Page 2 of 46 FirstFirst 1234512 ... LastLast
Results 21 to 40 of 915

Thread: Grecia

1. Back To Top | #21
    Registered User Silenti's Avatar
    Quote Originally Posted by Audiophile
    Dati si voi mai multe detalii,chiar si despre agentii,daca au fost seriosi sau daca ati avut probleme.
    Ma repet, insa nu pot sa nu atrag din nou atentia asupra acestui fapt: NU mergeti cu agentii de aici. Toti sunt o apa si un pamant, in ideea ca aleg cele mai oribile locatii de cazare (pentru ca sunt si cele mai ieftine evident) si le adauga un comision de te duce dublu fata de un hotel calumea. Si chestia cu adaosul nu se aplica numai la cazare, masa (daca plecati cu un bilet cu masa asigurata) este umflata si ea, toate excursiile cu vaporase, trenulete si avionase de la fata locului, etc.
    Cea mai frumoasa vacanta: luati masinuta personala si alegeti un loc de cazare la fata locului. O sa picati pe spate de preturile infime care sunt la ei, daca nu te duci prin agentie, si in nici un caz nu va faceti grija ca nu gasiti locuri.
    De asemenea toate excursiile la puncte de interes (in cazul in care nu va descurcati cu o harta/ghid turistic in mana) se pot face si cu agentiile de acolo care sunt si mai ieftine si mai serioase.
    Quote Originally Posted by raduss
    Parerile sunt impartite despre litoralul grecesc si aici ma refer la preturi
    Parerile sunt impartite intre eu si restul lumii pe de o parte si Gugal singura pe baricada adversa. :P
    Quote Originally Posted by Merlinboy
    Iar privitor la preturi, imi dau si eu cu parerea gandind(cel putin zic eu logic ), daca Grecia e in UE si cine a mai fost prin UE stie care sunt preturile si implicit ca o cafea e 3-4 euro pe putin(la o cafenea obisnuita, deci nu cu pretentii de lux) ... nu m-ar mira ca la un restaurant mai de doamne ajuta si in statiune turistica sa coste tot atat si in Grecia...
    Merlin am dat link-uri din mai multe surse care au fost acolo anul trecut. Eu am fost acum 2 ani si stiu aceleasi preturi. Ce argumente ai mai dori sa te convingi?

2. Back To Top | #22
    asa..deci eu am fost anul trecut la paralia katerni, luna de miere :P

Am stat 12 zile si pt ca nu am vrut cu autocarul m-am dus cu trenul, vagon de dormit, am platit ceva mai mult, a durat o idee mai mult, dar a fost destul de comod (cine vrea detalii ii explic mai mult care-i faza cu trenul)

Hotelurile ca preturi sunt in general asemanatoare cu mamaia sau chiar mai ieftine, noi am stat in hotel Categoria B (adica 3 spre 4 stele) cam cu 28 euro pe noapte de persoana, camera cu aer condionat, frigider, televizor, camera mare balcon super mare, totul impecabil de curat , oamenii din hotel super de treaba, totul nota 10 in ce priveste hotelul.

Asa in rest, in statiune, contrar ce zice Ktulu nimeni nu trage de tine ca in romania sa cumperi ceva, doar daca intri tu in magazin ! pe plaja nu am vazut decat niste ...chinezi cred, dar pe care i-au fugarit politia pe plaja si i-au prins (faina faza ), iar in magzine daca intri nimeni nu iti pune cutitul in spate. Oricum merita sa-ti iei ceva de piele de acolo ca e foarte ieftin si de calitate.

La fel la Meteora pe mine nu m-a pupat nici o romanca, cine vrea sa cumpere icoane da cine nu nu , era grupul mare de 40 de persoane mi-e greu sa cred ca trageau de fiecare sa cumpere icoane , etc...

Asa deci sa recapitulam, merita din plin zic eu, ori la hotel ori la vilutze(am inteles ca si alea arata bine), drumul e putin calvar cu autobozul si din pacate tre sa stai 7 zile parca ! adica nu ai voie sa stai 14 zile sau nu stiu exact cum e dar tre sa stai cat sta "transportul" (poate e altfel acuma)

Cu avionul la fel , nu poti sta 10 zile , ca sunt chartere care iei dus intors la 7 zile, poate la fel au schimbat ceva de anul asta.

In statiune preturile la mancare sunt super acceptabile, sunt sute de locuri unde poti manca si nu sunt scumpe deloc. Deci nu va luati dupa faze de genul 10 euro o omleta , ca poti sa te saturi si cu 4-5 euro sunt o gramada de locuri unde poti lua un ghiros sau shaorma sau mai stiu eu ce.

Apa minerala la ei e mult mai scumpa ca apa plata...

Meniurile la restaurante in 80% din cazuri sunt si in romana in paralia katerini.

Lumea in general e very friendly nu numai in statiune, noi ne-am plimbat si prin Salonik si a fost super ok si in trenuri si pe acolo, stiu multi engleza, va descurcati usor.

Hotelurile in general sunt micutze, adica nu-s mamutii din .ro au maxim 5-6 etaje, majoritatea nici atat.

Turistii in general care sunt acolo sunt din romania, polonia,ukraina, de prin zonele astea, si din germania franta am mai vazut, sunt cu bun simt nu ca la noi la mare, nu o sa auziti manele etc

In paralia katerini este o agentie romaneasca care are in evidenta toti romanii de acolo de la cam toate agentiile daca e ceva ne-inregula puteti vorbi cu ei, etc.

Din timisoara cine e ii recomand http://www.peter-turism.ro/paralia.php, hotelul la care am fost eu este Ioni, cine vrea ii pot da si poze cum arata camerele, etc ,
    Last edited by raz; 25-06-2005 at 05:57.

3. Back To Top | #23
    Quote Originally Posted by Silenti
    Ma repet, insa nu pot sa nu atrag din nou atentia asupra acestui fapt: NU mergeti cu agentii de aici. T
    E neadevarat ce spui tu, de exemplu chiar m-am uitat si pretul luat de noi din timisoara era mai mic decat cel afisat la hotelul unde am stat ! Plus ca e cam aiurea..sa te vad ca te duci tu la meteora sau la skiatis fara grup ne-organizat si fara ghizi ! cand aia inchiriaza ditamai vaporul pentru grup !

Or fi si agentii nasoale, dar nu generaliza

4. Back To Top | #24
    Registered User

Thumbs up

Eu zic ca e mai avantajos sa te duci in sejur,daca iti iei excursie trebuie sa respecti programul facut de ei si nu mai are nici un farmec(cel putin asa gandesc eu ).Mai bine iti planifici tu cum sa-ti petreci ziua si cred ca pot sa vizitez si singur ce e mai frumos pe-acolo,cu o harta si cateva indicatii rezolvi totul.

5. Back To Top | #25
    Quote Originally Posted by raz98
    E neadevarat ce spui tu, de exemplu chiar m-am uitat si pretul luat de noi din timisoara era mai mic decat cel afisat la hotelul unde am stat !
    Apai daca tu de duci in Grecia si in Turcia si cumperi produsele/serviciile la pretul afisat e grav. Ala e cam 150-200% din pretul pe care l-ar accepta in urma unei negocieri la fata locului, pentru ca i-ar conveni evident sa dea camera cu 50 pe noapte, dar decat sa stea goala o da si cu 35. Si astea fiind tari cu o industrie turistica f puternica intotdeauna gasesti locuri libere.
    Plus ca e cam aiurea..sa te vad ca te duci tu la meteora sau la skiatis fara grup ne-organizat si fara ghizi ! cand aia inchiriaza ditamai vaporul pentru grup !
    Am spus si in postul precedent. Exista agentii si acolo care organizeaza chestii de grup, si iesi mult mai ieftin.
    Or fi si agentii nasoale, dar nu generaliza
    Ai dreptate, am generalizat aiurea, la noi sunt agentii nasoale si agentii foarte nasoale :P. Serios acum, toate excursiile astea "budget" le poti scoate mult mai ieftin si mai frumoase de unul singur.

6. Back To Top | #26
    Nick anterior: Scarlett's Twin Asha Greyjoy's Avatar
    hmm, mda...eu planuiesc sa ma duc in Creta cu mama mea....la un hotel de 4 stele, cu charterul....m-am intrebat si eu daca am iesi mai ieftin asa, dar am senzatia ca totusi nu, pentru ca preturile pe care le-am vazut la chartere sunt cam jumatate din pretul total al sejurului, presupun ca agentiile obtin rabat la ele....Dat fiind ca sunt cu maica mea este mai greu sa alerg cu ea pe acolo dupa hotel....cred ca o sa ne luam prin agentie....
    And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years

7. Back To Top | #27
    pentru ca i-ar conveni evident sa dea camera cu 50 pe noapte, dar decat sa stea goala o da si cu 35. Si astea fiind tari cu o industrie turistica f puternica intotdeauna gasesti locuri libere.
    Nu este asa!, poate la bodega din deal sau la vilutze sau mai stiu eu ce ieftinitura de hotel de 1-2 stele, dar la un hotel care se respecta si care in sezon e aproape plin nu vad sa-ti faca ei reducere cu 50%. Repet la hotelul nostru erau afisate preturi cu 35% mai mari decat le-am comandat noi din Timisoara.

Ai dreptate, am generalizat aiurea, la noi sunt agentii nasoale si agentii foarte nasoale :P. Serios acum, toate excursiile astea "budget" le poti scoate mult mai ieftin si mai frumoase de unul singur.
    Eu am avut supriza sa dau peste agentia aia care am zis-o mai sus si s-au purtat omeneste cu mine, am comandat de la ei hotelul au dat telefoane s-a rezervat imediat fara probleme ce camera am vrut etc. Dar adevarul ca la mine nu era buget, majoritatea merg pe vilute care costa in jur de 100 si ceva euro pe persoane, nu prea mai vad cum ai pute negocia la asa pret...?

Scarlett's twin : da si Creta e o insulita destul de scumpa fata de restul statiunilor, nu cred ca obtii ceva mai ieftin daca te duci pe cont propriu. Apropos, cat vrei sa stai 7 zile ?

8. Back To Top | #28
    Nu este asa!, poate la bodega din deal sau la vilutze sau mai stiu eu ce ieftinitura de hotel de 1-2 stele, dar la un hotel care se respecta si care in sezon e aproape plin nu vad sa-ti faca ei reducere cu 50%.
    Eh atunci acceptati preturile afisate de bune. ORIUNDE se poate negocia camera pentru numele lui Dumnezeu. De ex acu o luna am cazat un american la Hotel Ambasador pe Magheru. Camera de un pat era xy euro (nu mai tin minte exact). Dupa 2 minute de negocieri la receptie a obtinut o camera dubla la aceiasi suma xy numai ca in dolari. Si ala nu e hotel de bodega din deal right?
    Absolut pe oriunde am fost s-a putut negocia camera, exceptie facand hotelurile de pe litoralul romanesc in plin sezon unde se inghesuie bizonul roman, in loc sa plece in afara cu mai putini bani si diferenta uriasa de calitate a serviciilor.
    Quote Originally Posted by Scarlett's twin
    Dat fiind ca sunt cu maica mea este mai greu sa alerg cu ea pe acolo dupa hotel....cred ca o sa ne luam prin agentie....
    Intr-adevar cu preturile la biletele la avion mai greu. Agentiile obtin reduceri pentru ca au rezervari din timp si asigura umplerea completa a locurilor din avion. Sunt insa si alte firme care ofera astfel de servicii (adica fac rezervari in masa la preturi mult mai rezonabile), insa nu stiu detalii...
    Pentru cazare mai exista o varianta. Cauti pe net hoteluri din statiunea unde vrei sa te duci si le ceri oferte de cazare prin email. Asa o sa poti sa compari si cu cele oferite de agentiile de pe la noi.
    Tatal meu a facut pastele acesta in Grecia si a negociat un pret foarte bun cu un hotel din Thasos prin email, insa dupa ce a ajuns acolo a decoperit un hotel si mai misto pozitionat (cu vedere la mare) si cu dotari mai frumoase si mai ieftin :P. (nu ca primul ar fi fost de aruncat)
    Last edited by Silenti; 25-06-2005 at 18:49.

9. Back To Top | #29
    Pentru cazare mai exista o varianta. Cauti pe net hoteluri din statiunea unde vrei sa te duci si le ceri oferte de cazare prin email. Asa o sa poti sa compari si cu cele oferite de agentiile de pe la noi.
    Tatal meu a facut pastele acesta in Grecia si a negociat un pret foarte bun cu un hotel din Thasos prin email, insa dupa ce a ajuns acolo a decoperit un hotel si mai misto pozitionat (cu vedere la mare) si cu dotari mai frumoase si mai ieftin :P. (nu ca primul ar fi fost de aruncat)
    da, exact. Si eu cred ca la fata locului este cel mai bine sa iti iei ceva, pentru ca nu te uiti intr-un pliant, etc ci vezi foarte clar si cum este camera si absolut tot. Anul trecut am rezervat locuri in Italia, tot la un pret negociat, direct la hotel in ideea ca nu vom mai gasi locuri, ca e plin sezon tralalalal. Evident ca mai erau locuri peste tot si am gasit un hotel la acelasi pret dar mai aproape de lac, in fine, preferabil

da, raz98, 7 zile
    And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years

10. Back To Top | #30
    Quote Originally Posted by raduss
    Mi-a mai spus cineva sa fiu atent cu suvenirurile deci o sa fiu tare pe pozitie.Oricum pe mine ma interesa mai mult de mancare , cat de scumpa e pt ca o sa plec cu un bilet fara mancare inclusa.Astept sfaturi in continuare.
    paralia katerini e o mare tzeapa, mai bine mergeti n kusadasi in turcia, in p[aralia totul este pe o strada, posibilitati de disctractie nu exista, plaja e super aglomerata si in general mizerabila, serviciile de masa si de cazare proaste, pe cind turcii nu stiu ce sa mai faca sa se simta turistul bine...intr-un cuvint nu merita...

11. Back To Top | #31
    asa..deci eu am fost anul trecut la paralia katerni, luna de miere :P

Am stat 12 zile si pt ca nu am vrut cu autocarul m-am dus cu trenul, vagon de dormit, am platit ceva mai mult, a durat o idee mai mult, dar a fost destul de comod (cine vrea detalii ii explic mai mult care-i faza cu trenul)

Hotelurile ca preturi sunt in general asemanatoare cu mamaia sau chiar mai ieftine, noi am stat in hotel Categoria B (adica 3 spre 4 stele) cam cu 28 euro pe noapte de persoana, camera cu aer condionat, frigider, televizor, camera mare balcon super mare, totul impecabil de curat , oamenii din hotel super de treaba, totul nota 10 in ce priveste hotelul.

Asa in rest, in statiune, contrar ce zice Ktulu nimeni nu trage de tine ca in romania sa cumperi ceva, doar daca intri tu in magazin ! pe plaja nu am vazut decat niste ...chinezi cred, dar pe care i-au fugarit politia pe plaja si i-au prins (faina faza ), iar in magzine daca intri nimeni nu iti pune cutitul in spate. Oricum merita sa-ti iei ceva de piele de acolo ca e foarte ieftin si de calitate.

La fel la Meteora pe mine nu m-a pupat nici o romanca, cine vrea sa cumpere icoane da cine nu nu , era grupul mare de 40 de persoane mi-e greu sa cred ca trageau de fiecare sa cumpere icoane , etc...

Asa deci sa recapitulam, merita din plin zic eu, ori la hotel ori la vilutze(am inteles ca si alea arata bine), drumul e putin calvar cu autobozul si din pacate tre sa stai 7 zile parca ! adica nu ai voie sa stai 14 zile sau nu stiu exact cum e dar tre sa stai cat sta "transportul" (poate e altfel acuma)

Cu avionul la fel , nu poti sta 10 zile , ca sunt chartere care iei dus intors la 7 zile, poate la fel au schimbat ceva de anul asta.

In statiune preturile la mancare sunt super acceptabile, sunt sute de locuri unde poti manca si nu sunt scumpe deloc. Deci nu va luati dupa faze de genul 10 euro o omleta , ca poti sa te saturi si cu 4-5 euro sunt o gramada de locuri unde poti lua un ghiros sau shaorma sau mai stiu eu ce.

Apa minerala la ei e mult mai scumpa ca apa plata...

Meniurile la restaurante in 80% din cazuri sunt si in romana in paralia katerini.

Lumea in general e very friendly nu numai in statiune, noi ne-am plimbat si prin Salonik si a fost super ok si in trenuri si pe acolo, stiu multi engleza, va descurcati usor.

Hotelurile in general sunt micutze, adica nu-s mamutii din .ro au maxim 5-6 etaje, majoritatea nici atat.

Turistii in general care sunt acolo sunt din romania, polonia,ukraina, de prin zonele astea, si din germania franta am mai vazut, sunt cu bun simt nu ca la noi la mare, nu o sa auziti manele etc

In paralia katerini este o agentie romaneasca care are in evidenta toti romanii de acolo de la cam toate agentiile daca e ceva ne-inregula puteti vorbi cu ei, etc.

Din timisoara cine e ii recomand http://www.peter-turism.ro/paralia.php, hotelul la care am fost eu este Ioni, cine vrea ii pot da si poze cum arata camerele, etc ,
    si eu am stat in hotelul ioni in vara lui 2000, bunisor hotelul, mincarea la mic dejun insa proasta si putina, hotelul apartine unei profesoare si se pare totusi ca e cal mai frumos hotel din paralia pt ca spre deosebire de celelalte are in nfatza si o mica gradina...am stat atunci 3 zile si dupa aia m-am dus in creta...una peste alta e mult mai bine in turcia decit in grecia

12. Back To Top | #32
    Quote Originally Posted by elefantul bibi
    paralia katerini e o mare tzeapa, mai bine mergeti n kusadasi in turcia, in p[aralia totul este pe o strada, posibilitati de disctractie nu exista, plaja e super aglomerata si in general mizerabila, serviciile de masa si de cazare proaste, pe cind turcii nu stiu ce sa mai faca sa se simta turistul bine...intr-un cuvint nu merita...
    True, Kusadasi ca statiune litorala este cu 10 capete peste Katerini, cu preturi asemanatoare daca nu mai ieftine. Daca vreti sa mergeti numai pentru plaja/discoteci/magazine, etc Kusadasi este o alegere mult mai buna.
    Dar majoritatea care se duc in Grecia se duc si pentru obiectivele turistice istorice/religioase.

13. Back To Top | #33
    Nu am fost in Grecia ca sa compar, dar despre Kusadasi pot sa spun intr-adevar ca m-a lasat cu o impresie foarte buna. Preturi absolut ok, camera (la un hotel de 4 stele) era excelenta iar demipensiunea consta in niste bufeturi pantagruelice cu zeci de feluri de prajituri delicioase turcesti, munti de fructe, etc
    Marea buna, plaja nu foarte aglomerata....
    Se ofera si niste optionale pe acolo, vizita la Pamukkale, si la inca niste ruine, iti mai poti ocupa unele zile si in mod...cultural
    Deci pentru cine vrea ceva necomplicat, soare, mare, apa, e numai bine zic eu....

14. Back To Top | #34
    si eu am stat in hotelul ioni in vara lui 2000, bunisor hotelul, mincarea la mic dejun insa proasta si putina, hotelul apartine unei profesoare si se pare totusi ca e cal mai frumos hotel din paralia pt ca spre deosebire de celelalte are in nfatza si o mica gradina...am stat atunci 3 zile si dupa aia m-am dus in creta...una peste alta e mult mai bine in turcia decit in grecia
    da asta mi-a placut si mie ca avea gradina si eu am avut camera spre gradina si a fost super ok, nu zgomot , umbra placuta, etc..

Mancarea la noi a fost la micul dejun destul de ok, adica iti puteai alege de pe bufet vreo 8-9 feluri de chestii: oua fierte, sunca, unt, ceai, lapte, suc, pate, dulceata, prajituri, etc, si puteai sa-ti pui cat voiai ...chiar mi se parea indestulator pentru micul dejun.

15. Back To Top | #35
    Ma mira sa zici asta, pentru ca paralia katerini este foarte mare, nu stiu de ce strada ai vorbit tu dar sunt vreo 10 strazi paralele cu cea principala de pe faleza, se pare ca nu prea ai avut timp in alea 3 zile sa te duci peste tot.

Plaja la fel este enorm de lunga, daca tu te-ai dus doar langa ponton normal ca era aglomerata si noi in primele 3 zile stateam acolo in fata pietei alea cu biserica, dar apoi ne-am dat seama ca este foarte lunga si nu era aglomerata deloc daca te duceai in dreapta gaseai locuri libere o gramada.

La fel : murdara ? cum adica plaja murdara...daca vrei iti arat pozele de anu trecut, la fel si cazarea nu inteleg ce ai putut sa-ti dau tu seama in 3 zile, eu am avut si prieteni care nu au avut bani si s-au dus la vilutze si au fost si aia multumiti , eu am fost la hotel si am fost multumit, si inca erau hoteluri si mai bune ca asta in care am stat eu.

Ce ai tu dreptate este ca nu prea am vazut decat cateva cluburi discoteci daca asta vrei sa zici, si nici un parc de distractii calumea in jur, nu stiu daca in turcia era asa ceva.

16. Back To Top | #36
    Ma mira sa zici asta, pentru ca paralia katerini este foarte mare,
    Imensa chiar, iti ia cam 5 minute sa mergi de la un capat la altul (daca esti in scaun cu rotile). E infima pentru o statiune..
    Si hai sa nu mai lungim discutia, Katerini este un Costinesti nenorocit. Precum spunea si elefantul bibi daca te duci acolo pentru distractie e muuult mai bine in Kusadasi. Daca vrei obiective turistice istorice and shit mai bine faci turul Greciei. Deci oricum ai da-o Katerini este o alegere proasta.

17. Back To Top | #37
    Se ofera si niste optionale pe acolo, vizita la Pamukkale, si la inca niste ruine
    Ephes.

cine a mai fost prin UE stie care sunt preturile si implicit ca o cafea e 3-4 euro pe putin(la o cafenea obisnuita, deci nu cu pretentii de lux) ...
    O cafea la Ritz Carlton poate. Sau poate la George V pe Champs-Elysees. Pentru ca in rest 4 euro o cafea e grotesc de mult, chiar si ptr UE.
    That man is not truly brave who is afraid either to seem or to be, when it suits him, a coward.

18. Back To Top | #38
    hai lasa-o moarta Silenti cu Costinesti se pare ca nu ai fost recent pe litoralul romanesc daca ai ajuns sa compari o statiune din Grecia cu una din Romania. EU am fost in 2003 la mamaia si in 2004 la katerini si nu exista termen de comparatie intre ele doua.
    Si ce intelegi tu prin distractie daca pot sa intreb ? cluburi, cluburi , fetitze si iar cluburi ? Daca e asa aduci du-te pe litoralul romanesc si o sa ai distractia vietii tale fetite la tot pasul , cluburi peste tot, masini decapotabile si manele. fain nu ?

Eu doar atat stiu: cu cati bani as fi stat in romania cu atat am stat si in grecia, am fost tratat si cazat foarte bine, am mancat foarte bine unde am vrut eu in statiune nu numai in hotel ca in Turcia, am vizitat niste locuri pe care nu le poti vizita in turcia (meteora, olimp, salonik,skiatos, etc), si am stat si aproape 2 saptamani. Plaja a fost curata, apa a fost calda, ce as fi vrut mai mult ?

Iar cu banii care i-am dat pe aproape 2 saptamani de stat in Grecia(asta incluzand totul adica si cumparaturi si calatorii, etc) nu as fi reusit sa stau in Turcia decat 7 zile si asta fara vreo excursie sau mai stiu eu ce !

19. Back To Top | #39
    Nu am comparat cu Cositnesti-ul nostru. Am zis ca e Costinestiul lor. Bineinteles ca e mult mai bine decat sa iti faci concediul pe litoralul romanesc. Insa din locatiile de iesit din tara Katerini este una dintre cele mai proaste alegeri la categoria ei de pret. (cred ca recordul absolul il detine Egipt-ul).

20. Back To Top | #40
    Registered User
    Quote Originally Posted by Scarlett's twin
    Nu am fost in Grecia ca sa compar, dar despre Kusadasi pot sa spun intr-adevar ca m-a lasat cu o impresie foarte buna. Preturi absolut ok, camera (la un hotel de 4 stele) era excelenta iar demipensiunea consta in niste bufeturi pantagruelice cu zeci de feluri de prajituri delicioase turcesti, munti de fructe, etc
    Marea buna, plaja nu foarte aglomerata....
    Se ofera si niste optionale pe acolo, vizita la Pamukkale, si la inca niste ruine, iti mai poti ocupa unele zile si in mod...cultural
    Deci pentru cine vrea ceva necomplicat, soare, mare, apa, e numai bine zic eu....
    Imi spui si mie la ce hotel ai stat in Kusadasi....please!

1.  
Page 2 of 46 FirstFirst 1234512 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks