Results 1 to 14 of 14

Thread: Sfaturi vacante

1. Back To Top | #1
    Nick anterior: blupaint Whitpaint's Avatar

Sfaturi vacante

Ce stiti despre airbnb si cum se foloseste mai exact?
    Preturile la localnici sunt mult mai mici fata de hoteluri, dar o camera este lafel de usor de inchiriat?

2. Back To Top | #2
    da. Este un fel de olx al nostru .. te duci direct la om. Este safe. Am fost in barcelona in primavara pe un pret de nimic.
    Nu fi prost ca tara geme !

3. Back To Top | #3
    Registered User ciocanul's Avatar
    airbnb e ok. Si pe mine ma bate gandul sa merg tot asa la Barcelona in toamna pe un weekend.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

4. Back To Top | #4
    Iti faci cont pe site, verifici ofertele citind atent review-urile celorlalti si conditiile rezervarii impuse de proprietar, apoi achiti.
    Mi se pare ok pt ca banii sunt tinuti de Airbnb pana la 1 zi de la data cazarii si daca nu esti multumit/sunt probleme discuti cu ei.
    Nu am patit niciodata sa nu fie ok cazarea (am stat asa in Barcelona, Genova, Marsilia, Lisabona, Paris si Nisa).
    Ca minus mi se pare faptul ca daca te-ai hotarat asupra unei cazari si vrei sa ai siguranta rezervarii trebuie sa o si achiti.
    Eu una am facut mereu rezervarile cu cel putin 2 luni inainte, nu stiu last minute ce oferte gasesti.

5. Back To Top | #5
    acum, cei de la Airbnb, sunt mai flexibili. Daca te razgandesti cu cazarea, iti restituie toti banii inpoi + comisionul Airbnb. Inainte stiu ca nu se restituia comisionul Airbnb.

Culmea e ca anul asta, pe booking.com am gasit un pret mai mic ca pe Airbnb la aceeasi locatie/vila pentru Oct, in insulele Azore . M-am mirat de treaba asta ca in general pe booking preturile sunt mai mari. Pe booking nu mi s-a oprit niciun ban la momentul rezervarii.

Am destule rezervari si cu Airbnb si nu au fost niciodata probleme . La fel si cu booking.com

6. Back To Top | #6
    La AirBnb stiu ca e important sa verifici cum e setat de catre proprietar politica de anulare, de ex. la cazarea de acum am flexible (adica pot anula si cu 1 zi inainte de data rezervarii si primesc banii inapoi, mai putin comisionul AirBnb parca), dar exista si varianta Moderate, and Strict, trebuie citit pe site.
    Si Booking este o varianta, desi in ultimul timp am cam avut discutii cu ei.
    De ex. am facut o rezervare unde scria clar ca nu se percep banii in avans si m-am trezit ca mi-au tras toti banii de pe card. In fine, am discutat cu ei si se pare ca era o problema la ei in sistem, singura modalitate sa primesc banii inapoi a fost sa anulez rezervarea desi greseala era la ei. Am primit banii inapoi in cateva zile dar din cauza diferentei de curs valutar au fost mai putini decat mi-au luat...
    Sau am facut o rezervare acum pt decembrie la un hotel unde scria clar tot asa ca nu se percepe avans. Cei de la hotel mi-au pre-autorizat cardul pt o noapte de cazare, adica banii aia sunt blocati pe card (si fiind card de credit trebuie sa-i pun la loc la sfarsitul lunii), aici sa zicem ca cei de la hotel sunt ciudati, am mai patit asa cu rezervari pe booking dar blocau banii cand se apropia data cazarii, nu cu 3 luni inainte.

7. Back To Top | #7
    la booking.com, doar hotelul/pensiunea/apartamentul/etc va blocheaza banii, nu booking.com.

8. Back To Top | #8
    Situatia prezentata de mine specifica clar ca mi-au fost luati banii integral pt cazare de catre Booking.com. In call center mi-au spus ca asa era setat in sistem la ei, desi pe site la prezentarea hotelului scria clar ca nu se incaseaza avans/nu se pre-autorizeaza cardul de catre hotel. Banii pe extras au fost trasi de Booking.com, Amsterdam si inapoiati tot de catre ei, am si mail cu o rambursare de primit trimis tot de catre Booking.com.
    Mai aiurea a fost ca nu s-a putut schimba setarea in sistem la ei si singura modalitate sa-mi recuperez banii a fost sa anulez rezervarea (si am ales varianta aceasta pt ca mai erau cateva luni pana plecam si era o suma destul de mare). Nu-i bai, ca asa am gasit ceva mai ok si mult mai ieftin pe AirBnb.
    Nu stiu daca la mine a fost o situatie exceptionala dar s-a intamplat cum am povestit.
    Ce spui tu se intampla cand hotelul isi rezerva dreptul sa pre-autorizeze cardul cu o perioada de timp inainte si blocheaza de obicei cv unei nopti de cazare. Atunci primesc mesaj clar ca ati efectuat o tranzactie la hotelul x. Cum am patit acum cu rezervarea pt decembrie, cei de la hotel mi-au luat deja banii pt 1 noapte...

9. Back To Top | #9
    am intetes, sa traiti !

10. Back To Top | #10
    Din pacate n-am ajuns in Grecia ci Spania Palma...
    Revin cu o alta intrebare, acum o luna am plecat catre Anglia cu wizz si nu mi-am facut check in online si a trebuit sa achit o taxa de 35E la aeroport pt el. Iar acum vad ca nu pot sa fac check in online, sau nu ma uit eu unde trebuie?

11. Back To Top | #11
    Registered User
    Poti doar cu 24 de ore inainte, parca asa era.

12. Back To Top | #12
    citeste pe net poitica de check-in online, de obicei era o fereastra scurta de 24 sau 48h inainte de plecare.
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

13. Back To Top | #13
    Registered User prodygal's Avatar
    Am auzit ca se fac bani frumosi daca ai vreo garsoniera sau apartament si il pui pe Airbnb dar nu din chirie ci din inregistrarile video cu chiriasii - le poti vinde la site-urile XXX

14. Back To Top | #14
    Da... astia de la wizz au check-in online care este valabil cu 48hr inainte de zbor. Macar nu mai stau la coada.

1.  

Bookmarks

Bookmarks