Page 1 of 46 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 915

Thread: Grecia

1. Back To Top | #1
    Registered User

Grecia

Am hotarat impreuna cu un grup de amici sa mergem anu asta in grecia,mai exact la Paralia.Nu cunosc prea multe lucruri despre locul asta si eram curios daca a mai fost cineva pe-acolo sa ma "lumineze" un pic despre cum e zona.De plecat oricum o sa plec dar vroiam sa-mi fac asa o parere despre frumusetea locului,preturi etc...

2. Back To Top | #2
    LUFC JohnnyTorrio's Avatar
    Preturile, comparativ cu cele din tara noastra sunt extrem de mici (ex: 0.8 E un Heineken, 0.3 E 1kg de pepene )

3. Back To Top | #3
    Registered User mudpie's Avatar
    Am fost acum două veri acolo şi credeam că sunt în România. Pe stradă se vorbea româneşte, mulţi dintre vânzătorii din magazine ştiau româneşte, meniurile din restaurante aveau şi pagini în româneşte...
    Bănuiesc că totul vine de la faptul că sunt foarte multe agenţii de la noi care au contracte acolo, implicit foarte mulţi turişti români, iar lumea se adaptează.
    Altfel, preţuri ok, condiţii bune, apă limpede
    Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.

4. Back To Top | #4
    ... a shadow Ktulu's Avatar
    Multe dintre agentiile de turism au angajati tineri romani care fac vara acolo si sunt ghizi pentru grupuri de romani.

Sunt multe lucruri de vizitat in Zona, cum ar fi Manastirile de la Meteora, muntele Olimp, si de asemenea se organizeaza excursii de o zi la muntele Athos, la Templul de la Delphi si prin arhipelag.

Posibilitati de distractie sunt destule si in Paralia, unde sunt discoteci foarte bune si activitate din plin.

Se merita fara indoiala sa mergi, de altfel recomand din suflet tuturor sa faca excursia asta, fiindca financiar iesi la fel sau chiar mai ieftin decat in Romania si sunt multe lucruri de vazut, si nu e mizeria si taranismul de pe litoralul nostru.

Trebuie sa te previn foarte serios de un lucru totusi: acolo toata lumea incearca sa-ti vanda ceva si se pricep fenomenal de bine. Daca nu iti repeti non-stop: "nu am bani de dat pe prostii, nu am bani de dat pe prostii" vei incheia prin a cheltui sume mari pe suveniruri, icoane, prostioare. Care de altfel arata mai toate simpatic, dar daca stai sa iei tot ce arata simpatic te intorci cu autostopul de acolo.
    In special te previn ca in excursia la Meteora, toate autocarele opresc la un atelier de icoane sub pretextul de a-l vizita. In realitate au contracte grase cu respectivul magazin, care ii plateste sa le aduca clienti. Odata intrat, te servesc cu zece mii de chestii gratuite, iti arat cum se fac icoanele, au fete frumoase romance care te iau, te invartesc, te pupa, iti explica, se fotografiaza cu tine si trag de tine sa cumperi un brat de icoane super scumpe ca la targ... Nu te jena sa spui NU! Ca asta e tactica la toate magazinele: iti pun marfuri in brate si te fac sa te rusinezi daca nu o cumperi: "Cum sa n-o cumperi, ai zis ca o iei, ia uite ce bine iti sta, ia uite ce frumoasa e, e cea mai ieftina, nu mai gasesti nicaieri asa ceva, e unicat..." ATENTIE CU BANII
    When you know that your time is close at hand
    Maybe then you'll begin to understand
    Life down there is just a strange illusion.

5. Back To Top | #5
    Registered User
    Mi-a mai spus cineva sa fiu atent cu suvenirurile deci o sa fiu tare pe pozitie.Oricum pe mine ma interesa mai mult de mancare , cat de scumpa e pt ca o sa plec cu un bilet fara mancare inclusa.Astept sfaturi in continuare.

6. Back To Top | #6
    Registered User Silenti's Avatar
    Quote Originally Posted by raduss
    Am hotarat impreuna cu un grup de amici sa mergem anu asta in grecia,mai exact la Paralia.
    Trebuie sa fie mai exact in privinta localitatii. Sunt o gramada de localitati care au in denumire "Paralia". Paralia inseamna in greaca litoral/coasta/plaja.
    Daca te referi la Paralia Katerini te sfatuiesc cu toata sinceritatea impotriva alegerii. Este cea mai infecta statiune de pe litoralul grecesc. Am fost acolo acum 2 ani si m-am zgariat pe ochi. E un fel de Costinesti de la noi, numai ca are o plaja imputita (mai multe pietre ca nisip, alge cu tona care put etc), si femeile sunt oribile :P.
    Hotelurile sunt ale taranilor din zona care sunt niste hoti de mare clasa. De exemplu la masa la restaurantul hotelului unde am fost cazat nu ni se dadea apa, si nici nu aveam voie sa aducem bauturi din afara hotelului, iar la ei costa o sticla de apa minerala la jumate cat red-bull in discoteca. Cand am ajuns la fata locului am descoperit ca doar jumatate din camere aveau aer conditionat (desi am platit clar pentru camera cu aer conditionat toti) si a trebuit sa ma bat cu restul turistilor ca sa nu fierb in suc propriu noaptea. In general cam toate restaurantele din statiune sunt slabe catre mediocre, insa au preturi mai mari ca in Atena. Si in general nu prea ai ce vedea pe acolo.
    Ar fi mai fi o gramada de spus, insa mi-ar lua 10 pagini sa descriu toate numultumirile care le-am avut acolo. So, daca te referi la Paralia Katerini schimba rapid alegerea. Cel mai bine e sa te duci cu masina personala in Grecia sau in Turcia, si sa alegi la fata locului statiunea/hotelul, o sa iesi mai ieftin ca prin agentie cu tot cu benzina consumata si o sa stai si intr-un loc mult mai frumos.

7. Back To Top | #7
    >d(oO)b< bHz One's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyTorrio
    Preturile, comparativ cu cele din tara noastra sunt extrem de mici (ex: 0.8 E un Heineken, 0.3 E 1kg de pepene )
    vorbeshti din shtiute sau auzite ? shtiu eu din sursa sigura ca pretzurile sunt ENORME comparativ cu romania... zi`le gugal

8. Back To Top | #8
    da, le zic pretzurile sunt mari.. ca sa dau un exemplu.. o cafea e 3-4 euro shi o omleta 10
    I'm not weird, I'm gifted ..

9. Back To Top | #9
    Ba care este sunt comparabile cu cele din Romania. Vorbesc din stiute.
    Bine acum stiti cum e la greci si la turci: pun si ei preturile dupa fata omului... (fara nici un fel de misto)

10. Back To Top | #10
    Banned PatricianuS's Avatar
    Quote Originally Posted by ..bHz..
    ... zi`le gugal
    Quote Originally Posted by gugal
    da, le zic
    voi sunteti conectati la ceva aparat or smth?
    Aveti acelasi nr. de inregistrare sau ceva de genul?

Noi vorbim in tandem. Suntem PIC si POC

11. Back To Top | #11
    Quote Originally Posted by Silenti
    Ba care este sunt comparabile cu cele din Romania. Vorbesc din stiute.
    Bine acum stiti cum e la greci si la turci: pun si ei preturile dupa fata omului... (fara nici un fel de misto)
    ai dracu faceau un meniu special pt mine
    In Halkidiki , adica in statziune.. am zis ca nah.. e statziune..sunt pretzuri mai mari Dar asa erau shi in Salonic..

12. Back To Top | #12
    >d(oO)b< bHz One's Avatar
    Quote Originally Posted by PatricianuS
    voi sunteti conectati la ceva aparat or smth?
    Aveti acelasi nr. de inregistrare sau ceva de genul?

Noi vorbim in tandem. Suntem PIC si POC
    este o chestie dubioasa cu personalitate unuia dintre noi... or a mea or a ei... ori....a noastra...

13. Back To Top | #13
    Quote Originally Posted by gugãl
    ai dracu faceau un meniu special pt mine
    Gugal la modul cel mai serios posibil, daca ai dat 3-4 euro pe o cafea ai luat teapa de maaaare valoare.
    In general prin Katerini un pranz m-a costat cam 10-15 euro de persoana, ceea ce oricum e mult pentru felul cum aratau bodegile cu pretentii de restaurant de pe acolo... Si in Atena de ex am mancat si mai calumea si cam tot pe la acelasi pret. Si cand zic pranz zic 2 feluri plus 2 beri plus desert, si nu la cantina studenteasca. So do teh math.
    Acu eu stiu prin ce baruri de la hoteluri de 6 stele ai baut tu cafele...

14. Back To Top | #14
    nu's idioata.daca stateam la hotel de 6 stele..precizam inainte.. o cafea LA UN HOTEL DE 6 STELE este 4 euro.. dar nu, asha erau pretzurile peste tot.. In Katerini o cola la cutie era 3 euro..asta anu' tecut.

15. Back To Top | #15
    we were paying btween 2.4 Euros up to 4 Euros for a vodka and coke
    3 euro for ouzo and fanta lemon
    I had vodka and Rebull all holiday and that was only 3 euros where i drank.
    Sursa
    About $2 or $3 for a Beer or litre of Retsina.
    Sursa
    Full english breakfast was 4.50 euros.
    Prices are for a large beer 2.00 euros, cocktail 2.50 - 3 euros.
    Sursa
    last year the bill for 2 of us was £12 - £15 for a starter, main meal and 1/2 litre of wine.
    Sursa
    Toate aceste preturi au fost de anul trecut, raportate de straini pe diferite forumuri, si se refera la baruri/restaurante din statiuni. So 4.5 euro tot micul dejun, de unde dracu 10 euro o omleta?! 3 euro o tarie + un suc, de unde dracu 3-4 euro o cafea? 18-22 euro pentru un pranz de 2 persoane, deci 9-11 euro de persoana.
    Sau poate toti oamenii astia si cu mine inclus au fost pe Marte in loc de Grecia si nu si-au dat seama....

16. Back To Top | #16
    Quote Originally Posted by Silenti
    Sau poate toti oamenii astia si cu mine inclus au fost pe Marte in loc de Grecia si nu si-au dat seama....
    tot ce e posibil...

17. Back To Top | #17
    Bursucul vesel Salgado88's Avatar
    Gugal, am cautat pe web da' n-am gasit hotelu' ala de 6 stele unde ai stat tu ...
    Frustrated football fanatic

The thruth is out there.

18. Back To Top | #18
    Si cam in ce zona/statiune ati fost si v-a placut?Dati si voi mai multe detalii,chiar si despre agentii,daca au fost seriosi sau daca ati avut probleme.
    M-am uitat si eu peste preturi si atata timp cat in Mamaia costa vreo 400 de euro 6,7 zile la un hotel de 3 stele,ma gandesc serios la o excursie in Grecia.
    - Dell Inspiron 6400 -

19. Back To Top | #19
    Registered User
    Eu am gasit un sejur la 120 de euro si asta include trasportul si cazarea, fara masa,7 zile.Eu zic ca-i bine comparativ cu preturile de pe litoraralul nostru.Parerile sunt impartite despre litoralul grecesc si aici ma refer la preturi dar in final eu cred ca se merita incercat.Cand o sa ajung la fata locului o sa ma lamuresc exact si va tin la curent .

20. Back To Top | #20
    Registered User Merlin's Avatar
    Am si eu o intrebare poate putin mai puerila si in necunostinta de cauza ... la toate agentiile, preturile pt grecia si turcia, mai au afisata in plus inca o suma exprimata in lei 1,990,000 ... ce reprezinta suma, este taxa pentru viza ? Grecia nu face parte din spatiul schengen ?(deci de ce ar mai trebui viza).... sa nu radeti dar nu stiu situatia ...
    Iar privitor la preturi, imi dau si eu cu parerea gandind(cel putin zic eu logic ), daca Grecia e in UE si cine a mai fost prin UE stie care sunt preturile si implicit ca o cafea e 3-4 euro pe putin(la o cafenea obisnuita, deci nu cu pretentii de lux) ... nu m-ar mira ca la un restaurant mai de doamne ajuta si in statiune turistica sa coste tot atat si in Grecia... insa din auzite am auzit si eu ca nu sunt chiar foarte mari preturile, dar fata de Romania cred ca in mod normal presupun ca sunt ceva mai mari ( si nici in Romania la urma urmei nu sunt asa mici)...
    Planuiesc si eu o vacanta in Grecia, insa o s-o fac la anul pt ca acum e planificata vara deja ... si cred ca e binevenit topicul pt a mai culege niste informatii...
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

1.  
Page 1 of 46 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks