Page 1 of 17 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 334

Thread: Londra

1. Back To Top | #1

Londra

Plec pt o saptamana la Londra si am nevoie de ajutorul celor care au stat, trecut, locuit, etc acolo. Nu voi avea f mult timp la dispozitie pt research, dar caut cateva malluri, magazine accesibile ca pret ( haine, pantofi, cadouri), locuri pe care trebuie sa le vizitez prin zona Mayfare sau prin apropiere. Eventual si ce trebuie sa evit. Multumesc.

Axa?

2. Back To Top | #2
    Quote Originally Posted by GTC View Post
    Eventual si ce trebuie sa evit.
    romanii. sau rromanes?
    (under construction)

3. Back To Top | #3

4. Back To Top | #4
    1984 AxA's Avatar
    Common sense is not so common after all.

5. Back To Top | #5
    Registered User
    Foarte multe threaduri despre Londra de la o vreme...

Malluri nu sunt multe aici, printre motive ar fi lipsa spatiului necesar pt constructii asa gigantice. Unul e Whiteley's Mall, in Bayswater, la 30 de metri de Queensway tube station. (singurul pe care il stiu eu sa se apropie de mall-urile din Romania, ca structura, I mean).

Incearca Oxford Street pentru cumparaturi, e un loc foarte popular pt turisti si preturile sunt decente. Pe segmentul dintre statille de metrou Marble Arch si Oxford Circus (in linie dreapta, cam 1 km) ai magazine imense gen Selfridge's (genul Unirea sau Cocor in Bucuresti), sau magazine dedicate unui brand ca Marks & Spencer, Bentton, Levi's, H&M, Zara, Nike etc. Daca vrei haine business cat de cat decente ca pret, vezi Moss Brothers, au 4 magazine pe strada respectiva.

Daca ai mai multi bani de cheltuit incearca Sloane Street in Chelsea sau New Bond Street (perpendiculara pe Oxford Street), unde sunt designer stores, gen Boss, Ferragamo, Armani, Prada.

6. Back To Top | #6
    Potojr: sar'nana pt info.

Murfisor: nu stiu daca voi avea 2 ore pe zi pana-n ora 8 seara pt muzee. Ma gandeam ce pot face intre 6-9 seara si am ales putin shopping si cate o atractie turistica pe zi.

7. Back To Top | #7
    sa treci neaparat prin British Museum....
    pregateste ca ai muuulte de vazut..
    incepand de la o bibiloteca imensa.. pana la mumii aduse din africa...
    intrarea GRATUITA...
    1 zi nu stiu daca iti ajunge..
    serios
    eu doar 3 ore am avut la dispozitie...

sa mergi si cu vaporul pe Tamisa.. este un ghid, care iti explica super multe... costa in jur de 12 lire.. parca

sa treci pe la GREENWICH...
    obligatoriu sa treci pe acolo

sa vezi schimbul de garda la Buckingam Palace.. e ceva fenomenal

la Piccadily Cirus este Pizza hut.. cu 7lire all you can eat and drink

poti sa treci si pe la Harrods... cel mai scump Mall din lume

de ex gasesti foarte reprezentata la Ferrari, Maserati, Aston Martin, Lamborghini...
    in cazul in care iti plac masinile...

acuma depinde si de tine ce vrei sa vezi.. ca e un oras frumos, curat, civilizat...

8. Back To Top | #8
    Multumesc pt info. Sigur voi trece pe la Harrods si la B Palace, problema este ca am timp doar intre 6 si ora 9 sau 10

9. Back To Top | #9
    Ai putea sa mergi la teatru, este o alta lume, eu unul am fost super incantat sa vad o piesa cu Woody Harrelson si inca cativa. E o experienta placuta sa fii la cativa metrii de un star cunoscut de cinema.
    Harolds e iar de vizitat dar..... mai mult ca muzeu ca e super scump.

10. Back To Top | #10
    Super magazin la '' Piccadilly circus '' ,cu articole sportive ,cladire formata din 5 etaje tixita de produse ,daca ai norocul sa gasesti oferte pe ceea ce iti place o sa iti cumperi numai lucruri misto , cum nimeresc eu sa gasesc oferte la Nik-uri de cate ori merg (am vreo 5 perechi acasa)
    magazinul este usor de gasit ,in centrul Londrei la piccadilly circus exact pe coltul uneia din starzi nu pot numii iesirea de metrou ca nu stiu pe unde ai sa iesi dar este imposibil sa il ratezi, se numeste Lillywhites sau ceva de genu.bafta si da de stire pe unde ai fost ps(imi aduci si mie niste tigari??? ))platesc
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    un link care te poate indrumu
    http://cache.eb.com/eb/image?id=18542&rendTypeId=4
    magazinul este la 5 metri in spatele celui care a facut aceasta poza
    http://images.google.co.uk/imgres?im...en-GB%26sa%3DN adica aici )
    Last edited by robertdinu; 02-06-2007 at 19:43. Reason: Automerged Doublepost
    Telefon 0318 29 85 25 RDS (Linie Inchiriata taxabila National din Romania) Te rog mult sa tii cont ca UK este in urma cu 2 ore fata de RO, special pt apelurile de dimineata
    Ready to HELP when needed !!!!!!!!!!!!

Jocuri, Filme, ORICE PRODUS DIN UK , ieftin la mine pe thread

11. Back To Top | #11
    Banned
    Daca te duci in magazinul ala, nu lua Nike-uri, ca sunt pline si gardurile de ele, si sunt cam facute de minori chinezi... Ia New Balance, facute in Anglia, extrem de confortabile si bine gandite. Ce e pe magazinele online nu e intotdeauna "made in england", ca mai au si ei fabrici in asia...

12. Back To Top | #12
    Nu te contrazic cu nimic ,numai ca eu am 4 perechi am gasit confort in ele,nu sunt facaturi caci materialul este f f bun ,ajungi acolo si o sa vezi...

http://www.london.gov.uk/london-life...e/zoom/pic.jsp
    Telefon 0318 29 85 25 RDS (Linie Inchiriata taxabila National din Romania) Te rog mult sa tii cont ca UK este in urma cu 2 ore fata de RO, special pt apelurile de dimineata

13. Back To Top | #13
    apropos, cum sunt componentele de pc comparativ cu preturile de la noi?

14. Back To Top | #14
    Mai scumpe

15. Back To Top | #15
    Hello. Primele impresii:

1: Stau central, la 2 strazi de Oxford street, mai exact pe George street.
    2: Orasul este super frumos iar masinile de vis!!! Nu am vazut in viata mea Aston Martin DB9, dar am vazut azi 6 in 2 ore. Tot in astea 2 ore am vazut 4 Ferrari, 5 Lamborghini, Bentley vreo 10, Porsche vreo 20, Mercedes si Bmw fara numar, sunt aproape ca Logan la noi, iar decapotabile, am vazut si 3 una langa alta.
    3: Hainele, inca nu am gasit nimic pe gustul meu, sunt cheap ass clothes si cu 50% mai scumpe ca-n alte orase ale Europei de vest. Un singur magazin 10 in 1 cu haine de brand, in rest horror clothes for all.
    4: oamenii sunt super tari, toate natiile, culori, marimi, forme, etc, care merg pe strada si nu se uita la tine, asta-i frumos. De invartit ma invart f usor, traiasca gps-ul cred ca orasul asta trebuia sa se numeasca, Indiantown nu London, e full de indieni.

Revin

16. Back To Top | #16
    ha ha ha ha ,parte cu Indian Town mi-a palcut, bine ca stai aproape de toate punctele turistice (central),legat de masini ...o sa iti revii repede ,cat despre oameni doar sa iesi cumva in K..u gol si atunci abia sa isi dea seama cineva ca nu ai nimic pe tine in rest nu intereseaza pe nimeni cum esti imbracat ,se pare ca ai prins vreme buna acest wknd,cat mai sti? si unde esti cazat?,daca ai nevoie de info da-mi un pm si iti dau nr meu (in caz de o nelamurire sau info) bafta si nu da banii pe prostii ,nu sunt toate scumpe trebuie doar sa deschizi putin ochii si sa nu te grabesti in a cumpara (la colt poate fi oferta de pana la -juma de pret(da aici ofertele curg ).

17. Back To Top | #17
    http://www.durrantshotel.co.uk/

Toata saptamana am seminar pe Brook street si pe Grosvenor si termin pe la 5. Daca ai timp seara poate iesim sa mancam la indieni am gasit un net la indieni, of course... pe mortimer 71-78... astia parca monopolizeaza tot orasul si sefii lor isi cumpara db9

18. Back To Top | #18
    As fi venit cu cea mai mare placere dar toata saptamana urmatoare sunt ocupar cu serviciul si termin la 22.00 ..mult prea tarziu sa ajung pana la tine si sa ma mai si intorc in conditiile in care ultimul metrou este la 0.00 pe undeva pe acolo.Bafta si da un semn daca te impotmolesti.

19. Back To Top | #19
    1984 AxA's Avatar
    Saptamana asta merg cu bicicleta la servici, deci daca va intelniti pe undeva la o terasa dupa 6 pot sa vin si eu, ca pot s-o supraveghez cu ochiul liber. Inafara de azi cand am deja o intalnire programata. Oricum pare cam innorat in dupa-masa asta.

Cat despre decapotabile, Anglia este tara cu cele mai multe decapotabile din lume, asa ca ce vrei? Se profita aici de orice urma de soare si cer senin, care in ultia vreme e din abundenta oricum.

Nu-s chiar asa de multi indieni pe cat ti se pare in entru, din 7 milioane de londonezi doar 1.5 sunt "indieni" (adica india, pakistan, bangladesh etc).

Daca vrei haine ceva mai bune decat pe Oxford Street incearca pe Regent Street si Sloane Square. Oxford street a inceput sa fie cam low in materie de imbracaminte, nu mai e ce-a fost, au deschis pana si un Primark!

Regards,
    A.
    Common sense is not so common after all.

20. Back To Top | #20
    Eu oricum cand am stat la Londra am fost mai interesant de imbracamintea sport si e plin orasul de magazine...pe Oxford Street e si Nike Town la colt cu Regent Street.

1.  
Page 1 of 17 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks