Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 69

Thread: nu luati trenul spre mare

1. Back To Top | #1

nu luati trenul spre mare

am facut 7 ore cu intercity de la bucuresti ... a se mentiona ca personalul face 6 ore... si costa vreo 100 de mii pt studenti
    Apoi am facut prostia sa ma intorc tot cu trenul... noaptea/. e un accelerat pe la 12 noaptea. sunt niste scaune ... ce sa zic... scaunele din metrou sunt lux pe langa astea... cred ca era tren pentru transportat caini in germania si l-au respins aia asa ca l-a adus care va pe un comision frumos in romania . te mai intrebi de unde au unii bani de ferrari ...
    basca ca iti baga neonul in ochii 6 ore cat a durat calatoria si nu puteai sa il stingi. unii si-au intins saltele pe jos... altii au inteles si ei un pic din chinul celor care erau dusi la Austwich cu trenul... ca si mine.
    pe la 5 era sa ajungem la timp in bucuresti asa ca au oprit trenul in camp ca ar fi fost prea de tot sa ajunga acceleratul la timp si intercity nu. Asa ca am stat cam 45 de minute la vreo cativa kilometrii de gara asteptand sa se scoale conductorii si sa dea drumul la tren... si la toata faza asta am dat si bani...
    nu ma mai duc in viata mea cu cfrul la mare , mai bine o iau pe jos

2. Back To Top | #2
    Registered User george83's Avatar
    ai dreptate. am venit de la mare cu un asa zis rapid si am facut peste 7 ore. luati microbuzul k ajungeti mai repede.

3. Back To Top | #3
    Registered User PigBrother's Avatar
    Yeah, repara calea de rulare. Din pacate cica va mai dura vreo 2 ani. E foarte trist...
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

4. Back To Top | #4
    Leather SM's Avatar
    Am fost eu saptamana trecuta si in afara de timpul enorm (Buc - Mangalia in 7 ore) si a scaunelor nu foarte confortabile pentru un drum atat de lung nu am ce sa reprosez.
    La dus am fost cu acceleratul, la intors cu rapidul.

5. Back To Top | #5
    OldSchool gamer555's Avatar
    de scaune nu ma plang pentru ca nu stau jos, dar e nasol ca acum nici nu se mai poate fuma in tren... asa au devenit foarte nasoale drumurile astea lungi, iti trebuie companie si bere ca sa faci fata
    Battlecruiser operational. Hailing frequencies open

6. Back To Top | #6
    Registered User bebe_unik's Avatar
    vara stiam ca au si restrictie la viteza din cauza temperaturilor ridicate

7. Back To Top | #7
    Leather SM's Avatar
    Da,si asta, dar se inlocuiesc si sinele (cica) -> http://www.cfr.ro/cfr_new/buccta.htm
    Aveau si aer conditionat in vagoane, priza de laptop, etc
    In schimb cam incomode scaunele pt stat 8 ore in ele.

Comunicat de presă 28.04.2006 Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA anunţă publicul călător că, datorită începerii lucrărilor de reabilitare pe tronsonul Bucureşti - Constanţa, trenurile de călători care au ca punct de plecare Staţia Bucureşti Nord şi circulă pe noul traseu Bucureşti Nord - Chitila - Buftea - Mogoşoaia - Otopeni - Voluntari - Pasărea - Constanţa ajung la destinaţie, din cauza restricţiilor de viteză impuse, dar şi datorită faptului că pe anumite porţiuni circulaţia feroviară se desfăşoară doar pe un singur fir, cu un decalaj de 1h şi 30 min., faţă de ora înscrisă în Mersul Trenurilor (Editia Tiparinta), iar cele care pleacă din Staţia Bucureşti Obor şi circulă pe ruta Bucureşti Obor - Pantelimon - Pasărea - Constanţa ajung la destinaţie cu un decalaj de 30 min.
    De asemenea, îi informăm şi pe conducătorii auto că, din cauza acestor lucrări, circulaţia rutieră pe centura de nord a Bucureştiului se va desfăşura cu dificultate. Din acest motiv, CFR SA îi roagă pe participanţii la traficul rutier să dea dovadă de înţelegere şi, pe cât posibil, să ocolească această zonă, pentru a evita producerea de aglomeraţii, să respecte restricţiile impuse în zonele respective şi să colaboreze cu autorităţile pentru a evita blocajele în trafic.
    În urma finalizării acestui program de reabilitare, va creşte gradul de siguranţă pe calea ferată, iar trenurile vor circula cu viteză sporită - peste 160 km/h -, ceea ce înseamnă că se va micşora durata de călătorie!
    Compania Naţională de Căi Ferate CFR SA cere scuze atât călătorilor care apelează la transportul feroviar, precum şi participanţilor la traficul rutier pentru inconvenientele pe care lucrările sus-menţionate le vor crea în derularea circulaţiei în perimetrele respective şi îşi exprimă speranţa că demersurile sale vor fi înţelese şi susţinute, ţinând cont de faptul că după finalizarea lucrărilor de reabilitare, călătoria pe calea ferată până la Constanţa va dura cel mult 2 ore!
    Hai mai repede cu schimbatul sinelor! totusi 2-3 ani pentru a schimba 300 km mi se pare cam mult
    La 2 ore cred ca nu se mai plange nimeni de nimic

Iar cu microbuzul e si aici cu dus intors.
    A fost sor-mea acum o luna, a facut in jur de 3-4 ore pana la mare iar pretul e de 40 lei.
    E si acolo destul de incomod plus ca eu nu am incredere in soferii de microbuz, e mult mai periculos (uneori nu din cauza soferilor de microbuz ci din cauza idiotilor maniaci de pe A2)
    Cel mai bine si mai bine e insa cu masina personala
    Last edited by SM; 06-08-2007 at 19:02.

8. Back To Top | #8
    Cand esti cu masina personala se sperie idiotii maniaci de pe A2, se dau de 3 ori peste cap si se transforma in bunicute prudente?!

Este muuult mai comod cu trenul decat cu microbuzul. Un Logan/Corsa/Astra costa in jur de 35-40Euro/zi. Pentru un weekend, 3-4 persoane, e ok.

9. Back To Top | #9
    Leather SM's Avatar
    Ma simt mult mai sigur cand conduc eu (desi nu am experienta de 10 ani) pentru ca ma sui la volan odihnit, nu am nimic de demonstrat nimanui referitor la skillurile mele de driver, nu trebuie sa ajung la ora X la Bucuresti sau Constanta, pot sa ma opresc cand vreau, e masina mea si o conduc cu grija decat in mainile lui nea` Gicu soferul care cine stie cat de odihnit e sau cat a baut aseara si oricum isi baga p*la in ea de masina, ca e a firmei.
    Sau cine stie cum vrea sa se ia la intrecere cu maniacul cu nr IF 01 MUE.

In plus nu se compara siguranta oferita chiar si de un Logan cu a microbuzului.

Inchiriatul de masini e iarasi ok daca nu ar trebui sa dai garantia aia (cea mai mica era in jur de 400e, daca stii una mai mica da-mi un PM)

10. Back To Top | #10
    .indie., cauta pe google rent a car bucharest si vezi ca toate loganurile au 200euro garantie.

Atunci nu dai ca factor de risc maniacii de pe A2.

11. Back To Top | #11
    Leather SM's Avatar
    Ba ii poti da ca factor de risc,teoretic e mai usor sa eviti unul intr-o masina de 1,2 tone decat in una de 4 tone si de 3 ori mai inalta.

12. Back To Top | #12
    dar de varianta elicopter ce ziceti? sau varianta stat acasa?

13. Back To Top | #13
    Nick anterior: The Dark Knight Hate's Avatar
    Deci daca vreau sa ma duc la mare, am ca varianta statul acasa...
    bravo, buna logica ta. se potriveste avatarul.
    Time pays us but with earth & dust, and a dark, silent grave.

14. Back To Top | #14
    Registered User
    La fel era cind se repara portiunea Bucuresti - Ploiesti. Era teroare sa mergi cu trenul de la Brasov - Bucuresti si retur. Dar a trecut.

15. Back To Top | #15
    Leather SM's Avatar
    Si trenul B-BV face tot atat,nu ?

16. Back To Top | #16
    Registered User romeo_id's Avatar
    Nu chiar se repara... ci se schimba tot, infrastructura + suprastructura caii. Deocamdata se circula destul de anevois si e bine de evitat, daca e cu putinta. D-abia astept sa se finalizeze lucrarile sa vad LE-urile sau automotoarele circuland cu 150-160 km/h dar o sa mai treaca ceva vreme pana atunci... daca as fi patron de microbuze pe relatia asta de trafic as incerca de pe acum sa ma gandesc la alta ruta.

17. Back To Top | #17
    Leather SM's Avatar
    ...sau nu
    Microbuzul e 40 lei, trenul e 50-60,depinde de tip.
    Or sa fie destui care sa prefere microbuzul pentru o economie de 10-20 lei

18. Back To Top | #18
    Registered User
    Trenul BV - Buc face cam 2 ore si 30 min. Ma refer la rapid si Intercity. Cu personalul si acceleratul nu merg (oricum sunt acelasi lucru).

19. Back To Top | #19
    Registered User romeo_id's Avatar
    ...sau da :P
    Cum ramane cu durata deplasarii, mult scazuta, si faptul ca trenul nici nu se compara cu microbuzele la capitolul - siguranta? Eu zic ca merita sa sacrifici 10-20 lei pt astea... Daca ar fi sa punem cap la cap... costul generalizat pt tren ar fi mai mic decat cel pt microbuz, dar fiecare alege dupa cum il taie capu'...

20. Back To Top | #20
    Leather SM's Avatar
    Merita si din punctul meu.
    Din punctul de vedere al multora nu merita si vor alege microbuzul pentru ca de banii aia prefera sa manance sau sa bea.

Ar fi ideal ca InterCityurile sa nu mai opreasca in alte orase in afara de destinatie (sau in alea mari daca sunt)

1.  
Page 1 of 4 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks