Page 5 of 17 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast
Results 81 to 100 of 334

Thread: Londra

1. Back To Top | #81
    1984 AxA's Avatar
    Probabil multi turisti nu stiu: pentru transport ia un oyster card. Pui pe el bani si circuli platind de pe el oriunde, si la metrou si la autobuz. Avantaje majore: 1. se limiteaza la plata unui abonament pe zi, apoi nu iti mai ia bani. 2. Este cam la jumate de pret decat daca iei bilete individuale... ca si asa transportul e scump rau. Poti sa pui pe el si abonament de 7 zile, care e un pic mai ieftin decat 7 abonamente pe zi adunate... Depinde cat de mult ai de gand sa mergi. In plus, cu oyster mai ai si tot felul de reduceri la diverse muzee and stuff.

Despre hotel nu stiu, dar pare mic pretul, eu cat am stat la hotel/pensiune in restul tarii, nu in Londra, am platit cam £40-£50 pe noapte, camera cu pat dublu.

Drum bun!
    Common sense is not so common after all.

2. Back To Top | #82
    Eu mi-am luat cum am ajuns in oras Oyster Card pe primele 2 zone ( parca ). E recomandat in special ca o sa coste mult orice transport.

3. Back To Top | #83
    1984 AxA's Avatar
    Da, ti-aipus pe oyster un abonament pe zonele 1 si 2 probabil. Poti in paralel sa pui si bani pe el (prepay) si daca iesi din zona 2 iti ia automat doar diferenta... Sau poti sa pui doar bani, daca nu mergi asa mult si chiar zilnic, si atunci iti ia de fiecare data o calatorie, dar se opreste la abonemntul pe o zi. De exemplu daca o calatorie costa £1 si abonamentul costa £4, atunci de la calatoria 5 incolo oricat mergi in ziua aia nu te mai costa nimic. In schimb daca iei de la ghiseu bilete individuale, nu doar ca o sa te coste £2 calatoria aia, adica dublu, dar si daca mergi de 5 ori, platesti £10... si tot asa, chiar daca abonamentul pe o zi era mai ieftin.

Preturile de mai sus sunt exemple, nu sunt preturile reale. Pe cele reale le gasiti la www.tfl.gov.uk (fares).

4. Back To Top | #84
    Merci, mai bagati.
    Am gasit pe internet si Londonpass Pare cam piperat la prima vedere, dar trebuie sa fac niste calcule, sa vad daca merita sau nu. A folosit careva?
    Axa, 40-50 de lire inseamna cam 55-67 Euro, cam pe unde ma gindeam (eu am scris 50-60); deci merge...
    Nu exista popor prost cu conducatori buni. (PigBrother TM)
    Nu trebuie sa mintim, deoarece din oameni ne transformam in politicieni.
    (dintr-un comentariu al unui cititor ziare.com)

5. Back To Top | #85
    1984 AxA's Avatar
    Dar ziceam ca in afara Londrei... In Londra ma astept sa fie ceva mai scump, dar nu stiu cat, ca n-am luat niciodata hotel. Daca ai chef sa sapi pe net, pensiunile se numesc aici "bed and breakfast" sau simplu B&B. De exemplu poti sa cauti aici:

www.bed-and-breakfast-london.co.uk

sau asta este un site de incredere (chiar testeaza ei hotelurile si scriu review-uri cinstite) cu care am inchiriat eu peste tot pe unde am hoinarit prin europa, si ce scrie acolo, aia am gasit...

www.hrs.de

recomand rezervari prin situl asta in orice tara/oras.

6. Back To Top | #86
    Mdea, se discuta de la 60-65 Pounds in sus... Aia e.
    Unde e mai bine sa schimb Euro in Lire?

7. Back To Top | #87
    Potojr: revin eu in Octombrie. Daca sunteti prin zona facem o bauta intr-o seara cu Altceva, Axa si cine mai vrea sa vina.

Altceva: how's London? Mai esti prin zona?

8. Back To Top | #88
    1984 AxA's Avatar
    Quote Originally Posted by ovidiugrecu View Post
    Mdea, se discuta de la 60-65 Pounds in sus... Aia e.
    Unde e mai bine sa schimb Euro in Lire?
    Cred ca in UK sau orice tara care are ca moneda Euro. Pentru ca altfel treci printr-o alta moneda, si pierzi mai mult la doua conversii (de ex. euro-lei, lei-lire).

Mai ales ca astia de la LondonPass zic ca ofera si conversii valutare fara comision: http://www.londonpass.com/attBureauDeChange.asp

9. Back To Top | #89
    Aaa, pai eu am Euro. Voiam sa stiu, de exemplu, daca e mai bine sa vin cu euroii pe card si sa platesc cu cardul, sau sa-mi fac lire cash si sa vin asa, etc.
    De exemplu, in Romania, daca vrei sa schimbi Euro in Lei, trebuie sa te uiti bine pe ce scrie la casa de schimb, ca unii au un comision mirlanesc. E la fel si in regat?

10. Back To Top | #90
    1984 AxA's Avatar
    Daca ai pe card este cel mai bine sa folosesti cardul, pentru ca de obicei, cursul VISA/Mastercard este foarte bun, si iti acopera alte comisioane de card. Depinde insa si ce conditii are banca emitenta, daca iti ia comisioane si taxe pentru extragere, pentru cumparaturi etc. De obicei, la cumparaturi nu se percep taxe, asa ca este cel mai avantajos sa folosesti cadrul. Si aici poti cumpara/plati aproape orice cu card, pana si la cel mai mic magazin/chiosc.

Despre casele de schimb nu stiu foarte multe, pentru ca n-am schimbat valuta prea des, insa n-am avut niciodata probleme de comision marlanesc sau asa. Scrie clar la intrare care e cursul. Trebuie doar sa fii atent ca ecartul sa fie rezonabil de mic.

11. Back To Top | #91
    am si eu cateva intrebari.vin la Londra in concediu pe 22 august si am facut rezervare la un hotel pe belgrave road(langa Victoria station),problemele mele ar fi cele legate de transport si attractions.am vazut pe siteul oficial despre acel London Pass (cam 117 lire cu transport).merita?zice ca sunt incluse 55 attractions,dar in 7 zile nu cred ca pot vedea nici un sfert din ele(muzeul fig de ceara nu e inclus).ce ma sfatuiti?

12. Back To Top | #92
    hello! eu sunt Ligia,21 de ani din Craiova si merg si eu la londra intre 18 si 23 august. Problema este ca teoretic merg cu excursie prin Omnia,dar ghidul nostru va fi practic inexsistent,asa ca mi-am facut singura programul de vizitat,cu statiile de metrou,cu intrarile la obiective si cu eventuale evenimente de vazut seara(piese de teatru mai ieftine,concerte in aer liber gratuite etc)
    Eu am mai stat in Londra o luna in trecut si vorbesc engleza ca ei,cu accentul acela ciudat. Daca este cineva care mai merge in aceasi perioada si vrea sa mearga cu alti romani,eventual vorbitori de engleza,ar fi super.
    Idul meu de messenger este ligiacarmen2004@yahoo.com

13. Back To Top | #93
    Engineering, reporting for duty aurasdoom's Avatar
    Quote Originally Posted by Misa View Post
    Potojr: revin eu in Octombrie. Daca sunteti prin zona facem o bauta intr-o seara cu Altceva, Axa si cine mai vrea sa vina.

Altceva: how's London? Mai esti prin zona?
    Pe 22 octombrie vin si eu in Londra si stau pana pe 25
    codetaku

14. Back To Top | #94
    Registered User
    Quote Originally Posted by LizzieSunshine View Post
    Eu am mai stat in Londra o luna in trecut si vorbesc engleza ca ei,cu accentul acela ciudat.
    lol.

15. Back To Top | #95
    1984 AxA's Avatar
    Adevarul e ca... lol.

16. Back To Top | #96
    Megalomaniac's Avatar
    Hello Kitty unde mai gasesc? In afara de Selfridges si Chinatown...

...don't ask...
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

17. Back To Top | #97
    1984 AxA's Avatar
    Care-i chestia cu Hello Kitty? Mai era unu care avea avatar cu Hello AxA... fratele porc si el si-a tras o fundita pe avatar... despre ce-i vorba?

18. Back To Top | #98
    Quote Originally Posted by aurasdoom View Post
    Pe 22 octombrie vin si eu in Londra si stau pana pe 25
    Daca nu ma insl atunci plec eu.. pe 22

19. Back To Top | #99
    1984 AxA's Avatar
    Sa ziceti cu vreo 2-3 zile inainte cand vreti sa iesim intr-un pub, ceva... sa am si io timp sa ma spal, sa ma tund, etc etc.

20. Back To Top | #100
    we're no dating, you know ? good joke

1.  
Page 5 of 17 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks