Page 3 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 41 to 60 of 155

Thread: Epava de la Costineşti

1. Back To Top | #41
    Registered User Mandea's Avatar
    Quote Originally Posted by PigBrother
    Nava aia a fost facuta gata gaurita ?
    da, pentru aerisire
    cand li se facea cald alora din sala motoarelor dadeau alea la o parte sa respire si ei

2. Back To Top | #42
    Registered User PigBrother's Avatar
    "loc de fumat, interzis a se folosi pe mare de gradul 1 sau superior" "D
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

3. Back To Top | #43
    Registered User valh's Avatar
    si asa s-a lamurit si de ce a esuat! au vrut sa fumeze pe o mare de gradul 1 sau superior! au dat capacul la o parte si baldabac!
    Cand cineva, pe care il admiri si il respecti foarte mult, pare sa gandeasca profund, probabil se gandeste la masa de pranz.

4. Back To Top | #44
    Registered User Cricket's Avatar
    Quote Originally Posted by Ocelot
    Pai si ai sarit pana la urma?
    Nu, nu am avut curajul necesar!
    Voi cum v-ati facut curaj? Nu v-a fost frica de stancarii? Cat de mult te-ai scufundat? Nu ai intrat in panica in drumul spre adancuri? Pe ce parte a puntii va aflati?
    Povesteste mai in detaliu please!
    << Imaginaţia este totul. Este avanpremiera atracţiilor viitoare ale vieţii.>> (Albert Einstein)

5. Back To Top | #45
    Darth Ocelot Ocelot's Avatar
    Quote Originally Posted by Cricket
    Nu, nu am avut curajul necesar!
    Voi cum v-ati facut curaj? Nu v-a fost frica de stancarii? Cat de mult te-ai scufundat? Nu ai intrat in panica in drumul spre adancuri? Pe ce parte a puntii va aflati?
    Povesteste mai in detaliu please!
    Am uitat sa povestesc asta, desi vroiam
    Deci tot timpul se sare pe partea pe care o vezi dinspre plaja. "Stancarii" nu exista acolo, cat despre pericole, exista, insa mai mult legat de cum sari. Daca iei o spinare sau o burta de la 10-15 m sau cat are epava, probabil o sa ai probleme, insa nu trebuie sa-ti faci griji in privinta asta.
    Deci e partea din jumatatea din spate, unde ar trebui sa fie 1-2 furtune de pompieri, pt cei care pot urca pe ele pana sus (desi n-am vazut pe nimeni facand asta). N-ai cum sa ratezi, pentru ca acolo e cala, e mult spatiu sa-ti faci avant etc. Legat de curaj , ne-a luat juma de ora sa sarim. Deci pana la urma nu trebuie sa te gandesti la inaltime sau la ce ti s-ar putea intampla. Pur si simplu vezi daca nu cumva e cineva pe langa epava (ca sa nu-i sari in cap), iti iei un avant si sari. Ziceam de luat burta sau ceva in genul asta... nu-ti face griji, n-ai cum sa te rostogolesti in aer fara sa vrei. Adancimea apei: e cred ca de vreo 5 metri, insa s-ar putea sa atingi fundul. Din nou, nu-ti face griji, n-ai cum sa-ti rupi nimic. Nu trebuie sa te panichezi, din cateva brate ai ajuns la suprafata.
    Ai grija sa vorbesti intai cu salvamarul, sa nu cumva sa fi existat incidente sau legat de nivelul valurilor. Plus ca daca te duci cu cativa prieteni si nu mai e nimeni acolo, o sa fie atent la voi din cand in cand.

Quote Originally Posted by Dark Reign
    gaurile sunt mult mai vechi de 10 ani.
    poate chiar 20
    Ma, poate mai mult de 10 ani, dar tin minte ca am vazut la stiri ca facusera astia gauri ca sa treaca cu canoea prin ele si sa exploreze turistii straini rahatii bastinasilor .
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

6. Back To Top | #46
    Quote Originally Posted by nokia2010
    Ar trebui făcut ceva pt. salvarea acestui simbol!
    tu ar trebui sa faci armata la pompieri...
    infernul sunt ceilalti.

7. Back To Top | #47
    Quote Originally Posted by nokia2010
    Ar trebui făcut ceva pt. salvarea acestui simbol!
    da, exista o "grupare" sa-i zic?
    se ocupa cu "salvaging old junk" poate vin ei s-o ia
    (under construction)

8. Back To Top | #48
    Quote Originally Posted by PigBrother
    Eu zic sa beliti ochii foarte bine daca mai intrati inauntru. E cargou, are multe spatii largi si inalte in coca, daca se rupe ceva cu voi sunteti buni de carat in punga de plastic acasa.

BTW, am aflat ca gaura aia a fost facuta cu autogenul tocmai ca sa se poata intra in ea. Nu stiu daca au existat tentative de recuperare pentru fier vechi sau a fost facuta doar ca sa faciliteze accesul nebunilor care oricum urcau pe ea si riscau sa-si rupa gatul.

gaura poate a fost largita cu autogenul insa mai peste tot seamana a explozie din interior din cauza unui motor sau cine stie ce cazan cu abur care a cedat. or fi fortat foarte mult sa iasa dupa ce au esuat, probabil de asta l-au abandonat de tot, ca avea motorul varza.

btw, sa aveti grija cand intrati ca are muchiile foarte ascutite, multi si-au lasat adn-ul de la picioare in gaura aia. desi e mare.

recomand si eu o punga de plastic daca vreti neaparat sa urcati pentru ca scara de care zicea criket e furata de mult timp, te poti urca doar folosindu-te de foarte putine chestii mici si alunecoase din cauza uleiului turnat tocmai ca sa nu se aventureze curajosii (majoritatea au fost furate deja de mici intreprinzatori locali, au exploatat-o intensiv pentru fier vechi vro 20 ani -se zice ca unii si-au facut si case cu asta) iar cand cazi de la 5 metri cu capul intr-un surub de 35 sau lovesti o chiulasa de 20 de tone nu vad ce sanse ai mai avea.

9. Back To Top | #49
    Snowboard Dude BlackLord's Avatar
    Quote Originally Posted by raz98
    va dati seama cat valoreaza asta la fier vechi ? Inca nu au ochit-o rromii

Pai sa ajunga la ea treb sa ia contact cu apa ... Tigani + Apa = NEVER!
    "In Romania unii oameni nu mai au principii! Sunt niste vite toti! Niste viermi smecheri!" (Weekend Cu Mama - MediaPro 2009)

10. Back To Top | #50
    De Beers, un motor diesel nu explodeaza, oricum e greu sa arunci in aer un motor de nava in fortaj, cum ar fi fost cazul de fata (presupunand ca ar fi incercat sa iasa din galeata), in general se rupe axul sau se indoaie elicea.
    Iar daca ar fi avut cazane cu aburi...eh...nu vrei sa stii cum ar fi aratat daca ar fi sarit asa ceva in aer

11. Back To Top | #51
    cum ar arata??

asta e mare, 1 metru jumatate ca popa diametru.

raman la ideea ca a fost explozie din interior iar acolo doar sala motoarelor e.

12. Back To Top | #52
    Explozia ar fi smuls placi din bordaj, deci profile rectangulare, nu ar fi dat gauri rotunde. C'mon, credeam ca e evident

Oricum, uite poza veche fara gaura aia
    http://gix.itgo.com/images/costinesti_epava.jpg

13. Back To Top | #53
    Registered User valh's Avatar
    postez cateva poze gasite pe net:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epava de la Costine&#351;ti-image_100_.jpg   Epava de la Costine&#351;ti-image_101_.jpg   Epava de la Costine&#351;ti-image_104_.jpg   Epava de la Costine&#351;ti-post-2028-1124201858_thumb.jpg  
    Cand cineva, pe care il admiri si il respecti foarte mult, pare sa gandeasca profund, probabil se gandeste la masa de pranz.

14. Back To Top | #54
    e clar decupata... nu sunt urme de explozie...
    grinzile alea sunt intacte.

Myth Busted
    (under construction)

15. Back To Top | #55
    err.. eu m-am referit la gaura cealalta.

pig: nu-mi deschide poza ta.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epava de la Costine&#351;ti-epava2.jpg  

16. Back To Top | #56
    Look, no hole
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epava de la Costine&#351;ti-costinesti_epava.jpg  

17. Back To Top | #57
    Registered User bluesica's Avatar
    Am fost pe epava acum cativa ani in urma .. cand a fost eclipsa..am urcat sus am explorat si am sarit, senzatie e super ...asemanator cu bunji ..sau cum se cheama, cat despre curaj .. nu am probleme cu astea .. m-am dus pe margine, m-am uitat sa vad ca nu e nimeni si I BELIVE I CAN FLY. Singura problema a fost la intoarcere, a fost foarte obositor si am avut prieteni care au trebuit carati, era apa prea rece pentru distanta aia,imediat dupa eclipsa s-a racit foarte tare apa, tremuram tot si am avut crampe vrreo 2 zile.
    A si atunci am descoperit cum fac aia rost de cochilii de melci de alea portocalii, cand am atins fundul am simtit ceva interesant ..am luat de pe fundul marii si cand am ajuns sus, stupoare ..un melc de ala viu ... i-am dat drumu inapoi, erau deja prea multi morti si scosi la vanzare.

Oricum numai senzatia de a fi acolo sus .. si a privi de pe vapor spre mare e deajuns, daca ai o imaginatie bogata il poti simti adormit acolo ca un batran plin de povesti fericit ca nu e uitat.

Gaura aia, am intrebat unu dintre cei de la salvamont si a zis ca a fost facuta special cu autogenul sa se poata urca in ea, pe partea cealalta era prea periculos si se aventurau prea multi.
    colorblind

18. Back To Top | #58
    life is a race track Freelancer's Avatar
    Quote Originally Posted by bluesica
    Gaura aia, am intrebat unu dintre cei de la salvamont si a zis ca a fost facuta special cu autogenul sa se poata urca in ea, pe partea cealalta era prea periculos si se aventurau prea multi.
    poate salvamar

19. Back To Top | #59
    Registered User Mandea's Avatar
    no, e salvamont ca alpinismul tine de salvamont mai degraba. doar te cateri pe epava aia
    glumesc, evident.

20. Back To Top | #60
    Registered User
    Uite o poza interesanta.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epava de la Costine&#351;ti-vezi-de-fatza.jpg  

1.  
Page 3 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks