Page 3 of 17 FirstFirst 12345613 ... LastLast
Results 41 to 60 of 334

Thread: Londra

1. Back To Top | #41
    Registered User
    Quote Originally Posted by 21 View Post
    care ar fi pretul la eurostar intre paris si londra? exista reduceri in functie de ora de plecare sau perioada?
    dus-intors e cam 130£ daca il iei din timp. atat am dat eu weekendul asta.

2. Back To Top | #42
    pe mine ma intereseaza doar dus ca din londra am avion catre romania, dar am vazut ca pretul biletului one way e mai scump decat dus- intors.

3. Back To Top | #43
    1984 AxA's Avatar
    Cel mai ieftin eurostar pe care l-am gasit a fost £60 dus-intors. Trebuie sa prinzi oferta... Daca vrei doar dus poti sa iei autobuz, e semnificativ mai ieftin.

Regards,
    A.
    Common sense is not so common after all.

4. Back To Top | #44
    Registered User
    Sunt in Londra intre 21-24 martie, arriving from Garston, Watford unde am treaba in cursul saptamanii respective. Asa ca o sa fiu singura, nu prea am contacte pe acolo in afara unor clienti care s-ar putea sa nici nu fie in town atunci (good friday and we and all) si muzee- muzee, magazine-magazine, dar as incerca si eu un pub si nu-mi vine sa ma duc asa de capul meu
    Any forumisti in for a beer around that time si dornici sa mai schimbe o vorba romaneasca?

5. Back To Top | #45
    Die Stunde Null Fausto's Avatar
    Quote Originally Posted by honey is cool View Post
    Sunt in Londra intre 21-24 martie, arriving from Garston, Watford unde am treaba in cursul saptamanii respective. Asa ca o sa fiu singura, nu prea am contacte pe acolo in afara unor clienti care s-ar putea sa nici nu fie in town atunci (good friday and we and all) si muzee- muzee, magazine-magazine, dar as incerca si eu un pub si nu-mi vine sa ma duc asa de capul meu
    Any forumisti in for a beer around that time si dornici sa mai schimbe o vorba romaneasca?
    o vorba romaneasca zici?
    "If you give up smoking, drinking and women you don't live longer... it's just that time seems to pass away too slowly."

Clement Freud

6. Back To Top | #46
    Registered User ota's Avatar
    e grea romana

7. Back To Top | #47
    M-ar interesa si pe mine drumul asta Paris-Londra, la pret ne-ati lamurit, dar ca timp cam cat se face ? In functie de mijlocul de transport.

8. Back To Top | #48
    www.eurolines.fr.

poti sa incerci si cu avionul, eu mi-am luat bilete dus-intos paris-londra cu airfrance la 89 euro. Cu trenul este mai scump.

9. Back To Top | #49
    Leather SM's Avatar
    Ce tampenie
    http://www.zf.ro/pda/articol.php?id=164614

Eu am fost impresionat de toate orasele alea din articol in care am fost.

10. Back To Top | #50
    Paris, cel mai neprimitor oras...Paris orasul cu cele mai primitoare localuri...
    Londra...cel mai murdar oras...Londra recunoscut pentru parcurile sale publice ( curate ... de altfel )

Lasa ca ma duc la Zurich ca ala e curat, sa vad curatenie si dupa aia ma intorc cu plamanii curati acasa...buna investitie.

11. Back To Top | #51
    Daca ati fost in Londra la periferie cu siguranta o sa vedeti ce este prin toate orasele pe la periferie...o zona minunata. Eu am fost placut impresionat de parcurile din Londra, ca sunt curate, ca sunt mari, distinse. Intr-adevar este f scump, dar asta se intampla mai mult in centru. Ca turist cheltui multi bani in centru. Despre Paris acum nu am ce sa spun, dar peste 2 saptamani o sa aflu si cum este Parisul. Sper sa-mi placa

12. Back To Top | #52
    Leather SM's Avatar
    Eu am fost in Londra la periferie, in Morden si mi s-a parut super ok.
    Multi negri, arabi, ceva mai murdar ca in centru dar nicidecum ca in Bucuresti.

Tie cum ti s-a parut Londra la periferie ?

13. Back To Top | #53
    NU stiu indie, nu prea ma aventurez in zonele periferice indiferent pe unde ma duc. Am ceva cu centrul centrului De obicei cele mai interesante lucruri sunt in centru La Londra, Oxford Street, Mayfair sunt punctul 0. Pe acolo am fost in mare parte si tot acolo o sa ma duc si anul asta. Chiar ieri mi-am facut rezervarile pt 4 zile la Londra in octombrie. 1-ul lucru pe care il vizitez o sa fie Tussaud si Stamford B.

Legat de parcuri, cel mai tare oras pe care l-am vazut si plin de parcuri este Buenos Aires. Are cele mai uriase parcuri pe care le poti vedea, km intregi de verdeata care nu sunt inconjurate de blocuri. Chiar f tare.

14. Back To Top | #54
    Leather SM's Avatar
    Pai normal ca centrul este cel mai interesant loc, dar ai zis
    Daca ati fost in Londra la periferie cu siguranta o sa vedeti ce este prin toate orasele pe la periferie...o zona minunata.
    si credeam ca ai fost pe acolo.
    Intamplator eu am stat intr-un loc care era un fel de Jilava pentru Bucuresti, tot in sud era si la vreo cativa km de oras.
    Nici nu ziceai ca nu esti in Londra.

15. Back To Top | #55
    Nu, nu am fost. Nu cred ca as avea motiv sa ma duc. Un lucru pe care-l fac cu siguranta este sa stau cat mai convenabil si cat mai aproape de locul unde am treaba. Urasc sa fiu cu gps-ul in mana si sa ma bag in seama cu aia de la metrou sau cu oamenii pe strada. Sunt putin mai mofturos la faza asta.

16. Back To Top | #56
    Leather SM's Avatar
    Chiar nu a fost nici o problema din punctul asta de vedere, pana in centru faceai maxim 30 de minute cu metroul.
    E fantastic metroul ala , impanzeste aproape tot orasul (e cea mai veche linie de M din lume 1860 si ceva)

Si mie imi place sa stau cat mai aproape de centru (anul asta daca ma duc cred ca am sa ma duc la un hotel de pe Oxford Street) dar daca e mai ieftin si se ajunge usor in centru n-am greturi sa stau la margine.
    Era oricum foarte aerisit, multe parcuri pe acolo.

GPS mi s-a parut absolut inutil in Londra, si n-am avut decat o harta banala.
    Totul e facut cu cap.

have fun this year!

17. Back To Top | #57
    Sincer, din cat m-am plimbat eu pe aici in ultimele 2 luni, Londra nu mi se pare un oras curat. Cu siguranta nu e CEL mai murdar, dar in orice caz e jegos, in special pe la periferie. Chiar si in centru, daca mergi pe la 6 dimineata inainte sa treaca echipele de salubrizare, ai sa vezi gunoaie pe strazile cele mai frumoase. Dupa ce se face curat, e dezirabil pana spre pranz, deja pe dupa-amiaza sau seara sunt gunoaie la loc.
    La periferie sta gunoiul cate 2-3 zile pe trotuare (nu ma refer la cel menajer, depozitat in saci) ci la resturi de ambalaje, chestii aruncate pe jos, hartii si alte mizerii. Oricata logistica ar avea primaria, mi se pare oricum imposibil sa mentina curatenia si in zonele limitrofe zi de zi. Ar trebui sa aiba angajati un sfert din populatia Londrei.
    In centru e ok, inca nu deranjeaza gunoiul, iar zonele frecventate de turisti cred ca au prioritate, acolo n-am vazut fir de praf.
    Oricum, sunt inca mirat si eu de unele meserii, cum ar fi adunator de ziare in metrou, curatator de vitrine in partea de jos de langa trotuar care se murdareste de la ploaie, sau spalator de pavaje. Intr-o zi am fost nevoit sa stau intr-o vila de lux cateva ore, intr-un cartier de case mai frumoase, asa. Priveam pe geam din cand in cand, era un tip care spala pavajele in curtile tuturor, statea cam 30-40 de minute la o curticica de 15 metri patrati si insista cu furtunul si cu niste perii pe FIECARE dala din aia. Dupa vreo 7 curti m-am plictisit eu sa-l vad, si oricum, am plecat, dar banuiesc ca asta facea cu toate casele...
    Pentru copaci.

18. Back To Top | #58
    Leather SM's Avatar
    offtopic: Pune-ti bre la locatie London

De obicei meseriile de care zici tu sunt prestate de pakistanezi, indieni, negri,etc, nu ?

Gunoaiele ca gunoaiele, dar NU E PRAF!
    Acolo iti ti masina si 2 saptamani sub cerul liber si n-are nici pe naiba.

19. Back To Top | #59
    Daca ai treaba prin Oct pe acolo poate il invitam pe Axa la o bere.

20. Back To Top | #60
    Da, nu e praf, dar spre deosebire de Bruxelles unde am vazut cum gunoirerii (niste indivizi imbracati de ziceai ca lucreaza in laborator) aspirau frunzele (!) si praful de pe langa borduri pe stradutele secundare (!), nu se compara... Bine, Bruxelles-ul e cat 1/10 din Londra, dar si-asa, la ce venituri are bugetul lor...
    Ma rog, pentru o metropola de dimensiunile si populatia Londrei, e ok. Nu sare curatenia in ok, dar nici nu calci pe gunoaie.

Ce mi s-a intamplat intr-o zi...ploua de rupea, o zi frumoasa britanica, eu mergeam pe un trotuar aglomerat, chiar pe margine, pe bordura, ocoleam un puhoi de oameni. A trecut la 20 de cm de mine o dihanie de autobuz cu vreo 40-50 km la ora. Cum ploua destul de puternic, reflexul a fost sa ma dau in laturi ca sa nu ma stropeasca. Nu mare mi-a fost mirarea cand, dupa ce a trecut, am constatat ca pe toata lungimea soselei, pana la 200 de metri mai incolo unde era curba, nu era nici o balta! Si nici pe bartea cealalta! Da, era asfaltul ud, dar nu erau balti!

Mi-aduc aminte de Bucuresti cand nu stiam unde sa ma ascund cand venea ceva cu viteza si eram pus strategic intre 15 balti...
    Pentru copaci.

1.  
Page 3 of 17 FirstFirst 12345613 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks