Page 4 of 17 FirstFirst 123456714 ... LastLast
Results 61 to 80 of 334

Thread: Londra

1. Back To Top | #61
    Man, ce faci in Londra? Work work sau in vacation?

2. Back To Top | #62
    Daaa, sunt de 2 luni in vacanta. Daca ma strofoc nitel stau in vacanta pana in octombrie cand vii, vezi te rog poate imi aduci si mie yacht-ul, ca mai nou porsche-ul asta nu merge prin apa.

SCV FTW
    Pentru copaci.

3. Back To Top | #63
    Quote Originally Posted by -Misa- View Post
    Man, ce faci in Londra? Work work sau in vacation?
    Eh... am pus pariu cu el pe o bere ca nu are curaj sa plece la Londra intr-o vacanta prelungiiiiiiiiiiiiiiita si a castigat

altceva - berea o dau cand vin si eu
    What's a pina colada anyway?

4. Back To Top | #64
    ffs, vacanta prelungita sucks oriunde, jur, sa stai asa aiurea intr-un oras nu pot sa fac....Man, aranjeaza si tu sa pleci intr-un tur al Angliei sa vezi si tu celelalte orase. FFS, fa-ti o expansiune ceva pe acolo Fa un drop de marines la una-n casa...etc

5. Back To Top | #65
    Ca sa spun mai pe intelesul tau, in prezent Londra e pentru mine ce e o frizerie pentru tine. Adica m-am apucat de munca aici, asta am vrut sa zic cu scv-ul ala. Ca orice inceput e greu, dar in timp o sa se aranjeze lucrurile, am rotite care se invartesc pentru mine, le-am uns eu mai de demult...
    Nu ma intereseaza Anglia ca tara, ma intereseaza doar posibilitatea de a evolua in cariera aici. Cu exceptia limbii (engleza nativa e vorbita superb!), nimic nu ma impresioneaza in tara asta (si mai ales in Londra), nici cultura, nici atractiile, nici arhitectura, de clima nu mai vorbim, nici stilul specific britanic, nici modul de viata.
    Londra e ca o jungla urata de tot, abunda de animale venite de peste tot care incearca sa supravietuiasca. Ca in orice alta metropola, continua expansiune si tumultul de populatie vor ajunge in curand sa creeze haos. Frica de terorism zace in fiecare cotlon, sunt camere video peste tot, fixe, mobile, politie la greu, verificari, monitorizari. Produsele si serviciile de care beneficiezi sunt inregistrate si para-inregistrate, iti dai adresa, telefonul si cardul peste tot, doamne fereste daca faci o prostie esti gasit in 3 secunde. E un oras activ, nu ai linsite nici in toiul noptii, iar in zonele limitrofe de tip Bronx (nu-mi vine nici un nume local in minte, dar se intelege ce zic) ai surpriza sa auzi la 3 dimineata urlete si tipete pe strada de gen: "Oh my God, he's killing hiiiim, pleaseeeee heeelp, heeeeeeeeeeeeelp, arrrrrrrggggghhhhh!" (Se aud bufnituri, plansete, sunete neidentificate, pasi alergand, apoi o voce nedumierita de femeie: Are you allright? Oh my God... Jenny, call an ambulance, quick!")
    Lol.
    A doua zi am zburat din zona aia.

A, si oricat se spune despre criminalitatea din Londra ca e redusa, etc, va jur ca nu e zi sa nu citesc in ziare ca nu stiu ce fatuca a fost violata si apoi omorata, ca nu stiu ce sarac a fost jefuit si omorat, ca nu stiu ce barman a fost omorat si apoi violat, apoi ca nu stiu ce duduie s-a sinucis pentru ca a fost violata, ca intr-un bloc s-a furat toata tevaraia de la 5 apartamente, ca intr-un depozit s-a furat X , ca intr-un magazin s-a furat Y ocazie cu care a fost omorat Z, rapiri de copii la luna, etc.
    Ma rog, Londra nu e doar turnul de la Westminster, cladirea in forma de ou si Beatles. E ceva mai mult decat atat.
    Si iarna e ca vara. Ploua.
    Pentru copaci.

6. Back To Top | #66
    Hehe, da, intr-adevar, horror!!! Ramane sa mai vizitezi si Soho sa-mi spui ce parere ai despre cartier. Sper sa reusesti in drumul tau, dear scv-ule. Mult succes!

7. Back To Top | #67
    1984 AxA's Avatar
    Beatles "e" din Liverpool...

However, cand va mai "reuniti" pe aici, dati un semn, daca nu am ban pe forum, poate iesim la o bere... Si vezi ce faci cu facultatea aia

PS: in loc de Bronx poti sa zici Hackney... sau Brixton... sau o gramada de alte zone. Si mai lasa ziarele alea gratuite din metrou ca-s pline de prostii, multe neverificate. Citeste un ziar normal, "The Times" de exemplu.

Noapte buna.
    Common sense is not so common after all.

8. Back To Top | #68
    somewhere in october...we'll drink...drinks..

9. Back To Top | #69
    Registered User eu's Avatar
    si eu care trag tare (strang bani) pt. scoala in uk ... si apoi sa raman acolo
    incep sa am dubii cu privinta londrei :|
    “Lets face it, comedy’s a dead art form. Now tragedy! That’s funny.”

10. Back To Top | #70
    1984 AxA's Avatar
    eu (clau_22):

Cel mai bine este sa faci o vizita inainte, sa vezi pe pielea ta daca-ti place sau nu. Nu-i prea sanatos sa-ti faci pareri in urma parerii altora; care au alte gusturi, alte pretentii etc. Cel mai bine vezi cu ochii tai, si vezi daca ti se potriveste sau nu...

11. Back To Top | #71
    Corect. Londra poate fi incantatoare sau deprimanta, in functie de cum iti place sa traiesti. Desi nu ma omor dupa orasul asta, totusi ma surprinde cu ceva de fiecare data cand ies. Ma gandesc cum s-ar simti cineva care e deja fan din Romania.
    Pentru copaci.

12. Back To Top | #72
    Quote Originally Posted by AxA View Post
    eu (clau_22):

Cel mai bine este sa faci o vizita inainte, sa vezi pe pielea ta daca-ti place sau nu. Nu-i prea sanatos sa-ti faci pareri in urma parerii altora; care au alte gusturi, alte pretentii etc. Cel mai bine vezi cu ochii tai, si vezi daca ti se potriveste sau nu...
    tinand cont ca nu am bani pentru o vizita
    din pacate nu am un salariu mare 550 lire si trebuie sa strang fiecare banut pentru scoala ~30k lire ...
    iti maginezi ca nu imi permit sa arunc cateva sute de lire pe fereastra ...
    Asa ca pana sa ajung eu acolo conteaza orice parere si chiar savurez ca un mic comunist care doar viseaza la strainati )
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Quote Originally Posted by altceva View Post
    Corect. Londra poate fi incantatoare sau deprimanta, in functie de cum iti place sa traiesti. Desi nu ma omor dupa orasul asta, totusi ma surprinde cu ceva de fiecare data cand ies. Ma gandesc cum s-ar simti cineva care e deja fan din Romania.
    Sigur, dar pentru mine conteaza orice parere, indiferent de cat de subiectiva este conteaza, decat nimic
    Last edited by eu; 11-04-2008 at 23:47. Reason: Automerged Doublepost

13. Back To Top | #73
    1984 AxA's Avatar
    Ok, o sa deschid un capitol, pe blog, despre Londra. "cum m-a schimbat pe mine Londra, cum am schimbat eu Londra" -

14. Back To Top | #74
    Leather SM's Avatar
    Chiar as fi curios sa aflu de ce pe unii i-ar deprima Londra.
    Pe mine m-a fascinat (si nu numai Londra ci UK in general)

15. Back To Top | #75
    Ca turist e fascinant. Incearca insa sa supravietuiesti in Londra pe cont propriu, fara pic de ajutor, ca roman cu cacat de drepturi. O sa ai ceva subprize.
    Pentru copaci.

16. Back To Top | #76
    Leather SM's Avatar
    Asta nu stiu daca are vreo relevanta.
    Capacitatea de a lega prietenii, de a te descurca, etc etc nu sunt aceleasi pentru toti.
    O sa citesc ce a scris AxA....insa nu cred ca a `supravietui` in Londra e mai greu decat in NY

17. Back To Top | #77
    Quote Originally Posted by .indie. View Post
    Asta nu stiu daca are vreo relevanta.
    Capacitatea de a lega prietenii, de a te descurca, etc etc nu sunt aceleasi pentru toti.
    O sa citesc ce a scris AxA....insa nu cred ca a `supravietui` in Londra e mai greu decat in NY
    sau in Bucuresti :P

18. Back To Top | #78
    Registered User
    Nu ma intereseaza Anglia ca tara, ma intereseaza doar posibilitatea de a evolua in cariera aici. Cu exceptia limbii (engleza nativa e vorbita superb!), nimic nu ma impresioneaza in tara asta (si mai ales in Londra), nici cultura, nici atractiile, nici arhitectura, de clima nu mai vorbim, nici stilul specific britanic, nici modul de viata.
    Interesant, esti primul om pe care il aud sa spuna asta...

Frica de terorism zace in fiecare cotlon, sunt camere video peste tot, fixe, mobile, politie la greu, verificari, monitorizari. Produsele si serviciile de care beneficiezi sunt inregistrate si para-inregistrate, iti dai adresa, telefonul si cardul peste tot, doamne fereste daca faci o prostie esti gasit in 3 secunde.
    Nu fara motiv, nu? Remember 7/7?

E un oras activ, nu ai linsite nici in toiul noptii, iar in zonele limitrofe de tip Bronx (nu-mi vine nici un nume local in minte, dar se intelege ce zic) ai surpriza sa auzi la 3 dimineata urlete si tipete pe strada de gen: "Oh my God, he's killing hiiiim, pleaseeeee heeelp, heeeeeeeeeeeeelp, arrrrrrrggggghhhhh!" (Se aud bufnituri, plansete, sunete neidentificate, pasi alergand, apoi o voce nedumierita de femeie: Are you allright? Oh my God... Jenny, call an ambulance, quick!")
    Lol.
    A doua zi am zburat din zona aia.
    Incearca Swiss Cottage (unde stau eu), Chelsea & Kensington, Greenwhich, St John's Wood, Hampstead, Pimlico. Iti garantezi ca te poti plimba linistit la 2 noaptea cu 5,000 £ in buzunar pe acolo fara nici o problema ca te omoara / jefuieste cineva. In ce zone ai fost? Evita Hackney,Islington, Brixton, Peckham, Lewisham, Walthamstow, si in general, tot ce e la est de Whitechapel sau sud de Canary Wharf (mai putin Greenwich / Blackheath).

A, si oricat se spune despre criminalitatea din Londra ca e redusa, etc, va jur ca nu e zi sa nu citesc in ziare ca nu stiu ce fatuca a fost violata si apoi omorata, ca nu stiu ce sarac a fost jefuit si omorat, ca nu stiu ce barman a fost omorat si apoi violat, apoi ca nu stiu ce duduie s-a sinucis pentru ca a fost violata, ca intr-un bloc s-a furat toata tevaraia de la 5 apartamente, ca intr-un depozit s-a furat X , ca intr-un magazin s-a furat Y ocazie cu care a fost omorat Z, rapiri de copii la luna, etc.
    Asa cum a zis si AxA, ignora ziarele alea, presupun ca si in Liberatea citesti despre crime si jafuri every day. Stiu ca se face mare valva despre o statistica potrivit careia in primele 3 luni au fost omorati 15 (cred) teenageri. E ceva foarte regretabil, dar ceea ce nu se mentioneaza e ca aproape toti 15 erau gang members, ceea ce banuiesc ii face automat expusi la riscuri. Sunt de acord ca nu e cel mai safe oras din lume (eu nu am calcat decat de 2 ori in zonele pe care te sfatuiam sa le eviti mai sus), dar nu cred ca e mult mai rau decat, sa zicem, Hamburg sau Roma.

Si iarna e ca vara. Ploua.
    Aici sunt absolut de acord, imi macina si mie nervii vremea...
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Ca turist e fascinant. Incearca insa sa supravietuiesti in Londra pe cont propriu, fara pic de ajutor, ca roman cu cacat de drepturi. O sa ai ceva subprize.

Eu si Axa supravietuim fara nici o problema (eu, cel putin, dar nu il vad nici pe Axa sa se planga) si mai cunosc inca 100 ca noi. Avem absolut orice drepturi pe care le au si englezii cu expetia celui de vot (partial il avem si pe ala, de ex la alegerile pt primarie) si la ajutor de somaj (asta pt ca sunt pe HSMP).

Da-mi un pm daca ai probleme specifice si poate pot sa te ajut cu vreun sfat. Parerea mea e ca daca un roman (oarecare) cunoaste o meserie cat de cat cautata, e cinstit si isi vede de treaba se descurca fara nici un fel de probleme. Eu pot sa spun ca ma descurc mult mai usor si am o viata mai interesanta si mai linistit ad e10 ori decat in Bucuresti (si in curand fac 3 ani aici, deci am trecut de faza de "honeymoon" de care povesteste Adi CG).

Oh, si daca mai e cineva prin Londra in trecere (cum postase cineva 10-12 posturi mai sus) pm me as well if you want.
    Last edited by potojr; 20-04-2008 at 16:21. Reason: Automerged Doublepost

19. Back To Top | #79
    Ma rog, eu citesc ziarele alea gratuite pentru a-mi fluidiza engleza, nu ma intereseaza articolele propriu-zise, subiectul, etc. Citesc cuvinte, gramatica. Nu sunt si n-am fost niciodata omul care vrea sa fie informat, am trait in ignoranta mereu si mi-a placut asa...
    In ce priveste violentele, da, poate am bagat eu artificii de cand cu intamplarea aia (care chiar a existat intr-o noapte, si m-am cam speriat), e adevarat ca in general e liniste, chiar daca umbli in miezul noptii nu ti se intampla nimic rau. Ideea e ca mai aud urlete si strigaturi cateodata, si cumva, neobisnuit cu engleza urlata, suna ca-n filme. "Get the fuck out bitch, never come again in my house!!! Fuck you! Fuck youuuuu!"
    Lol. E amuzant, dar si ciudat asa, sa te enervezi in halul asta si sa urli pe strazi.
    Pentru copaci.

20. Back To Top | #80
    mergem (io si sefa familiei) la Londra (15-24 august) turism
    Cine imi recomanda ceva de dormit cam pe la 50-60 Ieuroi?
    Mai jos se admite, mai sus numai daca e ceva prea meserias ca sa ma pot abtine.
    Thanks, fellows.
    Are ceva daca nu stim engleza?
    Bineinteles ca nu ma intereseaza link-uri spre review-uri sau sfaturi gen "s-a descoperit google" ci ceva gen: "pe strada mea sunt vreo doua pensiuni dragute si linistite" sau "pai io spal vase la un hotel curatel de 40 Pounds, stai sa vad daca au camere"
    Last edited by 01st1; 09-07-2008 at 17:09.
    Nu exista popor prost cu conducatori buni. (PigBrother TM)
    Nu trebuie sa mintim, deoarece din oameni ne transformam in politicieni.
    (dintr-un comentariu al unui cititor ziare.com)

1.  
Page 4 of 17 FirstFirst 123456714 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks