 1 euro de persoana pe zi. In cercurile agentiilor de turism, cel mai des auzi asa: nu mai pot sa vand nimic din cauza la direcbooking. Iar noi romanii, sa nu uitam ca suntem foarte sensibili la pret. Din punctul meu de vedere, agentiile de turism care promoveaza produse (cazari, bilete avion etc.) ar trebui sa uite aproape complet de aceste destinatii populare si sa se orienteze catre altele (pana intr-o zi cand directbooking le va rupe gura pe tot globul).
    Ca agent de turism primesti fel si fel de cereri din partea potentialilor clienti. La o cerere poti sa muncesti 15 minute sau o zi intreaga - depinde de complexitatea ei dar romanul sensibil la pret, fuge cu oferta facuta pe directbooking ca e mai ieftin iar agentul care a muncit la oferta ramane cu ochii in soare. S-au incercat de exemplu introducerea unei taxe de serviciu pentru munca agentului de turism dar romanul nu apreciaza, nu plateste pentru asa ceva. Alta e situatia in alte tari europene si peste ocean.
    Asa ca acum, cum trimit turistii cereri la agentii in cautare de cel mai bun pret care pana la urma tot pe direcbooking ajung, - le arunca si agentii din alte agentii niste oferte la vrajeala, un fel de ia de aici date-n plm. Daca vrei servicii de calitate, trebuie sa motivezi agentul de turism dar agentul sa fie intradevar profi.

Altfel, sunt destul de sigure rezervarile prin directbooking, bine daca ai nevoie si de asistenta pe care ti-o poate oferi un agent de turism, ma indoiesc teribil ca ti-o acorda directbooking pentru cei cativa euro cat castiga la rezervarea ta.
    Pe termen lung, romanul va plati din ce in ce mai mult pe vacante.
    Ca sa intelegi mai bine, va dau ca exemplu un alt colos din turism, de data asta international: booking.com - foarte iubit de asemenea si in Romania.
    Booking este tot un site conceput pentru rezervari pe cont propriu ca si directbooking. Diferenta este booking.com se limiteaza strict la cazari iar in platforma respectiva, hotelierii isi pun ofertele. Booking a investit masiv in promovare online etc. si a atras hotelierii prin comisioanele zero la primele rezervari, de asemenea si pentru turisti tot comisioane zero. Dar pentru hotelieri, perioada cu comision zero s-a terminat repede si au intrat pe comision procentual in functie de vanzari (intre 9 si 40%). Cu siguranta cele mai populare hoteluri sunt demult pe comision de 40% iar daca dati niste search-uri pe internet, o sa gasiti multe declaratii ale hotelierilor ca nu au ce sa faca pentru ca fara booking e ca si cum nu ar exista (comparativ cu vorba aia: nu ai facebook, nu existi). Ma intreb oare cati turisti realizeaza ca in realitate nu au comision zero ci de fapt ei platesc comisionul de 40% - pentru ca majoritatea aleg hotelurile care au note bune adica peste 7,5 adica populare adica hoteluri care isi vand majoritatea camerelor prin booking.

Din punctul meu de vedere exista multe argumente (si chiar de bun augur) sa iti faci rezervarile pe cont propriu (te pui frumos la calculator si iti alegi ce iti place dupa facilitati, descrieri, bugetul tau etc.) dar este valabil intr-o singura situatie: atunci cand stii exact unde te duci, cunosti foarte bine locatia si hotelurile din zona (ai mai fost acolo de mai multe ori)
    Dar cand alegi sa iti faci o rezervare pe cont propriu intr-o destinatie pe care nu o cunosti personal, parerea mea este ca.. fara suparare... poti da dovada de comportament de oaie. Marketingul joaca un rol extrem de important in turism. Putini sunt constienti ca majoritatea blogurilor, review-uri, tot felul de site-uri care ofera informatii din turism, sunt scrise pe bani, pe cazari gratuite samd. Nici nu iti dai seama, nu realizezi si nici nu concepi ca turist, mai ales daca esti si multumit de alegerile facute. Diferenta este ca nu ai termen de comparatie, nu stii cum este in realitate la alt hotel si in alta destinatie care poate ar fi fost compatibile cu valorile tale. Agentii de turism participa la infotrip-uri, mai exact se duc in destinatia X si umbla din hotel in hotel. Daca ai un prieten agent care participa la infotrip-uri, iti va confirma ca una este ce gasesti pe internet si alta este ce gasesti la fata locului. Lucrurile se mai schimba de la un an la altul iar o agentie de turism nu poate ajunge in timp util peste tot - dar fiecare colaboreaza cu o agentie din destinatia respectiva, oameni care sunt mereu la curent si ajuta agentia din Romania cu recomandari pentru profilul fiecarui turist in parte.
    Alte situatii in care un agent iti poate fi util: de exemplu vrei sa pleci intr-o vacanta dar nu stii unde, visezi la o plaja cu nisip alb si palmieri, dar daca se poate mai aproape ca nu vrei sa zbor mai multe de 3-4 ore si ai mai vrea etc. etc. etc. Fel si fel de detalii care cu greu internetul te poate ajuta.
    Sau ai gasit un pret bun pe directbooking la cazare si pe alt site de genul la zbor pentru Venetia dar habar nu ai ca in perioada respectiva orasul este inundat si iti trebuie cizme daca tot vrei sa te duci dar nu ai stiut si ai plecat in tenesi.
    Parerea mea este ca un agent de turism iti va face vacantele mult mai placute si te va scuti de o gramada de probleme la care tu ca turist nici macar nu te gandesti.
    Dar acum exista directbooking, romanul vrea cel mai mic pret si serviile agentilor de turism gratuite, astfel ca treaba s-a imputit. Se angeaza agenti de turism prosti pe un salariu mizer, se fac fel si fel de magarii de foame, teapa devine din ce in ce mai frecventa samd.

7. Back To Top | #7
    Registered User lotofthings's Avatar
    hotelscombined + airbnb + tripadvisor = holiday.
    Agentiile sunt pentru comozi sau cei care nu se uita la bani.
    Oferta: Ceasuri de dama CALVIN KLEIN - Swiss made ! Noi, originale, sigilate. Discount 70%

8. Back To Top | #8
    Registered User thomasdivx's Avatar
    Discutia a mai fost pe forum.
    Directbooking e ok, nu am avut probleme cu ei. Nu inseamna ca e cea mai ieftina agentie, eu fac o simulare pe 8-9 siteuri de gen cand doresc ceva si aleg, normal, acelasi lucru unde e mai ieftin. Un an merg cu booking, un an cu plaja, un an cu ambele in locatii diferite.
    Compar exact acelasi sejur si diferentele sunt chiar mari intre agentii.
    Am cerut si la hotel direct (prin decembrie la inceput) si am primit o oferta exact dubla ca pret fata de cea mai mica. Eram pe jos de ras si m-am abtinut sa ii iau la 11 m ca, deh, acolo voiam sa merg totusi.
    Vacante placute!
    We brake for nobody
    Voucer reducere 1%: K237OSTM

9. Back To Top | #9
    Registered User prodygal's Avatar
    Hotelurile care iti dau un pret mai bun sunt cele rupte in gura de foame (cum sunt din pacate, majoritatea hotelurilor din Romania), altfel multe camere in hoteluri sunt platite din timp de diversi furnizori iar ce camere mai raman, hotelul si le baga pe booking si pe site-ul propriu.

1.  

Bookmarks

Bookmarks