Page 4 of 46 FirstFirst 123456714 ... LastLast
Results 61 to 80 of 915

Thread: Grecia

1. Back To Top | #61
    Registered User Silenti's Avatar
    Quote Originally Posted by Merlinboy
    Silenti nu mai sari ca nebunu , relax ... incercam sa purtam o discutie civilizata nu sa ne luam la hartza
    Si Silenti vad ca ai o problema cu datul linkurilor , esti enciclopedie de siteuri sau cum? Unele siteuri s-ar putea sa afiseze o gramada de preturi complet aiurea fatza de realitate , asta se stie , motivele fiind variate ....
    Ma enerveaza cand o gramada care au fost acolo si chiar stiu despre ce vorbesc isi racesc gura degeaba spunand un lucru in 10 mii de posturi ca apoi sa vina cineva si sa zica "Eu nu cred. N-am fost, nu stiu, dar nu cred!".
    Scopul acestei discutii este sa-i lamurim pe cei care n-au fost cam care sunt preturile. Daca apar neincetat indivizi care contrazic de dragul de a fi Toma Necredinciosul indivizii care erau initial interesati de informatie sunt indusi in eroare/confuzie.
    Daca citeai postul meu cu link-urile vedeai una la mana ca sunt mai multe si din locatii variate (us, uk, etc) si a doua la mana ca nu sunt site-uri de profil ci pur si simplu forumuri unde indivizi care au fost in Grecia au spus altora care sunt preturile. Si da am o chestie cu datul link-urilor, pentru ca pana una alta rezulta niste dovezi mai credibile decat o parere personala.
    Fara nici un fel de ranchiuna, resentiment or whatever...

2. Back To Top | #62
    In Grecia nu se cere viza!
    Decat cocoasa de munca mai bine burta de bere!

3. Back To Top | #63
    M-am întors ieri din Grecia, confirm spusele lui xaxa şi aş mai adăuga câteva chestii mai concrete pentru pasionaţi:

În Atena:

- benzina şi motorina costă cât la noi
    - cola 0.60 euro
    - şaorma lor este peste cea de la noi şi mai ieftină - 1.5 euro
    - ulei de măsline - 1.25-3.50 euro
    - o bere băubilă la doză e 0.60 euro - exemplu Hellas Pils
    - vin autohton (cam fad) - 3-5 euro
    - metaxa 7 stele boxed - 12 euro
    - ouzo boxed - 4 euro

În restaurante poţi avea un meniu complet cu 10-15 euro (ex: supă cremă de roşii, platou generos cu fructe de mare, salată+tzatziki, tiramisu, bere = 12 euro). A da, cafeaua e 1.5-2 euro şi capuccino cam 2.5-3 euro.

Spre deosebire de Atena, în zona Katerini preţurile sunt ceva mai mici (ochiometric vorbind, cam 5-10%). Confirm şi că se vorbeşte română la greu în zonă.

Căldură mare în schimb.

Edit: Altă atracţie - seara grecească = 20 euro.

4. Back To Top | #64
    Registered User myself***'s Avatar
    Paralia Katerini din cate am auzit nu are prea multe de oferit,nu inteleg de ce toata lumea merge acolo(ma rog,majoritatea) cand e vorba de Grecia.De ce nu in Rhodos(si Lindos)? de ce nu Atena? Grecia are mult mai multe de oferit..nu numai hoteluri si plaja.Am fost acolo cu cativa ani in urma,nu pot sa recomand si preturi pentru ca sigur nu mai sunt de actualitate plus ca nici nu-mi mai amintesc exact,dar pot sa spun cu siguranta ca nu exista un nivel anume de preturi,se poate negocia,exista hoteluri,pensiuni sau poti sta cu chirie la localnici,deci cam oricine isi poate permite.In Rhodos turistii erau majoritatea englezi si italieni. Merita vazut din insula, Rhodos-orasul vechi si Acropolele din Lindos.

5. Back To Top | #65
    Registered User Merlin's Avatar
    georgerusu mersi, in sfarsit cineva care m-a scos din ceata
    Silenti stai linistit, np ... insa la faza cu linkurile acelea nu ai cu atat mai mult dreptate, cand de fapt sunt parerile unor indivizi pe care NICI NU II CUNOSTI de pe cine stie dracu de unde, cred ca mai degraba erau mai convingatoare siteurile unor hoteluri serioase( ma rog , serioase cel putin cu numele sa zicem) deci argumentele tale aducand astfel de dovezi nu sunt peste parerile unor indivizi ... orice ai zice tu, si din pacate pentru tine ... nu sunt chiar singurul care ti-a spus asta
    Cat priveste exemplul cu "cafeaua" pe care am tot dat-o pe aici de mi-ati sarit toti in cap, ma refeream la faptul ca PRETURILE IN UE SUNT MULT PESTE PUTEREA NOASTRA, A ROMANILOR , DE CUMPARARE , si facand o comparatie , doar logica si ipotetica ce-i drept, cu Grecia care si ea este in UE, nu pot crede ca un pranz LA RESTAURANT INTR-O STATIUNE TURISTICA duce mai putin decat ar duce in Romania ... sa fim seriosi!
    Poate de fapt cei care ziceti ca mancati cu 10 euro pe acolo , de fapt mancati o shaorma / hamburger de pe strada sau un singur fel de mancare (deh cine stie acolo poate un singur fel de mancare e atat de consistent incat zaci dupa aia 2 zile satul ) ... totusi eu cand ma refer la un pranz si cred ca majoritatea gandim asa ... ma gandesc la: o ciorba/supa(ca deh suntem romani), felul 2 + desert si ...+ cel putin 1 bere sau o cola ....
    Pana la urma cred ca de fapt aceasta mica "disputa" ce are loc intre 2 tabere are in primul rand o problema de comunicare ....si da preturile exprimate de Matrix mie cel putin personal mi se par foarte mici, insa sunt oricum preturi la alimente, bauturi de la alimentare buticuri nicidecum din restaurant ....
    Oricum nu-mi sariti in cap , doar imi expun punctul de vedere si fiindca am fost prin multe tari din UE ( nu si anglia unde urmeaza sa merg acum ) fac pe "Toma Necredinciosul" pe niste motive intemeiate (zic eu, cel putin , dar cine a mai fost prin UE stie care e scumpetea de acolo raportata la noi, de altfel , cu totii suntem constienti ca trebuie sa ne corelam cat de cat macar cu preturile de acolo o data cu integrarea la care suntem supusi momentan si asistam la scumpiri zilnice )
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

6. Back To Top | #66
    Poate de fapt cei care ziceti ca mancati cu 10 euro pe acolo , de fapt mancati o shaorma / hamburger [...] totusi eu cand ma refer la un pranz si cred ca majoritatea gandim asa ... ma gandesc la: o ciorba/supa(ca deh suntem romani), felul 2 + desert si ...+ cel putin 1 bere sau o cola ....
    Quote Originally Posted by Matrix
    În restaurante poţi avea un meniu complet cu 10-15 euro (ex: supă cremă de roşii, platou generos cu fructe de mare, salată+tzatziki, tiramisu, bere = 12 euro).
    Nici nu ti-a dat Matrix mai sus ce inseamna exact pranz de 10 euro.
    Si ai dreptate, indivizii aia de pe forumurile din afara, impreuna cu mine, Matrix, Harald Hårfager, IQz3r0, xaxa, etc, etc suntem de fapt implicati intr-o conspiratie mondiala de dezinformare asupra preturilor din Grecia.
    Acu ca ne-ai prins esti fericit?

7. Back To Top | #67
    Registered User Sfarshitorul's Avatar
    Merlinboy, cu plecaciune imi permit sa te intreb (si totodata imi cer scuze ca nu am stat sa caut informatia asta in posturile tale) daca ai fost in Grecia. Pe langa faptul ca preferi sa consideri niste argumente ipotetice mai valoroase decat niste relatari concrete, te asigur ca intr-o statiune nici prea scumpa nici prea ieftina, la un restaurant nici prea scump nici prea ieftin cu 15 euro mananci zdravan, si nu o shaorma/hamburger la coltul strazii asa cum insinuezi tu, ci doua - trei feluri de mancare. Problema usturatoare este ca, oricat de scumpe sau ieftine ar fi statiunea sau restaurantul, preturile si si serviciile variaza destul de putin si sunt excelente, ceea ce ne arata ca Grecia e cu vreo 50 de ani inaintea noastra nu neaparat economic, cat mai ales cultural...

Si o intrebare... a fost/merge cineva in Nei Pori anul asta?
    Last edited by Sfarshitorul; 27-06-2005 at 19:58.
    Don't eat the yellow snow!...

8. Back To Top | #68
    Nick anterior: Scarlett's Twin Asha Greyjoy's Avatar
    Mda....
    deci situatia este asa:
    am gasit charter din RO dus intors cu 1750-170 de euro (inclusiv taxe) catre Heraklion si am gasit si numeroase hoteluri pe net unde pot rezerva si plati cu credit cardul. Ar iesi mai ieftin decat prin agentie.
    DAR...este un mare DAR

Din experienta mea de pana acum, asa cum ziceam intr un post mai sus, este foarte tricky la hoteluri atunci cand te duci pe cont propriu, in privinta camerelor si anume:
    agentiile de turism au mereu prioritate in fata indivizilor care isi rezerva singuri, in ceea ce priveste calitatea camerelor. Si in hoteluri am remarcat ca pot exista diferente enorme! Exista aripi renovate si aripi nerenovate, camere cu mobila veche si mobila noua, etc. Si cum am patit asa ceva in cateva randuri sunt retinuta.

O sa vad bottom line cat de mare este diferenta respectiva si sa vad daca merita sau nu riscul....
    And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years

9. Back To Top | #69
    Eh acum nu-mi sariti toti in cap ... AM SPECIFICAT CLAR CA NU AM FOST IN GRECIA SI CA O SA MERG ! Ce trebuie sa va luati toti de asta acum ?
    ...oricum e bine ca deja s-a ajuns la 15 euro si cred ca se mai poate urca putin, ceea ce nu mai reprezinta acelasi lucru cu 5-10
    Silenti nu stiu , inca ma mai gandesc la ce o sa va fac , dar nu o sa fie de bine, te asigur de pe acuM!
    Ipad mini 4 impecabil cu garantie -> http://forum.computergames.ro/225-no...l#post49107265

10. Back To Top | #70
    ...oricum e bine ca deja s-a ajuns la 15 euro si cred ca se mai poate urca putin, ceea ce nu mai reprezinta acelasi lucru cu 5-10
    Quote Originally Posted by Silenti
    In general prin Katerini un pranz m-a costat cam 10-15 euro de persoana
    Asa a fost in primul post de pe acest topic unde am dat preturi, si de alfel postul cu numarul 13 al topicului.
    Nu te potolesti huh? Pai iti mai sarim un pic in cap, poate pana la urma ajungem la un consens...

11. Back To Top | #71
    Eu nu stiu de ce va plangeti atat,un capuccino bun e intre 60 si 90 de mii si la noi,daca vrei unul mai special poate ajunge si la 120 de mii.Mancarea pe litoralul romanesc e destul de scumpa,mai ales daca vrei sa nu risti prea mult.Eu din cate mi-aduc aminte,anul trecut lasam usor 250 de mii la o masa in Neptun si nu putine erau situatiile in care daca vroiam sa mananc ceva ieftin si curat imi luam un meniu de la McDonalds(~100 de mii).
    Deci nu mi se pare chiar asa groaznic sa dau o data pe zi 10 euro pe o masa,mai ales ca in strainatate pleci automat cu ideea ca o sa spargi mai multi bani dar ca merita.
    - Dell Inspiron 6400 -

12. Back To Top | #72
    Silenti ... mai bine lasa-ne ca dupa ce am citit topicul cu bamboo vad ca asa ti-e caracterul sa te ataci si sa faci urat ... si nu prea stii nici de gluma ...

13. Back To Top | #73
    Merlin ce sa-ti fac... N-ai vazut anuntul cu "Atentie forumist rau!" pe gard?
    Hai ca am poluat destul thread-ul asta, si am spus ce am avut de spus referitor la preturi, si cine a vrut intr-adevar sa se intereseze stie acum.
    Distractie placuta la toata lumea care pleaca in Grecia, mai ales pentru prima oara. Este o alegere oricum muuult mai buna decat litoralul romanesc (desi s-ar presupune ca asta e o chestie general stiuta, nu prea e daca te uiti la imbulzeala de pe litoralul nostru).
    Si eu sunt in dubiu daca sa ma duc in vreo insula din Grecia sau iar in Kusadasi... Parintii mei au fost de paste in Santorini si mi-au spus ce a fost foarte bine.

14. Back To Top | #74
    Eh acum nu-mi sariti toti in cap ... AM SPECIFICAT CLAR CA NU AM FOST IN GRECIA SI CA O SA MERG ! Ce trebuie sa va luati toti de asta acum ?
    Silenti nu stiu , inca ma mai gandesc la ce o sa va fac , dar nu o sa fie de bine, te asigur de pe acuM!
    Stai linistit...poti sa mananci si cu 5 euro(pizza, shaorma, ghiros, etc) poti sa mananci si cu 15-20 de euro de persoana daca vrei ceva mai select(peste spada, caracatita sau mai stiu eu ce).
    Si dupa cum am zis: apa e calda, plaja e curata, nu "e" tigani, ai locuri o gramada care merita sa le vizitezi.

15. Back To Top | #75
    Nick anterior: Scarlett's Twin Asha Greyjoy's Avatar
    acum asa in treacat fie spus...mie cand am fost in RO la mare (adica de n-1 ori scazand Kusadasi) nu mi s-a parut nimic groaznic si de evitat. Nu am intalnit nici atatia tigani, am mancat ok si nu am facut nici toxiinfectie alimentara....De fapt a fost excelent!Ma duc in Grecia ca sa mai vad si altceva mai mult, nu in evitarea litoralului romanesc (care va fi si el onorat cu prezenta mea vreo saptamana )
    And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years

16. Back To Top | #76
    Registered User Ali Baba's Avatar
    Eu am fost in Grecia in urma cu 3 ani si as vrea sa merg si vara asta. Am ales aceeasi locatie, Nei Pori ptk mi-a placut foarte mult Pe tarmul Marii Egee, o plaja mijto, aproape era Olimpul; cand eram in apa (limpede si calda, iar nisipul era fin, fara pietre, alge etc) vedeam muntii, si o cetate medievala de pe o peninsula din apropiere.
    Excursii s-au facut in Olimp, la Meteora, croaziera spre insula Skiathos cu entertaining pe vapor. Intr-una din seri, pentru 20 euro, s-a organizat o seara greceasca, cu sirtaki, mancare si vin la discretie, cu autoservire. Am stat intr-un hotel de 2-3 stele (nici nu stiu). Oricum, fara tv si fara aer conditionat, insa baia era cu cada si exista un frigider. Nu mi-a lipsit nimic. Micul dejun nu era special, in schimb la cina se pregatea papa specific de-al lor.

Anul asta, daca merg, cred ca va costa 150 euro, fara mese incluse. Cu mic dejun si cina ar ajunge pe la 200 euro. Cazare 7 nopti, si conditiile nu pot fi mai rele decat cele din 2002 De fapt eu nu sunt pretentioasa la fazele de genul asta, imi ajunge un pat ca lumea, dublu :P un frigider si sa pot face baie cu apa calda.

Can't wait.
    Odi et amo. Excrucior.

17. Back To Top | #77
    hehe ce coincidenta ... chiar vroiam sa va intreb cum e la Nei Pori avand in vedere ca anul asta ma duc acolo (la vila, nu la hotel) ... apropos ... ma intereseaza cat ai facut pana acolo cu autocarul si cum stau la capitolul haleala (supermarketuri & stuff) avand in vedere ca, cel putin masa de dimineata o sa fie home made.
    Among the maxims on Lord Naoshige's wall there was this one: ''Matters of' great concern should be treated lightly.''
    Master lttei commented, "Matters of small concern should be treated seriously."

18. Back To Top | #78
    1. as indrazni sa zic ca pe un tread ca asta poate ca nu e asa de important sa convingi pe unu altu de justetea informatiilor tale, cit sa le postezi pur si simplu. Esista tendinta de a amestecam pozitiile - pt unii ca mine mincare e importanta, pe altii poate ca ii interereseaza mai putin asta si vort sa stie daca au ceva disco la indemina. De aici ciriiala neconstructiva.
    2. ar fi poate interesant de deschis traduri similare pt locatii populare romanialor – malta, kusadasi, rimini, etc.

19. Back To Top | #79
    Registered User Ali Baba's Avatar
    In Nei Pori sunt supermarketuri Ai unde gasi de toate de papa, plus ca exista fastfooduri si restaurante. Eu am fost in septembrie, adica pretty much extrasezon si nu prea era agitatie, insa in iulie august trebuie sa fie plin de ... orice
    Odi et amo. Excrucior.

20. Back To Top | #80
    Registered User
    Cu preturile sa zicem ca m-am lamurit in prop.de 75% (pt ca parerile au fost impartite).Acum as vrea sa stiu ce excursii merita sa faci odata ajuns acolo,ce merita cu adevarat sa fie vazut pe-acolo,sa stiu daca se merita sa car si camera video dupa mine.

1.  
Page 4 of 46 FirstFirst 123456714 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks