Page 5 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast
Results 81 to 100 of 155

Thread: Epava de la Costineşti

1. Back To Top | #81
    For Sale - Buy Now SeikQ's Avatar
    Nu trebuie sa practici inotul de performanta pt. a ajunge pe epava. Toti prietenii mei se duc inot pana acolo. Eu am fost cu o barca. Pe vremea aceea am platit 10.000 lei la un tip si ne-a dus cu barca. De sarit nu am sarit, nu ca mi-ar fi fost frica de inaltime, dar erau prea multe persoane in apa, iar la gaura aceea era mai tot timpul ingramadeala (sunt fumator si nu rezist foarte mult ). Prima impresie? Este o senzatie cam ciudata, "frica" combinata cu uimire, cel putin asa in fost in cazul meu. Escaladarea este putin cam riscanta, mai ales la coborare (asta in cazul in care nu sari). Exista o scara, din "camera motoarelor" pana pe punte, dar are foarte multe trepte rupte. De la punte pana la nivelul apei, nu cred ca sunt mai mult de 10 metri (masurat ochiometric ). Atasez si cateva fotografii
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epava de la Costineşti-epava.jpg   Epava de la Costineşti-epava2.jpg   Epava de la Costineşti-epava3.jpg  
    Do you know the difference between an error and a mistake? Anyone can make an error. But that error does not become a mistake until you refuse to correct it.

2. Back To Top | #82
    depeche mode..haha

3. Back To Top | #83
    Registered User motorzbh's Avatar
    Nu trebuie sa practici inotul de performanta pt. a ajunge pe epava.
    dar trebuie sa shtii sa innotzi ca lumea shi sa rezishti 500 de m . partea proasta este ca malul este plin de stanci ( ca de altfel peste tot prin costineshti) care sunt pline de scoici( bune cand dai la peshte de pe epava) shi din acest motiv trebuie sa dai din labutze cam tot drumul ca sa nu te tai in ceva. eu fiind destul de prajina imi permit pe la jumatea distantzei sa ating fundul shi sa ma odihnesc nitzel.
    in principiu daca nu sunt valuri nu e nici o problema pentru un innotator experimentat.
    in privintza saritului nu cred ca la gaura sunt mai mult de 8 m. la pupa navei ( adica la fundul ei ) sunt cam 6 shi ceva ( am masurat eu cand am dat la peshte). fundul apei nu are mai mult de 3m functzie de curentzi ,furtuni etc. personal am atins odata fundul dar repet nisipul pe fund se mai plimba. am fost cu ochelarii de cateva ori shi am observat asta.
    lucrul cel mai periculos il constituie coroziunea puntzilor, deja au aparut gauri prin tabla shi sper sa nu trec prin ea. dar cu cat un lucru este mai periculos cu atat e mai tentant , nu?
    pe vremuri era una din macarale prabushita pe punte shi ieshea ca o trambulina deasupra marii shi daca te tzineau picioarele puteai sa mergi pe ea shi sa sar relativ departe de epava. pentru cei care n-au fost aproape de epava , carena epavei arata dezolant cu placile de otzel indoite shi distantzate intre ele shi cu jdemii de nituri ieshite in afara care abia ashteapta sa te sfashie de sus pana jos. de aia e bine sa-tzi faci avant sa nu te atingi de carena. din pacate acum catziva ani a disparut.
    de fapt au disparut shi lantzurile de la ancore bag de seama. o sa iau ochelarii cand ma duc sa vad daca mai sunt ancorele.
    am cautat nishte poze shi am dat de astea. sunt facute cu zenith-ul cu teleobiectiv de pe plaja.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epava de la Costineşti-epava1.jpg   Epava de la Costineşti-evangelia.jpg   Epava de la Costineşti-s-m-epava.jpg  
    Last edited by motorzbh; 29-06-2006 at 10:15.
    Cea mai mare reushita a Bisericii a fost sa convinga lumea ca Dumnezeu are nevoie de mijlocitori.

4. Back To Top | #84
    Darth Ocelot Ocelot's Avatar
    pai cred ca au scos totul ca sa nu se loveasca vreun gigel. Cat despre hotii de fier vechi, nu cred ca se risca, mai ales ca zona este supravegheata.

LE:
    Quote Originally Posted by motorzbh
    mai sa fie , au stat 30 de ani shi acum brusc au disparut? sunt curios daca e lantzul in apa. daca nu e in apa e clar ca un intreprinzator l-a luat.
    pai acum cati ani ai facut pozele alea? Poate au taiat cablurile cand au facut si gaurile...
    Last edited by Ocelot; 29-06-2006 at 13:58.
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

5. Back To Top | #85
    mai sa fie , au stat 30 de ani shi acum brusc au disparut? sunt curios daca e lantzul in apa. daca nu e in apa e clar ca un intreprinzator l-a luat.
    Cea mai mare reushita a Bisericii a fost sa convinga lumea ca Dumnezeu are nevoie de mijlocitori.

6. Back To Top | #86
    lantul nu este in apa. in perioada cand am "vizitat" eu epava, apa era foarte transparenta (la botul navei, nu stiu exact cum se numeste) si se vedea destul de clar fundul marii.
    Do you know the difference between an error and a mistake? Anyone can make an error. But that error does not become a mistake until you refuse to correct it.

7. Back To Top | #87
    sincer sa fiu nu ma mira de loc.
    partea din fatza a unei nave se numeshte prova. e normal sa se vada fundul marii ca apa nu este foarte adanca 3-4 m. ai vazut ce stanci sunt pe fund?

8. Back To Top | #88
    Quote Originally Posted by motorzbh
    sincer sa fiu nu ma mira de loc.
    partea din fatza a unei nave se numeshte prova. e normal sa se vada fundul marii ca apa nu este foarte adanca 3-4 m. ai vazut ce stanci sunt pe fund?
    la prova sunt stanci? Ca sa stiu sa nu ma arunc pe acolo (oricum n-aveam de gand, ca toata lumea se arunca din acelasi loc, insa daca ma apuca vreo nebunie sa stiu ce si cum ).
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

9. Back To Top | #89
    dupa cum spuneam mai sus. fundul marii se vede foarte clar (la prova ), mai ales toate stancile alea nu stiu, dar eu unul nu m-as risca sa sar intr-o apa unde se vede si o moneda pe fund

10. Back To Top | #90
    la prova sunt stanci? Ca sa stiu sa nu ma arunc pe acolo (oricum n-aveam de gand, ca toata lumea se arunca din acelasi loc, insa daca ma apuca vreo nebunie sa stiu ce si cum ).
    sunt stunci peste tot din pacate. problema adevarata este ca prova este la vreo 16 m deasupra apei shi apa nu are mai mult de 2-3 m. deci daca sari s-ar putea sa ramai infipt in nisip daca evitzi stancile. in general lumea sare pe la jumate pentru ca nu trebuie sa te catzeri pe peretele antival, care este o ruginitura plina de guano care itzi provoaca tetanos doar cand te uitzi la el.

11. Back To Top | #91
    Don eXecuTor sabothor's Avatar
    Nu ma spus nimeni nimic pe acest thread? Hai ca vreau sa-l readuc la viata fiindca e destul de interesant!

Girls have an unfair advantage over men: if they can't get what they want by being smart, they can get it by being dumb

12. Back To Top | #92
    ...mai ales in timpul iernii!

13. Back To Top | #93
    Registered User eltrafiquante's Avatar
    Anu` asta trec si eu pe acolo . Sa vedem ce si cum . Pacat ca nu stiu sa innot, poate gasesc vreun localnic cu o barca.

14. Back To Top | #94
    Registered User xplaur's Avatar
    ce parere aveti?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epava de la Costineşti-mare-095.jpg  

15. Back To Top | #95
    punisher PYRO!'s Avatar
    Hahahahaha ..."Don't jump! Stay where you are! Don't jump or we will shoot!"

Am sarit si io de pe epava aia acum 3 ani cred...de inotat pana la ea nu e ingrozitor de greu, totusi trebuie sa ai oarece conditie fizica si sa fii un inotator decent

Urcatul prin ea...are oarece feeling...io unul ma simteam ca in Tomb Raider...e nevoie de atentie pt ca sunt multe bucaati de fier ascutite ruginite, etc... Nu mai stiu exact de unde am sarit...cred ca undeva pe centrul navei, poate un pic catre spate (adica partea dinspre larg)..

Cu saritul...aveti grija sa nu aterizati cu picioarele prea departate ...
    Respect to the men in the ice cream van!

16. Back To Top | #96
    Registered User
    Faza cu portocalele pe plaja e de la Vama Veche. O doamna localnica mi-a spus ca evenimentul esuarii s-a produs cind era prin clasele primare, si se umpluse plaja de portocale. Epava cu pricina se tot scufunda in nisip. La Costinesti e fund calcaros (prin zona epavei se afla si cea mai mare pestera submarina din Romania - numai 15 m dezvoltare, dar decit nimic...), de asta epava a ramas la suprafata.

17. Back To Top | #97
    Quote Originally Posted by eltrafiquante View Post
    Anu` asta trec si eu pe acolo . Sa vedem ce si cum . Pacat ca nu stiu sa innot, poate gasesc vreun localnic cu o barca.
    Sa inoti pana la epava... acum, pe frigul asta??? Ce om, ce caracter.

18. Back To Top | #98
    Am auzit si eu mai multe povesti despre epava dar cel mai des pe cea cu asigurarea.Mie mi se pare destul de mica distanta de la tarm dar tot nu asa vea curaj sa urc pe ea.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Epava de la Costineşti-img_0135.jpg  

19. Back To Top | #99
    Registered User
    interesanta poveste. este vreun forum care nu are un topic despre epava?

20. Back To Top | #100
    In ultimii ani epava a devenit din ce in ce mai periculoasa, e chestie de timp pana sa se intample un accident mai nasol.

1.  
Page 5 of 8 FirstFirst ... 2345678 LastLast

Bookmarks

Bookmarks