Results 1 to 6 of 6

Thread: Taxa poluare (placheta verde) pentru accesul in orasele din Germania

1. Back To Top | #1
    Registered User bogrado's Avatar

Taxa poluare (placheta verde) pentru accesul in orasele din Germania

Are cineva idee de unde se cumpara plachetele astea?
    Se gasesc la benzinarii?
    Pentru comanda online nu mai e timp.

2. Back To Top | #2
    Registered User Audioslave's Avatar
    Salut.

Nu se pot lua de la benzinarii, trebuie sa te duci cu actele masinii (pe care sa se scrie norma de poluare) la un centru TUV. Gasesti hartile cu toate locatiile mai jos, alege-o pe aia care ti-e mai convenabila.

- Sud
    - Nord

Vezi ca orasele au doar zone unde nu ai voie cu stickerul verde (de obicei centrul). In functie de cum ai treaba, poate e mai convenabil sa lasi masina undeva in afara zonei cu green sticker din oras si sa mergi cu transportul in comun.

3. Back To Top | #3
    Mersi de info.
    Din pacate trebuie sa ajung cu masina in centru.
    Problema e ca in acte nu scrie norma euro. Singurul lucru care apare in cartea de identitate e filtrul de particule.

4. Back To Top | #4
    Registered User crysxyz's Avatar
    te duci la orice autohaus cu actele masinii , costa 5-6 euro . nu ai ce sa cauti la tuv . iti spun eu sigur scrie si norma euro , stiu cei de la autohaus sau un service mai serios unde scrie daca ai langa tine a.t.u..sau ori ce service mai mare , sau autohaus dute si cumpara fara probleme

.. daca este disel si cam veche masina posibil sa fie placheta galbena
    Daca nu aveti cont Dropbox e timpul sa va faceti ! inscrieti va la acest link: http://db.tt/tDywCO9J
    si primiti pe langa cei 2G inca 500 mb in plus si desigur primesc si eu 500 mb. Multumesc

5. Back To Top | #5
    Am gasit la un autohaus. 5 eur si s-a rezolvat in 5 minute. Multumesc pentru informatii.

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by Audioslave View Post
    [...] Vezi ca orasele au doar zone unde nu ai voie cu stickerul verde (de obicei centrul).
    Probabil voiai să scrii "zone unde nu ai voie fără sticker verde". Cu sticker-ul verde ai voie oriunde nu e interzisă circulația autovehiculelor. În orice caz, orice Diesel EURO IV înmatriculat după 2006 primește sticker verde.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

1.  

Bookmarks

Bookmarks