Page 6 of 46 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast
Results 101 to 120 of 916

Thread: Grecia

1. Back To Top | #101
    Quote Originally Posted by ck1206
    Se pare ca Raz e fan paralia Katerini, probabil e unul din ghizi sau unul din cei
    fericiti , care, fara sa caute , din pur noroc , au nimerit la minim de pret
    la superhotel.
    Hold on a sec...cum adica fara sa caut si cu noroc din prima...?

Pai am cautat ceva hotelul asta era in primul rand categoria B adica mai bun ca el era doar categoria A...si am vazut pozele camerelor intai si m-a atras ca avea si gradina in spate. Nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu pret minim pentru ca nu era asa, am dat 28euro/persoana pe noapte (asta in august), si pentru cei 4 euro in plus pe noapte intre cat B si C, eu cred ca s-au meritat din plin. (AC_ul era free la noi dar l-am folosit putin ca nu era asa de cald in camera. Aveam un raid pastile pentru tantari si nu am avut probleme)

2. Back To Top | #102
    Deci nu m-am plans am vrut doar sa avertizez viitorii turisti sa cerceteze inainte , pt
    ca , cam la aceeasi bani poti sa stai f bine.(Eu am primit excursia cadou, nu cred ca s-au facut nici un fel de cercetari inainte).
    Si la anu` tot in GR o sa ma duc indiferent ce zic Kusadasienii cu ucisariile lor cu tot.
    Si apropo era sa mor de oftica> La ambele capete ale statiunii( e valabil am inteles
    pentru tt Grecia) erau terenuri de Baschet si tenis GRATISSS si luminate si ingradite.
    Se pare ca la greci sporturile e gratis nu ca la noi( 150/ora/teren minim minimorum).
    Imi si imaginez: amurg tenis dublu mixt urmat in nocturna de baie in mare , Buzuki+Sirtaki.
    Va urez concediu placut si nu uitati rachetele de tenis, ochelarii de inot snorkelu` labele si cat mai multa memorie pe aparat.

3. Back To Top | #103
    Registered User Napoleon's Avatar
    Eu am gasit o oferta la agentia Fun Travel, Paralia Katerini - 120-130 euro de persoana fara masa inclusa...loc in camera dubla - "studiouri Nikos"(poate stie vreunul din voi...). Oricum, am mai fost la Paralia acum 3 ani, mie mi-a placut foarte mult, dar atunci am fost la hotel cu demipensiune...servicii, cazare, totul excelent - hotelul era Europe Inn
    Anul asta nu ma astept la conditii super de cazare, din simplul motiv ca nici nu am vrut sa dau multi bani, fiind pe un buget relativ redus(eu cu logodnica - 7 nopti - avem 500 de euro pt tot). deci vreau doar o camera decenta, cu frigider eventual, cu baie ok(dus, apa calda). in rest, vom manca pe la taverne(stiu ce inseamna...se mananca super) si vom merge in maxim o excursie, si de 2-3 ori la club/discoteca
    Nu va cer sfatul, vroiam doar sa precizez ca uneori mai scazi pretentiile, pt ca ai un buget fix. stiu ca la un hotel de 3 stele mi-ar fi mai bine, dar nu am bani momentan pt asa ceva(tocmai m-am mutat cu chirie...). Totusi, nu vreau sa merg la mare la noi, in gazda, sa cheltui tot 500 euro pe vreo 10 zile, sa vad in fiecare zi aceiasi tzigani ca in bucuresti, manele la maxim si ospatari care iti aduc menu-ul la 30 de min de cand te-ai asezat la masa. deci merg la cea mai ieftina oferta de turism extern, decat sa merg la Marea Neagra. o sa pun poze pe net, sa vedeti cum a fost.
    All you have to decide is what to do with the time that is given to you...

4. Back To Top | #104
    NAPOLEON
    Imi spui si mie te rog in ce perioada pleci? Si daca se poate ce firma ai gasit. Si eu sunt cam in acceasi situatie (500-600 euro, si cu nevasta ) )
    Eu as vrea sa plek la sfarsitul lui august.

5. Back To Top | #105
    Apropos ... stie cineva daca noile conditii de intrare in spatiul Schengen afecteaza si turismul organizat?
    Among the maxims on Lord Naoshige's wall there was this one: ''Matters of' great concern should be treated lightly.''
    Master lttei commented, "Matters of small concern should be treated seriously."

6. Back To Top | #106
    shtie cineva cat costa litrul de benzina in grecia ?

7. Back To Top | #107
    Registered User
    Tocmai m-am intors din Grecia,mai exact din Paralia si vreau sa spun ca am fost super multumit.Am platit 120 de euro pt 7 zile,transport si cazare,fara masa.Am stat la o vila numita Sun Palace si am fost placut surprins de camera:nu prea mica,balcon,termopane,aer conditionat,televizor,frigider.Partea misto a fost ca n-am platit nimic in plus pt aer si pt televizor asa cum mi se spusese din tare,nu stiu care-a fost faza,in fine...
    Statiunea e super misto,e diferenta mare intre noi si ei,si la calitatea serviciilor si la promovarea statiunii,la tot sunt peste noi.Nu zic ca n-avem o tara frumoasa dar parca nu stiu s-o promovam de-ajuns.
    Bugetul a fost de 500 de euro pt 2 persoane si vreau sa spun ca mi-au ajuns,mancarea destul de ieftina(sunt multe taverne),berea cam 0.50-0.80 in supermarket,la restaurant mai scumpa un pic,fructele ieftine...
    A iesit misto,numai ca in ultima zi m-am peste cap cu un scuter inchiriat de acolo si acu am o mica amintire de la greci pe picior,in rest totu e ok
    Ar mai fi multe de spus dar tre sa schimb bandaju la picior astept intrebari daca va mai intereseaza ceva de-acolo.

8. Back To Top | #108
    cu ce firma ai mers?

9. Back To Top | #109
    Registered User
    Oniro,dar nu te-as sfatui sa incerci acolo momentan,au un autocar stricat si s-ar putea sa pleci cu unul de rezerva care arata jalnic.

10. Back To Top | #110
    ma interesa pt ca e singura locatie de pe lista amicului meu. Pina acu cam tot ce am gasit in Romania nu a gasit el. nui un cap de tara, da e bine de stiut.

11. Back To Top | #111
    Registered User mateis's Avatar
    urmeaza sa plec si eu in grecia, la sfarsitiul lui august...230E/persoana, 11 zile, transport si demipensiune, cazare 7 nopti la 2* si 2 nopti la 3*, in Corfu - Kavos. Ce as vrea sa intreb, cam cat costa inchiriatul de masini SAU de scutere pe acolo? k parca m-ar atrage ideea de a ma plimba singur, nu cu grupul, si, cat costa combustibilul? O sa recitesc tot thread-ul si o sa revin cu eventuale alte intrebari. Merci frumos

12. Back To Top | #112
    Registered User
    Quote Originally Posted by mateis
    urmeaza sa plec si eu in grecia, la sfarsitiul lui august...230E/persoana, 11 zile, transport si demipensiune, cazare 7 nopti la 2* si 2 nopti la 3*, in Corfu - Kavos. Ce as vrea sa intreb, cam cat costa inchiriatul de masini SAU de scutere pe acolo? k parca m-ar atrage ideea de a ma plimba singur, nu cu grupul, si, cat costa combustibilul? O sa recitesc tot thread-ul si o sa revin cu eventuale alte intrebari. Merci frumos
    In Katerini scuterul era 20 de euro pt 24 de ore,iar plinul il faci cu 2-3 euro,consuma foarte putin.La masini era parca 60 de euro pe zi,nu mai stiu exact,dar iti recomand scuterul,e mai frumos(desi m-am dat putin peste cap cu el ).

13. Back To Top | #113
    Registered User mateis's Avatar
    da, banuiesc k e misto cu scuterul, da' dc vreau sa merg mai mult...mai multi kilometri...parca nu as merge pe scuter...mai ales k nu am mers niciodata cu vreun scuter..iti trebuie carnet?

14. Back To Top | #114
    Nick anterior: Magnum
    Ieri m-am intors din Grecia, respectiv, Paralia - Olympic Beach. E ultima oara in viata cand ma mai duc cu vre-o agentie in concediu. Cei care auziti de firma PAPASTERGIU, fugiti cat puteti. Ei au sediu in Paralia si se ocupa de preluarea turistilor veniti din Ro. Ceea ce fac ei se cheama batjocura totala, pot spune ca jumatate din concediu am pierdut certandu-ma cu ei. Pe langa asta, la dus am stat 3 ore in vama la greci, iar la intoarcere 4. Drumul cu autocarul e un calvar. Data viitoare o sa ma duc cu masina si o sa fac rezervarea direct cu proprietari de vile/hotel.

Partea buna, in loc de Paralia, m-au cazt in Olympic Beach, o mica statiune care se afla la 3 km de Paralia. A fost o surpriza placuta. Statiune mica, curata, cocheta si in mod special, linistita. Adica fara vuiet de masini, fitzosi, tzarani. Plaja e superba, are rang de steag albastru, apa e calda, preturile sunt super ok, uneori mai ieftin ca la noi, in total am iesit cu 600 euro 2 adulti si un copil. Daca nu ma incurcam cu agentia, ar fi fost o vacanta de vis.

15. Back To Top | #115
    pai zi de ce teai certatara cu agentia, ca sa ne dumirim si noi de ce a murit capra vecinului ) Ca pe mine ma cam paste grecia si nu prea stau bine cu fuga.

16. Back To Top | #116
    Nick anterior: Magnum
    Ok, iata un full report pe care o sa incerc sa-l structurez pe capitole de interes. Sa fiu scuzat daca ma intind prea mult.

Part1. Contractul.
    Contractul l-am facut cu firma timisoareana Ultramarin si consta din 7 nopti in Paralia, fara mancare + transport autocar. Asta a insemnat 130 euroi /adult si 90/copil. Cazarea trebuia sa fie un studio, aka o camera cu pat dublu, baie si bucatarie. Oricat am insistat, nu am reusit sa aflu unde ma vor caza. Acest lucru nu mi-a fost prea pe plac, insa din cauza ca totusi voucher-ul a fost confirmat de greci, am zis ca ca e ok.

Drumul
    La transport nu am avut nimic de obiectat. Autocar cu tv, muzica si clima putea fi reglat individual, deci ok. Drumul spre greci, a tinut 24 ore. Din care 2 ore pierdute la Calafat cu bacul si aproape 3 la vama greceasca unde eu am numarat cel putin 30 de autocare romanesti, o priveliste cum rari poti vedea.

Apropo de vama greceasca, acolo de obicei vine politia greaca si iti iau ei pasaportul, insa uneori uni ghizi romani din dorinta de a fi mai smecheri, strang pasapoartele turistilor si merg cu ele la vames in ideea ca se rezolva mai repede trecerea. Chiar din cauza asta, in autobuzul din fata noastra s-a pierdut un pasaport. Din ce am aflat mai tarziu, persoana respectica a intrat in Grecia, insa va petrece acolo cel putin o saptamana in plus ca sa mearga sa-si rezolve pasaportul la consulatul romanesc din Salonic. Sa nu mai zic ca nu am primit nici macar o scuza din partea agentiei, ce sa mai zic de despagubiri.

Sosirea
    Aici au inceput problemele. Degeaba autocarul a ajuns la ora estimata, a trebuit sa ma asteptam aproape 5 ore pana la cazare. Si aici intra pe rol firma PAPASTERGIU TRAVEL, firma care se ocupa de preluarea si cazarea efectiva a turistilor. Initial am stat in jurul autocarului pe o caldura de 35 grade aprox o ora, fara ca cineva sa ne spuna ce se intampla. Dupa o ora a aparut in sfarsit cateva fete de la agentie care au inceput repede sa ne imparta.

Noi si cu un nenea in varsta am fost cuplati cu un grup din Cluj si trimisi cu autocarul lor la Olympic Beach. Initial am protestat pt ca eu aveam bilet pt Paralia, insa fata de la agentie ne-a taiat repede avantul spunand ca OB apartine de Paralia si ca totul e ok.

Cazarea
    La sosire in OB, noi si cu nenea de care ziceam in sfarsit am fost cazati intr-o vila frumoasa, situata la 5 m de plaja... insa la comun, intr-un ap cu 2 camere. In momentul ala am cedat nervos si am sunat patroana de la agentia din TM. Dupe ce ea si fata de la PAPASTERGIU s-au certat vre-o 15 minute pe roaming-ul meu, sistuatia tot nu s-a rezolvat. Cica nu mai sunt locuri libere oricat am insista. Timp de 3 zile am stat impreuna cu o singura cheie la apartament, doar in a 3-a zi am primit inca o cheie. A inceput seria telefoanelor in tara, insa totul degeaba. Desi ni se spunea din tara ca s-a discutata la nivel de patronat si ca totul e rezolvat, cand mergeam la sediul PAPASTERGIU, raspunsul era acelasi: nu sunt locuri libere.

In penultima zi, am facut cunostinta camerista. Dupa ce ne-am rupt in engleza vre-o 10 minute, se lamureste ca ea de fapt e romanca din Ploiesti. Ea bucuroasa, ne face cunostinta cu cu patronul vilei, un grec extrem de simpatic si haios care stia romaneste si spunea ca ii iubeste pe romani. Omul cand a aflat de durerea noastra, instant a inceput sa dea telefoane la patronatul PAPASTERGIU. Dupa nici 2 minute, a venit directorul local al firmei care l-a luat pe batranel si la cazat intr-un hotel din statiune. Asta dupa ce nea Yannis, patronul, la facut cu ou si otet si a sters podeaua cu el. Culmea, Yannis si-a cerut scuze in locul celor de la PAPASTERGIU, ne-a si invitat la separeu la o cafea si bere. Asa ca ultimele zile le-am petrecut linistiti si singuri in apartament.

Totusi, eu nu m-am linisitit si am mers sa fac o sesizare scrisa la PAPASTERGIU. Sa vedeti tupeu... dupa ce scriu plangerea, cer sa mi se dea un numar de inregistrare. Tipa de la agentie imi spune ca asa ceva nu exista la ei. Iarasi, sun in tara la agentia din TM si intreb ce sa fac. Pana la urma o dau la telefon pe tipa de la PAPASTERGIU (Elena) sa vorbeasca direct cu patroana de la agentia din TM si culmea... Elena ii striga la telefon ca: "noi in Grecia nu folosim nr de inregistrare si stampile asa cum faceti voi la voi in Romania aia comunista". Sincer, mi-a picat fatza.

Intoarcerea
    Diferenta a fost ca am stat mai mult de 4 ore la vama greceasca. Am recuperat la viteza, pt ca era duminica si era mai putina circulatie.

Impresii de vacanta
    Grecia e superba. Daca scot din peisaj agentiile romanesti, pot spune ca a fost vacanta vacantelor. Nici nu indraznesc sa compar cu litoralul nostru, ce avem noi nu in cel mai bun caz poate fi numit JEG. Iar OB e superb, mi-a picat extrem de bine, mai ales ca anul asta am cautat un loc mai linistit si select. Am fost pt o zi si in Paralia. Sincer, nu mi-a placut prea tare. Foarte multa agitatie, plaja e foarte ingusta si foarte aglomerata. Abia am asteptat sa ma reintorc in OB.

In rest, pot confirma cam tot ce s-a scris aici. partea buna in tot e ca de Grecia inca nu s-au atins tzaranul roman. Ghiolbanul si manelistul neaosh pe care il poti admira si mirosi in toata splendoarea lui pe litoralul nostru si nu numai. Romani pe care i-am intalnit in Grecia sunt mai finuti, mult mai civilizati si nu fac atat scandal si mizerie.

In concluzie, eu niciodata nu o sa mai merg prin agentii. Next time, fac rezervarea personal, urc in masina si imi vad de treaba linistit. Oricum, de evitat PAPASTERGIU ! Daca mergeti prin agentii romanesti si aveti treaba prin zona Paralia, intrebati intai cine va preia acolo.

17. Back To Top | #117
    Registered User Boltar's Avatar
    Inainte sa plece Magnum in Grecia eu veneam din Paralia (nu chiar, din Platamonas).
    Am calatorit cu niste autocare cu scaun reglabil, aer conditionat individual, televizor, muzica si o ghida super klumea.Singura problema era ca daca cel din fata isi lasa scaunu pe spate sa poata dormi, cel aflat in spate (eu, 2m inaltime) nu avea loc de picioare si nu putea dormi. In autobuz romani care au coborat in paralia (ROMANIA), in Olimpic Beach (cei care au stat acolo au zis ca mancarea nu a fost prea buna si inainte de excursii nu primeau pachetele). In Grecia s-a stat la vama vreo 5 ore (vreo 15 autobuze romane inaintea noastra si vreo 10 dupa noi). Ajunsi la hotel super impresie. Din pacate am ajuns cand toate camerele erau ocupate si am primit camere la subsol (fara aer conditionat, fara priveliste si fara balcon) pt o zi pana s-au eliberat camerele in care trebuia sa fim cazati. Desigur ca managerul hotelului(care nu vorbea romana) s-a scuzat si ne-a invitat la o bautura.
    Hotelul super fain: tv in camera cu posturi numai grecesti, balcon cu priveliste spre mare sau spre Olimp, aer conditionat(nu prea trebuia deoarece era racoare), piscina si foarte aproape de magazine si mare.
    Marea in Platamonas e cu pietre, inclusiv in apa pana unde marea avea 2m, mai incolo nu prea am avut chef sa intru deoarce inotul meu nu e de nivel olimpic.Oricum daca mergi 10 min mai spre katerini, pe malul marii, dai de niste umbrelute unde stai pe sezlong pe gratis(nu ca-n Romania), totusi ne-am simtit aiurea si am comandat ceva(orice 3euro, heineken 0.33 la 3 euro!!!), apa fara pietre.
    In excursia la seara greceasca au mers doar doi romani si astfel nu au avut ghid si au zis ca fara ghid e foarte naspa. In a doua calatorie la Meteora bisericile erau intersante, priveliste klumea si atat. In calatoria spre Skiathos dans pe vapor, vapor mic, fara barci salvare, bar la bord. Ajunsi pe kukunari plaja cu nisip asa de fin ca nu se da jos cu prosopu, apa super clara, fara pietre, sezlong la 2 euro pe pesoana.
    In skiathos totu e scump, desi gasesti si ceva mai ieftin. Inghetata de 5euro e super buna.
    In Platamonas preturi acceptabile. Cu 3 euro manci bine la pranz. Se gaseste si aur la cm, super bun, + cadouri gratis pt. lanturi, bratari cat mai multe. Sucul e la 0.7euro.
    Restul ti-l dau pana la ultimul cent. Inghetata la caserola mare 2euro super buna. Apa minerala nu am gasit, doar apa plata pe care scrie mineral water si sifon (soda).
    La hotelul Kronos mancarea foarte buna(tip bufet suedez), desi laptele era intotdeuna rece. In piscina apa nu prea rece(numai buna) si hidromasaj.
    Super faina excursia. Recomand tuturor hotelul Kronos si statiunea Platamonas, dar doar pt 7 zile, dupa incepi sa te cam plictisesti.
    Intoarcerea iar a fost cosmar pt mine(nedormit 24 ore).
    Nu prea am avut neplaceri.

18. Back To Top | #118
    @magnum
    telefonul cameristei nu ma ajuta prea tare, da poate lai luat peal lu nenea yanni?

19. Back To Top | #119
    Registered User eu's Avatar
    salut
    Incerc si eu sa plec in grecia in august , acum intreb si eu: cum este mai bine sa merg cu masina personala sau cu agentie ? Cum ies mai ieftin si cam cati bani pt 7 zile mi-ar trebui ???
    suntem 4 persoane ,colegi de facultate
    astept pareri despre cei care au mai fost
    10x
    Last edited by eu; 03-08-2005 at 18:12. Reason: traducere in romana :)

20. Back To Top | #120
    Registered User Napoleon's Avatar
    dorelhij, specificasem firma Fun Travel, in final plec cu firma Corali, ma costa 144 euro de pers cazare 7 nopti plus transport...O sa stam la vila Athina, mi s-a spus ca are frigider si plita electrica pt gatit(o mini-bucatarie, de fapt), TV...am vazut si niste poze cu camerele. Faza e ca daca vrei la sf lui august, s-ar putea sa fie tarziu sa rezervi acum...eu am rezervat acum vreo 25 de zile, si plec pe 12 din tara.
    Si noi avem un buget de vreo 5-600 euro, asta incluzand ce am platit la agentie(288 euro 2 persoane). Sper sa ne ajunga si sa ne simtim bine...Feedback cand ma intorc, promit sa postez si niste poze edificatoare...
    All you have to decide is what to do with the time that is given to you...

1.  
Page 6 of 46 FirstFirst ... 345678916 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks