Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 40 of 69

Thread: nu luati trenul spre mare

1. Back To Top | #21
    nostalgic/fabrici şi uzine nokia2010's Avatar
    Dacă sunteţi matinali puteţi lua acceleratul din Gara de Est (Obor), care pleacă la 5.42 Ăsta intră direct pe linia de Constanţa, nu mai ocoleşte pe centură. Mai e un rapid la 18.30
    Dacă idoţi nu desfinţau calea ferată din linia de Constanţa - Aviaţei - Tei - Obor - Gara de Est (Obor) poate nu mai dura atâta drumul...
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

2. Back To Top | #22
    rubber duckie tizu's Avatar
    am venit si eu azi cu rapidul de la neptun in ~7 ore si jumatate
    eeew

3. Back To Top | #23
    intercity e ca lumea la confort, nici nu se compara cu microbuzu... am mancat piept de pui... pepsi... snickers... apropo de 3 lei snickers si pepsi si 22,1 lei piept de pui si iti da si salata si cartofi natur... berea e 4 lei stela 8 lei heineken... parca... dar in rest... 7 ore si ceva de privit pe geam campurile arse de soare(distruse de vijelie mai nou)
    abia astept sa merg cu 160 de km pana la mare... uau... si loganul cred ca merge mai repede... si cand te gandesti ca aia in franta incearca sa doboare recordul japonezilor de vreo 600 km pe ora...

4. Back To Top | #24
    Loganul o merge mai repede, dar pe ala il conduci tu, nu stai cu berea-n nas pe scaun si te uiti la miriste. Plus ca, teoretic, trenul nu prea asteapta la stopuri, iar ca bonus, in lupta tren-TIR de obicei trenul invinge.

Spre deosebire de tari gen Franta sau Germania, noi nu avem distante care sa justifice trenuri de mare viteza. Un 200km/h ar fi rezonabil, ajungi in 3 ore la Sapanta .
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

5. Back To Top | #25
    Leather SM's Avatar
    tie iti place sa comentezi ca sa nu taci ?
    TGV-ul are viteza mare, in rest se merge si la ei cu maxim 200 kmh.
    Daca vrei viteze de ordinul a 1.000 kmh poti sa iei oricand avionul

6. Back To Top | #26
    mergeam cu trenul si era soseaua langa. cam aglomerata si se mergea incet... asa ca am mers cot la cot cu un ferrari 430 care mergea in spatele unei dacii... vreo 10 minute...

7. Back To Top | #27
    Leather SM's Avatar
    wow, super tare!!111
    Cu avionul e 100 si ceva de lei one way

8. Back To Top | #28
    trippin' duKeZZ's Avatar
    ma .. eu o sa iau trenul spre mare. maine seara. alta solutie nu am. sunt constient de conditii, timp parcurs, oboseala, dar asta e. Important e sa ajung acolo. Daca esti cu grupul 7 ore de caterinca si distractie trec repede

9. Back To Top | #29
    Quote Originally Posted by .indie. View Post
    wow, super tare!!111
    unde?

10. Back To Top | #30
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Quote Originally Posted by Doctor Bonez View Post
    Spre deosebire de tari gen Franta sau Germania, noi nu avem distante care sa justifice trenuri de mare viteza. Un 200km/h ar fi rezonabil, ajungi in 3 ore la Sapanta .
    Ba tocmai, ca avem distante foarte bune pt TGV, gândeste-te la Buc-Cluj-Satu-Mare, sau Buc-Iasi, sau Buc-Timisoara, sau Constanta-tot restul pomenit.

Pe mine ma seaca un lucru, refacerea liniei de Constanta se va face pentru 160 km/h, o viteza depasita pentru epoca 2010+ în UE, mai ales când vine vorba de linii noi.

Citeam recent ca tot mai multe tari îsi interconecteaza retelele TGV, si ca în curând se va ajunge de la Paris la Budapesta doar prin TGV.

Insa daca în Ro, cea mai tare linie duce 160, adio TGV. Inca o data, ce e fain se opreste la unguri.

Macar sa fi facut un efort cu linia de Constanta, mi se pare aiurea ca linia aia sa fie condamnata la viteze asa mici pentru urmatorii 60 de ani. Nu e vorba doar de Cta-Buc ci de Cta-restul tarii.
    Dacă ești bogată, frumoasă, celibatară și cauți un geniu, trimite-mi un mesaj privat.

11. Back To Top | #31
    Registered User ingerul's Avatar
    Prefer sa merg 100 ore cu trenul decat sa merg cu "microbuzele mortii". Sau poate sunt eu un pic cinic.

Sunt multi care aleg varianta microbuzului in detrimentul trenului. Depinde foarte mult daca ai rabdare sau nu sa faci 6-7 ore.
    Succesul inseamna a fi in stare sa mergi din esec in esec fara sa-ti pierzi din entuziasm - Winston Churchill

12. Back To Top | #32
    Leather SM's Avatar
    Quote Originally Posted by low_level_superhero View Post
    Quote Originally Posted by .indie. View Post
    wow, super tare!!111
    unde?

bucuresti-constanta, tarom

13. Back To Top | #33
    Mie taromul mi-a spus acum o luna ca nu mai are zboruri catre Constanta (cica Kogalniceanu e militar acum si nu il mai folosesc) si pe site nu pot sa rezerv sub nicio forma catre Constanta, orice data as alege.

14. Back To Top | #34
    Leather SM's Avatar
    Mda, ai dreptate, eu verificasem acum vreo 2 luni pentru ca aveam o dambla sa merg pana la Cta cu avionul, acum vad ca au scos.
    Totusi 2 ore pentru Bucuresti-Ct cu trenul mi se pare foarte ok, numai sa nu opreasca in toate garile de pe parcurs.

15. Back To Top | #35
    Stati putin. Viteza aia de 160km/h pusa pe site-ul lor nu cred ca se refera la maximul suportat de sine, mai degraba nu avem noi trenuri care sa mearga mai repede de atat in conditii de siguranta.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

16. Back To Top | #36
    Acid Pimp Flat's Avatar
    si cati ar plati 50e sau mai mult biletul pt. un presupus tren de mare viteza? credeti ca TGV e ieftin la francezi? nu e... in Ro daca s-ar face asa ceva ar merge gol.. lasa ca deocamdata 160km/h e bine la 15 euro sau cat costa pana la mare
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

17. Back To Top | #37
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    TGV nu trebuie sa fie ieftin, ci abordabil pentru populatia respectiva. La francezi se pare ca e abordabil, ca e full. Pt Ro, având în vedere ca mecanicul de locomotiva e platit mult mai slab, controllerii feroviari si muncitorii care pun sine sunt platiti mult mai slab ca omologii francezi, ar trebui ca tarifele sa fie mai mici, abordabile pentru populatie.

Vorba aia, ungurii de ce n-au zis ca nu-i abordabil, sa continue sa mearga cu viteza mica ?

Oricum, pâna s-ar da în folosinta prima linie TGV ar mai fi crescut si nivelul de trai.

Iar intercity-urile, care nu costa 15 euro, nu sunt goale.
    Dacă ești bogată, frumoasă, celibatară și cauți un geniu, trimite-mi un mesaj privat.

18. Back To Top | #38
    Armoured Dragon Warrior's Avatar
    Doctor Bonez, locomotivele produse de electroputere craiova au viteza maxima constructiva de 300 km/h. Crede-ma cand iti spun ca nu rezista terasamentul.
    Nu poti forta un om sa te placa; nu esti bine venit, pleaca.. (Parazitii 2007)

19. Back To Top | #39
    Registered User romeo_id's Avatar
    300?! Unde ai gasit tu asta?

20. Back To Top | #40
    Registered User faraonu's Avatar
    Quote Originally Posted by Dragon Warrior View Post
    Doctor Bonez, locomotivele produse de electroputere craiova au viteza maxima constructiva de 300 km/h.
    asta e dovada incontestabila a faptului ca drogurile s-au raspandit pe intreg teritoriul romaniei.
    nu mi-e frica, nu mi-e frica... de bau-bau !!

1.  
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks