Page 5 of 46 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast
Results 81 to 100 of 916

Thread: Grecia

1. Back To Top | #81
    Dupa cum am spus si mai sus, excursiile organizate local sunt o mare varza, mergi mult cu autocarul si stai putin (in sezonul asta) ca vine alt grup de turisti si nu mai aveti loc toti.
    Daca va strangeti mai multi, mai bine inchiriati o masina si mergeti pe cont propriu.
    In paralia de exemplu, era 65 euro pe zi o toyota si daca luai pe 3 zile era 110 euro, iar pentru 7 zile deja discutai de maxim 200 euro.
    De altfel excursiile sunt placute, doar ca te ard baietii la locul de oprire pe drum (au ei aranjamente facute cu unii patroni de taverne si restaurante).
    La Skyatos a fost superb, s-a mers cu autocarul pana la un oras pe malul marii si de acolo cateva ore cu vaporul, nu imi mai venea sa cobor. Am stat si 2 ore pe o plaja superba, a costat 30 euro de persoana.
    Mai merita si Meteora, macar pentru efectele alea superbe de stanci suspendate si manastiri cioplite direct in stanca.
    Atena a fost o mare teapa (8 ore dus 8 ore intors numai cu autocarul si doar 2 ore de vizitat) la 35 euro de persoana drumul si cate 12 euro vizitele locale.
    Merita si noaptea greceasca, superorganizata, nu mai tin minte exact pretul.
    Waterlandul nu stiu daca merita pentru ca pe langa banii de excursie, trebuie sa mai platesti si acolo la fiecare tobogan.
    Decat cocoasa de munca mai bine burta de bere!

2. Back To Top | #82
    Quote Originally Posted by Scarlett's twin
    acum asa in treacat fie spus...mie cand am fost in RO la mare (adica de n-1 ori scazand Kusadasi) nu mi s-a parut nimic groaznic si de evitat. Nu am intalnit nici atatia tigani, am mancat ok si nu am facut nici toxiinfectie alimentara....De fapt a fost excelent!Ma duc in Grecia ca sa mai vad si altceva mai mult, nu in evitarea litoralului romanesc (care va fi si el onorat cu prezenta mea vreo saptamana )
    Well, iti dau doar un exemplu: am fost la mamaia in 2003, hotel de 2-3 stele parca (am si uitat numele), totul frumos pana aici, dar pe la 1 noaptea patronul hotelului incepea sa dea manele maxim la terasa de afara a hotelului cam pana la 5 dimineata (cu toate ca era interdictie in statiune sa se dea muzica noaptea....pe asta il durea in ***....el voia sa se distreze ).

mai sunt o gramada de exemple, unul dintre ele: la un restaurant faimos din constanta, m-am intalnit cu chelnerul meu la baie care tocmai isi facuse nevoile si ..."uitase" sa se spele pe maini...nu zic ca nu fac asta cam toti (am mai vazut si la McDonalds asta), dar macar nu am vazut eu in alte parti :P

3. Back To Top | #83
    Nick anterior: Scarlett's Twin Asha Greyjoy's Avatar
    ma rog, nu a mers totul smooth nici la mine mereu, am patit si eu faza cu manelele (nota bene, in Vama ) dar cateva incidente din astea in ani de zile ....ma rog, doar ca nu am ramas cu impresii neplacute durabile....Daca e sa o iau asa, si in Turcia la Kusadasi intai ne a pus intr o camera proasta si a trebuit sa schimbat si asta ar putea fi un incident, sau au incercat prin magazine sa ne dea restul gresit dar....sunt lucruri minore...
    And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years

4. Back To Top | #84
    LUFC JohnnyTorrio's Avatar
    Quote Originally Posted by ..bHz..
    vorbeshti din shtiute sau auzite ? shtiu eu din sursa sigura ca pretzurile sunt ENORME comparativ cu romania... zi`le gugal
    Din stiute, am fost acum 2 ani la Paralia Caterini, preturile au fost mai mici ca pe litoralul romanesc si la capitolul servire, jos palaria

5. Back To Top | #85
    Apropos de preturi ... intrucat n-am mai fost in Grecia pana acum ... intrebare ... cam de cati bani am nevoie sa ma descurc 7 zile (doua persoane)? ... precizez ca e vorba doar de haleala, bautura (probabil restaurant) si diverse alte distractii. Cazarea si drumul le-am platit asa ca nu intra in calcule. Ma gandesc ca fiecare are standardul propriu si personal ... dar voi ziceti acolo ca fac eu media (Zona de interes: Platamonas, Nei Pori)
    Among the maxims on Lord Naoshige's wall there was this one: ''Matters of' great concern should be treated lightly.''
    Master lttei commented, "Matters of small concern should be treated seriously."

6. Back To Top | #86
    Nick anterior: Bimm3r stafidă's Avatar
    Hideyoshi uite aici informatii : www.kretan.ro
    Nick anterior "Bimm3r"

7. Back To Top | #87
    hai ma ... io vreau informatii mai personale ... de genu "eu am cheltuit suma X anu' trecut"... sau ceva pe aproape ... chestii care nu se gasesc pe site-urile agentiilor ... ca daca era asa simplu nu va mai intrebam
    Among the maxims on Lord Naoshige's wall there was this one: ''Matters of' great concern should be treated lightly.''
    Master lttei commented, "Matters of small concern should be treated seriously."

8. Back To Top | #88
    Eu de 4 ani in vacante plec in strainatate pt ca nu merita sa mergi in romania In Paralia Katerini am fost si nu stiu de unde pana unde spuneti voi ca este urat si jegos pentru ca nu este asa oare dece i se spune "Perla marii Egee" este foarte frumos si curat acolo nu se comapara cu Mamaia unde la tot pasul auzi manele si tigani imputiti care rumega seminte toata ziua.Mi se pare o prostie sa iti faci o parare despre un loc de care habar nu ai si pe care nu l-ai vizitat si numai din auzite sa zici ca este nasol si nu stiu cum

Eu ma duc iarasi in Paralia Katerini la pretul de 170 de euro cu 3 mese pe zi(7 nopti) in acest caz eu am sa imi iau cam 200 de euro dar acuma depinde daca ai mancarea asigurata sau nu,eu zic ca este de ajuns in caz ca te duci si in mai multe excursii ar trebui sa iti iei mai mult.............

9. Back To Top | #89
    @klausss
    la ce hotel mergi? si de ce lai ales tocma pe el?

10. Back To Top | #90
    NU am ales eu hotelul eu s-a acupat profa mea de mate pt ca mergem cu scoala si avem reduceri (4 paturi in camera) pt mine nu prea conteaza cum este hoteleul asi vrea sa fie macarea buna si sa nu fie mizerie in hotel ca doar nu plec din roamnia ca sa stau inchisa intre 4 pereti.

11. Back To Top | #91
    asa se explica pretull!
    mizerie nu cred ca o sa fie. da poate ceva comentarii cind tentorci...
    vacanta placuta

12. Back To Top | #92
    sper sa nu am o fata de asta cand ma intorc
    conteaza sa ma distrez
    tu mai pleci in Grecia dupa toate comentarile unora?

13. Back To Top | #93
    Quote Originally Posted by klausss
    sper sa nu am o fata de asta cand ma intorc
    conteaza sa ma distrez
    pai ziua plaja si nopatea disco. daca sentimpla sa stai la vila, puteti face un pic de muzica si in sufragerie
    tu mai pleci in Grecia dupa toate comentarile unora?
    pai da. intii ca am in vatat ca "bine" e o chestie relativa si subiectiva. doi, ca numa in Romania poa sa fie mai rau ca in Romania. si trei ca ma asteapta amicu meu acolo. acu, daca isi schimba el drumu, musai sal schimb si eu.

14. Back To Top | #94

Grecia

Deci Grecia Paralia Katerini hotel MUses.Omnia
    Hotel slabutz.Baie mica faianta cum era in anii 80 pri Romania , apa la ore de maxima audienta la etaj 3 ioc. NU s-a deranjat nimeni.Becul unei veioze ars ..nimeni.
    Chiuveta aproape infundata...nimeni.La dus nu prea puteai sa reglezi apa era ori calda fierbinte ori rece....nimeni.Dupa dus
    se facea o balta in mijlocul camerei de baie care nu a disparut cat am stat noi in hotel.La orele de maxima"audienta" la etajul 3 nu mai aveam nici apa calda nici rece.
    Ca sa aprinzi lumina in camera nu puteai de la intrare doar de la capul patului.Aer conditionat (25 eur/7 zile)am stiut asta
    se putea si fara, doar cu usa deschisa dar iti trebuia un Kalashnikov pentru omorat tantzari sau armament chimic biologic
    de inalta eficacitate(ce-am avut noi din ro nu a avut nici un efect) .Camera de hotel mica, ca sa deschizi valiza trebiua s-o
    pui pe pat .Cand am vazut camera mi-am adus aminte de submarinul dezafectat pe care l-am vizitat acu 2 ani la Paris.CA sa circule
    prin camera unul din noi celalalt trebuia sa stea cocotat in pat sau balcon.FOile pe care le-am primit in BUc au fost
    upgradate in autocar cu altele in care TV in camera era inlocuit cu " sala TVcolor "(magarie pe fata) de parca noi romanii n-am mai fi vazut
    in viata noastra tv color.Si bineinteles ca tv ul "COLOR" de la barul hotelului nu avea nici un program romanesc ca si cum
    60 de euro pentru o antena de satelit ar fi fost mult prea mult pentru patronii hotelului.Altele aveau Protv international
    si TVRi.
    Mancarea: dimineata "bufet suedez" consta in :1 lighean cu parizer, un lighean cu cas feliat,un castron
    cu gem, casolete mici cu margarina (nu unt), un fel de fulgi , cafea , lapte cam pe terminate, si suc de portocale care
    in unele cazuri a fost cam diluat.
    seara: supa din aceea facuta la plic, si fel 2 in care trebuia sa pui in aceeasi farfurie si salata si mancarea
    (ca la puscarie).La salate, salata greceasca nu a continut masline si nici branza de nici un fel, tzatziki am avut
    o singura data.
    Se putea manca prin statiune cam 4 euro felul de mancare , destul de zgarciti cu portiile grecii. Ca raport
    ( calitate+cantitate)/pret Micul Amsterdam era preferat. Altfel Gyros pita +tzatziki+COla la fastfood 2 euroi,destul de bun
    un fel de schaorma la noi, grecii foarte serviabili foarte corecti pina la ultimul cent . La rest de plata rotunjirea o fac
    in defavoarea lor fara sa comenteze, adica daca n-au marunt e vina lor.
    Excursiirima croaziera( a piratilor) a fost un fiasco pentru marea majoritate, ghida ne-a zis din autocar ca nu mai se face, sunt inchiriate toate ambarcatiunile.
    Am aflat in statiune ca era o minciuna se puteau lua oricate locuri , oricand, cu acelasi pret(18 euro), inclusiv in dimineata
    plecarii in croaziera.La insistentele unora ghida a dat telefoane si a rezolvat.
    Ambarcatiunea a fost vasul Katerina , care, cand l-am vazut am avut o strangere de inima, era un fel de vaporas de Herastrau
    nicidecum Egee.OK , am plecat am stat la acea plaja , a urmat masa , niste coji de peste si salata greceasca fara o firimitura
    de branza, si UZO .La plecare deja se starnise vant de forta 3 (pentru cunoscatori).Vasul nu avea (sau nu am vazut eu)statie
    de emisie receptie si barci de salvare.Celelalte din port aveau.La cam o ora dupa plecare pe mare tangaj de 40 de grade(pe bune)
    s-a oprit motorul si am esuat pe nisip. Pentru cei tineri care stiau sa inoate n-a fost mare lucru sa sara din vapor in apa
    dar, niste doamne in varsta mai plinute(120kg) au trait drama vietii lor(au fost impinse de la spate de cativa mai puternici
    ca sa sara).Ulterior vasul Katerina am auzit ca a fost distrus de valuri.
    Dupa acest mic incident urma croaziera Skiatos unde au mai fost doar 3 din grup ceilalti fiind puternic marcati.
    Imi pare rau pentru ei , au pierdut.Ghida nu le-a explicat ca de fapt Skiatos nu este in marea EGEE este in golful
    Pagasitikos, deci nu vant, nu valuri.Senzationalul excursiei a fost 30% peisaj, 30% Kukunaries beach, 40 % atmosfera
    creata de greci pe nava( pe care ghida a caracterizat-o "depravare" desi nu a fost vorba nici o secunda de asa ceva)
    in special dansuri grecesti dar nu numai.Sa avetipaine la voi , pescarusii planeaza si mananca din zbor din palma si pungi
    de plastic pentru bataie intre vapoare.La Kukunaries beach vizibilitatea sub apa cam 15 metri.De la 1,5 metri adancime
    se vad pesti inclusiv de 40 cm lungime.Cu o pereche de ochelari+snorkel(6 euro in paralia) uitandu-ma pe sub apa vedeam
    2...3 bancuri de pesti , mai in larg unde incep algele chiar fauna mai bogata.E bine sa aveti si labe de inotator(7..12 euroi).
    In Paralia plaja buna apa de mare calda puteai sa stai oricat, mai spre capatul statiunii kilometri de plaja libera.
    E bine sa aveti o umbrela din cele de vascoza (3.5 euro)nu nailon, soare f puternic.
    Excursia la ATENA frumoasa desi cam obositoare( in atena 38 grade) Acropole superb , la intoarcere Termopile.
    Ghida grecoaica care ne-a dus prin Atena Skiatos si Meteore nota 10, orice o intrebai raspundea prompt si la obiect.
    In statiune am mai vb si cu alti romani si erau supermultumiti si de cazare si de masa numai noi eram "negri",dar
    am avut totusi cea mai ieftina excursie si celelalte statiuni prin care am trecut (platamonas de ex) aratau mult
    mai bine.

In final excursia ne-a placut desi am parasit Grecia cu un gust amar
    si cu dorinta de a revani in conditii mai bune.

15. Back To Top | #95
    ck1206 ai avut ghinion mare de tot cu cazarea , cati euro dadeai pe zi ?

Si cu excursia...sa ramai esuat Noi am prins un vas foarte mare care ne-a plimbat pana la skiatos si inapoi, nici vorba de unul mic. Dar nu am prins nici o bataie intre vapoare ? aruncati cu pungi unii in altii ?

16. Back To Top | #96
    Registered User
    ck1206,pana la urma pentru 7 zile petrecute in Paralia,imi ajung 500-550 de euro pt 2 persoane.N-am mancarea asigurata acolo,de-asta intreb,fac foamea acolo sau nu .Ma gandesc totusi ca o sa-mi ajunga si pt 1-2 excursii acolo,sa nu zic ca n-am vizitat nimic...Mai spune si tu preturi in special la bere si la bere mai ales (si eventual mici suveniruri,sa nu ma omoare prietenii la intoarcere).

17. Back To Top | #97

Paralia

Se pare ca Raz e fan paralia Katerini, probabil e unul din ghizi sau unul din cei
    fericiti , care, fara sa caute , din pur noroc , au nimerit la minim de pret
    la superhotel.DEaltfel daca nu esti dependent de hotel si faci toate excursiile + plaja cat cuprinde hotelul nu conteaza. Dar e bine sa luati bilet fara masa
    in Katerini mananci cam cu 15 Euro/zi bine.
    Apa minerala la 1,5 l intre 15 si 60 centi
    pepene 19 centi
    piersici 60centi/kg
    coca cola 1,5 1,5 euro
    gyros pita+cola 1,8 euro
    restaurant Micul Amsterdam(parere unanima) meniu in tt limbile balcanice.
    NU uitati sa faceti Skiathos si sa aveti pt plaja Kukunaries ochelari, snorkel si
    eventual labe , aveti ce vedea.
    Discotecile sunt in afara statiunii la vreo 200m ca sa nu deranjeze.

18. Back To Top | #98
    Quote Originally Posted by ck1206
    Dupa dus
    se facea o balta in mijlocul camerei de baie care nu a disparut cat am stat noi in hotel.
    indiferent de loc - gasesti asta in romania la multe hoteluri - mie asta imi pare una dintre cele mai mari dovezi de ingalare si lipsa de respect fata de imaginea hotelului si fata de client. e drept ca poate am eu niste fixuri si sint pricinos...
    dusual fara cabina sau perdea, prosopul si suportul de hirtie igienica puse direct in bataia dusului, gaura din podea pe post de sifon infundat etc...
    da nu asta e topicu aici.

La orele de maxima"audienta" la etajul 3 numai aveam nici apa calda nici rece.
    FOile pe care le-am primit in BUc au fost
    upgradate in autocar cu altele in care TV in camera era inlocuit cu " sala TVcolor
    la cestia asta - in special la partea cu upgradele - mergea o mica plingere la protectia consumatorului. nu primeai in schimb nimic, da firma trebuia sa dea spaga de rigoare ca sa scape de amenda si poate se invata minte.

altfel buna recenzie, merci!

19. Back To Top | #99

Atena

SI daca ajungeti la Atena nu vizitati bazarele sunt mult mai scumpe decat
    Katerini, vizitati magazinele noi dintre orasu vechi Placa (parca) si piata
    Syntagma , aveti lang piata un parculetz f frumos, euzonii schimbarea garzii
    si in metroul de linga monumentul eroului necunoscut unde e un fel de muzeu .Cand au sapat pt metrou au gasit ruine si au facut un fel de muzeu
    (cu intr gratis of course).SI bineinteles Acropole.Agora greceasca si Romana
    nu sunt cine stie ce.

20. Back To Top | #100

pt merlin

In Paralia Katerini cu 11 euro ai( la Micul Amsterdam) o supa crema f. buna
    o friptura sanatoasa cu garnitura , salata,s`o bere/cola.Te saturi oricat ai fi de mare ....

1.  
Page 5 of 46 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks