Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 41 to 60 of 69

Thread: nu luati trenul spre mare

1. Back To Top | #41
    Parfumeur P@TRYK's Avatar
    Idem faraonu.
    If smelling good was a crime, I'd be serving a lifetime sentence....™
    "I don't do drugs. I am drugs." - Salvador Dali
    "Luciano is not music...is poetry" - Pete Tong

2. Back To Top | #42
    300 la ora?! Poate in cadere libera... Pai de ce nu le vindem draq nemtilor, ca se chinuie cu urateniile alea pentru ICE-uri .

http://i1.trekearth.com/photos/28148...n_filtered.jpg
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

3. Back To Top | #43
    Armoured Dragon Warrior's Avatar
    Pentru ca trenurile lor stiu sa se incline in curbe (suspensie pneumatica). Ale noastre nu stiu.

Si nu rade, o locomotiva de la electroputere craiova dezvolta peste 5000 de kW.

Iar interventia mea s-a terminat aici. Nu trebuie si nu vreau sa demonstrez nimanui nimic.
    Nu poti forta un om sa te placa; nu esti bine venit, pleaca.. (Parazitii 2007)

4. Back To Top | #44
    Registered User
    Din ce-am mai citit pe forumuri specializate există o singură locomotivă la noi care poate 200 km/h şi câteva zeci de vagoane ( şi vagoanele trebuie să poată, nu doar locomotiva). 300 e SF la noi.

5. Back To Top | #45
    Registered User romeo_id's Avatar
    Quote Originally Posted by Dragon Warrior View Post

Asa si...? ) Ce vrei sa demonstrezi prin asta?

6. Back To Top | #46
    Armoured Dragon Warrior's Avatar
    Iar interventia mea s-a terminat aici. Nu trebuie si nu vreau sa demonstrez nimanui nimic.
    ...
    Nu poti forta un om sa te placa; nu esti bine venit, pleaca.. (Parazitii 2007)

7. Back To Top | #47
    nostalgic/fabrici şi uzine nokia2010's Avatar
    Da, există doar o L.E. (locomotivă electrică) care să bage 200 la oră. Vagoane există mai multe. Din câte ştiu există limită de viteză de 160 km/h acolo unde încă sunt treceri la nivel, deci chiar dacă ar fi mai multe locomotive care să bage peste 160 la oră.
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

8. Back To Top | #48
    Vlad Tepes Monstru's Avatar
    Pentru ca trenurile lor stiu sa se incline in curbe (suspensie pneumatica). Ale noastre nu stiu.

de la viteza constructiva(teoretic maxima in conditii ideale) la cea practica (sine, teren, etc) e diferenta mare de tot... dar se pare ca nimeni nu ia in considerare.
    multe masini au viteza constructiva de ordinul 3xx km/h , cate sunt limitate electronic la mai putin si cate au mers sau au unde sa atinga acele viteze?

9. Back To Top | #49
    Quote Originally Posted by nokia2010 View Post
    Da, există doar o L.E. (locomotivă electrică) care să bage 200 la oră. Vagoane există mai multe. Din câte ştiu există limită de viteză de 160 km/h acolo unde încă sunt treceri la nivel, deci chiar dacă ar fi mai multe locomotive care să bage peste 160 la oră.
    Pai vagoane sunt destule in special cele cu boghiuri frantuzesti modificate la noi Y32RS (fara diferente majore) sunt si vagoane care au boghiuri Y32 nemodificate, limitate nu sunt de nimic. Alea chiar ar putea sa mearga cu 200, calea de rulare sa fie buna...

10. Back To Top | #50
    a mers cineva cu avionul pana la constanta... eu am auzit ca e de-a dreptul teroare... e un avion mic de prin 60/.// care paraie ... haraie si i se mai opreste cate un motor din cand in cand...
    cat despre trenurile noastre... cred ca o locomotiva poate ajunge la 300km... cel putin ar trebui sa se documenteze cei care sustin contrariul...

11. Back To Top | #51
    Registered User
    Quote Originally Posted by EMI View Post
    TGV nu trebuie sa fie ieftin, ci abordabil pentru populatia respectiva. La francezi se pare ca e abordabil, ca e full. Pt Ro, având în vedere ca mecanicul de locomotiva e platit mult mai slab, controllerii feroviari si muncitorii care pun sine sunt platiti mult mai slab ca omologii francezi, ar trebui ca tarifele sa fie mai mici, abordabile pentru populatie.

Vorba aia, ungurii de ce n-au zis ca nu-i abordabil, sa continue sa mearga cu viteza mica ?

Oricum, pâna s-ar da în folosinta prima linie TGV ar mai fi crescut si nivelul de trai.

Iar intercity-urile, care nu costa 15 euro, nu sunt goale.
    Ar trebui sa te mai informezi ca TGV-ul nu e asa abordabil nici pentru francezi. Insa comparativ cu costurile cu masina pe distante relativ mai mari (200-300-500 km) este mult mai rentabil mai ales din cauza timpului parcurs. In franta nu uita ca se plateste autostrada foarte scump.

12. Back To Top | #52
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Daca n-ar fi abordabil, n-ar fi TGV-urile pline.

Evident, un francez o sa-ti faca o teorie conform careia toate-s hyper scumpe, începâna de la oua si terminând cu masini, ca tara lui se duce de râpa si ca moare de foame si nu-si mai permite nimic.

Insa overall, oricum ai lua-o, trenurile sunt pline. Idem în Germania si alte tari.

Sa ceri tarife ieftine pt calatorie cu TGV-ul mi se pare în schimb, comic.
    Dacă ești bogată, frumoasă, celibatară și cauți un geniu, trimite-mi un mesaj privat.

13. Back To Top | #53
    Quote Originally Posted by raduy View Post
    a mers cineva cu avionul pana la constanta... eu am auzit ca e de-a dreptul teroare... e un avion mic de prin 60/.// care paraie ... haraie si i se mai opreste cate un motor din cand in cand...
    cat despre trenurile noastre... cred ca o locomotiva poate ajunge la 300km... cel putin ar trebui sa se documenteze cei care sustin contrariul...
    Decat sa faci asa ceva, mai bine inchiriezi un elicopter, e mai sigur.Oricum, treaba cu trenurile e urata, pentru ca o tin tot in reparatii de mult timp.Anul trecut in iunie - iulie tot asa era, noroc cu aerul conditionat.
    O masca-avem, ce minte si zambeste,Ne-ascunde-obrajii, ochii ni-i umbreste -Umanei siretenii - iata ce platim:Cu inimile-n zdrente, noi zambim Noian de perfidii rostind, fireste.

14. Back To Top | #54
    Junglist spoe's Avatar
    Mi-am luat si eu un bilet pe rapid pt luni dimineata spre mangalia,care a costat doar 40RON redus si ajunge in numai 7 ore.In fine ma asteptam la chestia asta,doar ca femeia de la ghiseu mi-a spus ca nu vor fi compartimente in tren cand am intrebat daca avem loc rezervat.WTF ? am dat 400 mii ca sa merg cu personalu?
    My life went to hell and all i've got is this lousy T-Shirt.

15. Back To Top | #55
    Megalomaniac's Avatar
    dap, face 50 km/h
    ...maxi-taxi cam e singura solutie, daca n-ai masina personala. Si elicopterul ar fi o solutie, daca-l inchiriezi in group se amortizeaza oarecum costul.
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

16. Back To Top | #56
    Quote Originally Posted by raduy View Post
    Tot o tineti pe a voastra cu locomotiva fabricata in romania care atinge 300? Arata-mi si mie unde ai gasit tu asta? Vreun document ceva... si eu iti aduc cursurile mele facute cu profesori de la catedra de MR(material rulant) si sa vedem daca, undeva, pomeneste de vreun LE care sa prinda 300kmph fara modificari. Sigur nu ai vazut la mithbusters cand aruncau aia dintr-un tupolev vreo locomotiva?

17. Back To Top | #57
    Scuze ca ridic threadul, dar vreau si eu o recomandare pentru un tren spre mare.
    Am 2 trenuri la dispozitie si nu stiu ce sa aleg. Accelerat sau Rapid.
    Amandoua fac 5h si ceva, insa diferenta este de vreo 8ron la bilete intre ele.
    De ce? In rapid e confortul mai ok, aer conditionat, ceva?
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][CM HAF X][Seasonic X-1050]
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Samsung EVO 250GB SSD / Samsung PRO 256GB SSD / Seagate 2TB][LiteOn iHAS122]
    [Logitech G203 / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

18. Back To Top | #58
    The Usual Suspect
    Daca deschizi geamul, da.
    Exista aer conditionat in trenurile de la noi?

19. Back To Top | #59
    Registered User CoSm1N's Avatar
    Aer conditionat si confort mai ridicat la clasa I,dar si pretul este pe masura.
    CPU: Intel Core2 Duo E8500 | MB: Asus P5QD Turbo | GPU: Palit GTS 450 | RAM: Kingston ValueRam 4GB | HDD: WD 6400AAKS | ODD: Samsung SH-S223F | PSU: Corsair 450W | Case: Recom Backdraft Black | Display: Samsung 2243NW | Speakers: Logitech X-530 | Mouse: A4Tech G7-750 | Keyboard: Microsoft 1000

20. Back To Top | #60
    Am fost in 2008 cu un Rapid la mare, si avea vagoane albastre noi cu compartimente si cate 6 scaune in compartiment (germane cred) si aveau aer conditionat.
    Ce e drept, pana la constanta
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][CM HAF X][Seasonic X-1050]
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Samsung EVO 250GB SSD / Samsung PRO 256GB SSD / Seagate 2TB][LiteOn iHAS122]
    [Logitech G203 / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

1.  
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks