Page 4 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 61 to 80 of 155

Thread: Epava de la Costineşti

1. Back To Top | #61
    Registered User motorzbh's Avatar
    ma indoiesc ca a tras cineva vreodata in nava pentru ca este aproape de tzarm.oricum am fost pe epava shi nu am vazut gauri de proiectile. la un moment dat s-a incercat dezmembrarea ei , se vad in dreapta gaurii din sala motoarelor cum s-a incercat taierea ei. deoarece fundul apei este foarte mic nimeni nu a putut sa vina cu vreo nava de interventzie langa ea shi toate lucrarile s-au facut din barci pontoane. la un moment dat au incercat sa o traga spre mal dar shi aici au eshuat.
    eu merg costant pe ea de aproape 20 de ani shi in ultima vreme degradarea s-a accentuat. asha cum a mai spus cineva e un loc foarte bun de pescuit.
    recomand si eu o punga de plastic daca vreti neaparat sa urcati pentru ca scara de care zicea criket e furata de mult timp, te poti urca doar folosindu-te de foarte putine chestii mici si alunecoase din cauza uleiului turnat tocmai ca sa nu se aventureze curajosii (majoritatea au fost furate deja de mici intreprinzatori locali, au exploatat-o intensiv pentru fier vechi vro 20 ani -se zice ca unii si-au facut si case cu asta) iar cand cazi de la 5 metri cu capul intr-un surub de 35 sau lovesti o chiulasa de 20 de tone nu vad ce sanse ai mai avea.
    ulei e original de la nava. am vazut multzi intreprinzatori cu autogenul taind tzevi shi alte chestii shi mereu dupa aia curgeau tot felul de porcarii.
    exista nishte scari pe care te potzi urca dar e foarte periculos totushi. puntea s-a gaurit ingrozitor. cred ca anul asta e ultimul cand ma mai duc. o sa incerc sa iau un ap foto cu mine.
    Cea mai mare reushita a Bisericii a fost sa convinga lumea ca Dumnezeu are nevoie de mijlocitori.

2. Back To Top | #62
    Topicul asta mi-a facut dor de mare, de nu va vine sa credeti. Neaparat trebuie sa ajung vara asta la Costinesti.
    Anu' trecut a fost super, de fapt ca in toti ceilalti ani. Asa ca nu se poate sa nu apar si eu pe acolo, candva prin august, probabil.
    That's when the fun begins.
    Americans have no capacity for abstract thought, and make bad coffee.

3. Back To Top | #63
    Always Right K-stor's Avatar
    Am mai gasit pe net o poveste a unuia care isi aminteste cum si-a luat prima motocicleta:
    - in ’92- prima Mobra- rosu cu crem, din ’74, 611 km. (zacea intr-o uscatorie de bloc din ’74- fostul nu reusise sa ia carnet). Am dat pe ea 5000 lei. Eram lefter dupa afacerea cu broasca de la cascadori; banii i-am scos din... 50 kg. de cabluri de cupru luate de pe.... epava de la Costinesti, carate la mal cu salteaua (care era sparta si se ducea la fund, la cateva minute trebuia sa mai umflu la ea), aduse cu trenul si vandute in talcioc la tzigani cu 100 lei/kg. Merge si acum.

Mai e o epava la Neptun incarcata cu fonta si una dupa digul de nord al portului Constanta. Stie cineva care din ele e cea din fotografie si unde se afla ?

edit: am aduagat o poza cu epava vazuta din satelit. Interesant, 189m de la mal.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epava de la Costineşti-epava.jpg   Epava de la Costineşti-shipwreck.jpg  
    Last edited by K-stor; 26-06-2006 at 18:18.
    "I like stuff that's cool, I don't like stuff that sucks." Butt-Head

4. Back To Top | #64
    Leather SM's Avatar
    K-stor,cea din poza pusa de tine e in Vama Veche.

5. Back To Top | #65
    - in ’92- prima Mobra- rosu cu crem, din ’74, 611 km. (zacea intr-o uscatorie de bloc din ’74- fostul nu reusise sa ia carnet). Am dat pe ea 5000 lei. Eram lefter dupa afacerea cu broasca de la cascadori; banii i-am scos din... 50 kg. de cabluri de cupru luate de pe.... epava de la Costinesti, carate la mal cu salteaua (care era sparta si se ducea la fund, la cateva minute trebuia sa mai umflu la ea), aduse cu trenul si vandute in talcioc la tzigani cu 100 lei/kg. Merge si acum.
    ma indoiesc ca mai erau cable de cupru in 92 pe epava, probabbil gagiul furase intr-adevar cuprul de la vreo fabrica sau uzina. ca sa nu zic ca nu era 100 de lei kg de cupru in 92.
    Cea mai mare reushita a Bisericii a fost sa convinga lumea ca Dumnezeu are nevoie de mijlocitori.

6. Back To Top | #66
    Registered User bluesica's Avatar
    Quote Originally Posted by Freelancer
    poate salvamar
    Este interesant ca din tot ce am zis acolo, nu ai vazut decat o greseala de exprimare ... nu ceea ce am zis de epava .. in fine, pt. mine epava e ceva nou si frumos, pt. tine e doar o povestire despre o rugine in care cauti cuvinte ruginite.
    colorblind

7. Back To Top | #67
    dupa lupte indelungate am reushit sa dau de ea.

Built: Harland-Wolffs, Belfast
    ON: 16519
    Dimensions: 431.4 x 57.3 x 33.6 feet
    Tonnage: Gross: 7355 Net: 5120
    Propulsion: 6-Cyl 2 S.C.S.A. Burmeister & Wain oil engine by the shipbuilder
    Type: Refrigerated Cargo Liner
    Launched: 28/5/1942 (Yard No. 1120) as Empire Strength for the Ministry of War Transport (Blue Star Line Ltd. managers)
    Completed: 12/1942
    Purchased: 15/3/1946 by Frederick Leyland & Co. Ltd., (Blue Star Line Ltd. managers) and renamed Saxon Star
    Transferred: 1950 to Lamport & Holt Line Ltd., Liverpool
    Transferred: 1954 to Booth S.S. Co. Ltd., Liverpool
    Transferred: 1959 to Blue Star Line Ltd.
    Sold: 8/1961 to D. L. Street Ltd., Cardiff for Ł117,000 and renamed Redbrook
    Sold: 1965 to Hegif Compania Naviera S.A., Greece and renamed E. Evangelia
    Grounded: 15/10/1968 of Constantza, Rumania and became a total loss
    nava a fost englezeasca shi construita pentru convoaiele atlantice. e posibil sa fi fost facuta repede shi cu bani putzini shi de aia sa fi vrut sa scape de ea.
    la data eshuarii era sub pavilion grecesc dar la o companie total necunoscuta nicidecum a lui Onasis( dar de in romania singurul armator grec de care se auzise era onasis) .
    la fel shi cu portocalele cred ca e basm deoarece portocalele nu se transporta in frigider shi cred ca nava era totushi goala ca sa ajunga asha aproape de tzarm ( sau poate au tras-o in locatzia actuala cand au incercat sa-o aduca pe mal).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epava de la Costineşti-saxon-star2.jpg  

8. Back To Top | #68
    Leather SM's Avatar
    nu e basm faza cu dportocalele,intreaba-i pe aia mai mari

9. Back To Top | #69
    Registered User PigBrother's Avatar
    Good job, motorzbh.
    Mi se parea mie ca aduce cu un Liberty Ship, dar mi se parea ireal ca la jumatatea anilor '60 inca sa mai fie folosite copaile alea. Well, I was wrong
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

10. Back To Top | #70
    pai mai e inca una de mai merge shi azi. seamana intr-adevar cu o LS dar a fost construita in Anglia. oricum a luptat saraca in WW2 prin convoaie.

11. Back To Top | #71
    Registered User valh's Avatar
    Quote Originally Posted by motorzbh
    la data eshuarii era sub pavilion grecesc dar la o companie total necunoscuta nicidecum a lui Onasis( dar de in romania singurul armator grec de care se auzise era onasis) .
    la fel shi cu portocalele cred ca e basm deoarece portocalele nu se transporta in frigider shi cred ca nava era totushi goala ca sa ajunga asha aproape de tzarm ( sau poate au tras-o in locatzia actuala cand au incercat sa-o aduca pe mal).
    dupa primaria costinestiului ar fi fost a lui onasis:

http://64.233.183.104/search?q=cache...&ct=clnk&cd=17

clar din poze comparate este o nava liberty.
    Cand cineva, pe care il admiri si il respecti foarte mult, pare sa gandeasca profund, probabil se gandeste la masa de pranz.

12. Back To Top | #72
    Always Right K-stor's Avatar
    unde ai gasit informatiile asta motorzbh ? un fel de all time naval database ?

unul din fostii ei capitani inca mai traieste:
    http://www.twmuseums.org.uk/memoryne...ercoats%20RNLI

edit: o poza din vremea cand se chema Saxon Star
    edit2: wow inca o poza
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epava de la Costineşti-saxon-star.jpg   Epava de la Costineşti-saxon-20star.jpg   Epava de la Costineşti-saxonstar3.jpg  
    Last edited by K-stor; 27-06-2006 at 21:42.
    "I like stuff that's cool, I don't like stuff that sucks." Butt-Head

13. Back To Top | #73
    Mdea, ce trist, sa scapi de U-boot-urile inamice si sa esuezi, cu nume schimbat, pe o plaja amarata dintr-un fund de lume. Bleah.

14. Back To Top | #74
    Registered User Mandea's Avatar
    hai mai ca marea neagra nu e fund de lume mai e pana acolo
    misto nava cand era intreaga. dar era ditamai monstrul.

15. Back To Top | #75
    Ma rog, pentru vreme aia un tonaj de 7000 era mediu spre mare. Azi e o barcuta

16. Back To Top | #76
    dupa primaria costinestiului ar fi fost a lui onasis:
    mai daca vrei cauta informatzii despre compania "Hegif Compania Naviera S.A., Greece " shi vezi daca apartzinea lui onasis.
    unde ai gasit informatiile asta motorzbh ? un fel de all time naval database ?
    nu, eu shtiam ca fusese o nava a englezeasca deoarece acum 20 de ani se mai vedeau inscriptzii prin interiorul navei. mi-a luat ceva timp sa-mi aduc aminte de Blue Star line. am cautat informatzii despre eshuare dar nu am gasit nimic. ar fi de incercat la Loyds dar trebuie sa plateshti ca sa vezi registrele. daca cineva are relatzii pe la vreo firma serioasa de asigurari am putea da de dosarul ei.
    nu ma pot baza pe informatziile martorilor oculari pentru ca in 1968 Costineshtiul era un sat de pescari amarat shi in octombrie nu era nici dracu acolo la plaja. iar localnicii povestesc fiecare altceva.

Mdea, ce trist, sa scapi de U-boot-urile inamice si sa esuezi, cu nume schimbat, pe o plaja amarata dintr-un fund de lume. Bleah.
    decat sa te scufunzi singura din cauza nepriceperii constructorilor mai bine sa ajungi pe o plaja shi sa ajungi in poze la mii de oameni. parerea mea.

clar din poze comparate este o nava liberty.
    liberty ships erau fabricate in america shi erau ceva mai mari.

17. Back To Top | #77
    Registered User Sharku's Avatar
    mai pun si eu un link cu poze destul de detaliate de pe epava
    http://rocafe.ca///index.php?name=co...bum=120&pos=23

18. Back To Top | #78
    Sharku, ... super poze.

Am vazut epava doar de departe (n am fost decat in trecere prin Costinesti .. ca eram super tentat de ea ) Abia acu' imi dau seama cat de tare e...
    Unele poze imi furnica pielea. E destul de riscant sa sari de la inaltimea aia... brr...

19. Back To Top | #79
    Registered User The Sheriff's Avatar
    Sharku, multumim de poze, sunt superbe, mi`am dorit de mult sa ajung pe ea, poate in vara asta cu un pic de noroc
    Arata super !
    DCS:16.02.11
    ACC&OUV: 13.09.11
    INT:07.09.13
    INV:17.03.14

20. Back To Top | #80
    Darth Ocelot Ocelot's Avatar
    pana la urma stie cineva care-i inaltimea ei? Mai precis, de la nivelul apei pana pe punte?
    Stiu ca dura vreo 2 secunde (desi nu pot zice exact) caderea, deci h=5*4=20m. Dar mi se pare prea mult
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

1.  
Page 4 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks