brat Viena - Page 2
Page 2 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 40 of 158

Thread: Viena

Registered User
    Up . Poate va mai vin idei

Misa
    Guest
    DHB14 - 300 - Thread
    5 zile la Paris,am si eu aceeasi problema daca se poate informatii precise unde pot sa gasesc haine ( jeans, t-shirts, sneakers ) dar nu la preturi care depasesc limita bunului simt.Daca am bilet de avion dus intors si o suma care depaseste 100E pe zi exista posibilitatea fara voucher sa am probleme si sa nu fiu lasat sa ma imbarc???? Stiu ca exista posibilitatea sa imi cumpar voucherul dar nu vreau sa sustin aceasta practica.Multumesc

good cop dark_one's Avatar
    Misa cand pleci sa imi zici si mie - daca nu iti spun eu (pe 11 aprilie am eu plecarea spre Italia)

Ideea e ca eu ma duc la cineva in vizita care sta cu chirie -
    Pretul la hotel este destul de piperat (mai ales ca am cazarea asigurata) ar fi aberant sa pierd 3-400 EU pe o cazare de hotel pe care nu o folosesc.

O sa ma duc si pe la agentiile de turism sa intreb acolo, ei trebuie sa stie.

Repet daca stie cineva detalii (am inteles ca daca pleci cu masina trebuie sa ai 500+ euro si nu te mai intreaba nimic, probabil ca tre sa dai si spaga) dar eu vreau sa plec cu avionu => nu merge spaga.

M-am uitat pe conditii si in mod normal:

1. tre sa ai invitiatie sau voucher
    2. tre sa ai MINIM 100 EU pe zi cat stai in spatiul schengen
    3. pasaport valabil minim 6 luni de la data plecarii.
    “It’s the games themselves- not the graphics, not the music, not the pure processing power -that make the fun.” (Nintendo Power 78, p. 23)

Misa
    Guest
    Dark_one eu am citit invitatie sau voucher si aici nu arati banii sau banii cu care iesi din tara si sa fie minim 30E pe zi.Stiu oameni care aveau si nu le-au cerut sau care au aratat ei voucherul de la bun inceput insa nu stiu pe nimeni care a fost intors pt ca nu avea voucher si totusi a aratat 100E+ pe zi. Those rules!

Registered User
    Am si eu o intrebare: doresc la vara sa plec cu masina intr-un tur de Europa, care presupune oricum sa am cel putin 700 de euro (cazare hoteluri, transport, mancare, distractie, etc) si vreau sa stiu daca imi vor cere si alte chestii la iesirea din Romania sau sa arat 500+ euro e suficient.

On-topic: Viena e un oras f frumos si curat, sunt destule de vazut acolo (Prater, Schonbrunn, etc)
    "Age is strictly a case of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter"

KeR
    KeR is offline
    Registered User KeR's Avatar

Austria - Viena, ce trebuie sa stiu.

Urmeaza sa plec in Viena pe 31 iulie unde voi sta 6 nopti si vroiam si eu niste sfaturi.
    1. Nu am pasaport si in regim normal nu mai am timp sa-l fac, trebuie sa am cu mine asa ceva ?
    2. Cam cati bani imi recomandati sa am pt vizitari
    3. Cam cat o sa am nevoie pt mancare/zi
    4. Am facut o rezervare la un hotel deja si mi-a fost confirmata dar nu stiu cata incredere sa am ca o sa tina cont pana si sa nu ma trezesc aiurea pe acolo. Ce pot face sa previn asta ?
    5. Ce merita sa vizitez prin zona
    Si orice altceva trebuie sa am in vedere pt aceasta plecare.

Multumesc anticipat.
    Whyismyspacebarnotworking?!

GTC
    GTC is offline
    Banned
    1: doar buletinul
    2: 30E pe zi pt vizitat e ok
    3: daca poti sa mananci orice, te descurci si cu 20-25E
    4: le retrimiti un mail in care ceri sa-ti REconfirme rezervarea, este o procedura destul de normala, incurcaturi se pot face peste tot.
    5: cu siguranta centrul comercial sud, un loc minunat unde poti sa-ti lasi mai toti banii pe haine de calitate

Sa te distrezi!

Registered User bonus's Avatar
    am impresia ca preturi pt. vizitari gasesti si pe net
    in orice caz, am fost acolo tot 6 zile
    tb sa vezi neaparat Prater, parc de distractii, acolo in functie de cat te tine inima spargi cei mai multi bani (recomand SLINGSHOT )
    mai tb sa vezi palatu cu gradina zoologica, labirint, interior. astea o sa te coste vreo 40E
    cartierul muzeelor, catedrale etc
    eu cu cazare si mic dejun asigurat am cheltuit 220E intr-o saptamana
    dar nu m-am dat in toate chestiile la prater si nu am vizitat tot pe acolo pt. ca nu am avut timp
    probabil vreo 300-350 si vezi cam tot
    un mic sfat: eu am stat in centru, unde nu erau "chioscuri" ci doar billa / plus care se inchid la ora 8 iar duminica sunt inchise
    pretul la terase este triplu fata de magazinele astea
    iar daca intrii intr-un magazin cu haine si te prinde ora inchiderii proband ceva in cabina, intra peste tine si te dau afara )

Registered User
    2 & 5. de meritat de merita multe: Ringul cu Sf. Stefan, Hofburg, Opera, Rathaus, etc... apoi mai e Schönbrunn - castel, gradini, zoo f frumos, gloriette. ti-as mai recomanda o plimbare pana la Donauturm, un turn f inalt cu cafenea si restaurant sus care se rotesc pentru admirat privelistea. daca ai timp, o zi poti sa mergi in bratislava, o ora cu trenul - 14 euro dus-intors cu transport gratuit in bratislava pe mijl de transport. in rest, mai cauti pe net.
    3. mancarea nu e f scumpa - am mancat la un local Centimeter niste portii uriase, nu am vazut asa ceva la noi - 6-8 euro (nu include bautura). recomand si un carnat de la tonete - kasekrainer. apoi mai e si saorma (fara cartofi), e plin...
    in rest, cam aceleasi lucrui care le-a spus si bonus.

Registered User adi_sampon's Avatar
    prater am auzit ca e foarte frumos
    parc de distractii

Registered User

Vizita de o zi la Viena

Salutare, de revelion plec in Austria la ski undeva in zona Villach (granita cu Italia), la intoarcere am vrea sa vizitam Viena pentru cateva ore...sfaturi ce se trebuie neaparat vazut daca am doar 5 6 ore la dispozitie...cum ajung? unde pot parca masina? Multumesc mult

Registered User Alexneo's Avatar
    Pai nu ai foarte mult timp la dispozitie. Asa ca poti vizita ring-ul vienez. Acolo este si catedrala Sf. Stefan si Palatul Hofburg, Opera. Tot la distanta de mers pe jos este si primaria, Teatrul National, Museum Quartier (sper ca am scris bine). Pentru o privire de ansamblu a Vienei poti merge in Vienna Tower, daca iti mai ramane timp.

Registered User
    Sal, am gasit threadul asta si nu am vrut sa mai deschid altul.

Am facut rezervare ptr 3 zile in Viena dar acum am observat ca hotelul respectiv nu are inclus in pret un ceva numit "city tax" , o taxa pe care o vad inclusa la majoritatea hotelurilor. Stie cineva despre ce este vorba ?

Cam ce se poate vizita in 3 zile ?

Mir
    Mir is offline
    Moderator Mir's Avatar
    Si eu am gasit acest topc si nu as vrea sa deschid altul, tot la Viena plec si eu in cateva zile, astept recomandari de vizite si locuri de fotografiat in plus de cele scrise pana acum...
    De asemenea si in imprejurimi. Merg cu masina, deci am libertatea deplasarii.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

Snowboard Dude BlackLord's Avatar
    1. Parcarea se plateste insa dupa anumite ore si in anumite zile daca o parchezi acolo unde pe trotuar este trasa o dunga albastra este gratis... treb sa urmaresti ce scrie pe automatele de parcare

2. Mancare buna - bufet all you can eat
    Iti alegi orice ingrediente carne/legume etc etc etc etc si ti le prepara pe loc + ce au deja preparat... oricum cu intre 7 si 10 euro mananci de dai din picioare...si papa bun!
    MUST GO THERE! E genial locu!

Bamboo - Kaiserstrase 48 - Viena
    www.bamboo-restaurant.at

Daca vrei si ai chef de un 150km (cam asa sa zic) pe A1 poti sa mergi la Montsee, o statiune cu un lac imens intre munti, foarte faina zona (zona mai scumpeana)... Mai aproape poti merge la Linz
    "In Romania unii oameni nu mai au principii! Sunt niste vite toti! Niste viermi smecheri!" (Weekend Cu Mama - MediaPro 2009)

Dă aur Buric™'s Avatar
    Parndorf
    Cu el va veti intalni in prima faza .. placut e, aglomeratie nu e, preturi bune e si .. nu e
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg   2.jpg   3.jpg  

AFX
    AFX is offline
    Registered User AFX's Avatar
    Cu masina daca te duci si nu ai un GPS ceva sau nu stii limba eu cred ca e putin cam greu sa te orientezi. Eu am fost de curand si in fiecare zi imi propuneam sa vad cate ceva, ma uitam pe internet cum se ajunge si luam metroul. Cu metroul mi se pare cel mai eficient pentru ca e rapid, usor de inteles si are o retea de linii bine ramificata. Desigur, am mers si foarte mult pe jos (cate 4-5 ore pe zi chiar) ca din metrou in metrou nu vezi decat obiectivele importante.

Ce mi-a placut foarte mult in Viena este ca in majoritatea obiectivelor (mai ales biserici) am putut scoate trepiedul si zabovi cu poze fara sa-mi zica cineva ceva, au fost momente cand stateam singur minute in sir - atmosfera foarte relaxata cu alte cuvinte.

BlackLord, sunt mai multe locuri unde iti face mancarea in fata, am fost intr-un mall si asa era si acolo, portii imense pe la 6-7 euro si intre unele ore aveau si "happy hours" unde era reducere de 50%. Mancarea nu mi s-a parut scumpa nici la terasele din centrul istoric din jurul catedralei Sf. Stefan, in general am mancat portii mari si gustoase, nu e mancarea o problema.

Mir, PM daca vrei sa vezi ceva poze.

Snowboard Dude BlackLord's Avatar
    "..nu mi s-a parut scumpa" ... vag!
    Lu Trump 50E o cola nu i se pare scumpa ...da info. clare!

In general prin Austria/Germania la restaurant
    3-3,5e o supa
    9-13/14e felu II (cum se zice la noi)
    6-7e traditionalu ... schitzel sau wurst .. d'astea
    si vr'o 3 bautura...
    "In Romania unii oameni nu mai au principii! Sunt niste vite toti! Niste viermi smecheri!" (Weekend Cu Mama - MediaPro 2009)

Catârul The Mule's Avatar
    De orientat prin Viena e foarte simplu, orasul e relativ mic, dupa ce ajungi in centru este un ring-road in jurul lui (pe care merg si tramvaiele 1 si 2 parca) si pe care sunt si toate lucrurile care merita vazute (muzee, parcuri, cladiri etc). De asemenea si in interiorul ringului, tot centrul.

Ca deplasare recomand bicicletele de inchiriat, sunt foarte multe si ajungi foarte usor dintr-un loc in altul. Avantajul este ca o iei de undeva, si o lasi altundeva, esti liber sa umbli dintr-un loc in altul fara grija parcarii, aglomeratiei etc. Si mai si vezi lucruri pe drum, respiri etc. Sunt foarte multe piste de biciclete, se circula frumos si civilizat.

Ca pret e iar foarte bine, nu platesti decat daca o tii mai mult. Adica in prima ora nu platesti nimic, si apoi daca inca mai mergi, platesti 1 euro sau asa ceva, dar poti sa lasi bicicleta in parcare, si daca iei alta peste minim un sfert de ora iar nu platesti nimic o ora intreaga. Adica sisemul este gandit ca sa o folosesti gratis la deplasat dintr-un loc in altul. Nici nu este foarte comoda de mers mai mult de 1 ora odata...

Merita vazut si ansamblul rezidential al lui Hundertwasser, se ajunge cu tramvaiul, undeva un pic mai departe de centru.

Pe langa toate cladirile si parcurile (cam mici) de vizitat, recomand si carnati cu paine si mustar, eventual carstavete murat, cumparati in centru, la colt de strada, din chiosc, pe carton sau farfurie de carton... Sunt deliciosi. Se gasesc de obicei in statiile de autobuz/tramvai mai mari.

Alte lucruri bune pe care le-am mancat au fost o supa de usturoi si snitel in tot felul de forme.
    “Sir, when a man is tired of London, he is tired of life; for there is in London all that life can afford.”

― Samuel Johnson

Registered User
    ce nu ti-a spus inca nimeni este insa ca 6 zile o sa te plictisesti de viena. sugestia e sa iesi putin din oras, sunt niste localitati f pitoresti prin zona care au niste restaurante foarte bune.

Ps: de incercat neaparat genunchiul de porc )))) evident, cu varza. :))

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 2 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast